Oferta

Nielimitowane rozmowy i SMS-y za darmo w Orange Yes

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
30 kwietnia 2015
Nielimitowane rozmowy i SMS-y za darmo w Orange Yes

Przy okazji opisywania różnych ofert dopytywaliście mnie, kiedy będzie coś nowego w taryfach na kartę Orange? No to donoszę, że od dzisiaj możecie bezpłatnie skorzystać z usługi „Za darmo w Orange”, w której wszystkie połączenia i SMS-y wewnątrz naszej sieci są nielimitowane i kosztują Was… 0 zł. Taką ofertę macie w taryfie Orange Yes, a jedynym warunkiem skorzystania z niej jest utrzymywanie aktywnego konta na połączenia wychodzące. Aby włączyć wystarczy, że wyślecie SMS o treści START pod numer 131 (koszt jak SMS w Orange) lub bezpłatnie aktywujecie krótkim kodem: *110*47# i przycisk połączenia. Dwie ważne uwagi. 1. „Za darmo w Orange” wyklucza się z usługą „Konto Ważne Rok”. 2. Jeśli macie inną taryfę niż YES i włączycie sobie usługę „Za darmo w Orange”, to automatycznie zmigrujecie się do Orange YES. Szczegóły znajdziecie tutaj.

dc17395febf7212af34aa904dbc6721b523


Oferta

Tańsze smartfony i inne promocje z HTC

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
30 kwietnia 2015
Tańsze smartfony i inne promocje z HTC

Jeśli jesteście fanami HTC - a tych pewnie nie brakuje - mamy dla Was dwie, fajne promocje. Po pierwsze tańsze telefony dla firm, w tym flagowy model One M9, który możecie mieć teraz taniej nawet o 500 zł. Oto konkrety: HTC Desire 510 w planie Biz Podstawowy za 9 zł (stara cena 99 zł); HTC Desire 620 w planie Biz Krajowy za 29 zł (stara cena 129 zł) oraz Biz Krajowy XL za 9 zł (stara cena 69 zł); HTC Desire 820 w planie Biz Europejski za 49 zł (stara cena 149 zł) i Biz Europejski XL za 9 zł (stara cena 109 zł) oraz HTC One M9 w planie Biz VIP za 299 zł (stara cena 729 zł), Biz VIP XL za 9 zł (stara cena 529 zł) i Biz VIP XXL za 9 zł (stara cena 329 zł). Promocja jest do wyczerpania zapasów. Mogą z niej skorzystać nowi klienci, przedłużający umowy i przenoszący numer od konkurencji. Ceny smartfonów podałem netto. Szczegóły znajdziecie tutaj.

d431b63d31a03a5449c10af15f70bf25b23

Druga propozycja dotyczy modeli Desire 620 i Desire 510. Każdy z Was, który zdecyduje się na te modele i podpisze w salonie nową umowę lub przedłuży dotychczasową, otrzyma jednorazowy voucher w wysokości 40 zł na zakupy w sklepie internetowym Zalando.pl. Jeden warunek - zakupy muszą być na kwotę powyżej 200 zł. Vouchery możecie wykorzystać do końca września br.

cdad6ce2a303762fa93240e5855a99f9500

 


Bezpieczeństwo

Napisz hasło… odwrotnie

Michał Rosiak Michał Rosiak
30 kwietnia 2015
Napisz hasło… odwrotnie

Zastanawialiście się kiedyś jak są zbudowane Wasze hasła? Nie mówię o tych trywialnych, najprostszych, ale nawet o tych, które – przynajmniej teoretycznie – trudniej złamać. Coraz to kolejne badania dowodzą bowiem, że nawet przy mocniejszych hasłach zazwyczaj tworzymy je w bardzo podobny sposób.

Weźmy taki przykład: chcecie stworzyć bezpieczne hasło, z małych liter, jednej wielkiej, cyfr i znaków specjalnych. Załóżmy dla ułatwienia, że trudne hasło brzmi: „haselko”. Jak je zapiszemy? Większość z nas tak:

Haselko1!

może zmienią się cyfry, może znak specjalny (aczkolwiek w znacznej większości przypadków będzie to wykrzyknik) i tyle!

I tu pada pytanie: czy cyber-przestępcy o tym wiedzą? Cóż, zmartwię Was – obawiam się, że tak. Do tego stopnia, że po wykradzeniu bazy najpierw przeprowadzają atak słownikowy, by w kolejnym kroku podstawić odpowiednie tzw. „maski”, czyli schematy według których użytkownicy tworzą hasła. W naszym przypadku maska wygląda tak:

U(W6)ds

U to upper-case (wielka litera), W6 to słowo z sześciu małych liter, d – digit (cyfra), s – symbol.

I tu zaczynają się schody. Testerzy z Praetorian Labs spróbowali złamać bazy z kilku ostatnich wycieków, w sumie niemal 35 milionów haseł. Były one stworzone przy użyciu 260,5 tysiąca unikalnych masek. Wiecie w ilu maskach mieściło się 50 procent najszybciej złamanych haseł? W trzynastu!

Paradoksalnie rzecz biorąc w tej sytuacji można zakładać, że zmiana naszego testowego hasła na:

1!elkoHas

w znaczny sposób zmniejszyłaby ryzyko jego złamania (a jeszcze bardziej, gdyby miało np. 15, a nie 9 znaków)! Crackerowi nie opłaca się siedzieć do końca świata nad bazą (chyba, że łamie hasło do konta Billa Gatesa, którego kasy z całego serca Wam życzę) – wykorzysta hasła fraje... lekkomyślnych, a pozostałe zostawi. I choć aż do tak luźnego podejścia jak w naszym testowym przypadku raczej Was nie namawiam, tym niemniej brak oczywistych wyrazów słownikowych, w miarę porządna długość hasła i „zerwanie” maski mogą znacznie polepszyć naszą sytuację „w razie czego”.

Scroll to Top