Sieć

NetWorkS! zgodnie z planem

Redakcja Bloga Redakcja Bloga
23 stycznia 2012
NetWorkS! zgodnie z planem

Wielokrotnie pytaliście, co dzieje się ze spółką NetWorkS!, którą utworzyliśmy z T-Mobile. Dzisiaj możemy oficjalnie poinformować, że idziemy zgodnie z harmonogramem i właśnie podpisaliśmy umowy na dostawę sprzętu, który unowocześni sieci obu operatorów, dając wam większą dostępność i lepszą jakość usług. Wybraliśmy oferty Huawei i Nokia Siemens Networks. Stopniowe wdrażanie potrwa do 2014 roku, a pierwsze efekty pojawią się pod koniec drugiego kwartału 2012. Więcej przeczytacie w komunikacie prasowym oraz wywiadzie prezesa PTK Centertel Mariusza Gacy, który udzielił portalowi telepolis.pl


Odpowiedzialny biznes

Twoja Perspektywa – już po raz czwarty

Marek Wajda Marek Wajda
23 stycznia 2012
Twoja Perspektywa – już po raz czwarty

Chcesz wygrać 10 tys. zł, płatne staże i praktyki w Grupie TP (wiele kolegów i koleżanek pracuje później z nami na stałe). Wystarczy, że masz nie więcej niż 26 lat i ukończyłeś I rok studiów oraz interesujesz się telekomunikacją i informatyką lub marketingiem i zarządzaniem.

Studenci z całej Polski po raz kolejny mogą wziąć udział w specjalnym konkursie organizowanym przez Orange i Telekomunikacja Polska we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami i Business for Society.

Na program Twoja Perspektywa składają się: konkurs, cykl warsztatów oraz program ambasadorski. Chętni mają czas na zgłoszenie się do programu do 29 lutego poprzez aplikację on-line dostępną na stronie: www.twojaperspektywa.pl. Tam również znajduje się wiele dodatkowych informacji.

W zeszłorocznej edycji konkursu wzięło udział aż 2 472 studentów ze 197 uczelni z całej Polski. z roku na rok liczba uczestników rośnie i jestem pewny, że w tym roku ten wynik zostanie pobity.


Bezpieczeństwo

Wyłączajcie Bluetooth, nie dajcie się kopnąć

Michał Rosiak Michał Rosiak
20 stycznia 2012
Wyłączajcie Bluetooth, nie dajcie się kopnąć

Zastanawiając się nad tematem dzisiejszego wpisu przypomniałem sobie, gdy niedawno, leniwie snując się po centrum handlowym, z nudów wpadłem na pomysł sprawdzenia, ile osób ma włączony Bluetooth w komórce. Efekt był szokujący – zanim dotarłem do końca listy, musiałem kilkakrotnie przewinąć ekran!

Niemal pół roku temu Wojtek Jabczyński po sąsiedzku pisał o 6 milionach smartfonów w polskich sieciach, a przyznam szczerze, iż mam wrażenie, że był bardzo ostrożny w szacunkach. Polacy pokochali smartfony, które miały stanowić 40% terminali, kupionych w naszym kraju w ubiegłym roku. Zastanawiam się, na ile to wpływ mody, a ilu osobom faktycznie potrzebne są rozszerzone w stosunku do featurephone’a możliwości takiego telefonu? I ile osób jest świadomych, że to, co noszą w kieszeniach jest bardziej komputerem (z możliwościami niekiedy przekraczającymi pecety sprzed kilku lat!) niż telefonem, często zawiera dane bardzo delikatnej natury i w efekcie powinno więc być tak samo chronione?

Telefon z permanentnie włączonym Bluetooth, na dodatek w trybie widocznym dla wszystkich, jest dla mnie synonimem naklejonej na plecach kartki „Kopnij mnie!”. Czy naprawdę przy posiłku w dużym centrum handlowym ponad 30 osób akurat przesyła coś przez Bluetooth? Już bardziej jestem w stanie uwierzyć w to, że mają akurat ochotę chodzić ze słuchawką BT w uchu (nie wnikając w sensowność takiego rozwiązania), bądź po prostu włączyli BT, nie do końca wiedząc co robią i zakładając, że skoro jest, to musi być włączone.

W czym zatem tkwi problem? Ano w tym, że w połączeniu z naszą niefrasobliwością i tendencją akceptowania wielu rzeczy bez czytania, można bez ryzyka założyć, że przynajmniej kilka z tych 30 osób bezwiednie zaakceptuje monit o połączenie z innym telefonem, choćby po to, żeby zniknął z ich ekranu. A od tego prosta droga do tego, by dać komuś buszować po naszym terminalu (w najłagodniejszej wersji) lub samemu zainstalować złośliwy program, np. wysyłający bez naszej wiedzy wysokopłatne SMSy.

Co zatem zrobić? Po pierwsze, jeśli nie potrzebujemy korzystać z Bluetooth, wyłączyć go w ustawieniach telefonu. Jeśli czasami podłączamy do telefonu słuchawkę, lub komórkę do komputera, zapiszmy je w ustawieniach telefonu jako urządzenia zaufane i przełączmy tryb Bluetooth na niewidoczny (wszystkie te opcje znajdują się w menu o nazwie „Ustawienia Bluetooth” lub podobnej Waszych telefonów). Stałym Czytelnikom Bloga Technologicznego nie muszę chyba wyjaśniać, by nie zatwierdzać bezwiednie żadnych monitów? :) Odradzałbym także korzystanie z – na szczęście coraz rzadszego – marketingu Bluetooth. Kilkakrotnie spotkałem się na mieście i w centrach handlowych z informacjami: „Włącz Bluetooth w swoim telefonie, a dostaniesz (...)”. Nie odbieram oczywiście dobrej woli marketingowcom, ale taka sytuacja to wręcz marzenie dla cyber-przestępcy – wystarczy usiąść sobie z komputerem z mocnym nadajnikiem BT, nadać mu wiarygodnie brzmiącą nazwę i droga do przynajmniej dziesiątek telefonów stoi otworem. A jeśli już koniecznie musicie - spytajcie przedstawiciela firmy, bądź pracownika salonu o nazwę nadajnika BT i sprawdźcie, czy faktycznie z niego przychodzi połączenie.

Scroll to Top