Bezpieczeństwo

Lecisz na wakacje? Uważaj na zbyt dobre oferty!

Michał Rosiak Michał Rosiak
22 czerwca 2023
Lecisz na wakacje? Uważaj na zbyt dobre oferty!

Wybieracie się na wakacje? Warto być świadomym, że internetowi oszuści - jak co roku - też o tym wiedzą. Co więcej, nie tylko dla "fizycznych" złodziei czas naszego wypoczynku to wyjątkowa okazja, by wzbogacić się naszym kosztem.

Znalezienie dobrej oferty na wakacje, szczególnie w czasach inflacji i niepewnych realiów geopolitycznych, to spore wyzwanie. Uwierzcie mi, coś o tym wiem... Łatwo więc przynajmniej zatrzymać się na chwilę, gdy trafimy na coś takiego:

Ja się zatrzymałem dlatego, że od początku wiedziałem, że to oszustwo i chciałem je dla Was opisać. Łatwo było zorientować się już na początku, gdy zauważyłem, że rzekomy fanpage Ryanair ma... 4 polubienia. No ale jak tu uwierzyć w oszustwo, gdy w komentarzach pojawia się tak wiarygodne wyjaśnienie? :-)

Aha. Skoro komentarze innych nie mogą kłamać to wybaczcie, że wątpiłem.

Wejdziesz z komputera? Nic się nie stanie!

Co ciekawe, wiecie, że ten phishing działa tylko na telefonie? Jeśli szukacie opcji na wakacje z komputera i tam przypadkowo traficie na Facebookową reklamę, prowadzącą do tej witryny, nie stanie się nic. Zobaczycie totalnie niepodejrzaną stronę o tym... jak schudnąć bez ćwiczeń. W sumie to się da, ale to nie o tym jest ten tekst. Dlaczego tak jest?

Otwórzcie jakąkolwiek stronę na telefonie. Zacznijcie ją przewijać. I spójrzcie co się dzieje z paskiem adresu w przeglądarce.

Znika! Znika, bo przecież ekran mobilny jest mały i dla naszej wygody nie potrzebujemy zajmować miejsca czymś, co jest niepotrzebne... No chyba, że dla zorientowania się, że adres strony zupełnie nie przypomina firmy, którą udaje. Na "dużym" komputerze łatwo to zobaczyć. Korzystając z małego ekranu, jeśli jeszcze dodatkowo "zagrzejemy" się ciekawą ofertą wylotu na wakacje - nie zauważymy.

Na wakacje za 9 zł

A o co w ogóle chodzi w tej "wyjątkowej ofercie"? No właśnie nie do końca wiadomo. Bo o ile na pierwszym zrzucie ekranu można było przeczytać, że szczęściarze za jedyne 9 złotych zostaną obdarowani kartami podarunkowymi na pół roku i nieograniczoną liczbę lotów, po kliknięciu okazuje się, że:

to jednak 6 LOTÓW. I w końcu bezpłatnych, czy za 9 zł? W sumie nawet 802 zł za taką ofertę to byłaby niegłupia kwota.

Pozostaje tylko odpowiedzieć na 3 nieistotne pytania by:

Z lewej klasyczny numer ze zdrapką. Jeśli bawiliście się w klikanie takich "ofert" to wiecie, że pierwsze pudełko zawsze będzie puste, a w drugim znajdziecie rzekomą nagrodę.

Potem pozostaje już tylko kluczowa aktywność ze strony ofiary:

Czyli wpisać dane osobowe i informacje, dotyczące karty płatniczej, by... "wziąć udział w konkursie, w którym można wygrać wyświetlany produkt" i "jest to oferta specjalna, która obejmuje 3-dniowy okres próbny".

Ile można stracić?

Cytat z klasycznego szmoncesu znalazł się tu nie bez przyczyny, bo - jak się domyślacie - zarobić to się tutaj nie da. Stracić na szczęście też nie za wiele, bo to motyw, gdzie wpisujemy dane karty płatniczej na stronie oferującej realne usługi. Gdy ofiara będzie czekać na kartę Ryanair, legalna firma będzie raz w tygodniu obciążać jej kartę, część z zysku przelewając oszustom, którzy "nagonili" klienta. Tyle dobrego, że z doświadczenia wiem, iż skontaktowanie się z firmą i wycofanie płatności nie jest problemem. Jeśli więc jeśli daliście się nabrać, warto zrobić to czym prędzej.

Jednak przede wszystkim błagam - nie podawajcie na takich dziwnych stronach numerów swoich kart... Nie ma darmowego lunchu. Niestety - coś o tym wiem, niedawno płaciłem za wylot na wakacje - na stronie tour operatora, nie z reklamy na Facebooku.


Odpowiedzialny biznes

Kobiety w technologiach

Kinga Gora Kinga Gora
22 czerwca 2023
Kobiety w technologiach

Jesteśmy po dwudniowej konferencji PERSPEKTYWY Women in Tech Summit. Były to dni pełne inspirujących wystąpień, warsztatów, sesji mentoringowych i poznawania ciekawych osób. Wydarzenie przyciągnęło rekordową liczbę 11 200 uczestniczek i uczestników z 88 krajów, z czego 9 500 odwiedziło warszawską halę EXPO osobiście! Liczby robią wrażenie. Jako Orange Polska już po raz czwarty z dumą byliśmy Partnerem oraz Głównym Partnerem Klimatycznym konferencji.

Konferencja Women in Tech Summit skupia firmy technologiczne i osoby zainteresowane nauką i technologiami. Jest to największa w Europie konferencja dla kobiet w dyscyplinach STEM (to akronim od angielskich słów: nauka, technologia, inżynieria i matematyka) Wydarzenie stawia sobie za cel także edukację i wspieranie działań na rzecz klimatu – poprzednia edycja konferencji była pierwszym w Polsce wydarzeniem pozytywnym klimatycznie. Wartości te – wsparcie kobiet w rozwoju zawodowym, zwiększenie udziału dziewcząt i kobiet w obszarach STEM oraz ekologia są bardzo bliskie strategii Orange. Dlatego partnerstwo w konferencji Women in Tech to właściwie naturalna konsekwencja tego, co już jako firma robimy.

Mari-Noëlle Jégo-Laveissière na scenie głównej Women in Tech

Jesteśmy (z) kobietami

Na Women in Tech pojawiliśmy się w tym roku wyjątkowo mocną reprezentacją. Na scenie głównej wystąpiła Mari-Noëlle Jégo-Laveissière, wiceprezeska Grupy Orange odpowiedzialna za Europę. Zainspirowała swoją historią i zachęciła do rozwoju w technologiach, bo to właśnie one wpływają na kształt naszego świata. Wystąpienie zakończyła polsko-francuskim akcentem – cytatem Mari Skłodowskiej-Curie o tym, że „niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. Jak widać Polak – Francuz dwa bratanki, Polka i Francuzka również. Na pewno w Orange.

Podczas konferencji opowiadaliśmy także o AI, naszym wirtualnym asystencie Maxie i czatbocie Lucy, o ciemnych i jasnych stronach technologii i jej wpływu na klimat, o pracy w Orange i naszych programach rozwoju dla kobiet. Poprowadziliśmy też warsztaty o robotyzacji i o liczeniu personalnego śladu węglowego. Po raz kolejny wspieraliśmy organizatorów wiedzą z obszaru ekologii i klimatu i wspólnie zasadziliśmy las. Pomoże on skompensować ślad węglowy wydarzenia. Nie mogłabym nie wspomnieć, że ogłoszone też zostały wyniki rankingu TOP 10 Women in Cloud Computing in Poland. To wyróżnienie dla 10. kobiet, które zmieniają oblicze chmury i wdrażają innowacje. Wśród nich znalazła się nasza koleżanka Marta Skrzynecka, która na co dzień zajmuje się transformacją cyfrową w Orange.

