Oferta

Kupuj na żywo z Orange – Maxcom

Marta Krajewska Marta Krajewska
03 marca 2023
Kupuj na żywo z Orange – Maxcom

Podczas dzisiejszych zakupów na żywo przyjrzymy się smartwatchom polskiej marki Maxcom. Widzimy się o godz. 13:00.

Oglądaj na: Kupuj na żywo z Orange

Firmę Maxcom możecie kojarzyć z telefonami dla seniorów. Polski producent ma też w ofercie sporo innych produktów - telefony stacjonarne, głośniki bezprzewodowe, roboty sprzątające, elektryczne nianie, a także smartwatche, dostępne w ofercie Orange. To właśnie inteligentne zegarki będą bohaterem kolejnego odcinka "Kupuj na żywo z Orange". Chcecie dowiedzieć się więcej o ich możliwościach? A może szukacie prezentu na Dzień Kobiet? Zajrzyjcie do nas o godz. 13:00. Będzie z nami ekspert Maxcom, Michał Kudła, który opowie o możliwościach smartwatchy. Będą także rabaty dostępne tylko dla naszych widzów. Do zobaczenia!


Bezpieczeństwo

Phishing gotowy, wybierz firmę

Michał Rosiak Michał Rosiak
02 marca 2023
Phishing gotowy, wybierz firmę

Nasz rzecznik to jednak złoty człowiek jest! To nie wazelina. Po prostu Wojtek za każdym razem, gdy trafi na coś podejrzanego, podsyła do mnie. Dzięki temu jest bezpieczniejszy, a mi czasami wpadnie naprawdę fajny phishing do opisania.

Pamiętacie jeszcze czasy przed pandemią Covid-19? Ja niektórych z ich aspektów nawet nie mam ochoty pamiętać, np. tych, gdy fanaberią była praca zdalna, lub współpraca online. To akurat zmiana na lepsze, nikogo nie powinno więc dziwić, gdy przychodzi do niego taki mail:

Wojtka jednak zdziwiło - i bardzo dobrze!

Spojrzeliście na adres nadawcy? Jeśli czytacie bloga regularnie to na pewno tak! Wojtek też i to właśnie zapaliło mu w głowie czerwoną lampkę z hasłem "phishing". Gdyby nadawca miał adres w naszej domenie pocztowej - być może niedoszła ofiara by kliknęła. A może właśnie też nie, bo najpierw przyszłoby jej do głowy sprawdzić dokąd prowadzi link? A ten nie prowadzi do witryn Microsoftu, tylko do domeny

hxxps://g4xj3zj25oegesf64kw2lcfoywehmmbtx622mx2nssn6nmpq-ipfs-dweb-link[.]translate.goog

Co jest z nią nie tak? Kilka rzeczy. Po pierwsze nie ma nic wspólnego z MS Teams (o tym już było). Po drugie - zaczyna się od ciągu losowych znaków. To tak zwany DGA, domain generation algorythm. Tego typu subdomeny to jeden z istotnych deskryptorów witryny phishingowej. No i domena główna. Z czymś wam się kojarzy?

Co tu jest do tłumaczenia?

Tak, to domena Google Translate. A odpowiadając na pytanie ze śródtytułu - oczywiście nic. To sprytny pomysł oszustów na ominięcie systemów bezpieczeństwa. Tłumacz Google to ogólnodostępny serwis o wysokiej reputacji, więc część systemów nie będzie jej brać pod uwagę jako phishingu. Nasza CyberTarcza jest sprytniejsza, bowiem nie zakłóca dostępności całego serwisu, pozwalając na odcięcie dostępu do konkretnej złośliwej ścieżki.

Wchodząc jednak na główną stronę, zobaczymy to:

Jeśli więc trafi do nas taka domena, a nie znamy szczegółowego URLa, powyższe można zinterpretować jako fakt, że w tym przypadku phishing jest już przeszłością, kampania przestępców jest już zakończona, a witryny blokować nie trzeba.

Witam wszystkich na Wykopie, aż dziwne, że tak... - RadekKotarski - Wykop.pl

Gdzie ten phishing?

Żeby paść ofiarą ataku trzeba bowiem mieć dokładny link. W przypadku Wojtka wyglądał jak poniżej (zmieniłem tylko maila, na CERTowego).

hxxps://g4xj3zj25oegesf64kw2lcfoywehmmbtx622mx2nssn6nmpq-ipfs-dweb-link.translate[.]goog/alldomain.html?_x_tr_hp=bafybeidklx&_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp#cert.opl@orange.com

Po jego wpisaniu pojawia się coś takiego (oczywiście nie w sieci Orange Polska - tu działa CyberTarcza):

Paska Google Translate oczywiście ukryć się nie da, ale jeśli adresat jest skupiony na głównej treści, zazwyczaj po prostu go nie zauważy. To się da wyjaśnić pewnymi mechanizmami psychologicznymi.

Cóż jednak w tym phishingu jest wyjątkowo ciekawego? Spróbujmy zmienić adres mailowy ofiary:

A czy innego operatora komórkowego też da się zaatakować? ;)

To może w Gazeta.pl?

O, tutaj nie. Zwróćcie jednak uwagę, że w wyskakującym okienku pojawiło się logo serwisu docelowego. Czy to znaczy, że oszuści zrobili tylko połowę roboty? Niekoniecznie - to favicona ze strony głównej, zaciągana automatycznie. Po prostu akurat serwis gazeta.pl nie był celem tej konkretnej kampanii.

Co robić?

Jak zawsze - nie wierzyć! Czy też bardziej, jak uczą na kursie na prawo jazdy, stosować Zasadę Ograniczonego Zaufania. Po prostu zapamiętaj raz na zawsze (a ja i tak będę to do znudzenia powtarzał):

Jeśli logujesz się do jakiegokolwiek serwisu, upewnij się, czy adres w oknie przeglądarki jest prawdziwy!

No i czytaj całą stronę. Naprawdę całą. Wtedy obecność belki Tłumacza Google, gdy masz niby korzystać przykładowo ze strony Orange zaniepokoi Cię do tego stopnia, że nie wpiszesz tam swoich danych! A podejrzanego maila wyślesz do nas - na adres cert.opl@orange.com.


Odpowiedzialny biznes

Pracownia Orange może powstać w Twojej miejscowości

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
01 marca 2023
Pracownia Orange może powstać w Twojej miejscowości

Dziś wyjaśnię Wam, czym są Pracownie Orange - jak wiele osób łączą, motywują i inspirują oraz krótko przypomnę, jak i do kiedy zgłosić się, żeby zyskać szansę stworzenia w Waszej miejscowości prawdziwego centrum lokalnej społeczności. Bo niedawno wystartowaliśmy z nową edycją tej inicjatywy.

Otwartość na innych, wzajemna motywacja, wspólne cele, wsparcie, inspirowanie, dzielenie się pomysłami, wyrażanie siebie, DZIAŁANIE... Z tymi hasłami zdecydowanie kojarzą mi się Pracownie Orange…ale wyjaśnię od początku.

Wspólne cele, wspólne działania

Mam nadzieję, że już o nich słyszeliście. Na początek przypomnę jednak, czym są Pracownie Orange. To ogólnopolski program społeczny, w ramach którego zakładamy i pomagamy prowadzić „multimedialne świetlice” w małych miastach i wsiach. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom możliwości rozwoju kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań. Takich działań, które im służą, wspierają i są potrzebne w danej miejscowości. Do tej pory założyliśmy ponad 100 takich świetlic. A właśnie trwa nabór do nowej edycji.

Łączy nas wspólnota

Pracownia Orange to więcej niż miejsce, darmowy internet, meble i sprzęt (komputery, telewizory, drukarki 3d i zestawy robotów). Owszem, zapewniamy to wszystko. Ale to dopiero start współpracy z nami. Fundacja Orange wspiera osoby koordynujące działania Pracowni w tym, aby miejsca te tętniły życiem i jak najlepiej służyły mieszkańcom. Liderki i Liderzy Pracowni mają dostęp do różnorodnych, bezpłatnych szkoleń, warsztatów i mentoringu. Z nami uczą się, jak prowadzić taką Pracownię i najlepiej wykorzystać jej potencjał z myślą o mieszkańcach i ich potrzebach. Wzmacniają swoje kompetencje przywódcze i cyfrowe. Nierzadko są społecznikami zaangażowanymi w sprawy swojej miejscowości. Tak, jak Natalia Maćkiewicz - dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Bulkowie, przy której działa jedna z Pracowni.

