Sieć

Mamy tu 17825792 GB! Jak to działa #5

Piotr Domański Piotr Domański
12 lipca 2018
Mamy tu 17825792 GB! Jak to działa #5

To jedna z najnowocześniejszych serwerowni w Polsce i największa należąca do Orange Polska. Pod każdym względem – powierzchni, mocy obliczeniowej, a nawet prądu, który - pobiera z sieci. Do Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi (czyli Data Center), bo tak nazywa się to miejsce, nie jest łatwo wejść. Dlatego, byście nie musieli się tu włamywać (i tak by się nie udało) postanowiłem Wam pokazać jak ono działa!

Zapraszam!

Ile danych mieści Centrum Przetwarzania Danych?

Ilości danych, które obecnie są tu zgromadzone  liczy się w petabajtach (PB), jednostce, którą ciężko porównać do czegoś, co znamy z życia. Bo jak wyobrazić sobie 1,5 mln płyt CD – tyle potrzeba by zapisać 1 petabajt. Każda płyta ma jakieś 1,2 mm grubości (bez nadruku). Oznacza to, że gdyby ułożyć te płyty CD jedna na drugiej, to wieża, która by w ten sposób powstała miałyby około 180 metrów wysokości. Czyli byłaby siódmym najwyższym budynkiem w Polsce. Gdyby do wysokości budynków nie dodawać iglicy i liczyć te „drapacze chmur” do wysokości dachu – piątym, na równi z Warsaw Spire. Do wyobrażenia?

To teraz będzie trudniej -  Data Center w Łodzi to serwerownia, w której zgromadzone obecnie dane izajmują  4 petabajty(wieża z płyt byłaby drugim co do wielkości budynkiem świata, po Burj Khalifa), a do tego dołóżcie dane z backup zajmujące kolejne 13 PB danych - to już wieża o wysokości ponad 3 km.

A to tylko jeden z parametrów tego miejsca. Pozostałe na grafice!

Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi

900 m2 pod serwery w Data Center czeka na szczęśliwego nabywcę

Jak pewnie usłyszeliście w czasie nagrania i wyczytaliście z grafiki, to miejsce posiada także  wolną przestrzeń, by pomieścić kolejne serwery. Dobrze się zaopiekujemy Waszymi danymi, przeniesiemy je niczym „wazy z dynastii Ming” oraz zabezpieczymy. Będą miały komfortowe warunki, nowoczesną klimatyzację z zapasem mocy chłodniczej , serwerowe SPA 24 godziny na dobę, 365 dni w roku z doskonałym monitoringiem. Czujniki, skanery i ochroniarze (uwierzcie na słowo, swoją robotę traktują bardzo poważnie) zadbają o to, by nikt ich nie niepokoił. Gdyby doszło do awarii zasilania w tej części kraju, powodzi, czy pożaru – mamy zapasowe zasilanie z generatorów, UPS-y z akumulatorami z długim czasem podtrzymania , a służby ratunkowe przyjadą do Waszych danych w pierwszej kolejności.

Bezpieczeństwo serwerów to bardzo poważna sprawa. Wy to wiecie, ja to wiem, wiedzą też ci, którzy zajmują się naszym Centrum Przetwarzania Danych, między innymi Artur, który oprowadzał mnie i Was po tym miejscu.  Jeżeli tu chcecie  ulokować Wasze dane piszcie na adres DataCenterOPL@orange.com

Serio. A dla chętnych, zanim wyślecie maila - tutaj macie ofertę naszego Data Center.

Komentarze

mnbv
mnbv 16:48 12-07-2018

Ten odcinek jest jakiś inny. Taki bardziej dopracowany i może prowadzący bardziej na luzie. Tak trzymać! 😉
Pytanie – a czy ta serwerownia odpowiada również za zarządzanie siecią mobilną, czy ona ma osobą serwerownię? I jeszcze jedno – czy będzie odcinek o rozwiązaniu AirScale, który testowaliście z Nokią? To komercyjna nazwa technologii vRAN, o którym była już mowa na blogu? 😉

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 16:55 12-07-2018

  Dzięki, a odpowiadając na pytanie o vRAN – pisaliśmy o tym kiedyś na blogu https://biuroprasowe.orange.pl/blog/pierwsze-przymiarki-do-5g-czyli-vran/. Zrobić o tym wideo jest dość trudno… szczególnie biorąc pod uwagę pierwszy człon nazwy „virtual”. Niestety by zrobić wideo, coś tam pokazać – serwer, kable, cokolwiek. W przypadku rozwiązań chmurowych wszystko jest ukryte – w chmurach. Więc we właściwym momencie tekst, ale wideo – nie sądzę.

  Odpowiedz
   mdh
   mdh 17:12 12-07-2018

   To może wideo o modernizacji stacji do vRAN? Pokazanie i omówienie sprzętu na stacji przed vRAN’em i po? 😉

   Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 17:34 12-07-2018

    Zajrzyj do wideo z mobilnym BTS. Tam widać, ile sprzętu jest w stacji bazowej. Po prostu jeden z tych modułów zniknie. Wideo o vRAN na pewno nie będzie, bo nie wyszło by dobrze 😉

    Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 17:26 12-07-2018

Bardzo fajne video 🙂 Piotrze tak trzymaj 🙂 Dane robią wielkie wow 🙂 Tylko dlaczego wybraliście Łódź??

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 17:35 12-07-2018

  Skrzyżowanie szlaków komunikacyjnych, bliskość dużego miasta i pewnie też elektrowni.

  Odpowiedz
Marekl
Marekl 20:00 12-07-2018

Bardzo dobrze wyglada jet film i dobrze wytłumaczone. Wiecej takich filmów!

Odpowiedz
Krzysiek87
Krzysiek87 21:13 12-07-2018

Takie filmiki ogląda się z przyjemnością:)

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 09:09 13-07-2018

  Dzięki, będzie więcej. Kolejny na liście – IoT.

  Odpowiedz
mike278
mike278 23:28 12-07-2018

Piotrek szefostwo Wam jakieś kursy aktorskie opłaca czy co? Kasia, Marta, Ty coraz lepiej i lepiej. I Michał ale jego coś ostatnio mało. Nie ma co testować? 😉

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 09:06 13-07-2018

  Nie wiem jak koleżanki i Michał, ale ja po prostu spiąłem tyłek, agencja z którą robimy te wideo (znasz zresztą chłopaków) zasięgnęła rady od profesjonalnego YouTubera i zastanowiliśmy się wszyscy jak zrobić to tak, by się oglądało, a jednocześnie opowiadało o firmie. Pierwsze wideo cyklu wyszło średnio, kolejne lepiej, a teraz wychodzi już całkiem nieźle. Z drugiej strony kosztuje nas to dużo więcej czasu niż dotychczas, ale warto.

  Odpowiedz
Pitero
Pitero 00:01 13-07-2018

A gdzie oferta tych usług?

Odpowiedz
tefast
tefast 08:45 13-07-2018

Posiada certyfikat bezpieczeństwa Rated4 ANSI/TIA-942?

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 09:24 13-07-2018

  Oczywiście, standardy obiektu wykraczają poza wymagania norm EN 50600 Klasa 3 i TIA-942 Rated-3 oraz Tier III Uptime Institute.

  Odpowiedz
Bruss
Bruss 11:38 15-07-2018

Całkiem przyjemnie sie ogląda, zupełnie inaczej niż filmy firmowe. Tak normalnie i do ludzi. Kto wam doradza bo widać zmiany na plus w tych filmach Pana Piotra.

Odpowiedz
manyaky
manyaky 18:45 18-07-2018

Serwera nie potrzebuję, ale dalibyście mi trochę tej klimy z serwerowni do mieszkania ;P

Odpowiedz
Yarek
Yarek 17:57 24-07-2018

No jestem pod wrazeniem ze tpsa sie zmienia i wreszcie mowi ludzkim głosem do ludzi. Oby tak dalej bede obserwował

Odpowiedz
Wojciech
Wojciech 19:01 01-06-2020

Szkoda, że nie pokazaliście głównej ramy światłowodowej o ile okablowanie wykonane schludnie można rzec precyzyjnie wygląda spektakularnie i jest najbardziej czasochłonnym procesem zabudowy wnętrza serwerowni. Swoją droga w jakiej technologi wykonane okablowanie ?Corning Edge czy może Commscope Instapatch a może cos jeszcze innego. Czy stosowaliście światłowody wstęgowe? Szkoda, że tutaj tego nie ma ale może to materiał na następny odcinek.

Odpowiedz

Rozrywka

Gamerzy na światłowodzie

Marta Krajewska Marta Krajewska
12 lipca 2018
Gamerzy na światłowodzie

W Polsce mają setki tysięcy fanów, którzy oglądają ich grę online i kibicują na turniejach. W świecie e-sportu są gwiazdami, na miarę piłkarzy z polskiej kadry narodowej. Mają swoich trenerów, jeżdżą na zgrupowania, codziennie ćwiczą. Jednak gamerzy unikają porównań do tradycyjnych sportowców. Tworzą wokół siebie społeczność, która żyje ich sportowymi sukcesami i porażkami.

Porozmawiałam z najpopularniejszymi w Polsce graczami, członkami drużyny Virtus.Pro: PashąBicepsem, ich trenerem, Kubenem oraz exVirtusem, Snaxem. Wszyscy wykorzystują do grania światłowód w ofercie Orange Love, żeby zminimalizować opóźnienia w grze.

PashaBiceps

Jarosław Jarząbkowski, PashaBiceps jest członkiem drużyny Virtus.Pro i twarzą e-sportu w Polsce. Jest też przykładem człowieka, który dzięki talentowi i ogromnemu uporowi stał się gwiazdą e-sportu. Pasha regularnie trenuje na siłowni, a swój rytm dnia dostosowuje do rodziny i dzieci. Jeśli jesteście ciekawi, czy zdarzają mu się kontuzje, jak widzi swoją zawodową przyszłość i jakie ma marzenie, zobaczcie rozmowę.

Snax

Janusz Pogorzelski, Snax gra od 18 lat. Swoją przygodę z graniem zaczął jako 7-latek w kafejce rodziców. Z prostego rachunku wynika, że gra przez większą część swojego życia. Czy to oznacza, że wybiera się na sportową emeryturę?

Kuben

Jest trenerem drużyny Virtus.Pro. Odpowiada za taktykę, analizę rozgrywek, szukanie przyczyn porażek, motywowanie zawodników. Jak sam mówi, jest jednym z najstarszych graczy w Polsce (choć ma dopiero 30 lat!). Jak wygląda praca trenera e-sportowej drużyny?

Komentarze


Rozrywka

Open’er Festival Powered by 360’

Kasia Barys Kasia Barys
12 lipca 2018
Open’er Festival Powered by 360’

Nowość na blogu - fotografia sferyczna! Mega się cieszę, że cały czas możemy rozwijać tę stronę. Ta funkcja pozwoli Wam zajrzeć przez bloga na nasze wydarzenia, koncerty czy konferencje. Oczywiście nie na żywo, lecz dokładnie tak, jakbyście byli w środku. Zaczęliśmy do Open’er Festival Powered by Orange, gdzie zrobiła kilka pierwszych zdjęć 360 stopni. Zobaczcie jak wyglądała Orange strefa w środku.

[vrview img="https://biuroprasowe.orange.pl/wp-content/uploads/2018/07/opener-orange-wejscie-na-festival-zdjecie-sferyczne-male.jpg" width="100%"]

Moim zdaniem dużo lepszy efekt niż z komputera będzie jeżeli zajrzycie na stronę z Waszych komórek, szczególnie tych, które mają żyroskop. Rozwiązanie, które zastosowaliśmy daje także możliwość wykorzystania gogli, które mamy w naszej ofercie dla graczy.

Zapraszam do oglądania.

[vrview img="https://biuroprasowe.orange.pl/wp-content/uploads/2018/07/opener-orange-wejscie-na-festival-zdjecie-sferyczne-male.jpg" width="100%"]

A tutaj mamy scenę główną ;-)

[vrview img="https://biuroprasowe.orange.pl/wp-content/uploads/2018/07/opener-orange-main-stage-zdjecie-sferyczne-male.jpg" width="100%"]

Zaczynamy od Open’era, ale spodziewajcie się więcej takich zdjęć. Też nie za dużo – każde waży kilkanaście mega, więc bardzo spowalnia ładowanie się strony.

Pozdrawiam

Kasia

 

P.S. podmieniłem Kasi zdjęcia na mniejsze, by strona ładowała się szybciej - teraz mają po 5-6 MB. Ale te z kolei są moim zdaniem nieco za słabej jakości. Dajcie znać, razem z kolegą będziemy kombinować jak trafić w złoty środek.

Piotrek ;-)

Komentarze

Scroll to Top