;

Innowacje

Krok po kroczku… idzie 5G (9)

Piotr Domański

2 stycznia 2018

Krok po kroczku… idzie  5G
9

Kolejna przeszkoda na drodze do 5G pokonana. Wiemy już jak będzie wyglądała radiowa sieć dostępowa (czyli RAN), w wersji „niesamodzielnej” czyli Non-standalone. Jak pewnie pamiętacie ze wcześniejszych tekstów 5G na początku nie będzie działać jako samodzielna sieć, lecz jako „dodatek” (choć to nie najlepsze słowo) do sieci 4G.

Słyszałem też porównanie do agregacji w 4G, choć ono także nie jest do końca trafione. Takie podejście pozwoli na większą elastyczność przy budowaniu sieci 5G, a także przyśpieszy cały proces. Oczywiście to rozwiązanie przejściowe, jednak mocno wspierane przez pracujących w ramach 3GPP nad standardem.

W czerwcu 2018 ma zostać wydany Release 15, zawierający pierwszą „fazę” standardu wraz z trybem Standalone, czyli samodzielnym systemem 5G NR.

Dla fanów nowych technologii są schematy działania 😉

Udostępnij: Krok po kroczku… idzie  5G
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    Ron 13:21 02-01-2018
    Podsumowanie roku jest, ale brak info o połączeniach w % na 2G/3G/VoLTE.
    Odpowiedz
    • komentarz
      Piotr Domański 14:09 02-01-2018
      Zebranie danych dotyczących ruchu trwa mniej więcej tydzień - dwa. Podsumowanie roku bez połowy grudnia jest chyba nieco bez sensu. Globalnych danych, o które pytasz (stosunek ruchu głosowego w 2G/3G/4G) nie podajemy - to tajemnica telekomunikacyjna. Tekst podsumowujący rozwój sieci na pewno będzie, ale dopiero wtedy gdy będę miał wszystko zebrane.
      Odpowiedz
      • komentarz
        Ron 14:33 02-01-2018
        To do "kitu" w takim razie :) Zawsze bym wnioskował po ruchu, która sieć jest zagrożona 2G/3G. Mnie to już średnio interesuje LTE, bo jest u mnie wszędzie. Stacji N! jest gęsto, oczywiście pozytywnie, dlatego pytam już o poszczególne pasma i mam nadzieję, że 900MHz dla 2G jest niezagrożone. 800MHz dla LTE, to na pewno :)
        Odpowiedz
      • komentarz
        p2225 15:17 02-01-2018
        Stosunku ruchu głosowego nie możecie podać, ok. Ale ilość klientów korzystających z VoLTE oraz WiFi Calling to chyba możecie? Tutaj podaliście odpowiednio 4% i 2%: https://biuroprasowe.orange.pl/blog/przepraszam-za-awarie-tlumacze-o-co-chodzi/ ;)
        Odpowiedz
  • komentarz
    p2225 15:11 02-01-2018
    A czemu w sylwestra i po VoLTE nie działało części klientom?
    Odpowiedz
    • komentarz
      vdsl2 11:15 04-01-2018
      @2225 chyba tu był problem http://www.telepolis.pl/wiadomosci/orange-duze-wzrosty-transferow-na-swieta-i-nowy-rok,2,3,40971.html
      Odpowiedz
  • komentarz
    emitelek 21:37 03-01-2018
    "Krok po kroczku…" - a czemu tutaj "u źródła" brak poniższej informacji? Rozumiem, promujecie zdrowie, a nie chemię..., ale, ale! to wy jesteście przecież w to "zamieszani"! ;) http://www.smakdoladowuje.pl/zasady.pdf
    Odpowiedz
    • komentarz
      Piotr Domański 12:34 04-01-2018
      Wszystko będzie na blogu ;-)
      Odpowiedz
  • komentarz
    Pan Pikuś 08:55 04-01-2018
    Ciekawe rzeczy piszą portale tematyczne. Że niby nowa submarka? :-)
    Odpowiedz

;

Smart City

Zarządzanie oświetleniem w smart city (0)

Daria Drabik

1 stycznia 2018

Zarządzanie oświetleniem w smart city
0

Dziękujemy za odwiedzenie stoiska Smart City Orange na targach. W razie pytań, prosimy o kontakt z naszym Ekspertem ds. zaawansowanych rozwiązań IT:

Paweł Staszczak, tel. +48 501 500 669, adres e-mail: pawel.staszczak@orange.com

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą rozwiązań do zarządzania oświetleniem w mieście.

Smart Light od Orange: POBIERZ

Smart Astro od Orange:POBIERZ

Smart Crossing (aktywne przejście dla pieszych): POBIERZ

Sterownik Smart Light: POBIERZ

Udostępnij: Zarządzanie oświetleniem w smart city
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Urządzenia

Telefon roku 2017 (20)

Michał Rosiak

29 grudnia 2017

Telefon roku 2017
20

Rok zmierza ku końcowi, pora na gadżetowe, a raczej telefoniczne, podsumowanie, które publikuję już czwarty rok z rzędu. Dla zainteresowanych – wersje z poprzednich lat znajdziecie tutaj (2016), tutaj (2015) i tutaj (2014). A poniżej – jak co roku – najpierw przedstawię zwycięzców w moich własnych kategoriach, a na koniec moje smartfonowe Top 3 mijającego roku. Spostrzegawczy (albo ci, którzy spojrzeli wcześniej w linki) widzą, że kategorii jest nieco mniej. Dlaczego? Ciekawe jestem, czy odnosicie podobne wrażenie jak ja – że rynek po latach szaleństwa się uspokoił/znormalizował i coraz rzadziej pojawia się coś, co wyrasta ponad normę.

Design/muzyka/wideo: LG V30

Co zrobić, żeby smartfonowym wyścigu zbrojeń czymkolwiek jeszcze się wyróżnić? Przecież w zasadzie smartfony wszystko już miały? A gdyby tak spróbować zastąpić nimi profesjonalne urządzenia?

Znam przynajmniej jedną osobę z branży filmowej, która zobaczywszy LG V30 zrezygnowała z kupna iPhone’a, żeby „na w razie czego” mieć w kieszeni sprzęt, który pozwoli nagrać kilka scen i poddać je postprodukcji tak, jak przy zwykłej kamerze. Funkcja CineLog, taki „RAW dla filmowców”, generuje pozornie brzydki wypłowiały obraz, ale dzięki temu, że nie przycina go do możliwości ośmiobitowego kodeka, dostajemy znacznie więcej danych do postprodukcji. Profesjonalnym softem można z tego cuda wyczynić (bez niego też, bo mamy 15 predefiniowanych profili kolorystycznych)

No i muzyka! Doczekaliśmy się wreszcie QuadDAC w wersji LG dla Europy. Skoro nawet ja, człowiek bez słuchu, widz… tzn. słyszę różnicę, to co dopiero ci, dla których muzyka jest istotą życia? A przede wszystkim jest ślicznie. Aluminium i szkło, wąziuteńkie ramki, nawet CEO światowej firmy nie wstydziłby się odebrać rozmowy na V30. Jest olśniewająco i w zasadzie nie ma do czego się przyczepić (poza brakiem Androida 8). Dla mnie to telefon kompletny, taki Graal smartfonów.

Przedsprzedaż Huawei Mate 10 Lite w Orange

Aparat foto: Huawei Mate 10 Lite/Pro

Cztery aparaty w jednym telefonie? Tak jest – Mate 10 Lite od Huaweia to nie tylko dwie matryce (16 i 2 Mpix) z tyłu, ale też dwie trzynastomegapikselowe z… przodu! Żyjemy w świecie selfie i podobno są tacy, którym bokeh w przednim aparacie się przydaje 🙂

Już dawno nikt nie wyraża się o urządzeniach Huawei pogardliwie per „chińszczyzna…”? Znakomita pozycja na rynku firmy z pawiem w logo to w znacznej części zasługa świetnie wykonanych telefonów ze średniej półki. Mate 10 Lite to jeden z niewielu telefonów, z czterema aparatami! Z tyłu mamy duet 16+2 Mpix, zaś z przodu dwie 13-megapikselowe matryce. A to pozwala na sporo zabawy przed wykonaniem zdjęcia, oczywiście w trakcie, ale też już po jego zrobieniu. No i flesze z obu (!) stron. Mate 10 Pro to jeszcze dodatkowo chip wykorzystujący w odniesieniu do zdjęć możliwości sztucznej inteligencji – gdy tylko ta wersja wpadnie mi w ręce, podzielę się wrażeniami na blogu.

Dla kobiety: Sony Xperia XZ1 Compact

Wiem, wiem – powiecie, że szufladkuję. Ale z drugiej strony przyznacie, że gros kobiet, mając do wyboru listę smartfonów, weźmie ten najmniejszy! Choćby dlatego, że do torebki się zmieści, do garsonki, czy innego elementu garderoby wypychał nie będzie. I konsekwentnie, sezon po sezonie, okazuje się, że jeśli szukamy małego telefonu o parametrach flagowca, mamy do wyboru Sony albo… Sony.

Xperia XZ1 to niby „młodsza siostra” premium, ale mnie podoba się bardziej. Mniejsza, bez pretensjonalnego rzucania się w oczy, no i aluminiowa! No i ekran Full HD. Wcale nie „tylko” FHD – mniejsze koszty panelu, zużycie baterii też, a subiektywna jakość obrazu i wciąż świetna. A przede wszystkim dokładnie te same „bebechy”, co zwykła Xperia XZ, te same możliwości, co XZ Premium (w tym super slo mo 960 fps, predykcyjny autofokus, OIS, 13 Mpix do selfie). No i od samego początku Android Oreo. There’s only one winner 🙂

Samsung Galaxy Note 8

Dla biznesmena: Samsung Note 8

Patrząc pod kątem kategorii, Note 8 wygrywa dzięki… dodatkowi, czyli stacji dokującej DeX. Już w roli telefonu mamy do czynienia z absolutną błyskawicą – najszybszy Exynos i 6 GB RAMu robią swoje. Miezależnie od tego, ile i czego otworzymy. Magia zaczyna się, gdy włożymy go w DeXa. Otwieramy mały, okrągły „statek kosmiczny”, podłączamy HDMI, dopinamy LANa, mysz i klawiaturę i ze smartfona robi się komputer. Z ekranem tak wielkim, jak nasz domowy (albo hotelowy) telewizor i mnóstwem możliwości w środowisku „niby-PC”. Era post-PC to nie jest marketingowy bełkot. 30 sekund podłączania i mamy urządzenie klasy (i wydajności!) dobrego peceta. Z prezentacjami, XLSami, dokumentami tekstowymi, przeglądarką, itd. Laptop? Jaki laptop? Mobilność jest królem.

LG G6 w przedsprzedaży w Orange Polska

Średnia półka: LG G6

Bezramkowce – to zdecydowanie hasło roku 2017 jeśli chodzi o smartfony. Przez tyle lat się nie dawało, a nagle okazuje się, że… czemu nie? Można zrobić telefon, który na górze i na dole nie ma potężnych „pasów startowych”, a jeśli oglądamy na nim wideo w ciemnej sypialni to mamy wrażenie, jakbyśmy trzymali w rękach… sam obraz. I to nie byle jaki obraz – taki w standardzie HDR i w obsługiwanym przez coraz więcej aplikacji standardzie 18:9. Wow.

No i największa przewaga G6, który początkowo nieco przerażał ceną, ale gdy rynek szybko ją urealnił, w kategorii cena-jakość nie ma lepszego telefonu. I mam wrażenie, że długo nie będzie.

Tablet: brak

A to kategoria, której brak budzi mój wielki smutek. Zdaję sobie sprawę, że jestem jednym z niewielu, którzy regularnie korzystają z tabletów, ale naprawdę przy codziennej jeździe komunikacją miejską to najlepszy sposób na oszczędzenie czasu, który poświęcamy w domu na oglądanie seriali 😉 Tymczasem w ubiegłym roku w moje ręce nie wpadło nic nowego. Szkoda.

Urządzenia ubieralne: Garmin FR35

Garmin to dla mnie synonim zegarka biegowego, tak jak moja ś.p. Babcia zawsze, jak chciała odkurzać, mówiła „Misiu, podaj mnie elektroluks” 🙂 Gdy mój leciwy FR70, z paskiem do tętna i footpodem dokonał żywota, sięgnąłem po kolejny model z najniższej półki firmy z górą w logo.

Na szczęście najtańszy nie oznacza słaby, choć trzeba liczyć się z kompromisami. Czarno-biały ekran, brak dodatków ze sklepu, „wodotrysków” w rodzaju pułapu tlenowego – generalnie rzeczy potrzebnych zawodowcom. Ledwo wyczuwalne na nadgarstku 37 g zegarka z GPSem i nadgarstkowym pomiarem tętna, 5 predefiniowanych aktywności, przyzwoita koperta z tworzywa sztucznego, wymienne silikonowe paski i pełna opcji aplikacji Garmin Connect, taka sama, jak dla topowych sprzętów Garmina. Pozycjonowanie na dole portfolio nie musi oznaczać słabego sprzętu. To miłe.

Moje Top 3 2017 roku:

LG V30

Samsung Note 8

Sony Xperia XZ1

Udostępnij: Telefon roku 2017
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    jhjkj 15:58 29-12-2017
    LG G6 to średnia półka? Serio?
    Odpowiedz
    • komentarz
      Michał Rosiak 16:00 29-12-2017
      Cenowo? Jak najbardziej. I dlatego w kategorii cena-jakość nie ma konkurencji.
      Odpowiedz
    • komentarz
      Pan Pikuś 12:02 02-01-2018
      O tym samym pomyślałem.
      Odpowiedz
  • komentarz
    emitelek 18:34 29-12-2017
    Jak ja lubię takie "podsumowania", które nie wiem czemu służą - chyba tylko operatorowi :P
    Odpowiedz
    • komentarz
      Michał Rosiak 10:04 02-01-2018
      I podbiciu ego autora ;)
      Odpowiedz
  • komentarz
    MAURYCY 22:09 29-12-2017
    Odnośnie do tabletów. Nic nie wpadło w Twoje ręce bo nie kupiłeś czy nie dostałeś do darmowych testów od pracodawcy lub zaprzyjaźnionego producenta? ;-) Wg Ciebie jesteś w mniejszości używającej tabletów na co dzień? Patrząc na moich najbliższych w rodzinie i wśród znajomych to tak mniej więcej 3/4 ma tablet i z niego korzysta na bierząco (kosztem laptopów, które włączają od święta). Z tych 3/4 co najmniej połowa ma iPady... Sam prawie wyłącznie używam iPada, kompa włączam tylko jak muszę coś napisać w wordzie lub posegregować zdjęcia.
    Odpowiedz
    • komentarz
      Michał Rosiak 10:03 02-01-2018
      No właśnie w tabletach puuuuchy :( Moją ukochaną wodoodporną Xperię Z3 Tablet Compact... zalałem :(, od roku mam Huawei MediaPada M2. 8 cali oczywiście. A w ubiegłym roku - kurczę, nie przypominam sobie ani jednego testowanego tabletu :(
      Odpowiedz
  • komentarz
    pablo_ck 18:49 30-12-2017
    Bardzo fajne podsumowanie :) Jako cukiernik Blogów Orange podziwiam Twoją twórczość Michale :) Ja chętnie przytuliłbym Huaweia :) Dla mnie mobilna fotografia to pasja i uwielbiam robić smartfonem kreatywne zdjęcia :)
    Odpowiedz
    • komentarz
      mike278 09:38 02-01-2018
      I tu się zgadzam. Też lubię teksty Michała. Natomiast w kwestii telefonu już nie :) Dla mnie nowym obiektem pożądania ;) jest V30. Ten dźwięk. O tak.
      Odpowiedz
      • komentarz
        Michał Rosiak 10:04 02-01-2018
        V30 <3 I audio i ekran, i aparaty...
        Odpowiedz
        • komentarz
          mike278 10:16 02-01-2018
          Jestem walniety na punkcie muzyki. Dobrze by działał z moimi HBSami. I starą 730 i nową 910.Ekran do czytania ebookow też mi się podoba. Na aparat nie zwracam większej uwagi. Pojadę metodą Pabla. ;) Moze konkurs na Nowy Rok? :) Z V30 w roli głównej?
          Odpowiedz
          • komentarz
            pablo_ck 11:31 02-01-2018
            O tak :) Zgadzam się :)
            Odpowiedz
  • komentarz
    Ron 11:35 31-12-2017
    Ja tam czekam na podsumowanie roku w mobilnej sieci komórkowej Orange dotyczące ruchu w 2G/3G/VoLTE. Jakie plany dotyczące pasm itd itd.
    Odpowiedz
  • komentarz
    Gissele 20:15 02-01-2018
    Szkoda, że na www.doladowania.orange.pl nie ma już opcji płacenia Blikiem za zasilenia prepaid. Szkoda, że takie udogodnienie wycofaliście. Żenada!
    Odpowiedz
  • komentarz
    Astis 21:31 04-01-2018
    Huawei 10 pro czy LG V30 ?
    Odpowiedz
    • komentarz
      Michał Rosiak 10:22 05-01-2018
      Niestety nie mogę na to pytanie rzetelnie odpowiedzieć, bo nie miałem jeszcze Mate 10 Pro.
      Odpowiedz
      • komentarz
        Astis 23:19 16-01-2018
        To poczekam . . . Dzięki, Astis
        Odpowiedz
        • komentarz
          Michał Rosiak 09:27 17-01-2018
          Już mam, niebawem opiszę :)
          Odpowiedz
          • komentarz
            Astis 22:29 24-01-2018
            Czekam xD
            Odpowiedz
            • komentarz
              Michał Rosiak 08:44 25-01-2018
              Cierpliwości ;)
              Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej