;

Innowacje

Mamy dla Was wejściówki na Innovation Gardens Summit 2017 (7)

Marta Krajewska

30 marca 2017

Mamy dla Was wejściówki na Innovation Gardens Summit 2017
7

Już za 6 dni rozpocznie się najciekawsze technologiczne wydarzenie tej wiosny, Innovation Gardens Summit 2017, czyli kolejna odsłona konferencji poświęconej najnowszym trendom w dziedzinie telekomunikacji i nowych technologii, którą organizujemy z naszymi partnerami: Ericssonem, Huawei, Nokią, Oracle i Samsungiem.

Zobacz, jak wyglądała zeszłoroczna konferencja Innovation Gardens Summit 2016.

Tematem przewodnim tegorocznego IGS będzie sieć 5G. O ewolucji sieci i przygotowaniach do wdrożenia jej nowego standardu mówić będzie m. in. Jean-François Fallacher, Prezes Orange Polska, Ruth Guerra, Director of Strategy Development at Ericsson oraz Federico Guillén, Prezes Fixed Networks Business Group, Nokia.

O różnych aspektach rozwoju sieci i ich nowych możliwości jakie przyniesie standard 5G mówić będą także Paul Michael Scanlan, CTO Carrier Network Business Unit Huawei, Dan Bantukul, CTO OFFICE Director of Vertical Strategy Oracle oraz Maxime Guirauton, Dyrektor Marketingu B2B Samsung w Europie, który przedstawi koncepcję „Open Economy” oraz globalny raport dotyczący zachowań użytkowników służbowych urządzeń mobilnych w ujęciu społecznym, ekonomicznym i kulturowym, z wyróżnieniem rynku polskiego.

Szczegóły: Agenda IGS 2017

Podczas konferencji na gości czeka wystawa rozwiązań partnerów, które przyjechały do Miasteczka Orange z Mobile World Congress 2017 w Barcelonie. Samsung zaprezentuje swój najnowszy flagowiec Galaxy S8, Nokia – kamerę Ozo z okularami Virtual Reality, Ericsson przedstawi najnowsze wydanie raportu „10 Hot Consumer Trends”, a Orange Polska zaprezentuje trackery do geolokalizacji wykorzystujące sieć LoRa. To tylko kilka przykładów spośród atrakcji przygotowanych dla uczestników konferencji.

IGS odbędzie się w 5 kwietnia, w środę, Miasteczku Orange, przy Al. Jerozolimskich 160. Start o godz. 10:00.

Dla czytelników bloga mam 2 wejściówki na to wydarzenie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Jak 5G wpłynie na polepszenie życia każdego klienta, kto bardziej skorzysta zwykły użytkownik czy biznes?

Na odpowiedzi czekam do końca dnia w piątek. Wygrywa najbardziej kreatywna odpowiedź. W poniedziałek napiszę na blogu, kto dostanie zaproszenie na IGS 2017.

Udostępnij: Mamy dla Was wejściówki na Innovation Gardens Summit 2017
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 17:16 30-03-2017
  5G - to już TYLKO biznes i świat Orwell'owski... Po co to zwykłemu Kowalskiemu? DO NICZEGO!!! Szpiegostwo i inwigilowanie szarego obywatela będzie wtedy możliwe; oczywiście dla promocji i "konieczności" - SYSTEM ubierze to w słówka, jak to będzie pomagać kierowcom, lekarzom etc. KONIEC ŚWIATA coraz bliżej :(
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 19:18 30-03-2017
   Żeby była jasność - dziękuję za wejściówkę, ale nie skorzystam w razie czegoś ;)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 19:53 30-03-2017
  Każdy... klient to część targetu Biznesu, a biznes kreuje upodobania i motywowanie decyzji klienta. Szybciej, taniej, bezkonfliktowo, bezstresowo. To co wczoraj było niemożliwe lub trudne do osiągnięcia, jutro jest normalnością. Jeszcze większy zasięg i stabilność wpłynie na rozwój wideokonferencji operacji medycznych, dotarciu do miejsc np. w Górach Tybetu, druku 3d w Pekinie będąc np. w Toronto.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 11:21 03-04-2017
   Krzysiek, zapraszam na IGS 2017. Szczegóły wyślę mailem :-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 19:56 30-03-2017
  Pewnie skorzysta na tym w szczególności biznes.....myślę że porządne 4G zwykłym śmiertelnikom wystarczy...dla mnie 40/50mb/s w telefonie to....max...większe prędkości nie są chyba nikomu potrzebne??? Fajne wydarzenia, ale podobnie jak emitelek dziękuję za wejściówkę ;p No chyba że wykradnę Samungowi S8 ;p ;p
  Odpowiedz
 • komentarz
  n 10:28 31-03-2017
  A ja piszę pracę inżynierską na temat rozwoju sieci mobilnych. Liczę na bardzo technologiczną relację na blogu, bo bardzo mi się przyda :P
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 11:22 03-04-2017
   n, zapraszam na IGS 2017. Szczegóły wyślę mailem :-)
   Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Wszystko za kliki, czyli jak plotka może stać się groźną prawdą (2)

Michał Rosiak

30 marca 2017

Wszystko za kliki, czyli jak plotka może stać się groźną prawdą
2

Michał Rosiak

Klik. W czasach, gdy internet zdominował nasze życie, można by go określić jednostką monetarną. Tam gdzie toczy się życie, prędzej czy później pojawiają się reklamodawcy.  A tam gdzie pojawiają się reklamy – kluczem stają się kliki (w domyśle oznaczające obejrzenie reklamy), bezpośrednio przekładające się na pieniądze. Im bardziej sensacyjny temat, im chwytliwszy tytuł, tym więcej ludzi uda się przyciągnąć – nieważne jak bardzo daleka od prawdy, bądź sztucznie rozdęta, będzie faktyczna treść „njusa”. To jak, wiecie już o czym będzie?

Jak zapewne wiedzą stali czytelnicy bloga, mam dwóch synów, 7 i 10 lat. Jednak, gdy zobaczyłem w sieci wiadomości o „groźnych grach” moją pierwszą decyzją wcale nie było udostępnienie ich w każdym znanym mi medium społecznościowym i rozesłanie mailem znajomym. Przecież biorąc pod uwagę skalę paniki, rozpętanej przez media, to na pewno macki zła opętały już przynajmniej połowę szkoły moich synów! Hmmm, a gdyby tak zadać sobie trochę trudu i sprawdzić rzetelność publikowanych treści?

Internet napędza plotkę

Dlaczego w ogóle piszę o tym w „dniu bezpieczniackim” na blogu Orange? Ano dlatego, że w mojej opinii mamy jak najbardziej do czynienia z cyber-zagrożeniem! Fama crescit eundo – mówił Wergiliusz już w I w. p.n.e., plotka rośnie rozchodząc się! A w tej sytuacji w mojej opinii mamy do czynienia ze zdarzeniem marginalnym w skali naszego kraju, które za pośrednictwem internetu rozrosło się do absurdalnych rozmiarów. Co więcej – to sieć spowodowała, że ryzyko znacznie bardziej wzrosło, bo coś, co można było wyczytać tylko w rosyjskojęzycznych mediach (ja jeszcze się uczyłem rosyjskiego, teraz jest już dzieciom obcy) można przeczytać po polsku, a jestem niestety pewien, że w naszym kraju nie brakuje dzieci w stanie psychicznym, który powoduje olbrzymią podatność na socjotechnikę.

Jak chronić się przed tego typu zagrożeniami? Dwojako. Przede wszystkim nie dawać się emocjom. Słyszałem kiedyś wspaniałą wypowiedź profesora uniwersyteckiego, który w odpowiedzi na uwagę studenta, że teraz to nie trzeba „wiedzieć” per se, a wystarczy wiedzieć, gdzie szukać, powiedział:

– Proszę pana, różnica między nami jest taka, że kiedy zabraknie prądu, moja wiedza pozostanie.

W punkt prawda? A trzeba też pamiętać, że nie zawsze wiedza znaleziona w internecie jest tą, której najbliżej do prawdy.

Fake news jak phishing

Korzystając z wiedzy w sieci wybieramy drogę na skróty, co powoduje, że nie jesteśmy w stanie określić, czy mamy do czynienia z wiedzą, czy „wiedzą”. Wygodniej jest nam nieco bezrefleksyjnie, jednym kliknięciem reagować treści wzbudzające w nas emocje. Notabene dlatego właśnie wciąż tak wiele osób łapie się na phishingi, bo dopiero po kliknięciu – jeśli w ogóle – przychodzi refleksja. W kwestii zagubionej młodzieży i jej wyjątkowych sposobów na spędzanie czasu tylko niewielu poświęciło swój czas, bo dokładnie zapoznać się z istotą tego fenomenu, jak choćby Marcin Napiórkowski na łamach serwisu Mitologia Współczesna. Kiedyś łatwiej było zaufać dziennikarzom, ale, gdy próg wejścia, niezbędny do pisania czegokolwiek na łamach, wyraźnie się obniżył, w tak istotnych kwestiach możemy ufać tylko sobie. Szczęście w nieszczęściu, dzięki internetowi możemy znaleźć informacje nie tylko goniące za sensację, ale również odsiać spomiędzy nich te naprawdę rzetelne. Ci, którym zabraknie na to czasu/chęci, padną ofiarą Społecznego Dowodu Słuszności i automatycznie rozsieją informację dalej. Nawet – po raz kolejny bezrefleksyjnie – porównując „grę”, polegającą na poleceniach przekazywanych za pośrednictwem internetu, z faktycznymi grami komputerowymi. Tymczasem gra grze nierówna, tak jak koń i koń mechaniczny. W efekcie wizerunkowym „odłamkiem” oberwą Bogu ducha winni.

Rozmawiaj zamiast zakazywać

„No dobra, mnie przekonał, zawstydził, ale przecież dzieci znacznie łatwiej przekabacić!”  taka myśl nasuwa się sama. Sądzę, że my, rodzice, potrzebujemy więcej pewności siebie. W końcu to nam powinno być najłatwiej dotrzeć do naszych dzieci.  Świadomy internetowych zagrożeń rodzic niczego nie zostawia łutowi szczęścia, a samo przekonanie dziecka, że nie powinno automatycznie wierzyć wszystkiemu, co przeczyta w sieci, da już bardzo wiele.

Rozwiązania technologiczne są tylko pomocą, najważniejsza jest rozmowa z dziećmi. Szczególnie z nastolatkami, które eksplorują różne zakamarki internetu. I właśnie dlatego powinniśmy rozmawiać o zasadzie ograniczonego zaufania, weryfikacji informacji, intencjach innych ludzi – tłumaczy Martyna Różycka, kierownik zespołu Dyżurnet.pl, działającego w NASK punktu kontaktowego do zgłaszania nielegalnych treści.

Podobnie wygląda sprawa w przypadku ustalanie zasad korzystania z sieci w domu, gdzie też warto zachować pełną otwartość. Zakazywanie czegokolwiek dzieciom i młodzieży to droga donikąd. Przecież sami też kiedyś byliśmy dziećmi i w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, że – jak śpiewał niegdyś zespół Róże Europy, „To, co zakazane, karą zamotane, podkreślone wykrzyknikiem, smakuje najlepiej”. Wspólnie ustalmy, że dziecko może korzystać z Facebooka, wtedy kiedy ma nas w gronie znajomych (a my się nie odzywamy na jego timelinie, żeby nie robić mu siary), wspólnie odklikajmy i zaklikajmy odpowiednie pozycje w ustawieniach prywatności. Może nawet uda się przekonać dziecko, że działająca w tle aplikacja kontroli rodzicielskiej w żaden sposób nie ingeruje w jego aktywność w sieci, a my raz na jakiś czas po prostu zerkniemy w raport, czy nie ma w nim żadnej podejrzanej witryny. A jeżeli nie wiecie gdzie zacząć szukać pomocy, zajrzyjcie do kursu internetowego dla rodziców, który stworzyła Fundacja Orange. Na dobry początek.

Rodzice – wszystko w naszych rękach!

Niebieski Wieloryb, czy Wróżka Ognia – że wspomnę, na sam koniec tekstu, tylko o tych najpopularniejszych ostatnio zagrożeniach rodem zza wschodniej granicy – mogą być tylko wierzchołkiem góry lodowej, ale to od nas, przedstawicieli starych i nowych mediów, zależy przede wszystkim to, czy tego typu aktywności w ogóle wzbudzą jakiekolwiek zainteresowanie. Jeśli w tym momencie zachowamy się nieodpowiedzialnie, reszta pozostaje w rękach rodziców. Jeśli podchodzimy dojrzale do internetowych plotek i zagrożeń, edukując w tym zakresie zarówno siebie, jak i nasze dzieci, to w najlepszym przypadku o niczym się nie dowiedzą, w dobrym – same nam o tym opowiedzą, zaś w najgorszym, być może przy wsparciu technologii – to my odpowiednio wcześnie zobaczymy, że dzieje się coś złego.

