;

Bezpieczeństwo

Malware nie ginie, Lazarus czuwa (0)

Michał Rosiak

16 listopada 2017

Malware nie ginie, Lazarus czuwa
0

2009 rok. Wtedy, według „czynników rządowych” w USA miała się rozpocząć aktywność północnokoreańskich hakerów. Ich celem było uzyskanie dostępu do szeregu systemów w mniejszy lub większy sposób związanych z waszyngtońską administracją. Niekoniecznie po to, by siać zamęt – choć w opinii niektórych to właśnie kojarzona z Pyongyangiem grupa Lazarus ma stać m.in. za niedawną epidemią ransomware WannaCry, przypisywany jest jej także atak na naszą Komisję Nadzoru Finansowego. Spektakularne ataki to tylko ułamek ich „osiągnięć”. Najistotniejsze z punktu widzenia tego, co po angielsku nazywa się ładnie „nation sponsored cybercrime” jest znalezienie sobie wejścia do systemu i siedzenia tam tak cicho, żeby przypadkiem nikt nas nie zauważył…

Uśpiony malware

I wygląda na to, że Koreańczykom (przy założeniu, że grupa Lazarus to faktycznie podwładni Kim Jong-Una) całkiem nieźle się to udawało, przynajmniej w ostatnim czasie. Według najświeższego alertu wydanego wspólnie przez US-CERT i FBI wykryli oni aktywności kojarzonej z Lazarusem grupy znanej jako Hidden Cobra w wielu potencjalnie krytycznych lokalizacjach w sieci, związanych m.in. z przemysłem kosmicznym, telekomunikacyjnym i finansowym. Używane przez nich złośliwe oprogramowanie Fallchill to rozbudowany RAT (Remote Access Trojan, koń trojański pozwalający na zdalny dostęp do zainfekowanego urządzenia). W opinii autorów alertu fakt, iż Fallchill trafił na urządzenia w niemal 100 firmach/agendach rządowych dowodzi wcześniejszej infekcji innym, nieodkrytym uprzednio malwarem, wykorzystanym po okresie uśpienia w roli „droppera” kolejnego złośliwego kodu.

My też się bójmy. Na wszelki wypadek.

Dlaczego ma to być nasz problem? Choćby dlatego, że sieć nie zna granic. Udowodnił to przypadek Petya/NotPetya, gdzie „odłamkami” oberwała spora część Europy i nie tylko. To także określany pierwszą cyber-bronią Stuxnet, który – choć zaatakował jedynie wzbogacające uran wirówki w irańskim Natanz – został wykryty na komputerach w wielu częściach świata. Poza tym Lazarus/Hidden Cobra to tylko jednak z wielu grup korzystających na naiwności internautów. Wiara w to, że nas/naszej firmy nie warto przecież atakować, ociera się o dużą naiwność. Dlatego niezależnie od tego, czy boimy się Koreańczyków, nieprzerwanie warto pamiętać o:

 • nieklikaniu w linki w mailach od obcych, nieotwieraniu niezamówionych załączników
 • nie uruchamianiu makr w plikach Office jeśli nie mamy absolutnej pewności, że są ich niezbędnym elementem
 • uaktualnianiu systemu operacyjnego i używanych aplikacji
 • korzystaniu z oprogramowania skanującego ściągnięte z internetu pliki przed ich uruchomieniem
 • nieprzydzielaniu użytkownikom naszej sieci automatycznie dostępu do wszystkiego
Udostępnij: Malware nie ginie, Lazarus czuwa
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Oferta

Orange także złożył wniosek o dopłaty do usług świadczonych w roamingu. Będą ostrzegające SMS. (14)

Wojtek Jabczyński

16 listopada 2017

Orange także złożył wniosek o dopłaty do usług świadczonych w roamingu. Będą ostrzegające SMS.
14

Jak ostatnio czytaliście w mediach, najwięksi operatorzy złożyli lub są w trakcie składania w UKE wniosków o dopłaty do roamingu. My również nie będziemy wyjątkiem. Zgodnie z tym, co zapowiedzieliśmy podczas prezentacji wyników po 3 kwartale, nasz wniosek właśnie został złożony. Chodzi nam dokładnie o to samo, co innym operatorom. Wszyscy zabezpieczamy się przed nadużywaniem zasady Roam Like at Home (RLAH) Od chwili jej wprowadzenia, koszty operatorów wyniosły nawet ćwierć miliarda zł. Tylko w Orange – ponad 70 mln zł.