Justyna Adamczewska i Jacek Hutyra w wystąpieniu o jasnych i ciemnych stronach technologii

Podczas konferencji wystąpiły osoby znane w świecie technologii i zaangażowane w kwestie społeczne, jak Francesca Cavallo, włoska pisarka, autorka bestsellerów i aktywistka społeczna, prof. Aleksandra Przegalińska, specjalistka w dziedzinie filozofii sztucznej inteligencji i futurolożka czy Janina Bąk, statystyczka i autorka bestsellerowej książki o statystyce. Janina w charakterystycznym dla siebie stylu przeplatała badania naukowe o feminatywach z żartami, z których śmiać mogą się ludzie tylko na konferencji o TAKIEJ tematyce. Jesteście ciekawi? Proszę bardzo. Wchodzi całka oznaczona do pociągu, a to nie jej przedział. Niby sucho, ale cichy śmiech na sali można było usłyszeć.

Czy technologia jest kobietą?

Technologia i nauka to dziedziny, obszary wiedzy na styku teorii i praktyki. Trudno byłoby zawłaszczać je tylko dla jednej płci. Przyniosłoby to zresztą więcej szkód niż pożytku, społecznie i biznesowo. Roczne straty spowodowane nierównym zatrudnieniem kobiet i mężczyzn w obszarze ICT (information and communication technologies) w UE wynoszą 9 miliardów euro[1]. Na całym rynku pracy UE jest straty te wynoszą 370 miliardów euro rocznie[2]. Kluczem więc jest zapewnienie różnorodności pod względem płci, a nie przejęcie jej przez jedną stronę. Zresztą w Women in Tech biorą udział oczywiście także mężczyźni. Zarówno jako uczestnicy, jak i występujący na scenie.

Sylwia Bogucka i Ewa Krupa na scenie "Kariera"

Obecnie kobiety stanowią 38% osób zatrudnionych w Orange, na stanowiskach związanych z technologią udział ten wynosi 11%. Firma dąży do tego, aby w 2025 roku liczba kobiet w technologiach wyniosła 25%. Wzmocnienie reprezentacji kobiet wśród pracowników to także 40% kobiet managerów (teraz jest to 37%), równe płace i dbałość o sprawiedliwą rekrutację, np. poprzez różnorodną płciową komisję rekrutacyjną[3]. W Orange prowadzimy także liczne inicjatywy w ramach programu .Razem, które wspierają rozwój kobiet. To między innymi projekt liderki rozwijający umiejętności zarządzania, program „WłączOne”, motywujący kobiety do pracy w technologiach, społeczność „Kobiety w technice”, która stwarza przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Mamy też program Hi-Tech Girls skierowany do studentek.

Tego typu pracownicze inicjatywy, jak i konferencja Women in Tech sprawiają, że rola kobiet w technologii wzrasta. To cieszy i motywuje do dalszego działania tak, aby każdy, bez względu na to czy jest mężczyzną czy kobietą, mógł znaleźć swoje miejsce w świecie technologii.


[1] Report „Women in the Digital Age”,  European Commission , UE 2018

[2] Eurofound: The gender employment gap: Challenges and solutions, Luxembourg 2016, Publications Office of the European Union

[3] Dane na styczeń 2023


Oferta

Sezon na letnie obniżki w Orange

Kasia Barys Kasia Barys
22 czerwca 2023
Sezon na letnie obniżki w Orange

Od dzisiaj możecie taniej kupić kilka modeli smartfonów. Wśród nich znajdziecie m.in. nowe iPhone`y 14. W atrakcyjnych cenach mamy dla Was też laptopy i hulajnogę.

Zacznijmy od telefonów. Teraz za iPhone 14 Plus 512 GB 5G, jeśli zdecydujecie się na Plan L, zapłacicie 600 zł mniej. Model iPhone 14 Plus 256 GB 5G z tym samym planem jest tańszy o 312 zł, a iPhone 14 512 GB 5G o 180 zł. Dobrze też sprawdzić obniżki innych modeli.

Ponadto wprowadzamy obniżki na smartfony innych marek. Na przykład realme GT2 Pro 5G 256 GB, z Planem M kupicie o 720 zł taniej, a realme GT2 5G 256 GB, z tym samym planem, 500 zł taniej.

Warto także przejrzeć ofertę na laptopy. Przy zakupie Planu M cena Techbite Arc 11 spadła o 432 zł. Mamy też hulajnogi. Jeśli weźmiecie Plan M Xiaomi Scooter Pro2 dostaniecie teraz o 840 zł taniej.  

Scroll to Top