Odpowiedzialny biznes

Mecz marzenie! Reading – Arsenal 5:7

Marcin Dąbrowski Marcin Dąbrowski
31 października 2012
Mecz marzenie! Reading – Arsenal 5:7

O tym meczu mówi dziś cała Anglia. W spotkaniu Pucharu Ligi Angielskiej wydarzyło się coś niebywałego! Arsenal przegrywał 0:4 po 37 minutach. Zapowiadało się na jeden z najgorszych wieczorów w życiu 20-letniego bramkarza Kanonierów Damiana Martineza i bardzo smutny dla strzelca samobója Laurenta Kościelnego. Ale Arsenal zdążył jeszcze strzelić bramkę tuż przed przerwą, a na drugą połowę wyszedł jako odmieniony zespół. W doliczonym czasie gry wyrównał Walcott, a spektakl rozkręcił się na dobre w dogrywce. Zobaczcie to koniecznie na własne oczy!


Oferta

Microsoft 8, hit czy kit?

Czytelnicy Bloga Czytelnicy Bloga
31 października 2012
Microsoft 8, hit czy kit?

System operacyjny o którym mówi się, że jest największą rewolucją od czasu wypuszczenia przez Microsoft kultowego już Windows 95, miał wreszcie swoją premierę. Mimo, że od dawna wiedzieliśmy jak dokładnie będzie wyglądać, był to przełomowy moment dla Microsoftu również ze względu na pokazany światu tego samego dnia pierwszy wyprodukowany przez firmę tablet – Microsoft Surface.

Microsoft 8 to coś niewątpliwie ciekawego. Brak legendarnego przycisku „Start”, nowy Office i praca w chmurze to tylko niektóre innowacje. System nie przypomina zupełnie swojego poprzednika, Windows 7. Przysparza mu to w bardzo łatwy sposób zarówno wielu fanów, jak i grupę zagorzałych przeciwników. Do której z nich należę? Windows w wersji na tablety i smartfony to świetna sprawa, po dopracowaniu może namieszać w mobilnym świecie. Jednak w wersji, gdzie musimy użyć myszy i klawiatury nie jest już tak kolorowo. Oczywiście, możemy powrócić do klasycznego pulpitu, jednak jeśli mamy zamiar aktualizować nasz system do ósemki praca bez uwzględnienia nowego interfejsu jest po prostu nielogiczna. Szczegółowe informacje na temat systemu znajdziecie w tym artykule.

Gigant z Redmont idzie użytkownikom na rękę. Windows 8 ma małe wymagania sprzętowe i pracę na nim pociągnie nawet nie najnowszy sprzęt. Nie przysporzyło to Microsoftowi miłości ze strony producentów sprzętów, jednak dla nas, użytkowników brak potrzeby wymiany komputera w przypadku chęci aktualizacji systemu to duże ułatwienie. To samo, jeśli chodzi o ceny - za Windows 8 Pro w pudełku zapłacimy 249 PLN, aktualizacja z Windows XP, Vista czy Windows 7 to koszt zaledwie 129 PLN.

Microsoft od jakiegoś czasu stara się zmieniać i nie spoczywa na laurach. Po czwartkowej premierze Windows 8 i tabletów Surface aktualizuje oprogramowanie dla smartfonów (więcej na ten temat pod tym adresem). Planem Microsoftu jest, by ich wszystkie sprzęty – tablety, komputery i smartfony – działały pod jednym ekosystemem wykorzystującym (miejmy nadzieję prężnie rozwijający się) sklep z aplikacjami. Plan zacny i przyszłościowy biorąc pod uwagę ekrany dotykowe, które są już po prostu wszędzie. Pytanie, ile czasu potrzeba, by zdominowały wyświetlacze naszych domowych komputerów?  Dla Microsoftu, który od jakiegoś czasu zmienia się i wychodzi naprzód oczekiwaniom użytkowników to duża szansa na sukces.


Bezpieczeństwo

Halloweenowe niebezpieczeństwa

Joanna Bieniek Joanna Bieniek
31 października 2012
Halloweenowe niebezpieczeństwa

Cukierek albo psikus. To zasada ataków DDos. Czy wiecie, że każdy może kupić sobie taki atak w Internecie już za niecałe 5 dolarów (za godzinę ataku)? A potem szybko i bez problemu zainstalować oprogramowanie i utrudnić skutecznie działalność np. pobliskiej sieci marketów, bo sprzedają za drogie orzeszki? Teraz może to zrobić nawet gimnazjalista. Co gorsze, ataków DDos będzie coraz więcej - zwiększa się ilość sieci botnet a jednocześnie jest coraz więcej motywów politycznych czy ekonomicznych takich ataków. My, zwykli użytkownicy Internetu, boleśnie odczuwamy ich skutki.  Zwykle - w postaci długotrwałego braku dostępu do określonego serwisu internetowego np. e-banku, w którym mamy swoje konto.  Poniżej garść ciekawostek na ten temat.

Jaka jest geneza ataków DDos? Początkowo narażone na nie były głównie sklepy internetowe i firmy oferujące e-rozrywkę np. hazard. Ci nieszczęśliwcy byli w stanie zapłacić hakerom niemały haracz, aby móc znowu funkcjonować. To się zmieniło… Teraz ataki DDos to z jednej strony „Hactivism”- są przeprowadzane przez hackerów-aktywistów. Z drugiej strony, to potężne wymuszenia w ramach wojny nieuczciwej konkurencji. Szczegółowe motywy ataków przedstawia Arbor Networks, który od 12-stu lat dogłębnie bada anomalie sieciowe i śledzi ewolucję problemów związanych z bezpieczeństwem:

• 35% to manifesty ideologiczne/polityczne,

• 31% - zwykły wandalizm,

• 29% to skutek używania gier online,

• 25% ataków przeprowadzanych jest przez kryminalistów, którzy w ten sposób demonstrują swoje możliwości,

• kolejne 25% pochodzi z portali społecznościowych,

• aż 24% przydarza się przypadkiem na skutek złej konfiguracji

• i kolejno po 19% : rywalizacja personalna, wojna konkurencji lub powody nieznane

• 18% to typowe wymuszenia

A ich skutki? Łatwe do przewidzenia, trudne do przeliczenia np. koncern Sony stracił w wyniku ataku DDos ok. 170 milionów dolarów... A teraz trochę z innej beczki, ale wciąż w temacie bezpieczeństwa IT. Dla szczególnie zainteresowanych relacja z konferencji Secure 2012, na której nasza ekspertka, Ewa Śniechowska przedstawiła 10 nowych zagrożeń bezpieczeństwa i opowiedziała, jak sobie z nimi radzić.

Boicie się zagrożeń? Jak myślicie, w jakim kierunku pójdą ataki DDos?

Happy Halloween!

6ed65b723dc05f7f020b682db709075f7e5

Scroll to Top