Sieć

Neverending story

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
25 czerwca 2010
Neverending story

Dziś w papierowej wersji "Parkietu" znów przeczytałem, że jesteśmy zainteresowani kupieniem Playa. Kiedy niedawno ogłosiliśmy, że chcemy razem startować w przetargu na LTE, dostałem pytanie, czy czasem nie jest to znak, że chcemy ich przejąć? Nie wspomnę już o innych okazjach w ostatnich 2 latach do zadania tego samego pytania. Nazwać to mantrą to pikuś. Zastanawiam się ile jeszcze wytrwałości pozostało giełdowemu dziennikowi we wpieraniu nam Playa w brzuch i co na to Chinczycy, Koreańczycy, szejkowie arabscy i inni podobno zainteresowani operatorem biznesmeni. Marcin niedawno nagrał "sprzedażową piosenkę" na nutę, kto to ich nie kupuje i co z tego wyniknie. Może i ja powinienem. Na przykład w rytm hitowego "It wasn`t me" Shaggy`iego rapować "We don`t buy Play". Tylko, że wtedy pewnie napiszą, że Orange kupi Play, bo rzecznikom to nawet razem śpiewać się zachciało :-)


Bezpieczeństwo

Stalking – jak się bronić?

Marek Krupa Marek Krupa
25 czerwca 2010
Stalking – jak się bronić?

Ostatnio niezwykle często wspomina się o tzw. stalkingu. To nękanie osób poprzez wysyłanie wiadomości sms, e-mail lub wykonywanie niechcianych połączeń telefonicznych. Większość z nas posiada telefon komórkowy, dlatego problem może dotknąć każdego z nas. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzenie karalności stalkingu, jednak na prawne regulacje trzeba jeszcze poczekać. Czy zatem możemy chociaż zminimalizować jego skutki? Na szczęście tak! Poniżej kilka rozwiązań, które pomogą bronić się przed tym procederem.

Część producentów komórek (m.in. Samsung, Nokia, LG) w standardowym oprogramowaniu umieszcza filtr połączeń i/lub sms. Oznacza to, że połączenie przychodzące z konkretnego numeru wprowadzonego wcześniej przez użytkownika na tzw. „czarną listę”, jest automatycznie odrzucane. Natomiast wiadomość sms przychodząca z takiego numeru jest kierowana do odpowiedniego folderu. Dzięki temu użytkownik nie jest niepokojony niechcianymi wiadomościami. Jak włączyć takie opcje w przykładowych telefonach? Samsung Avila/ Corby/Ultra Classic/ Ultra Touch: Menu > Ustawienia > Aplikacje > Połączenia > Wszystkie Połączenia > Automatyczne Odrzucanie > Lista Blokowanych Numerów. W tej opcji wpisujemy numer i/lub wybieramy opcję dla wszystkich połączeń przychodzących z zastrzeżonego numeru. Nokia 1208/1600/1661 Menu > Wiadomości > Ustawienia wiadomości > Filtrowane Numery  dla połączeń: Ustawienia > Ustawienia Połączeń > Filtrowane Numery i BlackBerry Konfiguracja > Opcje bezpieczeństwa > Zapora Firewall > Blokowanie wiadomości przychodzących.

Co jednak możemy zrobić, jeśli telefon nie posiada takiej funkcji w standardzie? Wtedy warto sprawdzić, czy jest wyposażony w system Symbian, Windows Mobile lub Android. Za ich pomocą także można ustawić filtry odrzucające niechciane połączenia i wiadomości sms. Wystarczy mieć odpowiednia aplikację. Dla aparatów z systemem Symbian można zainstalować program Handy Blacklist albo Best Blacklist. Przy Windows Mobile Call SMS Blocker, Photo Contacts Pro lub Call FireWall; natomiast dla Androidów Gblocker.

Na koniec warto dodać, że jeżeli otrzymujemy niechciane wiadomości sms z bramki Orange, a numer nadawcy rozpoczyna się od cyfr 102 xxxxx, to możemy w prosty sposób wyłączyć zgodę na otrzymywanie takich wiadomości wysyłając sms o treści „NIE” pod numer 102.


Odpowiedzialny biznes

Od inspiracji do działania

Liliana Kulesza Liliana Kulesza
25 czerwca 2010
Od inspiracji do działania

Fundacja Przystanek Twórczość wpadła na fajny pomysł stworzenia Akademii Animacji. Zrobili to z myślą o młodzieży z małych miast i wsi, która chce kreować wydarzenia kulturalne w swojej miejscowości, takie jak: przegląd filmów, wernisaż fotografii, happening, zaproszenie ciekawych artystów. Młodzi ludzie często nie wiedzą, od czego zacząć, zastanawiają się: kto może im pomóc? gdzie szukać na to pieniędzy?  jak napisać wniosek? jak zrealizować projekt? Dlatego w ramach Akademii, prowadzone były warsztaty „Fabryka inicjatyw”, podczas których młodzież była inspirowana do aktywności twórczej, definiowania swoich potrzeb, realizowania własnych pomysłów metodą projektu. Młodzież otrzymała wsparcie merytoryczne, finansowe i konsultacje z lokalnymi animatorami kultury. Podczas Akademii Animacji dofinansowano 6 projektów młodzieżowych z Olecka i okolic. Dokumentowano historię Olecka, poznawano historię pradziadków, przeprowadzono warsztat plastyczny, powstał festiwal filmowy i kabaret.

Efekty działań oleckiej młodzieży możecie zobaczyć na specjalnej stronie stworzonej właśnie na potrzeby projektu: www.akademiaanimacji.pl/  Znajdziecie tam też blog, gdzie uczestnicy projektu na gorąco opisywali swoje wrażenia.

Całość przedsięwzięcia zorganizowano dzięki grantom przyznanym przez Fundację Orange w ramach programu Akademia Orange. Edukacja poprzez gry miejskie, hip hopowe warsztaty akustyczne, streetartowe rewitalizacje osiedli – to tylko niektóre z pomysłów nagrodzonych w pierwszej edycji tego programu. Wczoraj uroczyście go podsumowano. Do I edycji programu zgłoszono 621 projektów. Kapituła premiowała te, które w kreatywny sposób uczą dzieci i młodzież umiejętności społecznych oraz pomagają w przeciwdziałaniu wykluczeniom. Istotnym kryterium było również nawiązanie partnerstwa z inną organizacją oraz zastosowanie nowoczesnych technologii w proponowanych działaniach. Łącznie wybrano 38 projektów w całym kraju. Opisy wszystkich projektów znajdują się na stronie www.akademiaorange.pl.

Scroll to Top