Sieć

Nasza sieć coraz większa

Aleksandra Wójcik Aleksandra Wójcik
05 czerwca 2014
Nasza sieć coraz większa

W internecie od dawna chętnie dyskutowanym tematem jest zasięg sieci w Polsce. Również u nas na blogu dużo się o nim pisze. Kolejną okazją jest start naszej nowej kampanii telewizyjnej i internetowej, która nawiązuje do rosnącego zasięgu sieci Orange. Przypomnę Wam, że dobiega końca modernizacja i rozbudowa naszej sieci komórkowej. Dzięki niej już niedługo z szybkiego mobilnego internetu będzie można korzystać praktycznie w każdym miejscu w Polsce.

 


Oferta

Antywirusowy ESET za doładowanie

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
05 czerwca 2014
Antywirusowy ESET za doładowanie

Jeśli korzystacie z ofert na kartę Orange możecie teraz dostać promocyjnie ochronę antywirusową ESET dla swojego telefonu i komputera. Wystarczy, że wyślecie SMS o treści ESET na numer 817, a następnie doładujecie konto za minimum 25 zł w dowolnym punkcie sprzedaży: salonie Orange, kiosku, czy stacji benzynowej. Zwrotnie dostaniecie kod, który rejestrujecie na stronie www.eset.pl/orange, który pozwoli Wam na pobranie oprogramowania antywirusowego. Po zakończeniu 60-dniowej licencji, będziecie mieli możliwość zakupu pełnych wersji wybranych rozwiązań ESET w atrakcyjnej cenie. Zatem przez dwa miesiące macie ochronę za darmo, a potem decydujecie, czy chcecie ją kupić na dłużej. Szczegóły znajdziecie tutaj.

753684818267bcefab18de99d7fc55082ae


Bezpieczeństwo

Pokaż rozszerzenie, a powiem ci kim jesteś

Michał Rosiak Michał Rosiak
05 czerwca 2014
Pokaż rozszerzenie, a powiem ci kim jesteś

Tak sobie dziś pomyślałem, że to naprawdę niewiele trzeba, by znacznie ograniczyć ryzyko udanego cyber-ataku na nas, jako zwykłych internautów. Szukając tematu na dzisiejszy wpis znalazłem sporo informacji nt. różnych akcji phishingowych (m.in. Niebezpiecznik pisał o ataku na polskich internautów pod pozorem wysyłki faktury jednego z telekomów - szczegóły tutaj). Wszystkie te ataki łączyło jedno - ofiary łapały się na cyfrową odmianę popularnej w dawnej epoce "przewalanki na gumkę".

O co chodziło w przewalance? Dla młodzieży krótki rys historyczny - dawno dawno temu nie było kantorów, nie można było kupić waluty w dowolnym miejscu, w większości przypadków wręcz groziły za to sankcje karne, a oficjalny kurs wymiany dolara był na wysokim poziomie abstrakcji. W odpowiednich miejscach na mieście szukało się więc tajemniczych panów, a po dogadaniu kursu wymiana pliku polskich złotych na zielone papierki następowała szybko i dyskretnie. No i częstokroć kupka dolarów, które przecież wcześniej przeliczyliśmy, okazywała się składać z równiutko przyciętego papieru, ozdobionego tylko na górze i na dole walutą naszego wielkiego brata zza oceanu...

Spytanie "Co ma piernik do wiatraka?"? Ano ma sporo. Phishingi, opisywane na wstępie, polegają na przekonaniu odbiorcy maila do kliknięcia w załączony plik, co wywołuje instalację złośliwego oprogramo

wania na ich komputerach. Przestępcy nie trudzą się wymyślaniem wyrafinowanych ataków i napychania exploitami faktycznych pdfów, czy xlsów. Oni po prostu "na bezczela" wysyłają plik wykonywalny .exe, zmieniając tylko jego ikonę i dopisując domniemane rozszerzenie. Jeśli bowiem użytkownik skorzysta z "udogodnienia" Windowsa i zaznaczy w opcjach, by system ukrywał znane rozszerzenia, plik wykonywalny o nazwie Faktura050614.pdf.exe, w systemie będzie widoczny jako Faktura050614.pdf!

Co zrobić? Przede wszystkim zastanowić się zanim klikniemy, o czym do znudzenia powtarzam na łamach Bloga Technologicznego. Poza tym przydałoby się wyłączyć ukrywanie znanych rozszerzeń, czyli:

  • otworzyć dowolny folder
  • kliknąć "Organizuj"
  • kliknąć "Opcje folderów i wyszukiwania"
  • wybrać kartę Widok
  • odznaczyć widoczne na screenshocie okienko

Skoro cyber-przestępcy musieli już wybrać tak podłą pracę, przynajmniej jej im nie ułatwiajmy.

351ecde344ed58d5d06a92d22028dcba216

Scroll to Top