Nadajnik radiowy NSP-1 to konspiracyjna polska produkcja. Wytwarzane „pod bokiem” Niemców w kilku warszawskich fabrykach sprzętu radiowego urządzenia były najpowszechniejszą radiostacją konspiracyjną w okupowanej Europie.
Jeżeli jesteście zainteresowani, obejrzyjcie to wideo.
.@Orange_Polska właśnie przekazał do kolekcji @MuzHistPolski konspiracyjny nadajnik zbudowany w Warszawie w latach 40-tych. Jestem dumny, że możemy w ten sposób wesprzeć misję Muzeum w roku obchodów stulecia polskiej niepodległości. pic.twitter.com/7GJ5sIU5Vd
— JF Fallacher (@fallacher) 21 listopada 2018
Trudno to sobie wyobrazić, ale urządzenia te powstawały w tych samych fabrykach, które wytwarzały sprzęt radiowy na potrzeby niemieckich sił zbrojnych. Nie można określić dokładnej daty produkcji tego konkretnego egzemplarza, ponieważ nadajniki były budowane z części zbieranych z różnych fabryk, w różnym czasie. Na niektórych elementach naszego nadajnika można zobaczyć numer seryjny wskazujący na produkcję w 1942 r., co oznacza, że powstał on w pierwszej „serii” tych urządzeń.
Ten kawał telekomunikacyjnej bądź co bądź historii przekazaliśmy dzisiaj do Muzeum Historii Polski. Trafi do ekspozycji stałej poświęconej Polskiemu Państwu Podziemnemu. Eksponat zostanie zaprezentowany w ramach rekonstrukcji lokalu konspiracyjnego, z którego nadawała radiostacja Armii Krajowej. Drugi z ze znanych nadajników będących w zbiorach muzealnych jest w Muzeum Powstania Warszawskiego. W ten symboliczny sposób chcieliśmy dołożyć naszą cegiełkę do trwających obchodów stulecia polskiej niepodległości.
Swoją drogą, radiostacja jest świetnym przykładem tak zwanej „inżynierii wstecznej” – która bazując na gotowym produkcie rozkłada na czynniki pierwsze zasady jego działania, by stworzyć nową konstrukcję.
Komentarze
Super eksponat. Piękny gest.
OdpowiedzSuper eksponat. Piękny gest.
OdpowiedzI takie działania pochwalam. Super sprawa.
OdpowiedzI takie działania pochwalam. Super sprawa.
OdpowiedzPiękny eksponat!
OdpowiedzPiękny eksponat!
Odpowiedz