Oferta

Nie używasz, nie płacisz. Gdzie? Oczywiście w nju!

Piotr Domański Piotr Domański
14 października 2015
Nie używasz, nie płacisz. Gdzie? Oczywiście w nju!

Nju, jak to nju – proste i skuteczne. Teraz w nju na kartę za rozmowy z komórkowymi, SMSy/MMSy i 2 GB internetu nie zapłacicie więcej niż 29 zł. Gdy osiągniecie tę kwotę, to możecie dalej korzystać bez żadnych oporów  i nie zapłacicie już ani grosza więcej. Jeżeli dzwonicie na numery stacjonarne to zapłacicie maksymalnie 10 złotych, później rozmowy ze stacjonarnymi będą już bezpłątne.

1c2547cacf8ecdc941428472969532a3127W przypadku, gdy nie przekroczycie ani 29 zł ani 10 za korzystanie z telefonu zapłacicie tylko za to, co faktycznie wydzwonicie, powysyłacie i wysurfujecie. Jeżeli nie wystarcza Wam 2 GB na internet to możecie dokupić jeden z dodatkowych pakietów jednorazowych, w nju na kartę są one naprawdę atrakcyjne. Pamiętajcie tylko, że jeżeli skończy się Wam pakiet internetowy płacicie dalej zgodnie z cennikiem, niestety nie ma także szansy by dokupić dodatkowy pakiet internetu w czasie, gdy korzystacie z wspomnianych 2 GB. Ale nie martwcie się, prześlemy Wam SMS z informacją, że pakiet został wykorzystany.

Zresztą, nie będę się rozpisywał, zajrzyjcie tutaj!  Tutaj macie też regulamin, by nie musieć daleko szukać :)


Sieć

Dlaczego mój Wi-Fi działa tak wolno? Podpowiadamy

Piotr Domański Piotr Domański
14 października 2015
Dlaczego mój Wi-Fi działa tak wolno? Podpowiadamy

To już drugi z moich tekstów dotyczących sieci telekomunikacyjnej. Tym razem inspiracją były moje własne przygody, a dokładnie znane chyba wszystkim pytanie: dlaczego, choć mam szybki Internet, Wi-Fi w niektórych miejscach działa mi tak wolno? A, że dotyczy to, w gruncie rzeczy sieci i może być przydatne, stwierdziłem, że przygotuję tekst na bloga.

Języka zaczerpnąłem od Ekspertów Orange, do których możecie sami zadzwonić w razie trudności. A, że mam w sobie sporo ciekawości, wszystko potwierdzałem sam, korzystając z ogólnodostępnych aplikacji. Udało mi się w ten sposób stworzyć mapę zasięgu Wi-Fi w mieszkaniu, którą możecie zobaczyć poniżej. Nadajnik stoi w pokoju około 10 centymetrów nad podłogą w dość głębokiej półce. Jest to miejsce na mapie oznaczone najwyższą wartością. W tym przypadku im więcej tym lepiej, gdyż mówimy tu o wartości, o jaką spada siła sygnału. A dlaczego liczby są tam dwie? Jedna, ta wyższa, pokazuje siłę sygnału powyżej nadajnika, druga, niższa, poniżej. To pokazuje, że nadajnik najczęściej nadaje lepiej ku dołowi. Dlatego nie powielajcie mojego błędu i ustawcie urządzenie na szafce lub wysokiej półce.

Osłabienie zasiegu sygnału WiFi w mieszaniu

 

Jak widać na rysunku powyżej, nawet przy podobnej odległości od nadajnika, siła sygnału może się znacząco różnić. Co zatem na to wpływa? Przede wszystkim inne obiekty, które stoją na jego drodze. Mogą być to zarówno ściany jak i meble, oczywiście im grubsze i więcej metalu wewnątrz nich, tym bardziej osłabią sygnał. Najgorsza jest tutaj żelbetowa ściana, dlatego uważajcie na takie przeszkody. Pamiętajcie też, że każda kolejna ściana stanowi przeszkodę.

Czy tylko fizyczne bariery oraz odległość wpływają na sygnał? Oczywiście nie. Jest jeszcze co najmniej kilka czynników. Sygnał nie lubi konkurencji. Dlatego czasem warto przełączyć urządzenie na mniej zatłoczone kanały. Również urządzenia elektroniczne dużo zmieniają. Lodówka, płyta grzewcza, piekarnik czy pralka - wszystkie one mogą utrudnić nadawanie.

Dlatego mam dla Was kilka rad. Oto one:

Co zrobić by mieć lepszy zasięg WiFi?

 

Mam nadzieję, że się przydadzą, a na Waszych urządzeniach pojawi się kilka kresek zasięgu więcej.

Jeżeli Wam się podobało, dajcie znać w komentarzach. Jeżeli nie też, będę wiedział co poprawiać! Od kolejnego odcinka będę pisał więcej o samej sieci - masztach, nadajnikach i kablach oraz tym wszystkim co je łączy.

Przeczytajcie też poprzedni tekst z cyklu - o światłowodach. Na blogu znajdziecie też najnowszy materiał, w którym wyjaśniam zasady nawiązywania połączeń mobilnych.


Odpowiedzialny biznes

Polacy o Internecie i nowych technologiach

Monika Kulik Monika Kulik
13 października 2015
Polacy o Internecie i nowych technologiach

Świętujemy właśnie 10-lecie Fundacji Orange, której misją jest upowszechnianie wiedzy i prowadzenie projektów społecznych, dzięki którym nowe technologie stają się sprzymierzeńcem rozwoju społecznego. Dlatego przy tej okazji postanowiliśmy zastanowić się nad tym, co zmieniło się wokół nas przez ostatnią dekadę. „Świat #w10lat” – to nazwa naszej kampanii, której celem jest pobudzenie debaty na temat wpływu nowoczesnych technologii na społeczne potrzeby.

We wrześniu tego roku Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził dla Fundacji Orange badanie: Postrzeganie Internetu i nowoczesnych technologii.

Rola Internetu w naszym życiu

Z naszych badań wynika, że życia bez Internetu nie wyobraża sobie prawie 1/3 badanych w wieku 18-24 lat. W najmłodszej grupie wiekowej zaledwie co dwudziesty badany nie korzysta z Internetu. Na drugim skraju znajdują się najstarsi ankietowani, wśród których z Internetu nie korzysta sześciu na dziesięciu zapytanych. Jednocześnie już 14 proc. respondentów powyżej 65. roku życia korzysta z Internetu jako kanału komunikacji z rodziną i znajomymi.

Obszary życia, na które Internet i nowe technologie wpłynęły najbardziej w ostatnich 10 latach

Internet i nowe technologie w ciągu ostatniej dekady wpłynęły najsilniej na sposób, w jaki poszukujemy informacji. Silny wpływ Internetu w tym obszarze zadeklarowała ponad połowa respondentów. Drugim obszarem, na który najsilniej wpłynął Internet, jest zarządzanie i dysponowanie finansami (44 proc.). Dopiero na trzecim miejscu znalazła się komunikacja ze znajomymi i rodziną (42 proc.). Nowe technologie wpłynęły też na sposób, w jaki korzystamy z rozrywki (36 proc.) oraz zmieniły to, jak robimy zakupy (31 proc.).

Co ciekawe, na życie kobiet rozwój Internetu i nowoczesnych technologii najbardziej wpłynął w obszarze komunikacji oraz wyszukiwania informacji. Natomiast mężczyźni najczęściej jako obszar istotnej zmiany wskazywali poszerzanie wiedzy i załatwianie spraw finansowych.

Wśród młodszych Internet najbardziej zmienił sposób spędzania wolnego czasu i sprawy związane z rozrywką (76%) oraz komunikację ze znajomymi (72%).

Rozwój Internetu i nowych technologii w największych miastach najbardziej wpłynęły na sposób wyszukiwania informacji i wykonywania pracy zawodowej. Połowa wszystkich respondentów w metropoliach uznała, że jedną z najważniejszych zmian wywołanych rozwojem nowych technologii jest zmiana sposobu wykonywania pracy. Prawie 70 proc. osób mieszkających  w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców oceniło, że najbardziej zmienił się sposób w jaki pozyskują nowe informacje i poszerzają swoją wiedzę.

Kontakt z nowoczesnymi technologiami.

Polacy chętnie uczą się korzystania z nowych technologii. Najbardziej jesteśmy skłonni uczyć się nowinek technologicznych, jeśli są przydatne w życiu prywatnym lub też jeśli po prostu mamy do nich dostęp.

Co piąta osoba wskazała jednak, że uczy się korzystania tylko z tych technologii, które są niezbędne w pracy jaką wykonuje. Niespełna co dziesiąty zapytany określa się jako pasjonat nowoczesnych technologii, chcący mieć jak najszybszy dostęp do nowinek. Osoby, które interesują się nowymi technologiami stanowią największy odsetek wśród respondentów w wieku do 34. roku życia.

Dla 5 proc. technologie stanowią niezrozumiały świat i nie są nimi zainteresowani, a 12 proc. nie odczuwa potrzeby uczenia się ich.

Obawy związane z rozwojem Internetu i nowych technologii.

Ufamy nowym technologiom, ponieważ są szansą na rozwój. Połowa badanych nie ma obaw związanych z rozwojem nowych technologii.

Badani, którzy mają obawy związane z rozwojem Internetu wskazują najczęściej na osłabienie więzi międzyludzkich (18 proc.) oraz na zbyt szybkie tempo zmian technologicznych (14 proc.). Mniej niż co dziesiąty respondent obawia się pogłębienia różnic społecznych, natomiast jeden na czternastu zapytanych wskazuje, że nowoczesne technologie mogą przyczynić się do likwidacji miejsc pracy.

Pełna wersja badań dostępna jest na stronie Fundacji Orange.

fa7574ae2e21b2062482a8226b5d6168393

A jak Internet zmienił Wasze życie przez ostatnie 10 lat?

Scroll to Top