;

Smart City

Kraków zaoszczędzi wodę i pieniądze (2)

Daria Drabik

25 stycznia 2024

Kraków zaoszczędzi wodę i pieniądze
2

Już niedługo informacje z dużej części krakowskich wodomierzy będą przekazywane ze wsparciem systemu od Orange Polska i firmy Pronal. Zyska na tym środowisko, miasto i jego mieszkańcy. To największe w Polsce wdrożenie zdalnego odczytu wodomierzy w oparciu o sieć GSM.

Umowę podpisaliśmy z Wodociągami Miasta Krakowa S.A. Projekt obejmuje m.in. montaż 20 tys. nakładek na wodomierzach zabudowanych na przyłączach wodociągowych. Mają wlutowane karty SIM LTE-M, dzięki którym dane z wodomierzy będą dostępne niemal w czasie rzeczywistym. Ich analiza to bezcenne źródło wiedzy, służące błyskawicznemu wykrywaniu awarii i anomalii przepływu. To przekłada się na minimalizowanie strat wody oraz nadużyć np. kradzieży wody.

Zdalny odczyt to podstawa

System zapewnia zdalny odczyt wodomierzy, bez konieczności wizyty inkasenta oraz codzienne bilansowanie przepływów. W ten sposób Kraków – dzięki rozwiązaniu z rodziny smart city – zadba też o wygodę i portfele mieszkańców.

– Od wielu lat stawiamy na rozwiązania przyjazne środowisku, a naszymi największymi sojusznikami są nowe technologie i sprawdzeni partnerzy. Cieszę się, że już wkrótce dzięki Smart Water będziemy mogli zadbać o każdą, cenną kroplę wody – mówi Tomasz Cichoń, Dyrektor Sprzedaży w Wodociągach Miasta Krakowa S.A.

Najlepszy partner to klucz do sukcesu

Inwestycję zrealizujemy w partnerstwie z firmą Pronal, dostawcą usługi SmartMetering24, która jest centrum systemu. Unikatowość rozwiązania polega na możliwości naprzemiennego stosowania różnych technologii przesyłu danych. Podstawą będzie operatorska sieć LTE-M od Orange, a w niektórych miejscach zastosujemy Bezprzewodowe Anteny GSM zasilane bateryjnie, aby zwiększyć skuteczność całego systemu.

Takie podejście umożliwia przesyłanie danych praktycznie z każdego miejsca, w którym znajduje się wodomierz np. studni wodomierzowych, piwnic i innych trudno dostępnych lokalizacji. Na potrzeby obsługi Smart Water dla Krakowa powstaje też specjalny APN.

Zdjęcia udostępnione przez Wodociągi Miasta Krakowa S.A. Dziękujemy.

Udostępnij: Kraków zaoszczędzi wodę i pieniądze
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 08:47 26-01-2024
  Super projekt 💪💪💪
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 22:02 01-02-2024
   Widziałeś kiedyś siedzibę wodociągów na Księcia Józefa w Krakowie? ;)
   Odpowiedz

;

Sieć

Sieć 5G: innowacja, która daje więcej możliwości (13)

Kinga Gora

24 stycznia 2024

Sieć 5G: innowacja, która daje więcej możliwości
13

Od kilku dni możemy korzystać z sieci 5G na docelowych częstotliwościach pasma C. Naturalnie pojawia się pytanie o to, co zyskujemy i co przyniesie nam w przyszłości najnowsza technologia sieci komórkowej. Ultraszybkie przesyłanie danych, niskie opóźnienia, ogromna pojemność sieci i innowacyjne rozwiązania biznesowe, o których do tej pory mogliśmy pomarzyć. To wszystko przed nami. Zapraszam do pierwszego z trzech tekstów o sieci 5G jakości Orange.

Z roku na rok rośnie użycie danych komórkowych. W 2023 roku użytkownicy sieci Orange przesłali ich o 11% więcej niż w 2022 roku. W poprzednich latach wzrost utrzymywał się na poziomie ok 20-25%. Internet mobilny stał się standardem – chcemy więcej, szybciej i w każdym miejscu. 5G jest najszybszą i najnowszą generacją sieci i odpowiada na rosnące potrzeby użytkowników.

Z sieci 5G od Orange można korzystać od 2020 roku. Do tej pory w technologii DSS (ang. Dynamic Spectrum Sharing). Umożliwia ona dynamiczne współdzielenie częstotliwości 2100 MHz pomiędzy sieć 4G i 5G, w zależności od potrzeb użytkowników w danym momencie. Mieliśmy więc 5G, ale jeszcze w niepełnym wymiarze jego możliwości.  

Teraz weszliśmy w zakres wyższych częstotliwości pasma C. To zupełnie nowy poziom. Pasmo 3,6 GHz przynosi znacznie wyższą przepustowość, co pozwoli obsłużyć wielokrotnie więcej urządzeń równocześnie. Ta cecha sprawia, że określamy je pasmem pojemnościowym. Dodam, że w przyszłości na potrzeby 5G przeznaczone będzie także pasmo 700 MHz, które charakteryzuje się nawet kilkunastokilometrowym zasięgiem i dobrą przenikalnością wewnątrzbudynkową. Sieć 5G może korzystać z częstotliwości nawet do 26 GHz, co jeszcze bardziej zwiększy w przyszłości jej pojemność.

Mobilna łączność szerokopasmowa

Sieć 5G to przede wszystkim znacznie wyższa prędkość przesyłania danych w porównaniu do poprzednich generacji sieci. O ile wyższa? Kilkukrotnie. Maksymalna prędkość dla LTE to 370 Mb/s, dla 5G to ponad 1 Gb/s. Przełoży się to na większą swobodę korzystania z usług mobilnych – streamingu wideo, pobierania dużych plików czy grania w gry komputerowe. Przykładowo, pobranie filmu w jakości HD, który waży 5 GB zajmie średnio kilka minut, gdy korzystamy z sieci LTE. W 5G będzie to zaledwie kilkanaście sekund. Mówimy tu o tzw. technologii eMMB (ang. enhanced Mobile Broadband), czyli o mobilnej łączności szerokopasmowej.

Korzystanie z 5G to również bardzo niskie opóźnienia rzędu kilku milisekund. Dyskusję o znaczeniu opóźnień w sieci możemy kojarzyć z graczami, który usprawiedliwiają swoje przegrane w grach online opóźnieniem sieci. Opóźnienia mają jednak kluczowe znaczenie dla znacznie szerszego grona zastosowań. Zdalne sterowanie pojazdami, dronami czy chirurgia zdalna – to rozwiązania, które wymagają natychmiastowej reakcji i których realizacja, bez nowoczesnych rozwiązań sieciowych, nie będzie możliwa.  

Miliony podłączonych urządzeń

Jak wspomniałam, sieć 5G charakteryzuje się także bardzo dużą pojemnością, znacznie wyższą niż 4G. Oznacza to, że wykorzystując najnowszą generację sieci będziemy mogli równocześnie obsłużyć olbrzymią liczbę urządzeń. W założeniu sieć 5G ma pomieścić do 1 mln urządzeń/km2. Dla porównania LTE umożliwia obsługę ok. 100 tys. urządzeń na km2.

To niezwykle istotne w kontekście upowszechnienia rozwiązań IoT, Smart City, w tym systemów zarządzania oświetleniem, wodą, programów analizujących ruch w mieście czy inteligentnych parkingów i autonomicznych pojazdów. 5G jakości Orange to innowacja, która daje więcej możliwości m.in. dla przemysłu 4.0 czy nowoczesnego rolnictwa, które korzystać będą ze zdalnego sterowania maszynami i zaawansowanych czujników analizy. Wszystkie zastosowania to tysiące, a nawet miliony urządzeń i kart SIM, które potrzebują mobilnej łączności.

Biznesowe oblicze 5G jakości Orange

Nowa technologia to nowe rozwiązania dla biznesu. Pierwszym są sieci kampusowe, które działają w oparciu o tzw. slicing. To prywatne sieci mobilne, które działają tylko w danej lokalizacji i na określonym paśmie częstotliwości. Są one wydzielone na potrzeby konkretnej instytucji lub firmy. To szybsza i bardziej niezawodna alternatywa dla rozwiązań bazujących na Wi-Fi.

Orange Polska ma już doświadczenie w budowie i wykorzystaniu sieci kampusowych. Stworzyliśmy m.in. sieć kampusową 5G dla startupów w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w fabryce produkcyjnej Miele w Ksawerowie czy w fabryce Nokii w Bydgoszczy. Sieć kampusową 5G uruchomiliśmy także na Politechnice Śląskiej. Taka sieć jest parametryzowana pod potrzeby konkretnego klienta. Dodam, że prywatna sieć 5G jest także bezpieczniejsza niż otwarte rozwiązania sieciowe, bo można ją lepiej zabezpieczyć i uniemożliwić dostęp z zewnątrz.

Sieć 5G może też być pewną alternatywą dla światłowodu w lokalizacjach, w których trudne jest bezpośrednie doprowadzenie łącza stacjonarnego, na tzw. ostatniej mili. FWA, czyli Fixed Wiredless Access, zapewni dostęp do bardzo szybkiego internetu o prędkościach zbliżonych do tych oferowanych przez światłowód, a bez okablowania. Rozwiązanie to będzie można stosować zarówno w prywatnych domach, jak i przedsiębiorstwach.

Od prawie dwóch lat w Warszawie działa Orange 5G Lab, w którym nasi eksperci testują i opracowują nowe rozwiązania i usługi biznesowe. Wykorzystują one wirtualną rzeczywistość (VR), rozszerzoną rzeczywistość (AR), analitykę wideo opartą na sztucznej inteligencji (AI), autonomiczne roboty mobilne czy drony. Wszystkie działają wykorzystując docelową dla 5G częstotliwość 3,6 GHz. W ciągu tych dwóch lat Orange 5G Lab odwiedziło kilkadziesiąt firm, których pracownicy sprawdzili i przetestowali nowoczesne rozwiązania przemysłu 4.0.

Udostępnij: Sieć 5G: innowacja, która daje więcej możliwości
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Jackson 19:41 24-01-2024
  Witam czy planujecie w najbliższych tygodniach jakieś nadajniki z C-bandem w mieście Starachowice? Pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:12 25-01-2024
   Nie mogę podać jeszcze żadnego konkretnego terminu. Ale polecam mapę zasięgową 5G - będzie ona aktualizowana: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu?mapId=5g
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:30 24-01-2024
  Kielce czekają na "prawdziwe" 5G 💪💪💪
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 10:45 25-01-2024
   A jest na co czekać! Przyjdzie czas i na Kielce :)
   Odpowiedz
  • komentarz
   Jac 15:41 25-01-2024
   Kielce już mają prawdziwe 5g
   Odpowiedz
   • komentarz
    Kinga Gora 16:20 25-01-2024
    Zgadza się, w dużej części tak. Można sprawdzić dokładniej na mapie zasięgowej: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu?mapId=5g
    Odpowiedz
    • komentarz
     Jack 17:43 25-01-2024
     W Starachowicach działa już niby jeden nadajnik z pasma C T mobile pytanie czy Orange też planuje podpiecie w ramach Networks? Chodzi o nadajnik W na budynku zakładach firmy Animex
     Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 19:32 31-01-2024
   Tak spytam z ciekawości... Do czego Ci to 5G? Będziesz przez to szczęśliwszy??? :O
   Odpowiedz
   • komentarz
    Jack. 11:13 01-02-2024
    Odpowiem pytaniem.. Do czego potrzebny ci jest szybszy internet?
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 22:11 01-02-2024
     Do niczego! Otóż szanowny Jack - 4G LTE w zupełności wystarcza do wszelkich streamingów FHD, oczywiście bez 4k, bo wtedy może ścinać, ale na BOGA! W telefonie to jest aż tak konieczne? Bez urazy, ale takie 5G to tylko po to, żeby się nazywało i by to MIEĆ!... ;)
     Odpowiedz
     • komentarz
      Jack 18:35 02-02-2024
      Aha.. Czyli jeśli według ciebie dodatkowe 100 mhz pasma jest zbędne.. I myślisz że zawsze aktualne pasma LTE, nawet z agregacją pasm nie,, zapcha się " no to powodzenia! Tak niestety fizyka nie działa.. No ale to dla ciebie,, tylko znaczek5G". Może nie wiesz że nie każdy ma dostęp do światłowodu (tak wiem że dla ciebie może to być niesamowite) I wtedy korzysta się z Rutera i anten zewnętrznych żeby mieć dobry, komfortowy internet w domu.5G poprostu zwiększa szanse że nadajniki nie będą tak przeciążone jak obecnie w niektórych miejscach to występuje. Pozdrawiam
      Odpowiedz
 • komentarz
  kroki71 16:57 28-01-2024
  Sratatata. Obiecanki cacanki jak z kazdym poprzednim LTE, Advanced i co tram jeszcze było. A prawda jest taka, ze to sciema operatorów, zeby wytargać jak najwiecej kasy od abonentów co wierzą w bajki z mchu i paproci o szybkim 1Gbps internetcir mobilnym,,. Hehe. Każdy kto wie jak działają sieci telekomunikacyjne wie ze te opowieści nie bedą mieć żadnego potwierdzenia w rzeczywistosci tak jak to było za każdym razem. internet mobilny może być oczywiscie ale ja swojej firmy bym na tym nie postawił. Jedyną opcją prawdziwa jest światłowód a reszta jako ewentualny backup ale nie główne łącze czy to do domu czy zwłaszcza do prowadzenia biznesu.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Wojtas 22:55 01-02-2024
  Poki co magiczne 5G w opcji do 370 Mb/s = Ledwo 100 Mb/s w odleglosci 40 m od BTS. Czyli realnie te magiczne predkosci nalezy podzielic przez 3 . Wiec te Gigabitowe predkosci w sieci mobilnej to jedna wielka sciema .
  Odpowiedz

;

Oferta

Przeceniamy iPhone’y 14 i 15 (1)

Beata Giska

23 stycznia 2024

Przeceniamy iPhone’y 14 i 15
1

W tym tygodniu wprowadziliśmy obniżki cen wybranych modeli iPhone`ów. Oferta jest dla nowych klientów i przedłużających umowy Planów L oraz Love Extra.

Miłośnicy marki Apple czekają na dwa momenty – premiery nowych modeli, a potem ich promocyjne ceny, by w móc kupić taniej wymarzony smartfon. Właśnie dajemy Wam tę druga opcję.

Modele objęte obniżką to: iPhone 14 128 GB 5G, iPhone 15 5G, iPhone 15 Plus 5G, iPhone 15 Pro 5G oraz iPhone 15 Pro Max – wszystkie znajdziecie tutaj. Jeśli szukacie niezawodnych telefonów, z najlepszymi aparatami – to dobry wybór. Polecam je do sieci 5G jakości Orange.

Dodam też, że spadły również ceny zestawów iPhone 14 128 GB 5G z AirPods, AirPods Pro gen 2. lub AirTag. Szczegóły znajdziecie na naszej, a tutaj możecie zapoznać się z ofertą abonamentową.

Udostępnij: Przeceniamy iPhone’y 14 i 15
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:02 24-01-2024
  Dobre i 300 zł oszczędności 💪
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej