;

Innowacje

Mózg w pudełku kieruje inteligentną fotowoltaiką (5)

Daria Drabik

7 grudnia 2020

Mózg w pudełku kieruje inteligentną fotowoltaiką
5

Korporacyjna anegdota mówi, że kiedy nasz zespół R&D zajmujący się Internetem Rzeczy zabiera się za tworzenie nowych rozwiązań, nie wiadomo, czego się spodziewać. Tym razem, we współpracy z start-upem, opracował niepozorne pudełko. Z wierzchu mało bajeranckie, ale nie dajcie się zwieść pozorom. W środku kryje się „mózg” instalacji fotowoltaicznej. To Energy Controller od Orange Polska.

Coraz więcej dachów w Polsce pokrywają panele fotowoltaiczne. Jak grzyby po deszczu powstają też instalacje gruntowe. Według danych Polskich Sieci Energoelektrycznych moc fotowoltaiki w październiku 2020 wyniosła 2682,7 MW, co oznacza wzrost o 166 proc. rok do roku. To bardzo dobra wiadomość dla odbiorców zielonej energii – oznacza oszczędności na rachunkach za prąd oraz dla klimatu, bo jest mniej emisji dwutlenku węgla. 1kWp instalacji fotowoltaicznej to średnio 765 kg mniej dwutlenku węgla rocznie.

Prąd ze słońca, czyli jak to działa

Panele pochłaniają energię z promieniowania słonecznego i zmieniają ją na energię elektryczną. Są połączone przewodami stałoprądowymi z falownikiem, który zmienia prąd stały na prąd zmienny. Trafia on do rozdzielni elektrycznej, gdzie podłączone są obwody i zielony prąd pojawia się w gniazdkach. Proste. To skomplikujemy temat.

Fotowoltaika jest jednym z elementów całej instalacji energetycznej w danym obiekcie czy budynku. Stabilność i niezawodność instalacji są kluczowe dla jego funkcjonowania. W dobie rosnących cen energii elektrycznej i nowych opłat „okołoenergetycznych” efektywność energetyczna to konieczność dla każdej firmy. I tutaj wracamy do naszego pudełka z mózgiem. To właśnie Energy Controller.

Co potrafi to niepozorne pudełko

Energy Controller monitoruje całą instalację, podłączone do niej urządzenia i obwody 24 h na dobę, kontrolując w czasie rzeczywistym aż… kilkadziesiąt parametrów energii. Mierzy m.in. bilans przyłącza, czyli ilość energii pobranej i oddanej do sieci, energię czynną i bierną w obu kierunkach w zadanym okresie czasu, parametry chwilowe np. moce czynne, bierne, napięcia dla każdej fazy niezależnie. Monitoruje też stan instalacji i samej fotowoltaiki. Magiczne pudełko automatycznie wysyła też alarmy i powiadomienia w przypadku wykrycia błędów, np. nieprawidłowych wartości napięć. W ten sposób zapewnia bezpieczeństwo i jest „Strażnikiem Mocy”.

schemat fotowoltaika

Oszczędzacie pieniądze i środowisko

Dlaczego warto zainwestować w Energy Controller? Oczywiście oszczędności. Od stycznia 2021 roku wchodzi tzw. „opłata mocowa”, która będzie uzależniona od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach. W skrócie oznacza podwyżkę cen za prąd. Energy Controller pozwoli określić profil mocy przedsiębiorstwa, a to z kolei ułatwi dopasowanie taryfy. Pozwoli też wykryć uszkodzone bądź energochłonne urządzenia. Dodatkowo, dzięki „Strażnikowi Mocy” można automatycznie wyłączać zdefiniowane urządzenia i obwody, by pracowały wtedy, gdy prąd jest najtańszy. Całkiem nieźle, jak na małe pudełko.

Zarządzanie całym systemem odbywa się zdalnie. Dzięki platformie Live Objects można sterować instalacją z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu. Analizy tworzone w oparciu o AI, raporty czy pełny bilans energetyczny są dostępne online. Wszystko widoczne w prosty i przejrzysty sposób.
Jeśli chcecie mieć inteligentną instalację fotowoltaiczną w Waszej firmie, napiszcie na adres: iot@orange.com Nasi eksperci przeprowadzą audyt, przygotują projekt instalacji i wycenę. Zajmiemy się też montażem, wsparciem technicznym, a także opieką gwarancyjną. Od A do Z. Jak lubicie najbardziej.