Niestety, ta sytuacja pokazała, że coś, co początkowo było tylko wykreowanym przez media newsem, wzbudziło zainteresowanie,  znalazło osoby, które podążając za opublikowanymi scenariuszami wcieliły go w życie. Dlatego tak ważna jest ciągłe, ustawiczne stanie obok naszych pociech, aby w razie problemu miały się do kogo zwrócić, a my abyśmy zdążyli z pomocą – podsumowuje Martyna Różycka.

Zdjęcie pliku gazet autorstwa University of Illinois Library uzyskane za pośrednictem serwisu Flickr na licencji CC BY 2.0

Udostępnij: Wszystko za kliki, czyli jak plotka może stać się groźną prawdą
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  mike278 15:15 30-03-2017
  Mam to szczęście że mój syn ma już 19 lat i nie łapie się na takie zabawy. Mam nadzieję że nasze starania ( żony i moje) pokazały synowi różnice pomiędzy virtualem a rzeczywistością. Zaszczepilismy mu też zdrową dozę nieufności we wszystko co znajduje w necie.
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 17:24 30-03-2017
   DUŻY PLUS! Podstawa to rodzina i przekazywanie młodszemu pokoleniu wszelkich zagrożeń płynących nie tylko z sieci, ale i z życia codziennego!!! Niestety nasz NOWY świat pomija te wartości... :(
   Odpowiedz

;

Urządzenia

Samsung S8 i S8+ w przedsprzedaży w Orange (9)

Piotr Domański

30 marca 2017

Samsung S8 i S8+ w przedsprzedaży w Orange
9

Piotrek Domański

Ruszyła u nas przedsprzedaż następcy jednego z najpiękniejszych i najmocniejszych smartfonów, jakie pojawiły się na rynku. Moim zdaniem najnowszy produkt Samsunga – Galaxy S8 jest godnym następcą modelu S7. Potwierdziły się plotki, że obie wersje smartfona mają już zagięty ekran. Dokładnie tak – Samsung Galaxy S8 został wypuszczony w dwóch wersjach – pierwsza o przekątnej ekranu 5,8 cala, druga 6,2. Umieszczenie tak dużych wyświetlaczy w smartfonie o rozsądnych wymiarach było możliwe dzięki praktycznie całkowitemu wyeliminowaniu ramek. Dzięki temu urządzenie jest możliwe do obsługi jedną ręką. Spowodowało to jednak, że z telefonu zniknął fizyczny przycisk home i funkcjonuje on teraz na ekranie smartfona.

Ile Samsung S8 kosztuje w Orange?

Cena smartfona odpowiada moim zdaniem możliwościom, które daje. W Orange Love zapłacicie za Samsung S8 149 zł na start, a później dodatkowo 130 zł miesięcznie, a za Samsung S8 + odpowiednio 149 i 150zł. Dokładnie tak, tutaj znajdziecie link do oferty Jeżeli jednak chcecie decydować się wyłącznie na nasze usługi mobilne najlepszą moim zdaniem ofertą jest Smart Plan LTE 69,99 zł, w którym za Samsunga S8 zapłacicie 899 zł na start, a później 100 zł miesięcznie dodatkowo. Za wersję z plusikiem zapłacicie 899 zł na start i 120 zł miesięcznie. Przedsprzedaż rusza dzisiaj, telefony dotrą do Was 19 kwietnia, w sklepach będą 28 kwietnia.

Tak wygląda nowy Samsung S8. Telefon możecie obejrzeć na zdjęciach i sami ocenić jego wygląd…

Wnętrze Samsunga S8 powala

…dlatego zajmę się jego możliwościami technicznymi. Wspomniany już olbrzymi wyświetlacz ma w obu wersjach ma rozdzielczość 1440×2960 pikseli. Działa on w oparciu o technologię AMOLED. Smartfon napędza ośmiordzeniowy procesor, wspomagany przez 4 GB RAM. Dane możecie zapisać w pamięci o pojemności 64 GB, którą można dodatkowo rozszerzyć kartą microSD pojemności do 256 GB. Samsung nie zdecydował się na pójście w stronę podwójnego aparatu i zamontował w najnowszym flagowcu pojedynczy aparat 12 MP Dual Pixel na pleckach urządzenia i 8 MP z przodu, obydwa z autofcusem. Jako, że aparat S7 była godną konkurencja dla tych zamontowanych w Huawei P9 i iPhone 7 nie przypuszczam by była to zła decyzja. Cały smartfon napędza bateria o pojemności 3000 mAh dla mniejszej wersji i 3500 mAh godzin dla większej, oczywiście z opcją ładowania bezprzewodowego.

Do tego zestawu producent dorzuca dobrze rozwinięte zabezpieczenia oraz Guard S8, czyli zestaw usług premium – dedykowaną infolinię, dodatkowy rok gwarancji, naprawę w ciągu 2 godzin lub wymianę urządzenia door-to-door.

Coś dla fana Sieci #1

I na tym mógłbym w sumie skończyć opis sprzętu, gdyby jeszcze nie jedna informacja – Samsung S8 obsługuje technologię MIMO 4×4, jako pierwszy smartfon. Jeżeli nic Wam ten skrót nie mówi, przypomnę stację bazową, którą jesienią odpaliliśmy na pl. Politechniki w Warszawie. Ona też obsługiwała tę technologię, która nie mogła wtedy pokazać pełni swoich możliwości. Teraz do naszych rozwiązań doszusowali  także producenci sprzętu. Samsung S8 obsługuje także agregację bardzo szerokiego pasma nośnego 4G LTE (Cat 16).

Co ciekawe w prawie wszystkich planach taryfowych kwota, którą płacicie na start jest taka sama dla obu smartfonów.

A co jeszcze ciekawsze u nas dostaniecie Samsunga Galaxy S8 we wszystkich kolorach: Midnight Black (czarny), Orchid Gray (granitowy fiolet), Arctic Silver (srebrny) i Coral Blue (niebieski). Ten ostatni wyłącznie u nas.

P.S. We wpisie nie zmieściła mi się informacja o: wodoodporności, odporności na kurz, wyjściu USB typu C, czytniku linii popularnych, skanerze tęczówki, rozpoznawaniu twarzy, złączu jack i zapewne kilkudziesięciu innych funkcjach. Wybaczcie 😉

I jeszcze jedno zdjęcie, z wczorajszego #UnboxYourPhone, korespondencją z Londynu 😉

Samsung Galaxy S8

Mediateka

Udostępnij: Samsung S8 i S8+ w przedsprzedaży w Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Pan Pikuś 10:28 30-03-2017
  Wszyscy się nim zachwycają. Też nie mogę się doczekać, żeby go zobaczyć na żywo.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Michał Rosiak 13:36 30-03-2017
   Jest czym :) Śliczny. Bije nawet LG G6. Wyglądem, bo w ręku go miałem może z 5 minut, planuję niedługo nadrobić te karygodne braki :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 17:29 30-03-2017
  No bez jaj!!! Kolejna zabaweczka dla grzecznych chłopczyków?! Panowie; dajcie na wstrzymanie - jest coś ważniejszego w życiu, niż czekanie na kolejne modelesmart - czegoś tam??? :P
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:19 30-03-2017
   A dla grzecznych dziewczynek to już nie? :-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 19:49 30-03-2017
  Piękny, cudowny, może kiedyś wskoczy taka słuchaweczka do mojej kieszeni ;p Do autora tekstu - tutaj mały błąd składni "W Orange Love zapłacicie nowy Samsung S8 niego 149 zł na start, a później dodatkowo 130 zł miesięcznie" :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:04 31-03-2017
   Mój tekst i mój błąd, już poprawiony :-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  michal123 20:13 30-03-2017
  Czy ten telefon będzie obsługiwał VoLTE i WiFi Calling w waszej sieci, a jeśli tak to czy od początku, czy trzeba będzie na te usługi poczekać?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:08 31-03-2017
   Pracujemy nad tym, ale dokładnej daty wprowadzenia nie znam. Jednak, gdy już to wdrożymy napiszemy o tym na blogu :-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Art 09:53 31-03-2017
  Porównywałem oferty w orange na przedłużenie umowy a firme i T-mobile przeniesienie numeru. W t-mobile korzystniejsza oferta. Rozmawiałem również działem utrzymania orange ale niestety nie ma telefonu w ofercie DU. Czas pakować się chyba po ponad 10 latach.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej