Laptop gamingowy nie jest równy zwykłemu komputerowi przenośnemu. Taki sprzęt nie jest tylko narzędziem do rozrywki, ale przy okazji także potężną machiną obliczeniową. Co czyni laptop produktem dla graczy i co zwrócić uwagę przed kupnem? Oto moje rady.
Kiedyś - w sumie całkiem niedawno - byłem dzieckiem zafascynowanym grami komputerowymi, które usiłowało wybłagać u rodziców nowy sprzęt. Teraz jestem dorosłym człowiekiem, który potrzebuje urządzenia nie tylko do zabawy, ale również pracy. Mam za sobą poszukiwanie odpowiedniego komputera. Na podstawie własnych doświadczeń postaram się pomóc w wyborze odpowiedniego zestawu. Znajdziesz go m.in. w ofercie sklepu Orange.
Karta graficzna, czyli wyobraźnia komputera
Nie bez powodu zaczynamy od tego podzespołu. Karta graficzna jest dla gracza jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie laptopa. To ona odpowiada za obliczenia związane z wyświetlaniem obrazu.
Najpopularniejsze karty graficzne na rynku pochodzą od firmy Nvidia i sygnowane są marką GeForce. Następnie pojawia się seria liter i cyfr, które dla nieobeznanego z tematem brzmią niezrozumiale. Pierwsze litery oznaczają rodzaj karty graficznej oraz technologię, którą wspierają. Przykładowo RTX to sprzęt, mogący wyświetlać grafikę z wykorzystaniem Ray-tracingu, czyli odbijania świateł w grach w czasie rzeczywistym. To najmocniejsze karty graficzne dostępne na rynku. Następujące po nich dwie pierwsze cyfry świadczą o serii sprzętu i roku wydania. Przykładowo seria 40 to najnowszy produkt. Kolejne dwie liczby świadczą o mocy jaką oferują użytkownikowi. Zaczynają się od 50 kończąc na 90. Warto zaznaczyć, że obecnie najpopularniejszą odmianą karty wśród graczy według ankiety przeprowadzonej na platformie Steam jest model RTX3060. Seria 60 jest optymalnym rozwiązaniem zarówno do gier jak i pracy.
Podzespoły - na co zwrócić uwagę
Kolejny aspekt na który warto zwrócić uwagę to procesor. Do wyboru mamy dwóch najpopularniejszych producentów: Intel oraz AMD. Znajdziemy również komputery z rozwiązaniami od firmy Qualcomm (oparte na strukturze ARM), jednak głównie przy sprzęcie do pracy biurowej. Tam kluczem jest długi czas działania baterii oraz niska masa przy zachowaniu przyzwoitej wydajności. Jeśli szukasz sprzętu do grania, pozostają Ci dwie pierwsze propozycje. Przy wyborze zwróć uwagę na taktowanie procesora oraz liczbę rdzeni, ponieważ te aspekty wpływają najbardziej na wydajność i wielozadaniowość komputera. Im jest ich więcej tym lepiej.
W przypadku pamięci RAM standardem w grach wideo jest przynajmniej 16 GB. Coraz więcej produkcji do uruchomienia potrzebuje przynajmniej 8 GB wolnej pamięci RAM. O ile 16 to optymalne rozwiązanie, patrząc w przyszłość warto celować od razu w 32 GB.
Silne "bebechy" to jedno, ale żeby grać w gry trzeba coś widzieć. W przypadku laptopów rozdzielczość nie gra większej roli. Standard FULL HD jest wystarczający. Warto jednak patrzeć na ekrany z częstotliwością odświeżania na poziomie 120Hz lub więcej. Dlaczego? Ponieważ nawet jeśli komputer pozwoli na wyświetlenie ultra płynnego obrazu, bez odpowiedniego ekranu nie zauważymy różnicy. Wyświetlacze 144Hz są rozsądnym rozwiązaniem, ale nie koniecznym. Nie da się jednak ukryć, że dają jeszcze intensywniejsze wrażenia.
Czy potrzebujesz gamingowego komputera
Myślicie, że głównym elementem, pozwalającym określi komputer jako "gamingowy" jest fakt, że świeci niczym bożonarodzeniowa choinka? No nie bardzo. Podstawowa to moc obliczeniowa, estetyka to kwestia wtórna. Komputery do gier są niezwykle mocne i służą nie tylko do zabawy. Wybierają je również graficy, animatorzy czy filmowcy, ponieważ używane w nich karty graficzne i szybkie procesory znacząco poprawiają prędkość pracy na (bardzo) dużych plikach.
Przed zakupem komputera zastanów się, w jakie gry będziesz na nim grać? Czy będą to ultra wymagające produkcje jak np. nowy Wukong? A może jesteś niedzielnym graczem, który w wolnej chwili włączy sobie Minecrafta? W takim przypadku warto zastanowić się nad sprzętem słabszym i... lżejszym. Komputery gamingowe ze względu na zastosowaną technologię są dość ciężkie, choćby ze względu na oddzielną, a nie zintegrowaną z procesorem kartę graficzną.
Jaki komputer gamingowy wybrać
Komputery gamingowe są droższe. Jeżeli Twój budżet jest ograniczony weź pod uwagę możliwość kupna tańszego komputera i połączenia go z graniem w chmurze, z wykorzystaniem np. usługi Boosteroid. Wtedy kluczowa jest prędkość internetu, a nie moc urządzenia, ponieważ docelowo grasz na największych ustawieniach graficznych.
W ofercie sklepu Orange znajdziesz kilka pozycji, które mogą Cię zainteresować, w tym komputery z kartami graficznymi RTX4060, a nawet RTX4080. Możesz je kupić zarówno płacąc jednorazowo jak i w formie wygodnych rat 0%.