Wniosek, wnioskiem ale od razu zaznaczam, że opłaty za korzystanie z roamingu w Orange nie zmienią się i będą jak do tej pory zgodne z zasadą RLAH. Ewentualne dopłaty będą dotyczyć TYLKO tych klientów, którzy nadaktywnie korzystają z roamingu. Chodzi np. o osoby pracujące na stałe za granicą, czy studentów przebywających na międzynarodowych wymianach. W skali wszystkich korzystających z RLAH, to nie jest to duża grupa osób, za to kosztują operatorów sporo pieniędzy.

Dodatkowo przypomnę, że jeśli ktoś w ciągu 4 miesięcy jest dłużej poza granicami kraju i ponad 50 proc. jego ruchu następuje w roamingu, to zgodnie z regulacją RLAH może być mu naliczona dodatkowa opłata. Takie działanie jest zgodne z tzw. Polityką Uczciwego Korzystania.

Niektórzy operatorzy (Plus, Play) rozpoczęli już wysyłanie SMS-ów informujących klientów o możliwości naliczenia dodatkowych opłat, w sytuacji kiedy nadużywają roamingu i nie zaprzestaną tego robić. My również zastosujemy te zasady wynikające z regulacji roamingowej.

Udostępnij: Orange także złożył wniosek o dopłaty do usług świadczonych w roamingu. Będą ostrzegające SMS.
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Pan Pikuś 16:38 16-11-2017
  No i bardzo dobrze. Siedzisz więcej za granicą to kup sobie kartę lokalnego operatora. Przez takich januszy biznesu możemy mieć przywrócone stare zasady roamingu.
  Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 18:36 16-11-2017
   Co gorsza opy mogą pokusić się o podwyżki. Jeśli jeden zacznie, i nie "oberwie po łapkach" od klientów reszta pójdzie za nim. To oczywiste.
   Odpowiedz
   • komentarz
    MAURYCY 07:03 17-11-2017
    Zawsze ktoś na rynku się wyłamie i da ofertę zbliżoną czy identyczną jak w Orange do tej pory. Wtedy po prostu przy wyjeździe turystycznym kupię starter takiego opa i z niego będę korzystał przez ten czas. Nie ma co płakać zawczasu, zawsze się znajdzie jakieś rozwiązanie na dwutygodniowy urlop.
    Odpowiedz
  • komentarz
   manyaky 01:50 17-11-2017
   Obawiam się, że to nie dopłaty dla "siedzących więcej za granicą" (bo ci są już objęci FUP), ale także dla osób, które - jak ja - są turystycznie/biznesowo jedynie kilka dni w miesiącu (a więc nie większość czasu), ale w pełni wykorzystują pakiet. Miesiąc w miesiąc wykorzystując ~500 minut w kraju, kilkaset SMS, 20GB i 1,75GB w roamingu płacąc 28zł raczej zysku mojemu drogiemu Orange nie przynoszę.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 19:25 16-11-2017
  To nic nowego nie napisaliście bo to było wiadomo.My także wystąpimy o dopłaty ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  manyaky 01:45 17-11-2017
  Dziwny krok. To że Play czy Plus zamierzają dokręcać klientów to żadna nowość. Natomiast po co taki wniosek w Orange? Zasady RLAH zawierają już odpowiednie FUP - czy to do pobierania od klientów nadużywających potrzebny jest wniosek? Czy raczej do osób, które mieszczą się w FUP, ale operatorowi nie pasują? Bo obawiam się, że to drugie. Jasne, złożenie wniosku nic nie kosztuje, ale ja (jak pewnie i wielu innych klientów) miesiąc w miesiąc jestem kilka dni za granicą i wykorzystuję w pełni swoje 1,76GB - ciekawe, czy nie będę na czarnej liście - w końcu pewnie nie jestem dochodowy dla opa.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Koolo 10:07 17-11-2017
  Oby przez "zaradnych" nie oberwało się normalnym użytkownikom ...
  Odpowiedz
 • komentarz
  Kris 11:31 17-11-2017
  Czy te doplaty to beda nakladane na jakis pewien okres czy na caly okres obowiazywania umowy?
  Odpowiedz
 • komentarz
  maciek 21:31 20-11-2017
  Nie byłbym sobą, gdybym nie próbował wycisnąć z nowego sprzętu hucznie zapowiedzianych możliwości. I niechybnie sfotografowałbym w pierwszej kolejności wszystko to, co fotografowałem wcześniej, poprzednimi smartfonami. Czyli najbliższych oczywiście, scenki rodzajowe, fajne widoki, dziwne zjawiska i śmieszne akcje. Nie zabrakłoby też układu kabli przy naprawie bojlera, odczytów liczników prądu, burchli na lakierze auta i dramatycznych komunikatów na ekranie komputera. I w związku z tym nie jestem pewien czy domownicy się ucieszą, kiedy i nocny spokój zaburzy im „lokalny paparazzi”, polujący na „świetny materiał”. Ale nie dam za wygraną i udowodnię, że warto się poświęcać dla bezkonkurencyjnej jakości zdjęć. A zatem, nie, nie „wszystkie światła na mnie” – to ja przyniosę światło.
  Odpowiedz
 • komentarz
  robert 10:04 21-11-2017
  a miało być tak pięknie ;-)
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 17:57 22-11-2017
   A ja jestem za zlikwidowaniem darmowego roamingu ;p ;p Wakacje są po to by odpocząć, a nie gnieść na "plaży" smartfona.
   Odpowiedz
   • komentarz
    robert 10:05 23-11-2017
    A ja jestem za zlikwidowaniem darmowego wszystkiego... bo darmo nie ma nic ;-)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 23:17 22-11-2017
  A kto by nie złożył wniosku o dopłatę? Dla mnie to oczywiste. Trochę i tak widać pazerność operatorów. Nic nie ma za darmo. Nawetw Orange !
  Odpowiedz
 • komentarz
  andrzejisko 16:07 27-11-2017
  Czy wiadomo od kiedy bedzie można płacić za netflix w rachunku orange?
  Odpowiedz