- Pracownia Orange to taki nasz bulkowski motor napędowy. Dzięki organizowanym w niej warsztatom czy kursom, udało się zaangażować i zmienić nastawienie wielu grup, tworzących lokalną społeczność: od przedszkolaków poprzez młodzież, aż po seniorów. – mówi Natalia. - Na wszystkich zawsze mogę liczyć. Wystarczy, że powiem, że mam z czymś kłopot, dzwonię i zaraz jest rozwiązanie. U nas wszystko działa tak, że my jesteśmy jak jedno, wzajemnie sobie pomagamy. To wszystko jest możliwe, bo to tak działa. - dodaje.

Chcemy, aby Pracownie tętniły życiem, były przestrzenią spotkań, budowania relacji, organizowania warsztatów, codziennych aktywności, spędzania czasu w pożyteczny i przyjemny sposób. Oczywiście nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie…ludzie.

Zmiany na lepsze

Nie da się ich zaszufladkować czy podzielić, bo każda jest inna. I na tym polega ta WYJĄTKOWOŚĆ. Co więc łączy Pracownie Orange? Spotkać w nich można ludzi, którzy w działania na rzecz wspólnoty wkładają kawał serca i robią to dla dobra wspólnego. Wszystko w duchu zmiany życia lokalnej społeczności…na lepsze.

– Sama zakochałam się w nowych technologiach, mimo że z wykształcenia jestem humanistką: filozofką, pedagożką, studiowałam także bibliotekoznawstwo. A teraz robię za ekspertkę od technologii. Dzieci i młodzież chętnie uczą się programowania i nowych technologii. Swoje kompetencje cyfrowe podnoszą także seniorzy. […] Można powiedzieć, że latamy w kosmos i patrzymy w przyszłość, jak nasz patron Stanisław Lem. – cieszy się Natalia Maćkiewicz.

Zawsze na ,,TAK"

- Kiedy młodzi przychodzą i coś proponują, to zawsze odpowiadasz „tak”. Chcą zrobić flash mob? Tak, proszę bardzo. Chcą robić wystawę albo koncert? Tak, róbcie. Chcą warsztaty z rękodzieła czy lepienia w glinie? Tak, lepcie w glinie. Chcą wykładu profesora od manipulacji? Tak, oczywiście. Załatwiajcie. Rozumiesz? Nigdy nie być na „nie”. Nie blokować. Nie rzucać kłód pod nogi. Nie zniechęcać, tylko dmuchać w te żagle. – radzi Marcin Gwizdalski, koordynator Pracowni Orange w Gubinie. Te miejsca są często przestrzenią swobodnych działań młodzieży. Bywają jednym z niewielu miejsc w małym mieście czy wsi, do którego można przyjść i po prostu pobyć razem.

Nie uczymy się dla szkoły, ale dla życia

– Rodzina czy bliscy często nie mają cierpliwości, aby swoim wiekowym rodzicom czy dziadkom raz po raz tłumaczyć co, gdzie kliknąć, jak coś zrobić. Z drugiej strony seniorzy zniechęceni taką postawą wstydzą się kolejny raz prosić o pomoc. I choć chcieliby obsługiwać e-maile czy zrobić zakupy przez internet, to nie ma nikogo, kto wytłumaczyłby im, jak to zrobić. Prowadzi to do wykluczenia cyfrowego, z którym u nas walczymy. U nas nie ma pośpiechu. Tłumaczymy cierpliwie i krok po kroku, a efekty są imponujące. – wyjaśnia Jacek Prądziński, dyrektor Powiatowej Biblioteki w Bytowie, a także lider Pracowni Orange.

Wystarczająca motywacja

Pewnego razu zrobiliśmy zajęcia, ale przyszło tylko dwoje dzieci. Koleżanka powiedziała: tak mało? Może odwołajmy? A ja mówię: nie możemy! Robimy dla dwojga. Dziś odwołamy tej dwójce, to jutro nikt nie przyjdzie. Nawet, gdyby przyszło jedno, to warto. Niech chociaż ono skorzysta. Może temu jednemu będzie w życiu łatwiej. To chyba wystarczająca motywacja? – pyta Joanna Witkowska z Pracowni Orange w Szczawnem.

- We wsi żyje wiele starszych osób, niektórzy nie mają nikogo, bo dzieci wyjechały i czasem tylko odwiedzają. Spotykamy się i szyjemy na zmianę. W końcu każda ma coś do przerobienia albo uszycia dla wnuków. A przy tym pijemy herbatkę, kawkę, ktoś ciasto przyniesie. Pogadamy, jak w domu – opowiada z zapałem Witkowska, która ciągle ma głowę nowych pomysłów. – Ale bywa, że czasem już nie wiem, co zrobić. Jak coś ugryźć. Wtedy z pomocą przychodzą inni prowadzący z platformy Pracowni Orange. Dzielą się pomysłami na zajęcia czy szkolenia. Zawsze podpowiedzą coś nowego. Zresztą ja też podrzucam. Wzajemnie się inspirujemy, a ja muszę działać, mieć dobrą ofertę, bo ja tu nie mam szkoły. Nie ma tak, że przyprowadzam sobie klasę i już jest frekwencja. Ja muszę o tych ludzi zawalczyć, jak nie będzie nic ciekawego, to nie przyjdą. – dodaje Joanna Witkowska.

***

To piękne przykłady inicjatyw i działań pokazują, jak wiele ludzi chce poświęcać swój czas dla tworzenia WSPÓLNOTY – zintegrowanej, życzliwej sobie, silnej. Nie brakuje osób otwartych na innych, pełnych pomysłów, zmotywowanych do działania. Co dzięki temu zyskują? Naprawdę wiele. Wzmacniają więzi społeczne, stawiają fundamenty integracji, rozwijają pasje, pokazują wzajemną życzliwość i bezinteresowność. Często to oni są pomysłodawcami i motywatorami lokalnych społeczności. Chcę życzyć im dalszego nieskończonego zapału do pracy oraz niegasnącej dobroci ich wielkich serc.

Pamiętajmy, że nie trzeba wiele, aby pomagać i BYĆ…dla siebie, dla innych. Każdy może być SPOŁECZNIKIEM!

Nowa edycja programu

To wspaniałe móc współpracować z tak zaangażowanymi ludźmi z małych miast i wsi. Bardzo to w Fundacji doceniamy. Mało tego: szukamy więcej takich osób. Z wielką radością przypominam, że trwa nabór do nowej edycji programu Pracownie Orange. Jak się zgłosić? To bardzo proste. Chętne miejscowości do 40 tysięcy mieszkańców (z gmin, w których nie ma jeszcze Pracowni) organizują grupę inicjatywną 3 osób i w porozumieniu z lokalną instytucją lub organizacją doprowadzają do wyznaczenia lokalu, w którym Pracownia będzie mogła funkcjonować. Mogą to być przestrzenie bibliotek, domów kultury, szkół, świetlic, kół gospodarzy i gospodyń wiejskich lub też młodzieżowych ośrodków socjoterapii, organizacji pozarządowych itp. Zgłoszenia przyjmujemy do 30 kwietnia 2023 r. Szczegóły na stronie. Zapraszamy.

***

Kilka słów od autorki...

Dotychczas na blogu pisałam o najciekawszych ofertach i promocjach Orange. Od teraz moja rola się zmienia i stoję przed kolejnym odpowiedzialnym zadaniem, ponieważ dołączyłam do zespołu Fundacji Orange. Z wielką chęcią będę opowiadać Wam o tematach i przedsięwzięciach, które na co dzień podejmujemy w Fundacji. Będę pisać głównie o edukacji dzieci i młodzieży w cyfrowym świecie, pełnym technologicznych nowości i wyzwań. Podzielę się z Wami newsami z akcji społecznych, opowiem o naszych programach i o tym, jak chcemy zmieniać świat na lepsze. Zdarzy się, że będę do tego zapraszać i Was

Scroll to Top