Oferta

Możecie rejestrować karty prepaid we wszystkich kioskach i salonikach RUCH!

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
27 lipca 2016
Możecie rejestrować karty prepaid we wszystkich kioskach i salonikach RUCH!

Kto z Was nie zna sieci RUCH? To ponad 1800 punktów w całej Polsce, z którymi właśnie zaczęliśmy współpracę przy rejestracji kart prepaid. Oznacza to, że teraz możecie w nich nie tylko kupić kartę SIM Orange i Nju mobile, ale od razu ją zarejestrować. Co więcej, możecie też zarejestrować już wcześniej posiadaną kartę. Wystarczy z nią przyjść do punktu RUCH i mieć ze sobą dowód tożsamości. Wszyscy pracownicy sieci zostali przeszkoleni z procesu  rejestracji. Wasze dane osobowe będą bezpieczne przekazywane, bo komunikacja pomiędzy Orange i RUCH jest prowadzona specjalnym, zabezpieczonym łączem w standardzie SSL (dane nie zapisują się w systemie RUCH, ale od razu na serwerze Orange). Proces rejestracji trwa kilkadziesiąt sekund. Dzięki  współpracy z siecią RUCH - razem z dotychczasowymi salonami Orange oraz Saturn/Media Markt - mamy teraz największą sieć rejestracji kart prepaid spośród wszystkich operatorów. Wkrótce chcemy podpisać kolejne umowy, aby jeszcze bardziej ją zwiększyć. Jestem przekonany, że zmultiplikowanie miejsc gdzie możecie rejestrować karty to dla Was duże udogodnienie. Dlatego działajcie i nie zwlekajcie do ostatniej chwili. Przy okazji przypominam o promocji - do 18 sierpnia bonus 1000 minut i 10 GB na internet. Szczegóły oraz wszystkie punkty rejestracji (w tym RUCH) znajdziecie na stronie www.zarejestrujnumer.pl Dzięki interaktywnej mapie łatwo sprawdzicie gdzie macie najbliżej.

f7807d07ff465581a1c24fc1b4fb824a15d


Odpowiedzialny biznes

Półrocze z dużymi inwestycjami i przybywającymi klientami

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
26 lipca 2016
Półrocze z dużymi inwestycjami i przybywającymi klientami

Wczoraj na koniec dnia zaprezentowaliśmy wyniki Orange Polska za drugi kwartał 2016 roku. Jeśli chcecie poznać finansowe szczegóły raportowane na giełdę zapraszam na stronę dla inwestorów. Ja tradycyjnie zwrócę uwagę na kilku rzeczy, które zazwyczaj najbardziej Was interesują. Kolejny kwartał z rzędu rośnie nam liczba klientów - na koniec czerwca mieliśmy ich 16,696 mln, co oznacza wzrost kwartalny o 431 tys. Wybieraliście zarówno oferty postpaid (+222 tys., jak i prepaid +209 tys.). Kolejny, znaczący skok zrobiliśmy w Nju Mobile. Z oferty korzysta 896 tys. użytkowników (595 tys. prepaid i 301 tys. postpaid). To oznacza, że w trzy miesiące przybyło 95 tys. klientów. Dobrze radziliśmy sobie też w przenoszeniu numerów, który oczywiście mieliśmy dodatni. Dziękuję, że nam zaufaliście i wybieraliście nasze oferty.

Pierwsze półrocze 2016 było dla nas ogromnym wyzwaniem inwestycyjnym. Chodzi przede wszystkim o światłowody, w zasięgu których jest ponad milion gospodarstw domowych. Wyniki sprzedaży nie są jeszcze spektakularne (mamy 39 tys. klientów), ale rozpędzamy się i jestem optymistą na przyszłość. Zalety światłowodu są więcej niż przekonywujące więc i plany mamy ambitne. To nasz priorytet.

Nie zapominamy o inwestycjach w sieć mobilną i wykorzystywanie nowych częstotliwości. Zasięg 4G jest dostępny dla ponad 95 proc. mieszkańców Polski, natomiast 3G niemal 100 proc. W rękach klientów Orange znajduje się 6 mln smartfonów, 2,473 mln korzysta z oferty mobilnego dostępu do Internetu, a transmisja danych kolejny kwartał z rzędu mocno rośnie. I taki trend będziemy mieli na pewno w kolejnych kwartałach. Więcej niż połowa ruchu mobilnego (53 proc.; 3,2 mln unikatowych użytkowników) odbywa się poprzez sieć 4G.


Sieć

Cykl sieć szkieletowa i Światowe Dni Młodzieży część 2 – czego nie widać?

Piotr Domański Piotr Domański
25 lipca 2016
Cykl sieć szkieletowa i Światowe Dni Młodzieży część 2 – czego nie widać?

Zapraszam do kolejnego tekstu o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży. Poprzednim razem zajmowaliśmy się tym co zobaczycie na Brzegach, dzisiaj tym co jest schowane pod zmienią- zarówno na Brzegach, gdzie odbędzie się kulminująca całe ŚDM msza święta, jak i w całym Krakowie (a nawet poza nim). Gdybyście chcieli dowiedzieć się więcej, polecam reportaż Marty Cieślak-Krajewskiej na temat ŚDM.

Światłowód w około Światowych Dni Młodzieży

Zacznę od Campus Misericordiae, czyli dokładnej nazwy miejsca na którym odbędzie się główne spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Skala działań jest tam ogromna – na dowód mam dwie kluczowe liczby – położono tam około 45 km światłowodu i 40 km kabli elektrycznych. Pozwoli to między innymi na przekazanie sygnału do 68 „wysp technologicznych” o których pisałem w poprzednim tekście. Przypomnę tylko, że każda z nich składa się z oświetlenia, telebimu i zestawu nagłaśniającego. Dzięki temu wszyscy, nawet Ci, którzy będą bardzo daleko od ołtarza, przy którym będzie odbywać się msza święta, będą mogli zobaczyć całe wydarzenie. Układ światłowodów, którymi sygnał będzie płynął do „wysp technologicznych” ma kształt gwiazdy – do każdego z nich pociągnięto 12 włókien jednomodowych, łączących każdą z nich z jednym Punktem Agregacji Światłowodu (PAŚ), czyli centrum tej sieci. Włókna zakończone są przełącznicami optycznymi, które działają na podobnej zasadzie, jak przełącznice, z których korzystają posiadacze światłowodu Orange. Oprócz tego umieściliśmy tam szafę ONU wraz z niezbędnym wyposażeniem, która pozwoli wyprowadzić usługi takie jak Metro Ethernet, ISDN, PSTN. Co bardzo istotne transmisja będzie zabezpieczona między innymi poprzez zastosowanie firewalli.

Zadacie pewnie pytanie jaki transfer będzie możliwy przez te urządzenia. Ja też zadałem, ale dowiedziałem się, że odpowiedź brzmi „w zależności od potrzeb klienta” w praktyce są to pasma umożliwiające transfer 10Gb/s na pojedynczym porcie.

Energia napędzająca Światowe Dni Młodzieży

Jak wspomniałem położona została także sieć energetyczna, czyli około 40 km kabli średniego i niskiego napięcia, zamontowano 112 rozdzielnic oraz 18 stacji transformatorowych. Projektanci tego miejsca wydarzenia wyliczyli, że w sumie konieczne będzie 8 MW, czyli tyle ile może wygenerować 5-7 generatorów wiatrowych.

Jednak światłowody i sieć energetyczna położona na  Brzegach to nie jedyna ważna inwestycja światłowodowa związana z ŚDM. Otóż wydarzenie, jak pewnie się domyślacie, będzie transmitowane na cały świat. Czasy się zmieniły, jakość obrazu znacznie wzrosła w ostatnich latach, więc  jego przesłanie wymaga wykorzystania nowszej technologii -  światłowodowej.

Ta druga sieć na samych Brzegach, nie wspominając o Krakowie i jego szeroko pojętej okolicy, ma mniej więcej 75 km długości. Technicznie rzecz ujmując są to zatem dwie oddzielne magistrale światłowodowe. Patrząc szerzej, by zapewnić łączność dla pielgrzymów i służb oraz transmisję dla mediów obsługujących tę ogromną imprezę wybudowaliśmy około 390 km łączy światłowodowych.

Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej ze światłowodem Orange

W przeciwieństwie do czasowej infrastruktury naziemnej, podziemna część nie zostanie w pełni zdemontowana po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. Sieć magistralna, bo o niej mówimy, to część sieci szkieletowej, która stanowić będzie podstawę dla planowanej w tym miejscu Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

Warto też zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół. Brzegi, jakby na to nie patrzeć to olbrzymia, w kilku miejscach nieco podmokła łąka. Światłowody, poza tymi należącymi do sieci szkieletowej, najczęściej kładzie się w miastach w już istniejących studzienkach czy kanalizacji. Dlatego olbrzymim wyzwaniem było zbudowanie  skomplikowanej sieci, o takich rozmiarach, w tak trudnym terenie,.

Do rozpoczęcia wydarzenia pozostaje jedynie dzień, więc wszystko jest już przetestowane i dopięte na ostatni guzik. W sierpniu będziemy mieli dla Was kolejne wpisy, dotyczące ŚDM – tym razem z podsumowaniem.

Scroll to Top