Odpowiedzialny biznes

Mecz życia i początek niemieckiej ery

Jarosław Konczak Jarosław Konczak
25 kwietnia 2013
Mecz życia i początek niemieckiej ery

Po wczorajszym meczu kibice w Dortmundzie i pewnie w całych Niemczech nigdy już nie zapomną Roberta Lewandowskiego, tak jak Grecy pamiętają Krzysztofa Warzychę, Szkoci  - Artura Boruca, Anglicy  - Jerzego Dudka,  a Włosi - Zbigniewa Bońka. Wczoraj już na zawsze zapisał się w historii piłki nożnej. Fenomenalny występ, który być może zaowocuje nominacją do Złotej Piłki FIFA, o której marzy głównie Christiano Ronaldo (to ten od tylko 1 bramki :) ), a w klasyfikacji Złotego Buta "Lewy" może wskoczyć nawet do pierwszej trójki. Wspaniały dzień polskiego piłkarza - niech kiedyś uda mu się tak w reprezentacji.

Nie mniej wspaniały jak dla "Lewego" było to wieczór dla niemieckiego futbolu. Dzień wcześniej Bayern deklasuje Barcelonę, a później Dortmund obija niemiłosiernie "Królewskich". Po latach kiedy Niemcy byli blisko wielkich sukcesów  - Bayern przegrywa finale LM z Interem Mediolan, a później u siebie w finale z Chelsea tym razem (o ile nie stanie się cud) Finał LM wygra po 12 latach przerwy drużyna z Niemiec. Dziś to triumf niemieckiej nie tylko ligi ale też niemieckiej ekonomii piłkarskiej (największa frekwencja w Europie na stadionach, olbrzymie pieniadze z praw telewizyjnych,  w dużej mierze poukładane finanse klubów) . Po latach dominacji ligi angielskiej i hiszpańskiej, oraz sukcesów obu włoskich drużyn z Mediolanu przychodzi być może czas hegemonii niemieckiej. Tego myślę, że możemy się spodziewać w piłce nie tylko w tym roku.

 


Rozrywka

Ogłaszamy wielkie odliczanie – już tylko miesiąc do OWF!

Aleksandra Wójcik Aleksandra Wójcik
25 kwietnia 2013
Ogłaszamy wielkie odliczanie – już tylko miesiąc do OWF!

Dokładnie trzydzieści jeden dni dzieli nas już tylko od (dla mnie osobiście) najciekawszego i najważniejszego wydarzenia muzycznego tego roku.

Wyjątkowych artystów - którzy mieli ogromny wpływ na rozwój nowych nurtów muzycznych - na festiwalu nigdy nie brakuje. Należy do nich jeden z tegorocznych artystów, pionier elektro dance’u - Fatboy Slim.

O wykorzystaniu technologii do stworzenia nowego brzmienia, które zrewolucjonizowało i poszerzyło spectrum istniejących (wówczas) gatunków muzycznych, opowiada nasz gość – Andrzej Smolik, który wystąpił na scenie OWF w roku 2010. Tym samym rozpoczynamy nasz cykl „Gwiazdy o Gwiazdach”, w którym to polscy artyści będą wypowiadać się o gwiazdach tegorocznej edycji OWF.

PlayWyłącz głos

Miesiąc do Orange Warsaw Festival to dobra okazja na wyjątkowy konkurs. Szczegóły już wkrótce. Ale już teraz zachęcam Was do czujnego śledzenia pojawiających się w ciągu najbliższych tygodni wpisów o OWF. Zapewniam, że warto :)


Bezpieczeństwo

U nas jesteście bezpieczni, CERT Polska nas chwali

Michał Rosiak Michał Rosiak
25 kwietnia 2013
U nas jesteście bezpieczni, CERT Polska nas chwali

Opublikowany niedawno kolejny raport roczny CERT Polska (Computer Emergency Response Team - zespół szybkiego reagowania na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego) to kolejny dowód na wyjątkową dbałość Orange Polska o bezpieczeństwo naszej sieci i naszych klientów. Dowód tym bardziej wartościowy, że zawarty w raporcie jednostki, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo całego polskiego internetu. Koledzy z CERT Polska - jednej z dwóch jednostek wprowadzających nasz Orange'owy CERT w poczet członków prestiżowego forum FIRST - wzięli sobie do serca uwagi dotyczące ubiegłorocznego raportu. W aktualnym wyniki podane są nie tylko w liczbach bezwględnych, ale również po dodaniu przeliczników, uwzględniających wielkość sieci. Tym samym są znacznie bardziej realistyczne.

Dlaczego tak bardzo zwracam uwagę na zastosowanie nowego przelicznika? Weźmy choćby kategorię SPAM, informującą o liczbie komputerów będących źródłem niezamówionej korespondencji. Niecałe 504 tysiące adresów IP to sporo, choć stawia nas dopiero na 4. miejscu. Gdy jednak obliczymy odsetek komputerów w całej sieci, wysyłających spam, okazuje się, że w naszej sieci stacjonarnej to zaledwie 0,623 proc. (!), czyli końcówka pierwszej dziesiątki. W porównaniu do 40,6 proc. niechlubnego lidera, robi wrażenie. To efekt wprowadzonej 1 grudnia 2009 obligatoryjnej blokady portu 25, bardzo chętnie wysyłanego przez przestępców do wysyłki spamu.

Podobnie wygląda sytuacja z liczbą botów (komputerów zarażonych oprogramowaniem klienckim botnetów, gdzie nasze pierwsze miejsce w liczbach bezwzględnych (636 tys.) przekłada się na 9,2 proc. i piątą pozycję. Dodatkowo, użytkownicy naszych usług stacjonarnych są chronieni przed działaniem botnetów sterowanych centralnie, bowiem każdemu (tu już nie ma opcji wycofania się, jak w przypadku portu 25) odcinamy dostęp do tzw. centrów kontroli (C&C) botnetów. Tym samym nawet przy zarażeniu komputera operator przestępczej sieci nie będzie mógł wydać mu żadnego polecenia.

Czym jeszcze warto się pochwalić? Z naszej sieci w ubiegłym roku przeprowadzono 294 ataki phishingowe, z drugim najniższym współczynnikiem zgłoszeń na IP (5,65). Liczba ta oznacza, że nasz Orange’owy CERT, otrzymując informację o adresie IP generującym podrobione strony, błyskawicznie je usuwał.

To tylko trzy z wielu informacji podanych w raporcie CERT Polska. Resztę możecie przeczytać tutaj – link podaję bez stresu i niepokoju. Naprawdę my nie mamy się czego wstydzić, a nasi klienci mają bardzo mało powodów do obaw. Moi koledzy z Bezpieczeństwa Systemów Teleinformatycznych dbają o to każdego dnia.

Scroll to Top