raport

Udostępnij: Mózg w pudełku kieruje inteligentną fotowoltaiką
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 14:07 08-12-2020
  Brawa dla start-upu za świetny pomysł. Co raz więcej polskich wynalazków zdobywa uznanie na całym świecie. Za ten produkt też trzymam kciuki.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Daria Drabik 09:17 10-12-2020
   Dziękujemy :) Już niedługo trafi do pierwszych klientów.
   Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 16:36 08-12-2020
  Dla laika fotowoltaika to piękne super eko... Jak ktoś potrafi sobie sam to zrobić, to zwróci się to może po 15-20 latach... Natomiast robienie sobie tego przez firmy zewnętrzne to ftopa totalna! Niestety rachunek ekonomiczny nie sprzyja tego typu "INWESTYCJOM"... Po prostu jest to nieopłacalne!... :P
  Odpowiedz
  • komentarz
   Gall Anonim 09:13 10-12-2020
   Myślę, że niekoniecznie tylko modny trend - biorąc pod uwagę chodzącą za chwilę opłatę mocową plus potencjalny wzrost kosztów prądu z tytuł wzrostu kosztów emisji CO2 to przestaje być tylko modną fanaberią.
   Odpowiedz
  • komentarz
   eeee 22:06 12-02-2021
   Mam to na dachu i myślę że szybciej się zamortyzuje już po roku widzę mam odrobine ok.5k. Zasada jeżeli zużywasz mniej niż za 100 zł. nie warto.
   Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Pierwiastek „W” jak wolontariusz (3)

Tosia Bojanowska

5 grudnia 2020

Pierwiastek „W” jak wolontariusz
3

5 grudnia to Dzień Wolontariusza. Piękna okazja, żeby podziękować naszym pomocnikom w Fundacji Orange za ich zaangażowanie i wrażliwość. Firmom i organizacjom, które myślą o rozpoczęciu wolontariatu pracowniczego, polecamy inspiracje z konferencji „Liderzy ProBono”, która odbyła się w tym tygodniu.

Wolontariat to stan umysłu

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to dla nas ważne święto. Wśród pracowników naszej firmy są tysiące osób, które angażują się społecznie i prężnie działają z Fundacją Orange w wolontariacie. A do tego nieustannie dostarczają nam pięknych wzruszeń. Każda historia, rozmowa, wspólna akcja emanuje dobrą energią. Wolontariuszom się CHCE! Działać, organizować, angażować i pomagać innym. I chyba mają jakieś mentalne radary wykrywające miejsca, ludzi i sytuacje, w których i którym potrzebne jest wsparcie. Dla nich ważne jest coś więcej niż „ja”, „moje”, „dla mnie”.

Piszemy o zagrożeniach w internecie -> już przygotowują się do prowadzenia zajęć dla dzieciaków o bezpieczeństwie w sieci. Potrzebne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami w czasie Orange Warsaw Festival? Jeden mail – bach! Masa zgłoszeń. Potem szkolenia, przygotowania, praca w upale, a nasze wolontariuszki i wolontariusze wzruszeni i zadowoleni, że tak wiele się nauczyli, poszerzyli horyzonty. I ciągle słyszymy: „jakbyście czegokolwiek w fundacji potrzebowali, dzwońcie, piszcie”.

Nie raz szukaliśmy na to specyficzne zjawisko jakiegoś wyjaśnienia. Ukuliśmy nawet pewien termin: Pierwiastek W jak wolontariusz (z łac. Wolontarius Orangeus) – specyficzna substancja niematerialna, której budowa cząsteczkowa zawiera: dobre chęci do pomagania, mnóstwo energii i zdolność do jej pomnażania w działaniach społecznych. Jest udowodnione, że mają go w sobie pracownicy Orange. Uwaga, pierwiastek może oddziaływać na innych! 🙂

Efekt promieniotwórczy

No i powiem Wam, że ten „Pierwiastek W” nieźle promieniuje. W naszej firmie działa ponad 3 tys. wolontariuszy rocznie. Na akcje zabierają przyjaciół i rodziny. Co robią? Organizują zajęcia dla dzieci o tym, jak dbać o bezpieczeństwo w sieci, oszczędzać energię, edukują seniorów z używania smartfonów, remontują, porządkują, wspierają domy dziecka, hospicja i inne placówki pomocowe. To tak w skrócie. Z ich zajęć skorzystało już 78 tys. dzieci. A łącznie w wolontariacie przepracowali ponad 230 tys. godzin.

I nawet w pandemii, kiedy większość projektów nie mogła się odbywać tak, jak dotąd, odważnie wkroczyli do akcji! Szycie maseczek, produkcja przyłbic, zakupy dla seniorów, komputery do nauki zdalnej dla domów dziecka, posiłki dla medyków, dla dzieci w trudnej sytuacji, wsparcie szpitali, jadłodajni i domów pomocy społecznej – to tylko część z tych historii (niektóre opisywał Wojtek na blogu). W całej Polsce 400 naszych wolontariuszy pomogło łącznie 15 tys. osób.