;

Sieć

Klienci Orange, korzystacie już z 10 tysięcy stacji z 4G! (14)

Wojtek Jabczyński

16 listopada 2017

Klienci Orange, korzystacie już z 10 tysięcy stacji z 4G!
14

Cały czas inwestujemy w sieć, abyście mogli korzystać z jak najwyższej szybkości transferu danych i jakości połączeń. Dlatego cieszę, że mogę Wam powiedzieć, że właśnie przekroczyliśmy „magiczną barierę” – 10 000 stacji bazowych (w przypadku 4G nazywanych eNodeB), na których możecie korzystać z 4G/LTE, w ramach NetWorkS! Przekłada się to na blisko 99,8 proc. Polaków w zasięgu. Ponad 5100 stacji działa w paśmie 800 MHz, które zapewnia najlepszy zasięg wewnątrz budynków. Dwa lata po zakończeniu aukcji na częstotliwości zrealizowaliśmy wszystkie zobowiązania pokryciowe, które powinniśmy zrealizować w ciągu pierwszych 24 miesięcy.

Oczywiście zasięg to nie wszystko, równie ważna jest szybkość transferu danych, a także „pojemność” sieci. Już przeszło 1/3 wszystkich naszych stacji bazowych zapewnia agregację częstotliwości. Oznacza to, że możecie korzystać z internetu na Waszych smartfonach z prędkością rzędu 100 Mb/s czy nawet 200 Mb/s. Z drugiej strony w bardzo zatłoczonych miejscach – gdzie najczęściej wykorzystujemy agregację pasm – pozwala ona na komfortowe korzystanie z netu. W takich miejscach agregujemy wszystkie, dostępne dla Orange pasma: 800 MHz, 1800 MHz i 2600 MHz. Takie stacje stanowią już 1/4 wszystkich, na których mamy LTE-Advance.

Oczywiście to nie koniec inwestycji. Nadal będziemy rozwijać sieć i pracować nad zasięgiem, pojemnością i szybkością.

Udostępnij: Klienci Orange, korzystacie już z 10 tysięcy stacji z 4G!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Czytelnik 16:10 16-11-2017
  Lepiej byście postawili chociaż zwykłe stacje 2G na trasie kolejowej Białystok-Suwałki, by można było przynajmniej porozmawiać przez telefon o dostępie do internetu w podróży już nawet nie marząc. Są tam niesamowite białe plamy przez zdecydowaną większość trasy, sytuacja niestety nie do pomyślenia...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 17:10 16-11-2017
   Niemiecki Vodafone wyłączy sieć 3G. Będzie 2G i 4G.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Katarynka 17:31 16-11-2017
   Porozmawiać przez tel to sobie możesz poza pociągiem, bo dużo podróżuję i nie mam życzenia słuchać Twoich wywodów telefonicznych. Internet jak najbardziej ma być, ale rozmowy to zachowaj poza pociąg.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Czytelnik 20:05 16-11-2017
    @Katarynka chyba przegapiłaś wynalazek technologiczny o nazwie wiadomości SMS. Sprawdź w Internecie co to takiego. Wydawać by się mogło że to pojęcie nie jest ludziom obce, a tu taka niespodzianka...
    Odpowiedz
    • komentarz
     Ron 21:02 16-11-2017
     Ok już wyjaśnione, @Katarynka nie przepada jak obok niej ktoś rozmawia i rozumiem to doskonale:) a @Czytelnik okazał wyrozumiałość, widać bardzo dobrze wie o co chodzi i chce zasięgu do podstawowej łączności :)
     Odpowiedz
 • komentarz
  Przemek219 17:00 16-11-2017
  Ha ha postępy tak widać tylko szkoda że nie robicie raz a porządnie i szkoda że jak wam się coś zgłasza to wy twierdzicie że jest OK i dostaje się rabat
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 17:05 16-11-2017
  W temacie zasięgu rynek należy do Orange :) Mogę prosić o info, ile (Orange) MHz jest dla 2G w paśmie 900MHz ??
  Odpowiedz
 • komentarz
  Nvsb 17:16 16-11-2017
  Lepiej się pochwalcie przenoszeniem transmisji 3G->LTE, które już zaczęło działać w niektórych częściach kraju :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   manyaky 01:52 17-11-2017
   U mnie jest od dawna...
   Odpowiedz
   • komentarz
    Bzv 10:55 17-11-2017
    Chyba w Play... Orange na dopiero od niedawna.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 19:27 16-11-2017
  Witaj Play ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  pogodabartek 00:35 17-11-2017
  taa... Wrocław duże osiedle Kozanów,BTS ( jest tylko LTE 1800) ul.Modra co wieczór/weekend przeciążony-LTE ma download 2-5 Mb/s,pomaga przełączenie na 3G ale i tak nie działa płynne oglądanie filmów w full HD wypowiedziane już 2 numery w NJU internet,bo zgłaszane reklamacje,a dają tylko rabaty zamiast modernizować sieć. Na Nowym Dworze dali LTE 2600 w agregacji i działa zawsze ponad 100 Mb/s, ale sygnał leci w osiedlowe ogródki i w związku z tym czy to jest logiczne ich myślenie ? Na infolinii mówią,że nie planują tu-ul.Modra modernizacji,więc trzeba uciekać do kablówki- 1Gb/s(światłowód) w obie strony 80zł/msc więc Wasz światłowód to jest mega drogi i prędkości tylko do 600Mb/s i z czym Wy do ludzi startujecie Panie Jabczyński? Ps. Dziękuję za obiecaną pomoc w wymianie karty sim w NJU mobile na bezpinową,której nikt mi nie wymienił i nikt się nie skontaktował,tak jak Pan napisał,że ktoś się odezwie. Gratuluję sieci Nr.1 w olewaniu klientów i reklamacji/zgłoszeń
  Odpowiedz
 • komentarz
  manyaky 01:53 17-11-2017
  Widać efekt zdecydowanie - czasami jeżdżę pociągiem przez pół Polski i w porównaniu do tego co było rok temu = jest duuużo lepiej. Dalej niestety są w kraju problemy z uploadem, który dziwnie "skacze", nie wiem skąd ten problem - tylko w Orange występuje.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Piotr 23:55 17-11-2017
  A to dobre! A w czasie kiedy czytałem te przechwałki telefon dziesięć razy przełączył się między LTE a 3G, a zasięg skacze jak pijany zając.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej