Cukierek albo psikus. To zasada ataków DDos. Czy wiecie, że każdy może kupić sobie taki atak w Internecie już za niecałe 5 dolarów (za godzinę ataku)? A potem szybko i bez problemu zainstalować oprogramowanie i utrudnić skutecznie działalność np. pobliskiej sieci marketów, bo sprzedają za drogie orzeszki? Teraz może to zrobić nawet gimnazjalista. Co gorsze, ataków DDos będzie coraz więcej - zwiększa się ilość sieci botnet a jednocześnie jest coraz więcej motywów politycznych czy ekonomicznych takich ataków. My, zwykli użytkownicy Internetu, boleśnie odczuwamy ich skutki. Zwykle - w postaci długotrwałego braku dostępu do określonego serwisu internetowego np. e-banku, w którym mamy swoje konto. Poniżej garść ciekawostek na ten temat.
Jaka jest geneza ataków DDos? Początkowo narażone na nie były głównie sklepy internetowe i firmy oferujące e-rozrywkę np. hazard. Ci nieszczęśliwcy byli w stanie zapłacić hakerom niemały haracz, aby móc znowu funkcjonować. To się zmieniło… Teraz ataki DDos to z jednej strony „Hactivism”- są przeprowadzane przez hackerów-aktywistów. Z drugiej strony, to potężne wymuszenia w ramach wojny nieuczciwej konkurencji. Szczegółowe motywy ataków przedstawia Arbor Networks, który od 12-stu lat dogłębnie bada anomalie sieciowe i śledzi ewolucję problemów związanych z bezpieczeństwem:
• 35% to manifesty ideologiczne/polityczne,
• 31% - zwykły wandalizm,
• 29% to skutek używania gier online,
• 25% ataków przeprowadzanych jest przez kryminalistów, którzy w ten sposób demonstrują swoje możliwości,
• kolejne 25% pochodzi z portali społecznościowych,
• aż 24% przydarza się przypadkiem na skutek złej konfiguracji
• i kolejno po 19% : rywalizacja personalna, wojna konkurencji lub powody nieznane
• 18% to typowe wymuszenia
A ich skutki? Łatwe do przewidzenia, trudne do przeliczenia np. koncern Sony stracił w wyniku ataku DDos ok. 170 milionów dolarów... A teraz trochę z innej beczki, ale wciąż w temacie bezpieczeństwa IT. Dla szczególnie zainteresowanych relacja z konferencji Secure 2012, na której nasza ekspertka, Ewa Śniechowska przedstawiła 10 nowych zagrożeń bezpieczeństwa i opowiedziała, jak sobie z nimi radzić.
Boicie się zagrożeń? Jak myślicie, w jakim kierunku pójdą ataki DDos?
Happy Halloween!