Czy teraz nasi wolontariusze odpoczywają? Ekhm, właśnie ruszają na kolejną misję – tym razem świąteczną, bo ich „radary” kierują tam, gdzie Mikołaj… być może by nie dotarł. I tak, prawie 700 osób zorganizuje ok. 110 akcji gwiazdkowych dla ponad 5000 dzieci w różnych placówkach pomocowych. Zresztą, większość z nich wspierają od lat. Co prawda w tym roku świąteczne spotkania będą organizować online – piec z dzieciakami pierniki, robić ozdoby, śpiewać wspólnie kolędy, opowiadać o tradycjach świątecznych w innych częściach świata. Ale za to prezenty dostarczą jak profesjonalna ekipa elfów.

No i … jak ich nie uwielbiać? 🙂

[Kochani Wolontariusze i Wolontariuszki Fundacji Orange, jeśli to czytacie, to z całego serca wielkie dzięki dla Was za to wszystko! Nie ma takich słów, żeby wyrazić, jak bardzo cieszymy się, że jesteście! I jak cenimy sobie współpracę z Wami. Sto lat na Dzień Wolontariusza i oby dobro do Was wracało. Uwielbiamy Was!]

wolontariat Orange

Karta Zasad Wolontariatu Pracowniczego

68% naszych wolontariuszy zaczęło swoją przygodę z wolontariatem tu, w Orange. 85% przyznaje, że prowadzenie w firmie wolontariatu pracowniczego ma wpływ na to, jak postrzegają pracodawcę. Korzyści z tego sięgają zwykle dalej niż założenia, bo udział w wolontariacie rozwija wiele kompetencji przydatnych także w pracy: np. komunikowanie się, współpraca, zarządzanie projektem, podejmowanie decyzji (zajrzyjcie do ogólnopolskiego badania wolontariatu pracowniczego z 2019 roku/ Forum Odpowiedzialnego Biznesu). Wolontariat włącza pracowników w realizację strategii CSR w praktyce, daje im poczucie sprawczości i buduje dumę z bycia częścią firmy, która osiągając cele biznesowe, wspiera też lokalne społeczności, osoby wykluczone i działa na rzecz edukacji, pomocy socjalnej, czy ekologii. Jest coraz bardziej popularny wśród polskich firm.

Wynika to przede wszystkim ze wzrostu świadomości korzyści jakie niesie on pracownikowi, firmie
i społeczności. – mówił Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce na konferencji „Liderzy Pro Bono”, która odbyła się 1 grudnia, a my jesteśmy jej partnerem. Retransmisję możecie oglądać tutaj i posłuchać debaty o Karcie Zasad Wolontariatu Pracowniczego, w której naszym doświadczeniem dzielił się Jacek Kowalski, członek zarządu Orange Polska. Kartę wypracowali wspólnie członkowie zarządów firm i organizacji, których wspólną misją jest pokazywanie korzyści i możliwości, jakie wolontariat i społeczna odpowiedzialność biznesu dają pracownikowi, menedżerowi i całej firmie.

Jesteśmy przekonani, że w gronie Liderów Pro Bono, wolontariuszy i partnerów wypracowaliśmy konkretne zasady i wskazówki dla firm. Pomocne zarówno tym, którzy prowadzą już wolontariat pracowniczy, jak i planujących jego wdrożenie, czy podjęcie współpracy z organizacjami pozarządowymi. – mówi Paweł Łukasiak.

Zachęcam Was do pobierania Karty, wdrażania zasad w niej zawartych i dzielenia się swoimi doświadczeniami. A może zainicjowania wolontariatu pracowniczego w Waszych firmach (u nas wolontariat zaczął się zupełnie oddolnie, do spontanicznych akcji pomocowych pracowników, a dziś to prężnie działająca „machina”). Wszystkie materiały do pobrania znajdziecie na stronie Koalicji Liderzy Pro Bono.

pro bono karta

Czy w Waszych firmach działa wolontariat ? A może udzielacie się gdzieś społecznie poza miejscem pracy? Sto lat wszystkim wolontariuszom! Niejedna organizacja, schronisko dla psów czy hospicjum nie dałoby rady bez Waszej pomocy!

Udostępnij: Pierwiastek „W” jak wolontariusz
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 19:41 05-12-2020
  Fundacja Orange - najfajniejsza fundacja na świecie. Miałem przyjemność z Wami współpracować, wcielić się kilka razy w św. Mikołaja, wykańczać świetlicę dla dzieci w Szpitalu, etc, etc....jesteście cudowni, kochani. W tym dniu, Dniu Wolontariatu życzę Wszystkim dobrym sercom ogromu zdrowia i radości. Tak trzymajcie i nigdy się nie zmieniajcie. Uważam że dobro wraca z nawiązką.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Antonina Bojanowska 21:58 06-12-2020
   Pamiętamy te piękne akcje. :) Ten dzień to i Twoje święto! Chyba też kręciłeś kiedyś charytatywne kilometry na Orange Warsaw Festival.. A na pewno odwiedziłeś nas w naszym namiocie! Dzięki Pablo za te miłe słowa.
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 10:28 07-12-2020
    Dokładnie tak było, pozdrawiam :)
    Odpowiedz

;

Inne

28 lat temu wysłano pierwszą wiadomość SMS (3)

Kasia Barys

5 grudnia 2020

28 lat temu wysłano pierwszą wiadomość SMS
3

Poniżej kolejna porcja ciekawych, ale także bardzo optymistycznych informacji ze świata technologii. To mój mały, subiektywny skrót tego, o czym pisały media w minionym tygodniu.

28 lat temu wysłano pierwszą wiadomość sms

Minęły już niemal trzy dekady, od kiedy wysłano pierwszego SMS-a. Pierwszą tego typu wiadomość przekazano 3 grudnia 1992 r. za pomocą eksperymentalnej sieci GSM Vodafone. Jej nadawcą był brytyjski inżynier Neil Papworth z firmy Sema Group. Co ciekawe, wiadomość o treści „Merry Christmas”, przesłano z komputera na telefon przenośny Orbitel 901 – jej adresatem był inny inżynier Richard Jarvis – dyrektor Vodafone

Wiecie dlaczego sms miał być krótki?  To efekt analizy długości… wiadomości na kartkach pocztowych. Właśnie w 1984 r. zaproponowano dla nich limit długości 160 znaków. Ta regulacja zainspirowała również dwadzieścia lat później twórców Twittera.

Źródło: www.rmf.fm 

Zielone światło dla największej farmy wiatrowej świata

Czajnik, pralka, ogrzewanie, pojazd elektryczny, laptop będą czerpać czystą energię z wiatru, który wieje wokół wysp brytyjskich. Na morzu, u wschodniego wybrzeża Anglii powstanie największa farma wiatrowa na świecie. Prace już ruszyły, całość ma być gotowa za niecałe 6 lat.

W przeciwieństwie do energii z paliw kopalnianych, odnawialne źródła energii, nie emitują gazów cieplarnianych ani nie przyczyniają się znacząco do zanieczyszczania środowiska. Dzięki temu powinny być elementem strategii walki ze zmianami klimatu na świecie. O tym jak farmy wiatrowe pomagają planecie pisała na blogu także Hania.

Źródło: www.portaltechnologiczny.pl

Rozpoczyna się historyczny projekt sprzątania ze śmieci ziemskiej orbity

Obecnie na orbicie znajduje się ponad 3 tysiące dużych kosmicznych śmieci. Sprzątanie kosmosu nie będzie tanim zadaniem. ESA przeznaczyła na to blisko 90 milionów dolarów. Na dobry początek inżynierowie zamierzają wskrzesić możliwie jak najwięcej satelitów, które uległy awarii. Pomogą w tym budowane właśnie specjalne roboty serwisowe.

Źródło: www.geekweek.pl  

Naukowcy po raz pierwszy w historii odwrócili proces starzenia u człowieka

Oglądaliście film „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”? Bohater urodził się jako staruszek, by z każdym rokiem młodnieć… Naukowcy z Tel Awiwu zaprezentowali dowód, że czysty tlen podawany ludziom w komorach ciśnieniowych wydłuża telomery o 20%, czyli na niespotykaną wcześniej skalę. Zdaniem badaczy u osób biorących udział w testach telomery mają teraz taką długość, jak 25 lat wcześniej. Kiedy ludzie się starzeją, telomer, czyli fragment chromosomu, ulega skróceniu, powodując uszkodzenia DNA i zaprzestanie replikowania komórek. Takie komory tlenowe są dostępne w Polsce, pomagają np sportowcom lub dzieciom z porażeniem mózgowym

Źródło: www.geekweek.pl

 

Udostępnij: 28 lat temu wysłano pierwszą wiadomość SMS
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 19:45 05-12-2020
  Bardzo ciekawe informacje, chyba trzeba zacząć korzystać z komory tlenowej ;p ;p Ciekawe ile człowiek wysłał przez 18 lat wiadomości sms - szkoda że w aplikacji mój Orange nie ma ogólnego licznika wysłanych wiadomości/wydzwonionych minut ;p
  Odpowiedz
 • komentarz
  Marcin 01:21 08-12-2020
  Może z tej okazji warto żebyście uruchomili SMSy także poprzez VoWiFi ... W końcu co ? ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 15:57 09-12-2020
  "Rozpoczyna się historyczny projekt sprzątania ze śmieci ziemskiej orbity" - kto naśmiecił to niech sprząta! Prosta sprawa... "Naukowcy po raz pierwszy w historii odwrócili proces starzenia u człowieka" - nie odwrócili, tylko słabiutko niby spowolnili... ;)
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej