;

Innowacje

Najmniejszy implant, nowe lasy i eko Lambo (3)

Kasia Barys

22 maja 2021

Najmniejszy implant, nowe lasy i eko Lambo
3

Stworzono najmniejszy implant świata

Chip opracowany na Uniwersytecie Columbia ma wielkość roztocza (0,1 mm3). Jest tak mały, że nie wymaga do zasilania żadnych akumulatorów, a energię czerpie bezpośrednio z otoczenia. Do czego może zostać wykorzystany? Naukowcy chwalą się, że implant jest zdolny do szybkiego i precyzyjnego pomiaru temperatury ciała, poziomu glukozy czy ciśnienia krwi. Składa się z tlenków metali i materiałów piezoelektrycznych. Jest w pełni biokompatybilne, co oznacza, że można je w bezpieczny sposób umieścić w każdej części ludzkiego ciała, i nie zostanie ono przez nie odrzucone.
(źródło: geekweek.pl)

Lamborghini stanie się eko?

Lamborghini kojarzone z sportową elegancją i mocnym silnikiem zamierza zainwestować 1,8 mld dol. w elektryfikację swoich superaut. Do 2024 roku wszystkie modele samochodów tej marki, od Aventadora do Urusa, będą dostępne także w wersji hybryda plug-in. Ma to być największa inwestycja w historii włoskiego producenta, która zmniejszy o połowę emisyjność jego floty. W drugiej połowie dekady  firma  ma dostarczyć na rynek samochody w stu procentach napędzane bateriami. Myślicie, że będą chętni na eko Lambo?
(źródło: forsal.pl)

Chętniej oglądamy TV i VOD w towarzystwie

Sobotnie kino rodzinne na kanapie i z popcornem? Oglądanie filmu w łóżku z partnerem/ partnerką? Wybieram obie opcje. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla TP Vision, blisko 84% ankietowanych podobnie jak ja lubi oglądać telewizję w towarzystwie partnera lub partnerki, a ponad 75% czerpie dużą frajdę ze spędzania czasu przed telewizorem razem z dziećmi. Na pytanie o to, z kim chętnie oglądają telewizję, więcej niż 73% badanych wskazało rodzinę. Polacy lubią dyskutować o tym co wspólnie obejrzeli, najczęściej rozmawiają o programach informacyjnych (48%), zawodach sportowych (28%) i serialach na VOD (24%).
(źródło: interkatywnie.com)

Dynamiczny wzrost popularności BLIKA


W pierwszym kwartale br. użytkownicy zrealizowali 153 mln transakcji BLIKIEM – to blisko dwa razy więcej niż w analogicznym okresie roku 2020. Łączna wartość transakcji również podwoiła się w stosunku do pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku i wyniosła 20 mld zł. Liczba aktywnych użytkowników BLIKA (takich, którzy każdego miesiąca realizują przynajmniej jedną transakcję) wzrosła do 7,6 mln osób – oznacza to wzrost o 55 proc. rok do roku. To także o 600 tys. osób więcej niż na koniec czwartego kwartału 2020 r. Blik stał się bardziej popularny w czasie pandemii, taka płatność jest szybka i bezpieczna. Widzę po sobie, że takie płatności stosuję bardzo często. I love blik.
(źródło: gsmonline.pl)

 

Lasy, które odrosły naturalnie od 2000 roku

Naukowcy przeliczyli, że przez ostatnie 20 lat zregenerował się na świecie obszar leśny o powierzchni odpowiadającej Francji. Jest to naturalna regeneracja. Nowe analizy bazują na danych satelitarnych oraz ankietach ekspertów pracujących w lasach z ostatnich 30 lat i skupiają się na tym, jak duże wpływ miała naturalna regeneracja na światowe pokrycie lasami od 2000 roku.  Dzięki mapie dowiadujemy się, że w ciągu ostatnich 20 lat odrosło blisko 59 milionów hektarów lasu, wystarczająco, by przechowywać ekwiwalent 5,9 gigaton dwutlenku węgla, czyli więcej niż wynosi roczna emisja Stanów Zjednoczonych.

(źródło: geekweek.pl)

Udostępnij: Najmniejszy implant, nowe lasy i eko Lambo
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:29 23-05-2021
  Najmniejszy implant świata - widzę wiele jego zastosowań. Osobiście uważam że techniki nie ma się co bać, należy z nią tylko rozsądnie żyć i ją wykorzystywać.
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 13:18 24-05-2021
   Implanty w człowieku? Przecież to pełna inwigilacja i koniec człowieczeństwa! :/
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 15:36 25-05-2021
    Z punktu medyka widzę wiele zalet, owszem jest też ryzyko ktore opisujesz.
    Odpowiedz

;

Film

Co obejrzeć w weekend? „Mare z Easttown” – kryminał w odcinkach (1)

Beata Giska

21 maja 2021

Co obejrzeć w weekend? „Mare z Easttown” – kryminał w odcinkach
1

Już niebawem finał najnowszej kryminalnej produkcji HBO: „Mare z Easttown.” Czemu warto ją obejrzeć? Oceny krytyków i widzów już mówią wszystko. To jest i będzie hit!

 

Kim jest morderca?

Małe, z pozoru spokojne miasteczko w Pensylwanii, gdzie każdy każdego zna i skrywa swoje tajemnice, wewnętrzne żale. A wśród tych ludzi Kate Winslet – w tytułowej roli, znudzonej życiem pani detektyw – Mare Sheehan. Musi zmierzyć się ona z problemami własnej rodziny, ucieka od szansy na miłość, a także, jak wyrzut sumienia, ciąży nad nią spraw zaginionej sprzed roku młodej dziewczyny. Czy zrobiła wszystko, by rozwikłać zagadkę? Czy śledztwo powinno być zamknięte? I czy to przypadek, że w okolicy ktoś teraz zabił nastolatkę?

Królowa Kate

Pierwszy odcinek rozkręcał się powoli, ale sprawił, że czuło się niedosyt i chciało się sięgnąć po więcej. Końcówka zwiastuje, że dopiero zacznie się dziać… Ja jestem na początku tej kryminalnej przygody i chcę odkrywać ją dalej. Już widać, że atutem tej produkcji z pewnością będzie Kate Winslet, która w każdym filmie, czy roli, jest rewelacyjna i dobrze wybiera scenariusze (polecam z nią mniej znany tytuł – świetny dramat– „Małe dzieci” – wbrew nazwie nie będący wcale produkcją familijną, ani dla najmłodszych, ale tym starszym daje wiele do myślenia).

filmy na weekend

Małomiasteczkowy styl

Początek tego serialu przypomniał mi książkę „Trafny wybór” – J. K. Rowling – pierwszą jej powieść, po Harrym Potterze, skierowaną do dorosłych odbiorców. Publikacja była gorzkim i jakże trafnym portretem pewnej małomiasteczkowej społeczności. Podobny klimat panuje tutaj. Skupienie na stronie psychologicznej, na relacjach międzyludzkich, na naszych popędach, pragnieniach i mrocznych zakamarkach dusz. Czuję, że „Mare z Easttown” będzie idealną propozycją na weekend – do nadrobienia tych kilku odcinków (na HBO i HBO GO dostępne są już prawie wszystkie odcinki, można zrobić sobie kryminalny maraton, tym bardziej, że jest to miniserial – akurat na 1-2 wieczory, a potem już czekać tylko na finał).

Oczami innych

A co mówią ci, którzy widzieli i wiedzą już więcej? Justyna Kopińska – dziennikarka, publicystka, autorka reportaży i książek – w swojej recenzji w prasie napisała: „Easttown to w świat nienawiści, animozji, pretensji, który nie pozostawia miejsca na bliskość i czułość. Twórcom udało się pokazać obraz prawdziwy i poruszający. Niemal jesteśmy w stanie ujrzeć wszystkie sekrety splatające społeczność, w której giną młode kobiety. Mare przesłuchuje księdza, partnera zamordowanej, a nawet byłego męża. W mieście, gdzie wszyscy pogrążeni są w traumach, podejrzliwość wobec bliskich jest normą.” Czyli będą dreszcze, przy dalszej emisji…

A HBO w różnych promocyjnych pakietach można teraz kupić lub dokupić do oferty z telewizją. Znajdziecie tam też więcej ciekawych seriali i filmów prosto z kina.

 

Udostępnij: Co obejrzeć w weekend? „Mare z Easttown” – kryminał w odcinkach
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:31 23-05-2021
  Ciekawy tytuł. Fajnie że na Blogu Orange możemy poczytać nie tylko o komunikacji, ale też o ciekawym kinie. Pani Beatko dziękuję :)
  Odpowiedz

;

Zielony Operator

Pomóż zapylaczom, odwdzięczą się pracą (1)

Hania Jaworska-Orthwein

21 maja 2021

Pomóż zapylaczom, odwdzięczą się pracą
1

Nasi mali przyjaciele są tak ważnym elementem ekosystemu, że mają swoje święto – 20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Te niezwykle pożyteczne owady zasługują, abyśmy codziennie się im odwdzięczali. W Miasteczku Orange mamy 5 uli i kwietną łąkę.

Pożyteczne i pracowite

Pszczoły żywią się pyłkiem i nektarem, a dzięki ich pracy prawie 90 % gatunków roślin na świecie jest zapylanych. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie czy ogórki. Zapylają też rośliny ozdobne, lecznicze i przemysłowe. Bez nich nie założylibyście bawełnianej koszulki.

Zmiany klimatu groźne dla pszczół

W Polsce żyje ok. 470 gatunków dzikich pszczół, które są najbardziej zagrożone wyginięciem. Na całym świecie obserwuje się spadek ich populacji, ale także innych owadów. Dowody naukowe wskazują, że dzieje się tak przez działalność człowieka, głównie z powodu wysokiej urbanizacji i ekspansji rolnictwa. Zanika bioróżnorodność roślin, a owady mają mniej pożywienia i materiałów do budowania gniazd. Do tego dochodzą: nadmierne i nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin, nawozy, patogeny, gatunki inwazyjne, zanieczyszczenie środowiska i …zmiana klimatu.

Tak, nowym czynnikiem zagrażającym pszczołom stały się zmiany klimatyczne. Powodują zaburzenia wpływające na wydłużenie lub skrócenie okresów kwitnienia i kumulację kwitnienia wielu gatunków itp. To z kolei wpływa negatywnie na życie pszczół. W konsekwencji spada kondycja zapylaczy i zwiększa się podatność na choroby.

Bądźmy dla nich dobrzy, to się opłaca

Na ratunek pszczołom przychodzi UE poprzez odpowiednie regulacje. Jednak sporo możemy zrobić we własnym zakresie i to na wiele sposobów:

 • Posadzić w ogrodzie, na balkonie albo tarasie rośliny miododajne, takie jak lawenda, jeżówka czy macierzanka. Najlepiej sadzić kwiaty kwitnące w różnych okresach, aby pszczoły mogły zbierać pożywienie od wiosny do jesieni.
 • Pozostawić fragment nieskoszonego trawnika i nie wypalać liści oraz traw stanowiących miejsce gniazdowania i kryjówkę dla wielu owadów.
 • Ograniczać stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, ponieważ szkodliwe substancje przedostają się do gleby, w której mogą pozostawać latami lub przenikać do kwiatów zapylanych przez pszczoły.
 • W okresie wiosennej suszy i latem wystawiać naczynie z wodą oraz kamykami lub patykami, na których będą mogły przysiąść, by napić się wody.
 • Budować domki, z których będą korzystać dzikie pszczoły i inne zapylacze. Bliskość łąki kwietnej, drzew, czy ograniczenie koszenia zwiększy szansę i atrakcyjność domku do zasiedlenia przez owady.

Łąka kwietna i domki dla owadów

O tym, że założyliśmy pasiekę na terenie Miasteczka Orange już wiecie. Zapraszam do podglądania naszych pracowitych przyjaciół.

To nie pierwsza inicjatywa. Od lat dbamy, aby przed budynkiem Miasteczka Orange kwitła łąka gdzie stoją „hotele” dla dzikich zapylaczy. Większość pszczół żyje samotnie, a nie w ulach i chętnie korzysta z takich domków.  Podobnie jak i inne owady.

Namawiam Was też działania. Ja dbam, aby na moim balkonie od wiosny do jesieni kwitły piękne, różnorodne kwiaty, w upalne dni wystawiam poidełka z wodą. Mały gest, a jakże ważny dla naszych małych przyjaciół.

Udostępnij: Pomóż zapylaczom, odwdzięczą się pracą
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:27 23-05-2021
  Fajna akcja promocyjna pokazująca pożyteczność tych owadów.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej