;

Bezpieczeństwo

Confidence: 1100 cyberbezpieczniaków wśród samolotów (2)

Michał Rosiak

7 czerwca 2018

Confidence: 1100 cyberbezpieczniaków wśród samolotów
2

Jeśli jakieś dziecko urodziło podczas pierwszej konferencji Confidence, gromadzącej specjalistów ds. bezpieczeństwa z całej Europy, to za rok będzie już mogło oficjalnie napić się piwa 🙂 W miniony poniedziałek i wtorek miała miejsce już 17. edycja konferencji Confidence. To najstarsza i największa tego typu impreza w Polsce i jedna z najpopularniejszych w Europie.

Tym razem przeszło 1100 uczestników konferencji spotkało się w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. W miejscu absolutnie wyjątkowym, zarówno ze względu na okoliczne błonia pełne historii nie tylko naszego lotnictwa, jak i wypełnione eksponatami wnętrza. Widziałem już sporo konferencji, ale po raz pierwszy oglądałem wystąpienia w sali, gdzie nawet z sufitu zwieszały się prawdziwe, zawieszone na mocnych linach samoloty.

Kiedyś to wszystko runie

Impreza tego typu to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Tegoroczny Confidence to trzy – a w zasadzie cztery, licząc Community Corner – ścieżki tematyczne. Z tematami zarówno wysokopoziomowymi (nie zabrakło oczywiście odmienianego przez wszystkie przypadki RODO), jak i głęboko technicznymi, które rozumiało pewnie góra 10 procent gości konferencji. Ze względu na gości z Europy dominującym językiem prelekcji podczas Confidence jest angielski, prezentacje po polsku są rzadkością. A co najbardziej zapamiętałem? W skrócie można powiedzieć, że – jak zwykle – jest strasznie. Jest źle, będzie jeszcze gorzej, internet rozpycha się w każdym aspekcie naszego życia i nikt nie zdaje sobie tak naprawdę sprawy, co się stanie jak to wszystko z hukiem runie.

Konie trojańskie implementowane sprzętowo, np. w procesorach, już na etapie projektowania, to nie science fiction, to fakty. Co gorsza, ich wykrycie jest albo bardzo trudne (konieczność rozpuszczenie w odpowiedni sposób obudowy, sprawdzania pod mikroskopem warstwa po warstwie i porównywania z chipem wzorcowym) albo bardzo drogie. Albo jedno i drugie. A jeśli nie mamy pewności, czy sprzęt jest bezpieczny, to czy można na jego bazie zbudować bezpieczne oprogramowanie?

Karty do systemów kontroli dostępu (do biura albo pokoju hotelowego)? W sytuacji, gdy producenci idą na łatwiznę (a klucze szyfrujące są absurdalnie proste albo można je znaleźć w sieci) i na ilość, sklonowanie karty, a nawet stworzenie „master key” do wszystkich pokoi we wszystkich hotelach obsługiwanych przez konkretny system jest dla fachowca trywialnie proste. Pytanie brzmi do ilu takich fachowców mają dostęp „offline’owi” przestępcy? Czy na pewno żaden z nich nie da się kupić?

Prywatność? Jaka prywatność?

Zastanów się, czy wszystko musisz podpinać do internetu? Dzisiejsza sieć daje nieprzebrane możliwości wyszukiwania danych o potencjalnej ofierze (tzw. OSINT, Open Source Intelligence). Znaczna większość z nas nie zdaje sobie sprawy, ile informacji o nas jest łatwo i ogólnie dostępnych. Sami nic nie wrzucamy? Cóż, nasza prywatność nie zależy tylko od nas. Nawet jeśli my gardzimy mediami społecznościowymi, mamy szereg znajomych, którzy o nas piszą, robią z nami zdjęcia, tagują, opisują… A kolejnym krokiem przestępcy może być np. dedykowany phishing na sieć naszego pracodawcy. Nie trzeba przełamać zabezpieczeń w setkach komputerów. Wystarczy jeden, a – jak dowodzą doświadczenia firm, przeprowadzających socjotechniczne testy penetracyjne – zawsze przynajmniej jedna osoba złapie się na phishing, podając swój login i hasło.

To tylko kilka przykładów z tej trwającej dwa dni imprezy, pełnej jak zwykle bardzo interesujących treści. Mnie wniosek nasuwa się jeden, trawestując nieco granego przez Bogusława Lindę majora Kellera z filmu „Demony Wojny wg. Goyi”.

– To jest wojna! Musicie myśleć, co klikacie i piszecie w sieci, albo nie przeżyjecie.

Udostępnij: Confidence: 1100 cyberbezpieczniaków wśród samolotów
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 18:12 07-06-2018
  Na terenie obecnego krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego została zaorana moja "dzika" działka ;) Ale nie mam żadnego żalu, bo na tamte lata, była "nie/może legalna" ;) W temacie bezpieczeństwa - bez człowieka, czego mamy szukać w "człowieczeństwie"???
  Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 14:22 13-06-2018
  No a nie mówiłem. Kiedy Piotrowi napisałem, że nawet te kamery do wjezdzania na parking to też inwigilacja to się "uniósł" zdeczko. A tu, proszę nie trzeba daleko szukać... pytanie co teraz z tym zrobić. RODO boją się Ci co uczciwi i mało szkodliwi, a ci co się powinni bać, mają to gdzieś... Potrzeba więcej zabezpieczeń i podstawowych punktów bezpieczeństwa ... a i tak jest latwo nas śledzić, podsłuchiwać i kraść od nas danych ... masakra, totalna masakra.
  Odpowiedz

;

Oferta

Wymień dekoder i oglądaj Mundial w jakości 4K (32)

Kasia Barys

7 czerwca 2018

Wymień dekoder i oglądaj Mundial w jakości 4K
32

Za tydzień zaczynają się Mistrzostwa Świata. Piłkarscy kibice będą mogli obejrzeć Mundial w jakości 4K w Orange TV bez dodatkowych opłat. Dzięki współpracy z TVP i nc+ oraz światłowodowi od 14 czerwca kibice zobaczą wszystkie 64 spotkania w najwyższej jakości obrazu. Mecze będą transmitowane na kanałach TVP 4K i CANAL+ 4K Ultra HD. Warunkiem jest m.in. odpowiedni sprzęt – m.in. telewizor i dekoder umożliwiający oglądanie w najwyższej jakości.
Klient Orange Światłowodu może bezpłatnie wymienić swój dekoder na dekoder 4K – Samsung ICU100. Bezpłatna wymiana dotyczy tych, którzy kupią Orange TV ze światłowodem lub przedłużają umowę (na 12 miesięcy lub 24 miesiące). W innym przypadku, np. w trakcie trwania umowy bez jej przedłużania opłata za  wymianę wynosi jednorazowo 129 zł.

Jak to zrobić?

Jest kilka sposobów. Można sprzęt wymienić  bezpośrednio w Salonie Sprzedaży lub przez Infolinię. W tym drugim przypadku umowa i dekoder dotrze  kurierem pod podany adres.   Do nowego dekodera można wydzierżawić także dysk do nagrywania. Miłego kibicowania w jakości 4K!

Konkurs

Zapraszam do zabawy! Zanim reprezentacja Polski wystąpi na Mundialu rozegra mecze towarzyskie. Pierwsza osoba, która dobrze obstawi wynik meczu Polska – Chile, który  zostanie rozegrany jutro (8.06) dostanie ode mnie koszulkę piłkarską. Obstawiamy wyniki w komentarzu do jutra do godziny 20:00. Wyniki podam w poniedziałek po weekendzie.

Udostępnij: Wymień dekoder i oglądaj Mundial w jakości 4K
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  ziemowy 14:42 07-06-2018
  Polska 1 - 2 Chile
  Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 14:47 07-06-2018
  2:1 dla Polaków ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Wiktor 15:43 07-06-2018
  0:2 dla Chile... Niestety :(
  Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 15:56 07-06-2018
  1-0
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 16:39 07-06-2018
   Zła odpowiedź - niby mecz Polska-Chile, ale przyczepić się można; dla kogo to jeden-zero!!! ;)
   Odpowiedz
   • komentarz
    MAURYCY 17:04 08-06-2018
    Nie wiesz kto jest gospodarzem spotkania i jak się podaje wyniki meczów? ;-)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 16:15 07-06-2018
  2:2 remis
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 22:29 08-06-2018
   Gratulacje :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzysiek 19:31 11-06-2018
    Dziękuję.
    Odpowiedz
  • komentarz
   Pan Pikuś 22:39 08-06-2018
   A czy mógłbyś mi jeszcze podać sześć cyfr w przedziale od 1 do 49? Gratulacje ☺️
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzysiek 19:33 11-06-2018
    tylko sześć, nie chce mi sie :)
    Odpowiedz
  • komentarz
   MAURYCY 22:45 08-06-2018
   Gratulacje :-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzysiek 19:32 11-06-2018
    Dziękuję.
    Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 09:40 09-06-2018
   Prorok? Gratulacje! ;)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzysiek 19:33 11-06-2018
    oby nie
    Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 16:27 07-06-2018
  1:3 chile wygrywa
  Odpowiedz
 • komentarz
  Klient 18:54 07-06-2018
  Właśnie wczoraj próbowałem wymienić dekoder. Jedno słowo na określenie tego to "porażka". Najpierw zgłoszenie na infolinię. Po paru przełączeniach mam zgłoszenie w systemie zarejestrowane i mogę się udać do salonu. Oczywiście na infolinii zero informacji, że taka wymiana jest płatna. W salonie (firmowym Orange) Pan twierdzi, że wymiana bezpłatna, ale muszę oddać też dysk, który był przypisany do dekodera. Bo wymienić mogą tylko "główny" dekoder, a wg salonu "główny" to jest ten z dyskiem. Oczywiście do nowego dekodera muszę też wziąć dysk za opłatą 49 zł, bo dysk był w starym dekoderze. Nie ma opcji w tym momencie zrezygnowania z dysku. Szybki powrót do domu po dysk. Pracownik rozpoczyna wprowadzanie wszystkiego do systemu. No i zdziwienie. Bo wymiana jest płatna. Zmieniły się procedury. To cytat pracownika. Prośba o podejście kierownika. Kierownika nie ma. Wyszedł na chwilę. Jest pół godziny do zamknięcia salonu i podejrzewam, że ta chwila to właśnie te pół godziny. Czyli kierownik "urwał się" z roboty. Po wymianie jeszcze paru zdań, wyrażających totalne rozgoryczenie dla kompetencji pracowników i sposobu informowania przez Orange, powrót do domu ze starym sprzętem. Zmarnowane prawie trzy godziny, nadszarpnięte nerwy, i to wszystko za to, że jest się klientem Orange, a wcześniej TP SA i Idea, od kilkudziesięciu lat. Ale jest jeden pozytyw. Zdobyłem "twarde" dowody, żeby zrezygnować całkowicie z usług tej "Pomarańczy", która jest kwaśna jak cytryna.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Katarzyna Barys 09:34 08-06-2018
   Przykro mi, bo tak nie powinno się zadziałać. Proszę napisz do mnie katarzyna.barys@orange.com podaj miasto/ adres salonu i swoje dane. Postaram się pomóc
   Odpowiedz
 • komentarz
  m 19:57 07-06-2018
  1:1
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:34 07-06-2018
  Będzie 0:0
  Odpowiedz
  • komentarz
   Pan Pikuś 10:28 08-06-2018
   Nie wierzysz w Robusia? ?
   Odpowiedz
 • komentarz
  Gosia 21:05 07-06-2018
  2:0
  Odpowiedz
 • komentarz
  przemo 21:13 07-06-2018
  3:0 dla Polski
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pan Pikuś 22:46 07-06-2018
  Polska - Chile 3:1
  Odpowiedz
  • komentarz
   Pan Pikuś 21:37 08-06-2018
   Jeszcze jedna brameczka Robusia i koszulka u Pikusia ?
   Odpowiedz
 • komentarz
  tata 00:42 08-06-2018
  3:2 dla Chile
  Odpowiedz
 • komentarz
  Władek 06:32 08-06-2018
  3:1 dla Polski
  Odpowiedz
 • komentarz
  Jacek 13:35 08-06-2018
  wynik Polska 2:3 Chile
  Odpowiedz
 • komentarz
  Katarzyna.barys@orange.com 15:29 09-06-2018
  Krzysiek gratulacje! Dobry nos miałeś ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Krzysiek 09:30 11-06-2018
   dziękuję za nagrodę. Dziękuję innym za wspólną rywalizację.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Tomasz 14:26 11-06-2018
  Witajcie, Czy jeśli mam umowę terminową i multiroom, jeden dekoder to Samsung ICU100, drugi niestety inny, to ten drugi także mogę wymienić (oczywiście płatnie) na ICU100? Pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   Xavery 15:23 11-06-2018
   Nie sądzę, bo obecnie nie jest świadczony multroom w takiej konfiguracji.
   Odpowiedz

;

Muzyka

Orange Warsaw Festival 2018 – dziękujemy za wspólną zabawę (4)

Kasia Barys

6 czerwca 2018

Orange Warsaw Festival 2018 – dziękujemy za wspólną zabawę
4

Orange Warsaw Festival za nami. To był genialny początek koncertowego lata w Polsce. Przez dwa dni na festiwalu bawiło się aż 60 tysięcy osób. Frekwencja pobiła zeszłoroczny rekord. Na dwóch scenach wystąpiło 18 artystów w tym światowej sławy gwiazdy pop m.in Sam Smith czy Dua Lipa i Florence and the Machine.  Poniżej zobaczcie krótki teledysk, który w pełni oddaje klimat muzycznego wydarzenia. A może odnajdziecie się gdzieś na zdjęciach festiwalowej galerii?

Jeśli lubicie takie klimaty jak powyżej koniecznie zapraszam na Open’er Powered by Orange w lipcu do Gdyni, a potem w sierpniu na Kraków Live Festival.

 

 

Udostępnij: Orange Warsaw Festival 2018 – dziękujemy za wspólną zabawę
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  mike278 15:27 06-06-2018
  Gdynia z Depeche Mode jawi się epicko.
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 01:07 07-06-2018
   Kraków też się będzie bawił epicko :) ;p
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 09:26 07-06-2018
    Pablo pewnie tak. Tylko widzisz ja jestem "depechem" od ponad 30 lat. :)
    Odpowiedz
    • komentarz
     Pan Pikuś 10:38 07-06-2018
     Chyba rozumiem wpis Pawła ?
     Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej