Oferta

Noworoczne okazje w Orange

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
03 stycznia 2014
Noworoczne okazje w Orange

Sezon wyprzedaży rozkręca się i pewnie wielu z Was szuka okazji, by kupić dobry sprzęt w rozsądnej cenie. Oczywiście w Orange też znajdziecie fajne okazje m.in. kilkanaście świetnych smartfonów w bardzo okazyjnych cenach. Dla przykładu Nokię Lumia 925 kupicie nawet o 900 zł taniej, ale to nie wszystko. Możecie dostać bezpłatnie 5GB przestrzeni dyskowej w wirtualnej chmurze Orange Cloud, a do tego będziecie mogli oglądać na swoim nowym smartfonie telewizję. To dzięki Pakietowi TV, który w wybranych planach taryfowych teraz dostaniecie za free nawet na cały czas trwania umowy. Jeśli nie udało się Wam załapać na "świąteczny" tablet za 1 zł, nie ma powodu do zmartwień. Możecie go teraz dostać z nową promocją internetu mobilnego Orange Free Net  za 39,90 zł miesięcznie. Oprócz tabletu możecie wybrać nowoczesny router, który pozwoli połączyć z siecią wszystkie urządzenia z WiFi. W ofercie routerów znajdziecie także te, które umożliwiają korzystanie z LTE. Jeśli chcielibyście podobnie jak "smartfonowcy" pooglądać mobilną TV, to dostaniecie Pakiet TV za 0 zł na pierwszy miesiąc używania. Więcej o ofertach przeczytacie tutaj.

6ccf3673f7a0eb200f492a7c15a6683941d


Rozrywka

Nowy Rok i nowa kampania :)

Tomasz Owsianko Tomasz Owsianko
02 stycznia 2014
Nowy Rok i nowa kampania :)

Witam Was wszystkich w ten piękny wiosenny Nowy Rok ;) Mamy nowe otwarcie zatem i nowy spot z Sercem i Rozumem. Tym razem łaczy się on z bardzo fajną promocją. Do Neostrady lub FunPacka HD możecie dostać Telewizję Tu i Tam - ot tak w prezencie. Oferta jest o tyle fajna, że powinna raz na zawsze zakończyć wieczną wojnę o pilota :)

 


Bezpieczeństwo

Hasło w sercu noszone

Michał Rosiak Michał Rosiak
02 stycznia 2014
Hasło w sercu noszone

Witajcie noworocznie, życzenia świąteczne były, a teraz jeszcze dodam te, co by Wam się w Nowym Roku wiodło przede wszystkim BEZPIECZNIE.

A na dzień dobry temacik krótki, lekki i trochę wizjonerski. Czytając przeróżne podsumowania starego roku i wizje na nowy, już miłościwie nam panujący, kilkakrotne wpadłem na dyskusję o przyszłości haseł. Czy faktycznie niebawem czeka nas śmierć haseł w formie, w jakiej do tej pory je znaliśmy?

Przeczytałem sobie w święta tekst, z jednej strony pasjonujący, z drugiej trochę przerażający. Pokrótce, trzech zawodowców dostało bazę 16 tysięcy zahashowanych haseł z zadaniem odszyfrowania ich jak największej liczby. Efekt? Najskuteczniejszemu z nich złamanie 82% haseł zajęło godzinę. GO-DZI-NĘ. Na początku, po kilku sekundach, padły oczywiście te najbardziej trywialne, kolejne kroki przynosiły jednak wciąż po kilkaset-kilka tysięcy kolejnych haseł, gdy nasi bohaterowie bazując na schematach, wg. których zbudowane były złamane hasła, podejmowali kolejne kroki. Ostatecznie zaledwie kilkaset kont pozostało niezłamanych...

Co zatem robić? Na pewno:

  • Układać hasła 12-znakowe lub większe
  • Składać je z wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych
  • Stanowczo unikać wyrażeń słownikowych (jedna z metod ataku kojarzyła ze sobą słowa ze słownika, czyniąc metodę "Poprawnej zszywki końskiego akumulatora" kompletnie bezużyteczną)
  • Unikać schematów (np. wielka litera na początku, dalej małe, a na końcu cyfry i/lub znaki specjalne)

A przede wszystkim używać zdrowego rozsądku i mieć świadomość, że hasło nie spełniające przynajmniej powyższych wymagań dość słabo chroni dostęp do naszych pieniędzy, czy danych wrażliwych.

No i przede wszystkim warto zastosować wszędzie, gdzie się da - i gdzie faktycznie przetwarzamy dane o wyższym stopniu wrażliwośći - uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Póki co występuje ono głównie w formie kodu SMS, aplikacji na telefon, bądź fizycznego tokena. I tu przechodzimy do części wizjonerskiej, która powoli w zasadzie staje się już faktem. Mieliśmy już przecież odblokowywanie telefonu czułym spojrzeniem w kamerę (kiedyś wystarczyło pokazać mu zdjęcie, w nowszych wersjach można ustawić, by system wymagał mrugnięcia oczami), czy odciskiem palca (iPhone 5S, HTC One Max). Co następne? Ja jako zapamiętały gadżeciarz chętnie oddałbym w tym celu serce :), a dokładnie unikalny dla każdej istoty ludzkiej rytm bicia serca. Inteligentne opaski na nadgarstek są coraz popularniejsze, a czytałem już o takiej, która analizując mój rytm bicia serca, może odblokować np. mój komputer, smartfon, czy też np. dostęp do programu magazynującego hasła. Jako oddzielny produkt w mojej opinii nie ma sensu, ale jako jedna z funkcjonalności multi-urządzenia - jak najbardziej. Bo o ile akurat dla mnie nie stanowi problemu wpisanie kodu z aplikacji na komórce, czy też podpięcie tokena, generującego jednorazowe hasła, jestem świadom, że konieczność rozbudowanej interakcji dla wielu okazuje się z różnych względów barierą nie do przejścia.

A Wy, jak sądzicie? Co okaże się hitem roku 2014 w dziedzinie uwierzytelniania dwuskładnikowego? Może zapowiadany przez Samsunga w nowym Galaxy S5 skaner siatkówki? A może jeszcze coś innego? Jakiego rodzaju rozwiązania używali byście najchętniej, jakie byłoby dla Was najbardziej naturalne i najmniej inwazyjne?

Photo: FormallFallacy/Flickr under Creative Common licence

Scroll to Top