;

Sieć

Mobilna stacja bazowa na Orange Warsaw Festival – jak to działa? (16)

Piotr Domański

30 maja 2018

Mobilna stacja bazowa na Orange Warsaw Festival – jak to działa?
16

Widzieliście kiedyś jak stawia się mobilną stację bazową? Ja nie, Wy pewnie też. Najwyższy czas coś z tym zrobi!  A to nie jedyny mocny element dzisiejszego „Jak to działa?”

Obrazek już widzieliście, teraz czas na więcej szczegółów, bo do Orange Warsaw Festival zawsze solidnie się przygotowujemy, by nie zawieść kilkudziesięciu tysięcy fanów muzyki, którzy chcieliby podzielić się przeżyciami z bliskimi. Pracy jest więc sporo.  Po pierwsze dorzuciliśmy do pieca w zakresie przepustowości 4G na pięciu znajdujących się w okolicy stacjach bazowych. Na dwóch z nich mamy już agregację trzech nośnych, a na dwóch kolejnych zagregowaliśmy 1800 MHz i 2600 MHz. Mobilna stacja bazowa została „dopieszczona” w każdym calu – trzy nośne 4G, GSM na dwóch częstotliwościach i 3G na 2100 MHz. Ma dwa sektory ustawione tak, by obejmować cały teren imprezy, wszystko po to by internet na OWF działał możliwie najlepiej. Wyposażyliśmy ją w radiolinię o przepustowości do 1 Gb/s , choć trzeba pamiętać, że to jednak teoretyczna wartość, bo wszystko zależy choćby od pogody. Od 1 czerwca macie do zgarnięcia 10 GB, więc grzechem byłoby nie skorzystać.

Takie przygotowania są niezbędne, bo w ubiegłym roku fani muzyki przesłali w czasie Orange Warsaw Festival 2,6 TB danych. W największym szczycie ruchu był on kilkukrotnie większy, niż normalnie w tej okolicy. Znacznie więcej było także korzystających z naszej sieci.

W tym roku, obok mobilnej stacji bazowej zadbaliśmy także o więcej stref Wi-Fi. Do tej pory była jedna, teraz będą trzy. Ich możliwości nie są podzielone po równo jeżeli chodzi o liczbę punktów dostępowych.  Nie są one podzielone równo – w strefie Orange będzie ich cztery i po jednej przy kasach oraz na festiwalowym polu. Wszystko dla Was ;-).

Nasze prace przy Orange Warsaw Festival to początek tego, co robimy już (i robić będziemy) w te wakacje, byście mieli wszędzie świetny internet. Bądźcie czujni! I tak, będziemy robić w przyszłym tygodniu podsumowanie OWF 😉

A gdybyście nie widzieli jeszcze poprzednich odcinków serii to…

Udostępnij: Mobilna stacja bazowa na Orange Warsaw Festival – jak to działa?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    j 18:14 30-05-2018
    A czemu stacja mobilna nie ma U900? Stacja mobilna będzie nadawała tylko Wasz sygnał czy też T-mobile?
    Odpowiedz
    • komentarz
      Piotr Domański 18:30 30-05-2018
      Sądzę, że bez U900 da sobie radę ;-) Stacja mobilna będzie także dostępna dla klientów T-Mobile.
      Odpowiedz
      • komentarz
        kuba 23:15 30-05-2018
        Panie Piotrku opisz na blogu lub nakręć film jak funkcjonuje centrum nadzoru i eksploatacji sieci mobilnej lub stacjonrnej .
        Odpowiedz
      • komentarz
        p2225 23:26 30-05-2018
        A czy będzie tam QAM256 i MIMO 4x4? Bez tych technologii, radiolinia 1Gb/s ledwie, ledwie wystarczy, ale z nimi to już trochę braknie do pełnej mocy :)
        Odpowiedz
  • komentarz
    manyaky 00:29 31-05-2018
    Zamontujcie taką w 5G do testów PS Zestresowałeś trochę Michała, mniej scenariusza, więcej spontanu ;P
    Odpowiedz
  • komentarz
    Wściekły klient 02:48 31-05-2018
    Panie Piotrze Czy mógłby pan się dowiedzieć jak długo można czekać na zamówiony smartfon w ORANGE LOVE, już prawie dwa miesiące a ja wciąż nie dostałem telefonu. Pisałem trzy reklamacje. Po pierwszej napisali, że przekazali zestaw do wysyłki, po drugiej, że zestaw jest w trakcie kompletowania i zostanie dostarczony w ciągu kilku najbliższych dni a po trzeciej, że zamówienie jest w trakcie realizacji. Czy mógłbym uzyskać jakieś wyjaśnienie?
    Odpowiedz
    • komentarz
      Piotr Domański 10:11 31-05-2018
      Ode mnie raczej nie, ponieważ nie zajmuję się obsługą klientów. Ale znam kogoś, kto się zajmuje. Prześlij mi proszę na maila piotr.domanski2@orange.com kilka szczegółów sprawy (może być Twój numer telefonu, numer zamówienia, numer reklamacji), by można Cię było zidentyfikować i przekażę to do właściwych osób.
      Odpowiedz
      • komentarz
        pablo_ck 11:54 02-06-2018
        Wy się lepiej przygotujcie na inny festiwal w sierpniu w byłej stolicy ;p ;p Ja sam mam zamiar tam pociągnąć z 1 TB danych ;p ;p
        Odpowiedz
  • komentarz
    mike278 10:45 31-05-2018
    Piotrze a ile trzeba by takich stacji postawić żeby uzyskać "normalne" warunki korzystania. ;) Takie domowe, codzienne. Przy takiej rzeszy ludzi stłoczonych na małym w sumie terenie jest wógole możliwe żeby zapewnić wszystkim łączność?
    Odpowiedz
    • komentarz
      Piotr Domański 08:59 06-06-2018
      Przepraszam, że nie odpisałem Ci wcześniej. Ale przyznaję szczerze, że sam nie wiem. Pewnie trzeba byłoby wtedy rozstawić kilkadziesiąt small celli o przepustowości analogicznej do tej stacji bazowej. Niestety dochodzi jeszcze sporo zmiennych, choćby normy PEM, więc tak na prawdę konieczne byłyby czasochłonne analizy.
      Odpowiedz
  • komentarz
    Astis 16:32 31-05-2018
    No i wszystko na temat xD Ciekawy jest ten reportaż, zawsze myślałem jak to działa, że i tak nie ma neta czy zasięgu. Można powiedzieć, że na OWF z roku na rok coraz lepiej z tym zasięgiem... Dzięki Piotrze za przybliżenie tematu xD :)
    Odpowiedz
    • komentarz
      Piotr Domański 09:12 06-06-2018
      Dzięki!
      Odpowiedz
  • komentarz
    Marek 16:57 01-06-2018
    Bardzo przystepne i merytoryczne przedstawienie tematu BTS. Wiecej takich materiałów Panie Piotrze!
    Odpowiedz
  • komentarz
    Kris 09:38 02-06-2018
    Nareszcie te filmy z Orendz można ogladac bo niektore to taki bełkot i nudy ze tego na trzezwo sie nie da ogladac. Ciekawe ile starczy sił zeby znajdowac pomysły.
    Odpowiedz
  • komentarz
    Krzysiek87 11:49 02-06-2018
    Super filmik. Czekamy na więcej. Z tego co kojarzę nie było jeszcze filmiku który pokazuje jak technicznie działa telewizja IPTV po światłowodzie.
    Odpowiedz
    • komentarz
      Piotr Domański 13:27 04-06-2018
      I nie będzie ;-) Pokazanie tego w filmie jest z góry skazane na porażkę. Będę pisał o tym tekst.
      Odpowiedz

;

Innowacje

Nie tylko wieża Eiffla i bagietki, czyli innowacje w sercu Europy (0)

Marta Krajewska

30 maja 2018

Nie tylko wieża Eiffla i bagietki, czyli innowacje w sercu Europy
0

Gdzie w Europie można spotkać jednocześnie 8000 startupów? W Paryżu, podczas Viva Technology. Stolica Francji od kilku lat wytrwale pracuje na miano europejskiej stolicy innowacji. W jednym miejscu spotykają się wizjonerzy, giganci biznesu, politycy, artyści, startupowcy, pasjonaci nowych technologii, roboty, drony i sztuczna inteligencja. Nic dziwnego, że wszyscy chcą tu być.

Z założenia jest to wydarzenia biznesowe, gdzie największe firmy prezentują się wraz z akcelerowanymi przez nie startupami, jednak charakter imprezy ewoluuje. Podczas tegorocznej Vivy odbyło się szereg inspirujących spotkań, m.in. z Markiem Zuckerbergiem (rozmowa do obejrzenia tutaj), Dara Khosrowshahi, CEO Ubera, czy Ginni Rometty, CEO IBM. W wielu prelekcjach przewijał się wątek sztucznej inteligencji.

Viva Technology - grafika ilustracyjna

Roboty, sztuczna inteligencja, drony

80 000 uczestników, 8000 startupów, 103 kraje – to bilans tegorocznej edycji. Swoje innowacje zaprezentowały największe firmy: Google, Facebook, Microsoft, Orange, BNP Paribas, Sodexo, Airbus (na stoisku można było zobaczyć miejski dron – taksówkę).  W ciągu trzech dni wydarzenia odbyło się kilkaset prelekcji, spotkań, warsztatów, sesji pitchowania. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wśród gości krążyły roboty, zaczynając od Pepperów, czyli małych robotów – przewodników, aż po ogromne roboty sterowane głosem.

Viva Technology grafika ilustracyjna

Viva Orange, Viva startupy

Orange, jako partner tego wydarzenia, prezentowało na swoim stoisku startupy, z którymi współpracuje na całym świecie. Do Paryża przyjechały też cztery firmy z Polski, znane wam już Naviparking (aplikacja Android i iOS; na mapce pokazuje miejsca parkingowe w okolicy wraz z kosztem zostawienia na nich samochodu), JT Weston z aplikację Makigami, czyli szwedzkim stołem dla dużych firm i korporacji, umożliwiającym komponowanie własnych aplikacji z gotowych modułów, SEEDIA – producent solarnych ławek, przystanków i infokiosków oraz Whirla – system bezprzewodowego ładowania telefonów dla kawiarni, biur, centrów handlowych.

Specjalnie dla was przygotowałam podsumowanie video Viva Tech, z udziałem naszych gości, Iwony (Naviparking) i Michała (Whirla).

 

 

Udostępnij: Nie tylko wieża Eiffla i bagietki, czyli innowacje w sercu Europy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Muzyka

Orange Warsaw Festival już za 3 dni – info praktyczne (6)

Kasia Barys

30 maja 2018

Orange Warsaw Festival już za 3 dni – info praktyczne
6

Orange Warsaw Festival już za chwilę. Zobaczcie jak bawiliśmy się rok temu. A poniżej znajdziecie garść praktycznych informacji dotyczącej tej edycji. Do zobaczenia 1 i 2 czerwca w Warszawie na Służewcu.

 

Jak się dostać na festiwal

Festiwal otwieramy o 15:00. Teren otwarty będzie do godziny 2:30 nad ranem. A punkt wymiany biletów na opaski będzie działał już 2 dni przed festiwalem! Jeśli chcesz szybciej i najwygodniej dostać się na teren festiwalu lub korzystać na podstawie opaski z komunikacji miejskiej w dniach festiwalu, wymień bilet na opaskę jak najwcześniej. Punkt zlokalizowany na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec przy bramie wejściowej od strony ul. Puławskiej czynny będzie 30 i 31 maja w godzinach 13:00-20:00. W dni festiwalowe wymiana będzie się odbywała 1 czerwca w godz. 13:00-1:30 oraz 2 czerwca w godz. 14:00-1:30. Na Służewiec możesz też dojechać taksówką. Dzięki aplikacji mytaxi dotrzesz na teren imprezy! Wystarczy, że po rejestracji wpiszesz kod OWF18, a otrzymasz 50 PLN na Pierwszy Przejazd. Korzystając z mytaxi w dniach 1-2 czerwca do przejazdu na teren lub wracając z Orange Warsaw Festival dla kursów z opcją „Płać przez Aplikację” otrzymasz 50% zniżki, która automatycznie naliczy się w obszarze festiwalu.

Płatności na festiwalu

Na terenie Orange Warsaw Festival będzie obowiązywał bezgotówkowy system płatności. Można będzie płacić własną kartą płatniczą*, telefonem lub specjalnie przygotowaną opaską w technologii zbliżeniowej Mastercard.
Wejdź na opaska.alterart.pl by zamówić opaskę przed festiwalem, sprawdzić jej stan konta lub ją doładować. Na terenie festiwalu będą znajdowały się punkty wymiany gotówki na opaski płatnicze. Opaska płatnicza w formie silikonowej bransoletki z kartą, pełni funkcję karty płatniczej, która po zasileniu da możliwości płacenia zbliżeniowo na terenie festiwalu. Na terenie festiwalu będą dostępne 2 bankomaty umożliwiające wypłatę środków. Urządzenia będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Jedzenie

Na fanów muzyki będą czekały wyselekcjonowane stoiska warszawskich gastronomów, którzy na co dzień prowadzą stacjonarne lokale, ale w trakcie Orange Warsaw Festival wystawią się ze swoimi stoiskami na jego terenie. Wegetarianie i weganie będą wniebowzięci!

Strefa dzieci na festiwalu

Dzieci wraz z rodzicami zapraszamy do specjalnej strefy czynnej od 15:00 do 24:00. Nad aktywnościami czuwać będą doświadczeni animatorzy. Mniejsze dzieci będą miały do dyspozycji basen z kulkami, klocki, różne zabawki dostosowane do wieku. Na starszych czekać będą kolorowanki, zabawki XXL, trampolina. Każdego dnia odbywać się będą pokazy ogromnych baniek.. Jeśli zapomnicie – możecie je kupić w sklepie OWF.

Dbamy o ekologię na Orange Warsaw Festival!

Zapraszamy do EKOPUNKTU, gdzie dowiesz się, po co odzyskiwać odpady wtórne i jak z nich tworzyć przedmioty codzinnego użytku. Możesz też zobaczyć jak belownica zgniata plastikowe odpady. Festiwal „zazieleniany” jest przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Na terenie festiwalu działa grupa przeszkolonych eko-patroli – wolontariuszy.

Udostępnij: Orange Warsaw Festival już za 3 dni – info praktyczne
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    MAURYCY 15:15 30-05-2018
    Będzie się działo ?
    Odpowiedz
    • komentarz
      mike278 15:24 30-05-2018
      Pozazdrościć tym którzy pojadą. :)
      Odpowiedz
  • komentarz
    emitelek 16:24 30-05-2018
    To zapytam tutaj, bo Piotr Domański mi nie odpowiedział pod tym wpisem: https://biuroprasowe.orange.pl/blog/rodo-zagoscilo-blogu/ Pkt. 6.b) regulaminu - chyba jest błąd; na pewno do 8 lipca? :/ - jeszcze jest czas na poprawki ;)
    Odpowiedz
    • komentarz
      emitelek 18:53 02-06-2018
      Widać, że wszyscy "zapracowani" - może po weekendzie poprawicie regulamin... Chyba, że tak ma zostać - to jestem ZA :D
      Odpowiedz
  • komentarz
    Pan Pikuś 17:14 30-05-2018
    A ja nazbierałem tysiąc starych telefonów, żeby w tym roku wygrać nowego Galaxy. Buuuuu ?
    Odpowiedz
    • komentarz
      pablo_ck 11:49 02-06-2018
      To daj znać czy wygrałeś :) A dla ekipy Orange - udanej zabawy :)
      Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej