
Usługi związane z utrzymaniem czystości aut także generują ślad węglowy. Czyli to, jak myjemy nasze samochody, ma znaczenie dla środowiska. Dzięki korzystaniu z aplikacji MultiWash w ostatnim roku ograniczyliśmy ślad środowiskowy o 1,5 mln litrów (47 cystern) czystej wody i o ponad 17 ton CO2 w porównaniu do myjni automatycznej.
Inwestycje w pojazdy niskoemisyjne i elektryczne są ważne dla zrównoważonego rozwoju, ale wybór profesjonalnego sposobu mycia także, zwłaszcza jeśli mówimy o setkach aut użytkowanych służbowo.
Według badań International Car Association około 1/3 Polaków najchętniej korzysta z myjni automatycznych. Pozostałe 2/3 wybierają samoobsługowe myjnie bezdotykowe lub myjnie ręczne. Te ostatnie stanowią najczęstszy wybór jedynie 6% wszystkich użytkowników pojazdów w Europie. I choć wg badań w największym stopniu zwracamy uwagę na wygodę, szybkość, dostępność, koszt oraz efekt końcowy mycia, to warto wziąć pod uwagę także wpływ środowiskowy. Okazuje się bowiem, że korzystając z profesjonalnej myjni ręcznej dla 200 samochodów możemy rocznie zaoszczędzić aż 10 cystern wody i zredukować emisję CO2 o 4,5 tony.
Badania LCA (z ang Life Cycle Assessment), których celem było porównanie oddziaływania na środowisko naturalne różnych rodzajów mycia pojazdów, przeprowadził w 2019 roku MultiWash. Pomiary dotyczyły zużycia czystej wody i emisji CO2 podczas cyklu mycia samochodu, nie uwzględniały jednak powstających ścieków, bo zagrożenie środowiskowe związane z potencjalnym zanieczyszczeniem wód powierzchniowych i podziemnych jest dla każdego typu myjni w podobnym stopniu kontrolowane i ograniczane. Najlepsze pod tym względem są oczywiście myjnie z zamkniętym obiegiem wody, ale tych mamy w Polsce bardzo mało.
Profesjonalne myjnie ręczne lepsze dla środowiska
We wspomnianym badaniu najlepiej wypadły profesjonalne myjnie ręczne. O ile różnice w ilości emitowanego CO2 pomiędzy różnymi typami myjni nie są znaczące w przypadku pojedynczego mycia, to już dla firmy posiadającej flotę 200 aut, z których każde jest myte raz w miesiącu, wielkości te stają się znaczące. Roczna emisja CO2 dla całej floty wyniesie w takim przypadku 3,1 tony dla myjni ręcznej, niewiele więcej bo 3,8 tony dla myjni samoobsługowej, ale już korzystanie z myjni automatycznej na karcie paliwowej spowoduje emisję aż 7,6 tony CO2! Podobnie jest z wodą zużywaną do mycia. Profesjonalne myjnie ręczne zużyją łącznie 216.00 litrów, myjnie samoobsługowe 360.000 litrów, a automaty na stacjach paliw aż 624.000 litry.
Korzystamy głównie z myjni automatycznych. Charakteryzują się one również znacznie większym zużyciem prądu. W Polsce, gdzie produkcja energii elektrycznej oparta jest o konwencjonalne elektrownie spalające węgiel kamienny lub brunatny i emitujące gigantyczne ilości dwutlenku węgla, ma to duże znaczenie
Jak widać, nawet sposób mycia naszego auta nie jest obojętny dla planety. Decydując się na wybór konkretnego typu myjni warto brać pod uwagę kwestie klimatyczne i środowiskowe. Takie podejście powinno stać się standardem w naszych codziennych wyborach konsumenckich.
Komentarze
I na co komu tyle internetu, to tak jak danie 1000 godzin na bezpłatne** rozmowy za 1000 zł na 1 dzień 🙂
OdpowiedzA ja tam nie narzekam. Uwierz ze jesli ktoś zużywa 200-300GB miesięcznie to przynajmniej ma pewność że mu nie zabraknie 😀
OdpowiedzMi tam pasuje bo zużywam średnio 400 gb miesięcznie, dzięki nowemu pasmu C 😀
OdpowiedzMiłe zaskoczenie 😀 żadnych wyższych progów tylko od 35 PLN. Docenione. Na razie nie odpalam bo mam NL do września czy października i jeszcze parę paczek po 200 . I fakt 300 czy 400 giga zużycia to norma. Zużycie strasznie wzrasta. Film w 4 k zjada z 10 giga na godzinę. sam ml z 25 giga można zużyć w moment. Bez promo bieda straszna.
OdpowiedzZmiana na plus 💪
OdpowiedzZamiast urzadzac durna zabawe w gigabajty dajcie ludziom no limit z predkoscia 100 Mbit za 5 dych to chetnych nie zabraknie . A za brak dostepu do racjonalnych przepustowosci ludziom korzystajacym z sredniowiecznej formy dostepu typu neostrada do 10 Mbit . Uokik powinien wam dowalic kary i nakazac przeprosiny tych uzytkownikow i nakazac swiadczyc powyzej zaproponowany no limit do czasu polozenia swiatla takim userom.
OdpowiedzZacnie, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. W końcu platformy streamingowe bez stresu, że zabraknie. Pozdrawiam.
Odpowiedz