Rozrywka

Najbardziej dostępny festiwal obchodzi 15 urodziny

Kasia Barys Kasia Barys
22 maja 2024
Najbardziej dostępny festiwal obchodzi 15 urodziny

Muzyka łączy ludzi. To idea, która od lat przyświeca nam przy organizacji Orange Warsaw Festival – jednemu z najbardziej dostępnych festiwali w Europie. Ponad dziesięć lat temu poszukaliśmy partnerów społecznych, którzy podpowiedzieli nam czym jest dostępność wydarzeń i jak ją zapewnić, a my przekonaliśmy do tego pomysłu organizatora i przystąpiliśmy do pracy.

Naszym priorytetem jest, aby wydarzenie, którego jesteśmy sponsorem tytularnym, było bezpieczną przestrzenią dla wszystkich fanów muzyki. Dbamy o to z naszym promotorem i organizatorem firmą Alter Art, a także partnerami organizacjami pozarządowymi. Każdego roku dokładamy starań, aby na festiwalu wszyscy czuli się komfortowo i bez przeszkód doświadczali tylko pozytywnych emocji. Dzięki rozwiązaniom, które odpowiadają na zróżnicowane potrzeby fanów, mogą oni łatwiej poruszać się po terenie festiwalu i korzystać z przygotowanych atrakcji.

O dostępność festiwalu dbamy w pełni, dlatego przygotowaliśmy specjalny bilet kategorii N, który umożliwia wejście na teren imprezy z osobą wspierającą. To jedno z najważniejszych z wprowadzonych rozwiązań. Kto może z niego skorzystać oraz o wszystkich udogodnieniach można przeczytać na specjalnie przygotowanej  zakładce https://orangewarsawfestival.pl/dostepnosc

Na terenie festiwalu wszelkie niezbędne wsparcie oraz informacje praktyczne  można uzyskać  w Punkcie Obsługi Priorytetowej, w którym należy wymienić bilety N na opaski festiwalowe.  W POP przeszkolony zespół odpowie na wszystkie pytania o rozwiązania dostępne na festiwalu, a w razie potrzeby zapewni wsparcie jeden na jeden lub asystę jednego z przeszkolonych wolontariuszek/uszy. Osoby z tzw. czasową niepełnosprawnością (osoby ze złamaną nogę lub poruszające się o kulach) nie mogą kupić biletu kategorii N albo wymienić zakupionego biletu na bilet kategorii N, ale mogą liczyć na wsparcie i skorzystanie z udogodnień.

Wygodne dotarcie od bramy wejściowej na Tor Wyścigów Konnych na Służewcu na teren festiwalu umożliwia lokalny transport czyli specjalny samochód przystosowany do przewozu m.in. wózkowiczów.  Skorzystać z niego mogą  także osoby, które mają czasowe trudności z poruszaniem się. Jest też możliwość skorzystania z opcji “Kiss and Ride” czyli bycia podwiezionym_ą blisko wejścia na teren festiwalu i POPu. Aby skorzystać z tej opcji – trzeba okazać przy bramie głównej Terenu Wyścigów Konnych bilet N albo karnet N.

Festiwal jest imprezą plenerową i dla zniwelowania nierówności na całym terenie układane są ścieżki z tzw. remopli. Ponad 2 400 metrów kwadratowych utwardzonej powierzchni, do tego najazdy na krawężniki, podwyższenia, - wszystko to ułatwia poruszanie się festiwalowiczom i swobodnym przemieszczaniu się między strefami.

Część Miasteczka Festiwalowego znajduje się na chodnikach i nawierzchni asfaltowej, a część stref jest rozstawiona na terenach trawiastych. Ale wszystkie stanowiska i food trucki są w pełni dostępne, tj. niektóre mają schody lub wysoką ladę, dlatego dbamy, aby osoby z niepełnosprawnościami miały  pierwszeństwo podczas obsługi. W razie potrzeby należy zwrócić się o wsparcie do obsługi festiwalu.

Ale na festiwalu najważniejsze przecież są koncerty! Dlatego co roku są przy obu scenach specjalne budowane są platformy z podwyższeniem, na których uprawnione osoby mogą bezpiecznie i komfortowo bawić się i oglądać koncerty ulubionych artystów.  Tu też można skorzystać z zainstalowanej pętli indukcyjnych, a w razie potrzeby z dostępu do prądu.

Każdego roku także wszystkie występy na scenie głównej są audiodeskrybowane, a do odbioru wystarczy przenośne radio lub aplikacja na smartfona. Audiodeskrypcja dostępna jest na częstotliwości radiowej - 91,5 Mh.

Aby umożliwić swobodną komunikację wszystkim uczestnikom, nasz festiwal współpracuje z tłumaczami i tłumaczkami PJM, z którymi można porozmawiać w Punkcie Obsługi Priorytetowej lub w razie potrzeby połączyć się z nimi zdalnie z dowolnego miejsca. Dodatkowo, wolontariusze na terenie imprezy są przygotowani do prowadzenia rozmów przy wsparciu technologii text-to-speech.

Prace nad dostępnością OWF koordynuje Fundacja Polska bez Barier w ścisłej współpracy z Alter Art Festival, Orange Polska i Fundacją Orange. Rozwiązania zapewniają także niezależni eksperci oraz zespoły: Fundacji Widzialni, Fundacji na rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji "Katarynka" i Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących.

Jako inicjatorzy festiwalu, wspólnie z organizatorami jesteśmy otwarci na każdą sugestię co jeszcze możemy zrobić, aby razem tworzyć przestrzeń, która będzie jeszcze bardziej dostępna dla wszystkich festiwalowiczów. Dlatego jeśli macie jakiekolwiek pomysły, dajcie nam znać w komentarzach do tego wpisu lub na adres  kontakt@alterart.pl. Jesteśmy otwarci na wszelkie Wasze sugestie. Do zobaczenia już 7 i 8 czerwca na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu!


Odpowiedzialny biznes

Gala Nagród Korczaka 2024

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
22 maja 2024
Gala Nagród Korczaka 2024

Fundacja Orange współpracuje na co dzień z osobami, dla których bardzo ważne są takie pojęcia jak empatia, dialog, edukacja oraz poszanowanie praw i podmiotowości dziecka. Jesteśmy już po Gali Nagród im. J.Korczaka, podczas której zostały nagrodzone i wyróżnione wyjątkowe, bardzo zaangażowane osoby oraz instytucje, podejmujące wiele ważnych inicjatyw na rzecz dzieci związanych m.in. z edukacją i działające w duchu wartości Korczaka. Za nami pełne wzruszeń przemówienia, wystąpienia i spotkania z ludźmi, którzy dosłownie zmieniają świat na lepsze. Poznajmy bohaterów i bohaterki tej edycji.

Korczakowskie słowa - ,,Nie wolno zostawiać świata takim, jaki jest" - to niezmiennie motto tego wydarzenia i osób, które biorą w nim udział. Bardzo ciepło wspominamy poprzednie gale - kiedy to w 2022 roku naszej fundacji wręczono wyróżnienie, a rok temu Konrad Ciesiołkiewicz otrzymał nagrodę w kategorii ,,Osoby Publiczne".

Do tegorocznej edycji napłynęło prawie 150 zgłoszeń. Z wielką dumą i wzruszeniem mamy przyjemność ogłosić, że wśród Laureatek i Laureatów kategorii „Liderzy" nagrodzona została Magdalena Bigaj z Rady Programowej naszej Fundacji, z którą mieliśmy przyjemność pracować m.in. przy badaniu higieny cyfrowej, Forum Fundacji Orange oraz wielu, wielu innych inicjatywach.

Magdalena Bigaj to liderka zmian w edukacji i strażniczka praw dziecka w środowisku cyfrowym. Miała znaczący wpływ na to, że pojęcie „higiena cyfrowa” wchodzi do powszechnego użytku i wzrasta świadomość społeczna na temat wychowania młodych w świecie pełnym ekranów i wyzwań, które powoduje rozwój technologii. Powołała Fundację Instytut Cyfrowego Obywatelstwa (ICO), aby działać wobec tych wyzwań. Jest autorką bestsellerowej książki „Wychowanie przy ekranie”, dzięki której tysiące współczesnych rodziców i nauczycieli lepiej rozumie wpływ zjawisk cyfrowych na dzieci.

Gratulujemy także innym Laureatkom i Laureatom oraz wszystkim wyróżnionym osobom, są to m.in.: dr Iga Kazimierczyk, Justyna Suchecka, Lucyna Kicińska, Jakub Tylman, Błażej Kmieciak, UNAWEZA Foundation za projekt „Młode Głowy”, Grupa Granica, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce i inni.

Nagroda Główna trafiła do Tomasza i Marka Sekielskich. Natomiast za wyjątkowe, wnikliwe i pełne pasji badania naukowe nad twórczością i życiem Korczaka Nagrodę Specjalną otrzymała dr Bożena Wojnowska.

Organizatorem konkursu jest Uczelnia Korczaka - Akademia Nauk Stosowanych. Jej celem – promowanie idei i myśli pedagogicznej Janusza Korczaka oraz wspieranie zmian w edukacji na lepsze. Laureatki i Laureaci zostali wybrani przez Kapitułę Konkursową pod przewodnictwem prof. Barbary Smolińskiej-Theiss, pedagożki społecznej o uznanym autorytecie, zajmującej się m.in. naukami J.Korczaka. Cieszymy się, że możemy przebywać w kręgu osób i stowarzyszeń cierpliwie budujących empatię, dialog, zrozumienie, otwartość. W końcu przecież wszyscy jesteśmy dziećmi jednego świata!


Rozrywka

Granie na… Apple Watch

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
20 maja 2024
Granie na… Apple Watch

Gry na Apple Watch? To aplikacje jak każde inne. To, czym wyróżnia się ten zegarek względem smartfona to prostota, którą emanuje na każdym kroku. Gaming to rozgrywka i nie zawsze musi charakteryzować się wciągającą fabułą, czy fenomenalną grafiką.

Ostatni tydzień w moim życiu był pełen wrażeń. Nie miałem za bardzo czasu na relaks przed telewizorem i odpalenie konsoli. Zdarzały się jednak momenty, w których się nudziłem. Choćby zabijając czas na przerwach w szkole muzycznej. W 5 minut nie rozegram meczu w Wild Rift, ani nie wciągnę się w postępująca historię w dobrej książce czy grze. Do tego potrzebuję skupienia. Z pomocą na "krótką nudę" przyszedł mi Apple Watch.

Po co komu Apple Watch?

Tak jak wspomniałem, to urządzenie jest dość proste. Służy głównie do analizy naszych codziennych zachowań, badania spędzonego czasu na treningu i chyba czegoś jeszcze....a no tak! Sprawdzania godziny. To tylko opaska na rękę, trzy przyciski wraz z pokrętłem i ekran o małej przekątnej. Wewnątrz jednak może być potworem, tak jak w przypadku Apple Watch Ultra 2. Na jego pokładzie znajduje się procesor S9, który bezproblemowo radzi sobie z multitaskingiem, czy wyświetlaniem multimediów. Z grami również nie powinien mieć problemu. Nie tylko ze względu na swoją moc, ale również charakterystykę produkcji, które są wypuszczane na system watchOS.

W jakie gry warto zagrać na Apple Watch - Arcadia

Gier na WatchOS nie ma dużo. Większość aplikacji służy do sportu, analizy snu, czy udoskonalenia nawyków pracy. Te, które znajdziesz w AppStore zabiorą Cię w sentymentalną podróż do przeszłości. Są bardzo proste i zabierają niewiele czasu.

Jedną z takich aplikacji jest "Arcadia". To zbiór gier niczym z automatów. W praktyce są to produkcje przypominające zabawę na telefonach z pierwszej dekady trzeciego millenium. "Arcadia" zabierze Cię na liniowy tor wyścigowy w stylu - nomen omen - arcade, gdzie ścigasz się z przeciwnikami składającymi się z kilku pikseli. Oprócz tego zagrasz w kręgle ze specjalnymi utrudnieniami. Doświadczysz również gry w statki, ale nie w formie papierowej. To prosta mini gierka, gdzie wystrzeliwane z burty pociski mają zatopić inne okręty. Po morzu poruszasz się za pomocą pokrętła zegarka. Nie zabraknie tu również Tetriso-podobnych klasyków. Klony Snake'a, Bubblemanii, gry typu "endless-runner", czy nawet Flipper. Jeżeli w dzieciństwie miałeś jakąś swoją ulubioną grę typu arcade, to jej odpowiedni znajdziesz prawdopodobnie w tej aplikacji.

"Arcadia" w sklepie AppStore kosztuje 9,99zł. Możesz ją zakupić za pomocą funkcji "Płać z Orange". Koszt aplikacji dodasz do swojego abonamentu.

Games for Watch - darmowy odpowiednik Arcadii

Nie każdy lubi wydawać pieniądze na gry, ale każdy lubi, gdy można coś pobrać za darmo. Aplikacja "Games For Watch" oferuje gry z czterech kategorii. "Karty", "Puzzle", "Arcade" i "Free" czyli za darmo. W tym przypadku interesuje nas ta ostatnia opcja. W zestawie otrzymujemy 10 darmowych mini gier opartych na znanych i lubianych wszystkim schematach.

  • Tic Tac Toe - kółko i krzyżyk
  • Match'em - klasyczna "memorka"
  • Space Defender - klon Space Invaders.
  • Ground Defense - nie pozwól kosmitom wylądować na ziemi!
  • Pass The Ball, Whack a Bug, Watch and Repeat, Fast Match - proste gry zręcznościowe i na zapamiętywanie
  • Pong - tego klasyka chyba nie trzeba tłumaczyć nikomu. Odbijanie piłki i "symulacja" ping ponga.

Warto zaznaczyć, że obie aplikacje nie potrzebują połączenia z internetem, co może być bardzo przydatne w trakcie na przykład podróży samolotem.

Jakie gry jeszcze warto sprawdzić?

Jak wcześniej wspomniałem - jest nich niewiele. Z klasyków na pewno Chess, czyli grę w szachy, która automatycznie instaluje się również na naszym iPhone'ie. Oprócz tego polecam sprawdzić SnakeWatch, czyli klon Agar.io, gdzie zbieramy małe kropki by urosnąć, a w międzyczasie nasza postać może zostać zjedzona przez innych graczy.

Natomiast dla tych, którzy lubią wyzwania polecam "Touch Road" czyli wyścigi driftingowe z widokiem z rzutu izometrycznego. Bardzo trudne trasy, wkurzająca sztuczna inteligencja, ale również prosta, lecz wymagająca precyzji rozgrywka. Nadal nie ukończyłem pierwszego poziomu gry, bo jest tak ciężko (trochę wstyd, no ale kłamać nie będę)...

Przeglądając sklep Apple natrafiłem jeszcze na kilka dziwnych pozycji jak na przykład "Więcej czy mniej", gdzie musimy zgadnąć... nie do końca sam wiem co? Przy poszczególnych hasłach pojawiają się liczby, ale nie mam bladego pojęcia co one oznaczają. W zestawieniach pojawiają się słowa typu: Rzeszów i kapusta. Cel tej gry to odgadnięcie, przy czym pojawi się większa liczba. Jeżeli ktoś lubi takie zabawy - proszę bardzo. Mnie jednak nie przekonało, a piszę o tym, bo wydało mi się... dość zabawne.

Smartwatche Apple w Orange

Wybór gier nie jest wielki, ale nie do tego służą te zegarki (albo w gwoli ścisłości, aplikacji jest sporo, ale większość jest do siebie mocno podobnych). To nasi mini asystenci, którzy wspierają nas w codziennych aktywnościach. To nie są urządzenia do grania w gry, ale jak widać - można się na nich dobrze bawić. W Orange znajdziesz szeroki asortyment urządzeń od Apple, a w tym smartwatche.

Model z którego korzystam na codzień to Apple Watch Ultra 2, którego wyposażyłem w dodatkową kartę e-sim z dokładnie takim samym numerem jak na moim smartfonie. Aktywacja kosztowała mnie tylko 5 zł, natomiast dalsze korzystanie z karty to koszt w wysokości 9 złotych za miesiąc. Polecam to rozwiązanie, bo dzięki niemu korzystam ze smartfona mniej. Pozbyłem się nawyku trzymania go ciągle przy sobie, a co za tym idzie - w ciągu dnia sprawdzam social media rzadziej, a moja produktywność znacznie wzrosła.

Scroll to Top