Sieć

Ministerstwo Cyfryzacji chce mi zabrać pracę publikując Białą Księgę

Piotr Domański Piotr Domański
12 czerwca 2019
Ministerstwo Cyfryzacji chce mi zabrać pracę publikując Białą Księgę

Od kilku lat piszę teksty na bloga, robię wideo, szukam ekspertów, staram się by w możliwie przystępny sposób opowiedzieć Wam jak działa sieć komórkowa. I co? Nagle do internetu trafia Biała Księga i… w sumie to mogę sobie odpuścić.

Dlaczego?

Bo Biała Księga „Pole elektromagnetyczne a człowiek” w gruncie rzeczy wyczerpuje ten temat. W zrozumiały choć w kilku miejscach nieco hermetyczny sposób opisuje czym jest pole, czym jest pole elektromagnetyczne, nawet czym jest sam elektromagnetyzm. W zwięzły sposób przechodzi przez historię badań i w skrócie, bez odwolywania się do równań i trudnych wzorów opisuje „jak to działa, że działa”. Po kilku stronach, które wyjaśniają trudne pojęcia fizyki znaczniej lepiej niż moja nauczycielka z liceum będziecie wiedzieć, że nie ma tam żadnej magii lub sił nieczystych. Nie musicie już nawet oglądać mojego przedostatniego wideo :-(.

Pole, promieniowanie, promieniotwórczość, Rentgen

To jeden z pierwszych tematów, którym zajmuje się Biała Księga „Pole elektromagnetyczne a człowiek”. Gdy słyszymy słówko „promieniowanie” od razu przychodzi nam na myśl wybuch jądrowy/Czarnobyl/Mad Max i szerzej „postapo”/ film „Ostatni Brzeg” (niepotrzebne skreślić). A tu nagle się okazuje, że to:

Określenie  „promieniowanie”  jest  terminem czysto technicznym, używanym do opisywania różnych zjawisk związanych z przesyłaniem energii  w  formie  fal  lub  cząsteczek  w  przestrzeni  lub w innym medium. Można zatem mówić nie tylko o  promieniowaniu  elektromagnetycznym  (w  tym  promieniowaniu świetlnym, a więc „widzialnym”), ale np. również o promieniowaniu dźwiękowym  czy cieplnym.  Dla  niektórych  osób  „promieniowanie”  będzie kojarzyło się jednoznacznie z energią jądrową i lękami związanymi z ryzykiem, jakie może ona  za sobą pociągać – to jednak wyłącznie niefortunne skojarzenie.  Ciepło,  które  odczuwamy  w  pobliżu  grzejnika, to przecież też forma promieniowania – przy tym całkowicie niegroźna, a wręcz konieczna dla życia.

Biała Księga tłumaczy też, o co chodzi z tym promieniowaniem jonizującym i niejonizującym oraz dlaczego ma to znaczenie. Przy okazji oberwało się to kilku mitom. Choćby temu, że pole elektromagnetyczne i promieniowanie to sztuczny wytwór człowieka.

Ba! Nawet dowiecie się tutaj jak działa pole elektromagnetyczne Ziemi. W sumie, to trzydzieści pierwszych stron (z małym wąsem) Białej Księgi to niezły bryk do fizyki dla licealistów. 

Dlaczego sieć komórkowa jest komórkowa?

Ponieważ każdy nadajnik obsługuje komórkę, która jest w jego zasięgu. Proste? Proste. Czy trzeba było pisać na ten temat ministerialny dokument? Najwyraźniej tak, bo wiele razy słyszałem o to pytanie. Ale nie to zwróciło moją szczególną uwagę, lecz też fragmenty dotyczące mocy nadajników. I tak, jest porównanie do kuchenki mikrofalowej. Cieszę się, że wreszcie ktoś to zrobił. Uprzedzam jednak fanów teorii spiskowych – nie znajdziecie tam pożywki. Podobnie zresztą jak we fragmentach dotyczących oddziaływania pola elektromagnetycznego na organizmy żywe.

Znajdziecie tam za to dużo obiektywnej wiedzy. Oraz taki fragment na koniec:

Należy ponadto wziąć pod uwagę, że niekiedy nawet w publikacjach naukowych dokonywana jest nieobiektywna  interpretacja  wyników  lub  publikowane są wyniki eksperymentów wykonanych z zastosowaniem niewłaściwej metodologii. Bazując na tendencyjnie wybranych pracach, można dowodzić negatywnych  skutków  działania  fal  radiowych  na  organizm człowieka, co w połączeniu z niskim stanem  wiedzy  ogółu  społeczeństwa  na  temat  tego  typu oddziaływań może prowadzić do poważnych i negatywnych skutków społecznych.

Normy, normiki, normunie

Jeżeli interesowało Was kiedyś jak się mierzy moc nadajników te kilka stron Białej Księgi jest dla Was. Tu już nie obeszło się bez tabelek i wykresów, jednak całość jest zrozumiała, nawet dla przeciętnego zjadacza chleba, pod warunkiem, że nie zechce jej przeczytać „po łebkach”.

Najważniejsze moim zdaniem jest jednak to, że całość wyjaśniona jest od początku do końca. Wystarczy dodać do tego, co zapisano w poprzednich rozdziałach Białej Księgi „Pole elektromagnetyczne a człowiek” dość podstawową wiedzę matematyczną i powinno pójść jak spłatka.

Odkładając żarty z początku tekstu na bok, Białą Księgę „Pole elektromagnetyczne a człowiek” powinien przeczytać każdy fan telekomunikacji i nie tylko.

 

Komentarze

MAURYCY
MAURYCY 09:47 12-06-2019

O, może być ciekawe. Dzięki za info, pdf pobrany 🙂

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 11:46 12-06-2019

To poproszę o jeden egzemplarz w formie papierowej ;p ;p ;p 😀

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 11:48 12-06-2019

  Tylko, że my nie mamy żadnego egzemplarza, a ani zbyt wiele wspólnego z tą publikacją. Jest ciekawa, dlatego napisałem o niej na blogu.

  Odpowiedz
  Piotrekk85
  Piotrekk85 16:04 12-06-2019

  Wyślij list do Ministerstwa Cyfryzacji (jakiś dział do kontaktu z obywatelami) – powinni Ci przesłać o ile jeszcze są wersje drukowane.

  Odpowiedz
   pablo_ck
   pablo_ck 21:58 12-06-2019

   Pobrałem wersje pdf. Powoli się przeczyta 🙂 Tylko bardziej lubię standardową wersję druku – na papierze, tym bardziej jak publikacja ma ok 133 stron 🙂

   Odpowiedz
re
re 23:46 12-06-2019

Biznesmeni od „śmiercionośnego 5G” już zanegowali tą Białą księgę w całości. Bo w sumie co mieli zrobić? Przyznać się, że przez lata wciskali ciemnotę?

Odpowiedz

Oferta

Mówisz nju mobile – myślisz fajnie

Ryszard Kaminski Ryszard Kaminski
11 czerwca 2019
Mówisz nju mobile – myślisz fajnie

Powiedzieć, że komunikacja marketingowa nie jedno ma imię, to nic nie powiedzieć. Można na przykład tak: „liczba gigabajtów w ramach Limitu wydatków na transfer danych, określonego w Regulaminie planu nju podstawowy… ulega zwiększeniu, natomiast kwota, po przekroczeniu której opłata za transfer danych nie jest naliczana, nie ulega zmianie”... lub prościej: „w nju gigabajty pięknie rosną”.

 

 

To ważne rzeczy. Jak i gdzie rozmawiać z klientem? Czy tak jak lubi i rozumie, czy przez paragrafy? Tam gdzie on jest, czy tam gdzie nam wygodnie? Łatwo czy skomplikowanie. Detale? Raczej klucz do zrozumienia i sukcesu. A dlaczego o tym przy nju?

 

Okazją jest Konkurs Twórców Reklamy (KTR), gdzie nju znalazł się w trójce najlepszych kampanii zrealizowanych na platformach Facebook’a i dostał brązową statuetkę w kategorii The Best of Facebook + wyróżnienia za: branded entertainment, use of social platforms, social activations i design. Wyróżniona kampania udowodniła, że z pomocą kreatywności nawet regulamin może wyjść poza schemat i nudę.

 

 

Na Instagramie - wybrany ze względu na popularność wśród młodszej grupy klientów - nju przez kilka miesięcy publikował posty, które w prosty, obrazkowy sposób tłumaczyły zasady oferty. W ten sposób kolejne paragrafy regulaminów zostały przetłumaczone z języka prawniczego na obrazkowy. Jak się okazało nie tylko z sukcesem komunikacyjnym, ale też branżowym.

 

Komentarze


Odpowiedzialny biznes

Jak niedosłyszący słyszą muzykę? Przyszłość jest dziś #10

Marta Krajewska Marta Krajewska
11 czerwca 2019
Jak niedosłyszący słyszą muzykę? Przyszłość jest dziś #10

Często nie uświadamiamy sobie, z jakimi ograniczeniami zmagają się na co dzień osoby niedosłyszące, niewidome, lub o ograniczonej sprawności ruchowej. To co dla nas jest oczywiste – pokonanie krawężnika, usłyszenie informacji na peronie, czy zdążenie na  właśnie odjeżdżający autobus, wymaga od nich dużo większego wysiłku, niż od osób sprawnych. Podobnie jest z zabawą – chcąc dobrze się bawić, muszą zadbać o swój komfort. Dlatego postanowiłam sprawdzić, jak niedosłyszący słyszą muzykę?

Komentarze

Scroll to Top