Odpowiedzialny biznes

Na chwilę przed startem

Roman Paszke Roman Paszke
22 grudnia 2012
Na chwilę przed startem

W drodze na start nadal testujemy autopiloty, systemy zasilania... Nowa antena F500 Orange umożliwia szybszy transfer danych,  ale zużywa dużo więcej prądu...

Na pokładzie są trzy różne systemy dostarczania energii. Panele słoneczne, generatory wiatrowe i dieslowski generator zasilany olejem napędowym.  Każdy z tych systemów ma swoje plusy i minusy.

Panele słoneczne - dość efektywne w strefach równikowych i zwrotnikowych, na Ocenie Południowym  są już mało przydatne...

Generatory wiatrowe świetnie zdają egzamin w żegludze pod wiatr i przy półwietrze, ale już na baksztagu, na którym Gemini 3 potrafi żeglować z prędkością wiatru, są prawie bezużyteczne.

Na każde warunki pogodowe wydaje się być odporny generator dieslowski.  Jednak to też nie do końca prawda. Wysoka fala i trudne warunki pogodowe potrafią skutecznie uniemożliwić ładowanie. Przyczyną jest utrudniony pobór wody niezbędnej do chłodzenia. W takich warunkach, kiedy katamaran nieustannie podskakuje na fali, pobór wody, umiejscowiony w dnie, bardzo często znajduje się w powietrzu...

Paradoksalnie, okazuje się, że  żeglując samotnie dookoła świata, wykorzystując jedynie siłę wiatru i ludzkich mięśni, potrzebujemy bardzo dużo... prądu :)

480afaf6de1cd70a207f88e28630cb3fe33


Oferta

Moc prezentów od bloga Orange

Michał Rosiak Michał Rosiak
21 grudnia 2012
Moc prezentów od bloga Orange

Nasza aktywność w okresie świątecznym będzie ograniczona – nie samym blogiem człowiek żyje. Ale żeby osłodzić Wam nieregularne wpisy mamy dla Was moc prezentów!
W poniedziałek 24 grudnia na blogu korporacyjnym pojawi się pierwszy zestaw pytań związanych z nasza platformą blogową. Kolejne pytania będziemy dopisywać w tej samej notce 27, 28 i 31 grudnia. Nie będzie jednak stałej, więc będziecie musieli być czujni, bo premiowani będą najszybsi uczestnicy naszej zabawy. Codziennie, pierwsza osoba, która prawidłowo odpowie na pytania w komentarzu, otrzyma od nas pakiet prezentów. Żeby budować napięcie komentarze publikować będziemy ok. godz. 20. Nagrodzimy również drugą w kolejności osobę – otrzyma Orange’owy zegarek.

W każdym pakiecie do wygrania będzie szalik piłkarskiej reprezentacji Polski oraz komplet dwóch zegarków a dodatkowo nagrody dnia.

2fe0b1ca422abca37a0416a3202a3fbd8fa
24 grudnia do wygrania multimedialna książeczka z serii Kiko, Niko i Sokrates. Dziecko może ją czytać i oglądać piękne ilustracje, słuchać bo to także fantastycznie udźwiękowiony audiobook a także bawić się w proste gry.
27 grudnia do Waszych rąk może trafić voucher na audiobooka Loko nagranego przez blogerów raz z autografem kota - Pawła Lipca, pomysłodawcy akcji oraz wróżki Eneki czyli Agaty Chmielewskiej.
28 grudnia książka nie tylko dla kobiet czyli Powiedz mi to jutro.
A w ostatni dzień tego roku książka Rewolucja social media, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o social mediach ale boisz się zapytać.

Jak widzicie, prezenty są wyborne więc bądźcie czujni!

Spokojnych Świąt i Najszczęśliwszego Nowego Roku życzą: Jarek, Marek, Rysiek, Wojtek i cała redakcja blog.orange.pl.


Odpowiedzialny biznes

Elektronika na Gemini 3

Redakcja Bloga Redakcja Bloga
21 grudnia 2012
Elektronika na Gemini 3

W samotnym pływaniu od wieków nie zmiania się jedno, naprzeciw siebie stają żelgarz ze swoją siłą woli i oceany z ich siłami natury. Dzis człowiek ma jednak potężnego sojusznika jakim jest mowoczesna technika. Dzieki niej ma kontakt ze światem i wielu sytuacji czy niebezpieczeństw jest w stanie może uniknąć czy też je przewidzieć.

Jako partner technologiczny rejsu wyposażyliśmy Gemini 3 w dwie anteny satelitarne Inmarsat Fleetbroadband Sailor 500 i 250, instalacje zasilające do urządzeń komunikacyjnych, panele słoneczne będące dodatkowym źródłem energii oraz system zasilania sytememów komunikacji i łączności Mastervolt.

Zapewniliśmy też satelitene połączenia głosowe i transmisję danych oraz routing pogodowy, czyli stałe przekazywanie danych meteorologicznych, ich analizę, konsultacje i 24-godzinne wsparcie. Dzięki temu kapitan może utrzymywać stałą łączność satelitarną ze swoim teamem, kontrolującą rejs International Sailing Federation (ISAF) i całym światem.

Zobaczcie zresztą sami, naszym przewodnikiem po skomplikowanych zakamarkach elektroniki Gemini 3 jest Robert Janecki (Jabes), routier rejsu 360°.

 

PlayWyłącz głos

Scroll to Top