;

Urządzenia

Modemy w sieciach komórkowych (0)

Paweł Jagora

6 stycznia 2010

Modemy w sieciach komórkowych
0

Wachlarz usług oferowanych w oparciu o technologię radiowych sieci komórkowych jest zaskakująco bogaty i ciągle podlega rozwojowi. Oprócz tych świadczonych w oparciu o transmisję głosu czy tekstu, coraz większe znaczenie zyskuje transmisja danych (głównie do oraz z Internetu). Rozwój w tej dziedzinie jest możliwy dzięki równoległemu rozwojowi urządzeń pozwalających na łączenie się z siecią – telefonów i modemów.

Urządzenia zapewniające dostęp do sieci Internet za pośrednictwem inteligentnych sieci komórkowych początkowo stanowiły proste przełożenie funkcjonalności modemów stacjonarnych. Nie było mowy o szybkiej transmisji danych – większość telefonów pozwalała na transmisję danych opartą o popularny „dial-up”, włącznie z rozwiązaniami opartymi na gniazdach RJ11 pozwalających na dołączanie normalnych modemów..

Ciekawym dla dzisiejszego czytelnika faktem może być, że początkowo mobilny dostęp do Internetu był rozumiany głównie (jeśli nie wyłącznie) poprzez dostęp do sieci WiFi. Dopiero pojawienie się technologii 2G (drugiej generacji) oraz później pakietowej transmisji danych (GPRS) pozwoliło na ekspansję nowych technologii dostępu mobilnego. Kolejno, w miarę wprowadzania kolejnych technologii (EDGE, UMTS, HSPA, CDMA, ….) pojawiali się producenci zapełniający nisze rynkowe. Tak pojawiły się modemy pozwalające na wykorzystanie portu rozszerzeń PCMCIA w laptopach czyli karty modemowe. Następcą tego standardu był bardziej elegancki (głównie poprzez swoje niewielkie wymiary) ExpressCard, choć oba standardy żyją obok siebie do dziś. Jeszcze dziś karty modemowe sa oferowane z adapterami umożliwiającymi korzystanie z modemów ExpressCard w komputerach wyposażonych w złącze PCMCIA. Pierwsze karty modemowe były dość duże, wyposażone często w rozkładane anteny (jak Option GlobeTrotter EDGE). Ciekawostką była elastyczna wysuwana antena w modelu Option GT Max – rozwiązanie na kształt skrzydełek motyla wydawało się intrygująco kruche a jednak wytrzymywało wiele godzin zabaw na spotkaniach biznesowych. Ostatnie modele kart jakie pojawiają się na rynku,  nie wystają poza krawędź laptopa na więcej niż kilka, kilkanaście milimetrów i są prawie niewidoczne. Do dziś karty modemowe, choć staja się powoli niszowym produktem uchodzą za rozwiązanie bardziej eleganckie – karty prawie całkowicie chowają się w laptopie, nie są wtedy narażone na uszkodzenia mechaniczne i nie przeszkadzają w czasie korzystania z laptopa na kolanach. Mimo wszystko karty modemowe są w odwrocie, obecnie rynek należy do modemów na złączach USB.

Option GT Max

Modemy USB początkowo wydawały się alternatywą przeznaczoną dla komputerów nie posiadających gniazd rozszerzeń jak PCMCIA. Pudełkowate kształty, dodatkowe anteny zewnętrzne oraz konieczność podłączania modemów do komputerów za pomocą kabelków USB nie czyniły z nich wysoce poręcznych rozwiązań.

Stopniowo miniaturyzacja najważniejszych elementów elektronicznych (chipsetów) stosowanych w modemach GSM pozwoliła na przygotowanie modeli do różnych specjalizowanych zastosowań jak moduły wewnętrzne do laptopów (ostatnio szybko rozwijająca się koncepcja) jak również moduły do zastosowań typu M2M – terminale POS, zarządzanie flotą pojazdów czy systemami alarmowymi. Pojawiły się również modemy pozwalające na łączenie się z siecią radiową CDMA lub modemy dualne – pozwalające na pracę w sieciach GSM lub CDMA, powiadamiające o sile sygnału w każdej z tych sieci (jak AnyData ADU-635WA).

Wracając jednak do modemów USB, zwanych początkowo „mydelniczkami”. Stopniowo upakowanie elementów pozwoliło na stworzenie dzisiejszych „kluczy USB”. Równolegle wprowadzano również możliwość obsługi najnowszych technologii (HSDPA 1,8 Mb/s, 3,6 Mb/s, 7,2 Mb/s, HSUPA). Konkurencja wymusiła dalszą ewolucję poza zastosowania związane wyłącznie z przesyłaniem danych – pojawiły się obracalne złącza USB, chowane w modem i wysuwane za pomocą suwaka i inne ciekawostki. Ewolucji podlega również funkcjonalność samych modemów. Na przykład Toshiba stworzyła model G450 – skrzyżowanie modemu USB (funkcjonalność oraz forma) z telefonem (uproszczona klawiatura, wyświetlacz do wiadomości SMS) oraz odtwarzaczem MP3 (odtwarzacz, wbudowane 160 MB pamięci, gniazdo słuchawek). Obecnie karierę robi gniazdo pamięci zewnętrznej pozwalające na zainstalowanie karty microSD o pojemności do 4 GB. Takie rozszerzenie pozwala na połączenie pamięci USB i modemu 3G w jednym niewielkim urządzeniu. Na tej dodatkowej pamięci operatorzy dołączają oprogramowanie pozwalające na łączenie się z siecią, co czyni z modemu wysoce użyteczne i samowystarczalne urządzenie. Dodatkowa pamięć pozwala również na rozwój dodatkowych funkcjonalności.

Toshiba G450

Pod koniec grudnia w ofercie Business Everywhere lub Orange Free pojawił się modem USB – Option Icon 515 – terminal wzbogacony o kilka dodatkowych funkcji. Oprócz modemu HSUPA/HSDPA ma on także czytnik kart microSD wraz z kartą 4 GB. Posiada również własną pamięć wewnętrzną, a na niej potrzebne sterowniki oraz oprogramowanie Business Everywhere, Orange Free oraz nowe unikalne oprogramowanie producenta – uCAN. Ten ostatni program można uruchomić i połączyć się  z siecią bez instalowania go na komputerze. Z poziomu uCAN można również uruchomić znajdujące się na karcie dodatkowe aplikacje – przeglądarkę Mozilla Firefox, klienta poczty Mozilla Thunderbird lub dowolny ze składników pakietu biurowego Open Office – mamy więc pod ręką cały potrzebny do działania w sieci arsenał aplikacji i do tego dostępny bez konieczności instalowania czegokolwiek. Zestaw ten zazwyczaj działa również na komputerach z ograniczonymi prawami dostępu. Wyniki pracy lub też potrzebne pliki możemy składować na dostępnej karcie pamięci – 4 GB to więcej niż wystarczająco w przypadku większości standardowych zastosowań. W ten sposób idea mobilności nabiera zupełnie innego znaczenia. Wystarczy zapisać na modemie potrzebne pliki a dostęp do Internetu i potrzebne do pracy aplikacje zabierzemy ze sobą w kieszeni.

Option Icon 515

Jaka będzie przyszłość modemów mobilnych, możemy się tylko domyślać – najbardziej prawdopodobny jest oczywiście dalszy wzrost obsługiwanych prędkości. Obserwuję również coraz większą presję na elegancki wygląd (wspomniany Option ma ekskluzywną, dostępną jedynie dla klientów Orange, obudowę). To w najbliższej przyszłości. A dalej? Czy raczej będzie to przyszłość modemów standardowo instalowanych w komputerach (jak dzisiejsze modemy telefoniczne) czy tez czekają nas jeszcze jakieś połączenia np.: GPS i GSM – czas pokaże.

Udostępnij: Modemy w sieciach komórkowych
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Odpowiedzialny biznes

Tropiciel błędów (0)

Marek Wajda

6 stycznia 2010

Tropiciel błędów
0

Gazeta Wyborcza rozstrzygnęła swój konkurs na „Bubel roku 2009”. Zwyciężył przepis wg. którego firma musi płacić podatek od dochodu, nawet jeśli kontrahent nie zapłacił za faktury. Tuż przed startem platformy blogowej nasz pracownik, Andrzej Juszczyński, zwyciężył w podobnym konkursie organizowanym przez Konfederację Pracodawców Polskich i „Puls Biznesu”. Wskazał on największe kuriozum w pakiecie antykryzysowym. Odkrył, że pracodawca, który w ramach tego pakietu wyśle pracownika na szkolenie, które ma pomóc mu w trudnej sytuacji finansowej, sam za to szkolenie zapłaci, a zwrot otrzyma po … 1,5 roku!
„Zwycięskiego” bubla znalazł szukając źródeł finansowania rozwoju i przekwalifikowania pracowników. – Po wczytaniu się w zapisy Pakietu Antykryzysowego okazało się, że im dalej w las tym więcej drzew a dosłownie mówiąc kłód pod nogi potencjalnych użytkowników tego rozwiązania. Dla mnie był to kolejny przykład, że osoby tworzące różnego rodzaju procedury nie mają pojęcia jak wygląda życie w biznesie i jeśli firma na faktyczne problemy finansowe to nie jest w stanie zapłacić za przekwalifikowanie swojego personelu.
A wg. was jakie są największe bubla prawne mijającego roku? Ja żałuję, że dwutygodniowy urlop dla nowych ojców będzie dopiero od 2011 roku 🙂

Andrzej Juszczyński

Andrzej odpowiada w TP jest za kontroling finansowy i biznesowy. Jeśli znajduje kilka chwil wolności to stara się nadrobić nieobecność w domu i spędza czas z rodziną. Jego hobby to samochody, zwłaszcza tuninngowane i wyścigi samochodowe. – Do marca 2008 byłem fanem marki BMW dopóki nie popełniłem mezaliansu z SUBARU. Obecnie jestem właścicielem Subaru Forester z „troszkę” podkręconą mocą – na obecnym programie jakieś 260KM – opowiada. Gdy mieszkał w Chełmie brał udział w wyścigach organizowanych przez PZMOT.

Udostępnij: Tropiciel błędów
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Oferta

Ekstra minuty dla gadatliwych (0)

Wojtek Jabczyński

6 stycznia 2010

Ekstra minuty dla gadatliwych
0

Na początku roku przedłużyliśmy jedną z Waszych ulubionych promocji, czyli Minuty Non Stop. Dziś użytkownikom NOG dajemy kolejną propozycję Minuty za Minuty, z której szczególnie zadowolone będą telefoniczne gaduły. Zasada prosta, ale wymagająca poczucia upływającego czasu. Za każdą rozmowę z abonentem dowolnej sieci, trwającą powyżej 120 sekund, przyznajemy bonusowe minuty do wykorzystania na rozmowy do wszystkich sieci, prócz Play i Cyfrowego Polsatu. Ile minut dostaniemy zależy od wartości ostatniego doładowania, czyli zasada dobrze znana w NOG. Jeśli doładowanie było za 25 zł są to 3 minuty, 50 zł – 6 minut, 100 zł – 9 minut. Czas na wykorzystanie ekstra minut to 24 godziny od chwili przyznania. Bonus można dostać wielokrotnie w ciągu jednego dnia. Z promocji MNS i MzM można korzystać jednocześnie, bo nie gryzą się. Pierwsze z konta schodzą bonusowe Minuty za Minuty. Aby aktywować MzM należy wysłać SMS-a o treści HALO na numer 900. Szczegóły na http://www.orange.pl

9-minut.jpg

Udostępnij: Ekstra minuty dla gadatliwych
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej