;

Odpowiedzialny biznes

Okiem mamy: czy technologia ma płeć? (6)

Kasia Barys

16 stycznia 2023

Okiem mamy: czy technologia ma płeć?
6

Kwestia wzmacniania dziewczynek i kobiet w dążeniu do równouprawnienia płci to jedno z największych globalnych wyzwań społecznych. Znajduje się na piątym miejscu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. To bardzo ważne, bo od lat funkcjonuje stereotyp, że płeć męska bardziej nadaje się do branży technologicznej, że są lepsi w matematyce.

Dziewczynki między 10. a 15. rokiem życia silnie to odczuwają w swoim otoczeniu. A trzeba pamiętać, że już w tak młodym wieku  kształtują się ich aspiracje oraz ambicje. I również wtedy dziewczynki zaczynają potykać się o bariery osadzone właśnie w stereotypach czy oczekiwaniach i ograniczeniach np. społecznych. Naukowcy sprawdzili działanie mózgu na podstawie testu umiejętności matematycznych. Rozwiązywała go setka dzieci w wieku od 3 do 8 lat. I nie udało się zauważyć różnic pomiędzy dziewczynkami a chłopcami.

Wspieranie dziewczyn jest bardzo ważne, aby móc zwiększyć ich szanse  względem mężczyzn we wszystkich obszarach życia. Sami rodzice, wychowawcy w przedszkolu czy nauczyciele w szkole niekiedy powielają zachowania i nawyki stereotypowe. Wynika to z naszych dotychczasowych doświadczeń życiowych czy z oczekiwań społecznych. Zaczyna się od zakupu zabawek czy podpowiedzi, jak dzieci mają spędzać czas np.: dla chłopców zajęcia z robotyki a dla dziewczynek plastyczne. W większości przypadków dziewczynki nie dostają od rodziców zabawek konstruktorskich, narzędzi czy robotów. W szkole stereotyp dziewczynki, która powinna interesować się bardziej przedmiotami humanistycznymi, jest jeszcze mocniej utrwalany. Genialnymi matematykami, inżynierami,  wymienianymi w podręcznikach i filmach są prawie zawsze mężczyźni.

Jak mogę jako matka wesprzeć moją 10 letnią córkę?

Pokazujmy dziewczynkom, że mogą być świetne. Mogę jej powiedzieć, że matematyka jest tym, w czym może być dobra, że zajęcia z robotyki też są dla niej, że da radę z programowaniem tak jak na przykład wiele dziewczynek w programie #SuperKoderzy Fundacji Orange . Mogę kupić jej książkę „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet”. Książka pokazuje sylwetki kobiet silnych, zmieniającyh świat, które są odkrywczyniami, naukowczyniami, konstruktorkami. Mogę wyszukać informację i opowiedzieć o Katherine Johnson – amerykańskiej matematyczce pracującej dla NASA (bez niej nie byłoby pierwszego człowieka na Księżycu) czy Margaret Hamilton – programistce, która także pracowała dla NASA. Albo o Susan Wojcicki – amerykańskiej ekonomistce, która szefuje od wielu lat  YouTube. Może tata lub mama zaprosić ją do składania komputera, czy wymiany żarówki.

Pamiętajmy jako rodzice, że różnice w budowie mózgów to nie cecha wrodzona, lecz nabyta. Mózg jest bardzo plastyczny. To, jakie bodźce do niego docierają, zmienia jego architekturę. Tylko dzięki temu zresztą jesteśmy w stanie się uczyć, przystosowywać do nowych warunków.

Porozmawiałam z Marzeną Ołubek, ekspertką R&D, która na co dzień pracuje w Orange Innovations i zajmuje się dostarczaniem i rozwojem produktów Data-AI. Sama potwierdza, że kobiety w IT to wzmocnienie branży.

Czas położyć kres stereotypom, że IT jest tylko dla chłopców. Tylko jak to zrobić?

Dziewczynki dopóty będą kierowały się stereotypami, dopóki będą tego uczone. Dlatego tak istotne jest wpieranie różnorodności, zachęcanie wszystkich dzieci do rozwoju kompetencji przyszłości, w tym cyfrowych niezależnie od płci. Obecnie w całej Polsce działają  szkoły nauki kodowania, programowania dla dzieci, gdzie rozwijane są umiejętności jutra tj. myślenie analityczne, rozwiązywanie złożonych problemów, programowanie i korzystanie z danych.

Warto podkreślić, że to właśnie kobiety są pionierkami rozwoju branży IT. Pierwszy programowalny komputer cyfrowy ENIAC został stworzony w 1946 r. przez zespół składający się z sześciu kobiet. I to nie jest odosobniony przykład. W latach 40. programowaniem w większości zajmowały się kobiety, więc stereotypy, które funkcjonują teraz pojawiły się dużo później.

Jak zachęcać dziewczynki do zastania np. programistkami?

Obecnie wiele kobiet pracuje w zaawansowanych technologiach, w branży IT i pokrewnych, które są najlepszym przykładem i dowodem na to, że dziewczyny mogą świetnie odnaleźć się w stereotypowo męskim świecie.  Warto poszerzać świadomość młodych dziewczyn, dzielić się wiedzą i tutaj dużą rolę mają właśnie kobiety sukcesu, które mogą wspierać nowe pokolenia – być mentorkami i wzorem do naśladowania dla młodych dziewczyn.

Jak wspierać dziewczynki w edukacji w kierunku IT?

Ja wspieram moja 3-letnią córkę poprzez wspólne czytanie książeczek dla dzieci dotyczących kodowania  np. „Domowe kodowanie. Rodzina Treflików”.  W tej książce rozwiązujemy zagadki, szyfry i inne tajemnice – używając kodu. Nie zdajemy sobie sprawy, że tak naprawdę codzienne czynności jak sprzątanie, gotowanie, czy pranie to czynności, które wykonuje się według określonej instrukcji. Pralkę trzeba zaprogramować, przepis kulinarny to algorytm tworzenia potrawy, a klocki można poukładać według kolorów i kształtów.

Taka nauka poprzez zabawę to łagodny i przyjazny sposób wprowadzania dzieci w świat logicznego myślenia, dedukcji i obserwacji. Dzięki niej oswajamy je z nowymi pojęciami, które stają się dla nich bardziej zrozumiałe, a przy tym wzbudzamy w dzieciach pozytywne skojarzenia, ponieważ kodowanie może być rewelacyjną zabawą.

Czy technologia ma płeć?

Już dawno minęły czasy, gdzie tylko mężczyźni mogli wejść do świata IT, a kobiety gorzej radzą sobie w przedmiotach ścisłych. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że nie ma „chromosomu” technologicznego, który determinowałby predyspozycje do pracy ze względu na płeć.

Wręcz przeciwnie, kobiety są zdolne i ambitne, co potwierdzają wyniki badania „Kobiety w Technologiach z 2020 r.”. Profesjonalistki bez problemu znajdują zatrudnienie, dobrze zarabiają i mają perspektywy rozwoju. W Polsce już teraz jest 30% programistek. A będzie ich więcej. 73% uczestników i uczestniczek pierwszej edycji Szkoły Kodowania Orange Digital Center to kobiety. W FabLab powered by Orange działa projekt MakerWoman, w którym kobiety uczą się nowoczesnego rzemiosła, szlifują swoje kompetencje z dziedzin takich, jak projektowanie 3D, obsługa maszyn CNC, stolarka czy elektryka, żeby wymienić tylko kilka z nich…

Jeśli temat was zainteresował polecam także do posłuchania podcast o kobietach w technologiach: https://next.gazeta.pl/next/7,151243,28877056,kobiety-podbijaja-branze-it-te-zawody-przyszlosci-stoja-przed.html

Udostępnij: Okiem mamy: czy technologia ma płeć?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 16:46 16-01-2023
  Głupszego pytania nie słyszałem... :P
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kasia 20:56 16-01-2023
   Oj widzę ze dopadł cię dzisiaj blue monday. Pozdrawiam ciepło
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:56 16-01-2023
  Super wpis 💪 Fajnie że są takie programy społeczne gdzie buduje się siłę kobiety w społeczeństwie. Choć są zawody gdzie dominują kobiety, a mężczyźni są wykluczani z pewnych stanowisk, ale i tam to się zaczyna zmieniać 😜💪
  Odpowiedz
 • komentarz
  Andrzej 01:01 17-01-2023
  Moim zdaniem usilne "wyrównywanie szans" wyjdzie nam kiedyś bokiem. Czy wg Was stwierdzenie, że kobiety są bardziej empatyczne niż mężczyźni, również jest stereotypowe? "Naukowcy sprawdzili działanie mózgu na podstawie testu umiejętności matematycznych. Rozwiązywała go setka dzieci w wieku od 3 do 8 lat. I nie udało się zauważyć różnic pomiędzy dziewczynkami a chłopcami." A czemu to niby dowodzi? Do programowania wypada nieco większych umiejętności, niż te które mamy w wieku 8 lat. Podobne badanie wypadałoby zrobić choćby w wieku licealnym. Ponadto jak cytujemy jakieś badania to warto podać źródło. "Jak zachęcać dziewczynki do zastania np. programistkami?" Myślę, że dzieci należy zachęcać do rozwijania swoich pasji, niezależnie jakie one są. Dlaczego mamy je zachęcać do zostania programistkami, a nie śmieciarkami? Czy to jakiś gorszy zawód? Tam z pewnością mamy potężną dysproporcję ze względu na płeć. "73% uczestników i uczestniczek pierwszej edycji Szkoły Kodowania Orange Digital Center to kobiety". Skoro regulamin zakłada, że kobiety mają stanowić 50% uczestników oraz kobiety mają dodatkowe punkt za płeć, to wynik ten nie może dziwić. "Proces rekrutacji i kwalifikacji Uczestników Projektu będzie prowadzony z uwzględnieniem zasady równości szans i niedyskryminacji oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn". Monty Python nie wymyśliłby tego lepiej. Uważam, że nikt nie powinien być dyskryminowany ze względu na płeć. Każdy ma prawo pracować w zawodzie jakim chce.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Grzegorz 08:20 20-01-2023
   Andrzej, powiem Ci jak ja na to patrzę. Rozwój technologii jest dobry, a różnorodność (w tym wypadku mam na myśli udział obu płci) jest dobra dla rozwoju każdej dziedziny. Zgodzisz się? Nie ma biologicznych/naturalnych ograniczeń działania kobiet w IT i w 'high tech' ogólnie. Ograniczenia są w tym jak działa nasze społeczeństwo. Na wszystkich szczeblach: bliższa i dalsza rodzina, szkoła od przedszkola do uniwersytetu. I to trzeba zmienić dla dobra nas wszystkich ogólnie i dla dobra wszystkich dziewczyn, które nie wierzą, że moga mieć fascynujacą pracę, bo od przedszkola słyszą, że to nie dla nich. Samo się to nie zmieni. Stąd te wszystkie akcje promujące. Jak o każdej promocji dużo się o tym słyszy, ale póki co są potrzebne. A IT to bardzo demokratczna i pojemna 'dziedzina' zmieścimy się wszyscy. Dopóki nas AI nie wykosi oczywiście :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Robocop 14:02 01-02-2023
  Artykuł ogólnie OK, nic odkrywczego, trochę taki klickbajt-owy. "Badania" przez "naukowców", bez podania żadnego źródła i potem szybkie mapowanie wyników dla dzieci 3-8 lat na dorosłych specjalistów... cóż... Ale to co wspomniał w komentarzach Andrzej, dot. Szkoły Kodowania Orange jest warte podkreślenia. W regulaminie* są zapisy: pkt. 9 (h): w rekrutacji premiowane będą kobiety pkt. 14: w projekcie przewidziany jest udział 50% kobiet. Czyli mamy tutaj siłowe wymuszanie równości, bo jeżeli 30% chętnych to kobiety, 70% mężczyźni, a musi być 50/50 to mamy tutaj odwrotną dyskryminację (mężczyzn). Chyba idziemy w złą stronę... * https://www.szkolakodowania.com/files/Regulamin%20rekrutacji_SK.pdf
  Odpowiedz

;

Oferta

Tańsze laptopy Techbite (1)

Ewa Wróbel

14 stycznia 2023

Tańsze laptopy Techbite
1

Jutro, kolejna niedzielna okazja, której nie możecie przegapić. Pojawią się dwa laptopy Techbite w bardzo dobrych cenach w ofercie bez abonamentu.

Laptop Techbite ARC 11,6 128 GB, którego niewielkie rozmiary i waga sprawiają, że bez problemu zmieści się w plecaku lub torebce. To idealny kompan do pracy i podróży. Sprawdza się doskonale w wielu sytuacjach. Urządzenie ma bowiem konstrukcję obracaną o 360° – dzięki temu może służyć za laptop, tablet i panel demonstracyjny z dotykowym ekranem o rozmiarach 11,6”.

Z kolei Techbite ZIN 4 15,6 128 GB to idealny sprzęt do pracy i nauki. 4 GB pamięci RAM pozwoli Ci na płynne tworzenie i edytowanie dokumentów i korzystanie z multimediów. Dzięki pojemnej baterii możesz używać laptopa nawet przez 5 godzin bez ładowarki gdziekolwiek jesteś. To lekkie i eleganckie urządzenie. Waży tylko 2,27 kg, dlatego bez wysiłku możesz go zabrać zawsze ze sobą.

Za urządzenia możesz zapłacić jednorazowo lub rozłożyć płatność na 36 rat.

Warto się pośpieszyć, ponieważ liczba urządzeń jest ograniczona! Szczegółową ofertę sprawdzisz tutaj.

Udostępnij: Tańsze laptopy Techbite
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze


;

Oferta

Spraw radość babci i dziadkowi (2)

Ewa Wróbel

12 stycznia 2023

Spraw radość babci i dziadkowi
2

Zbliżają się dwie ważne uroczystości – Dzień Babci i Dzień Dziadka. Nie zapomnijmy, aby spędzić z nimi ten czas. Chętnie też podpowiem Wam, jaki prezent można zabrać ze sobą.

W dzisiejszych czasach ważne jest, aby starsze osoby nie bały się technologii i zaprzyjaźniały się z nimi. Telefon, elektroniczne gadżety i aplikacje na pewno przydają się w codziennym życiu. Pozwalają sprawdzić ważne informacje, zadzwonić po pomoc, mieć stały kontakt z rodziną, czy rozwijać zainteresowania. Mając to na uwadze, przygotowaliśmy w Orange kilka pomysłów na prezenty.

Zacznijmy od smartfonów. W dobrych cenach polecamy: iPhone’a 13 256 GB 5G za 399 zł na start oraz 137 zł x 36 mies. przy zakupie Planu L, motorolę edge 30 neo 5G 8/128 GB w cenie 74 zł x 24 mies. przy zakupie Planu M i Xiaomi Redmi 10C 4/64 GB za 33 zł x 24 mies. przy zakupie Planu M. Oferta jest ważna od 12 do 25 stycznia. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Dodatkowo polecam na prezent urządzenia: Alcatel 1B 2022 – 5 zł na start + 15 zł x 24 mies. z Planem M, Nokia G60 6/128 5G – 65 zł x 24 mies. z Planem M, vivo Y21S – 31 zł x 24 mies. z Planem M, tablet Samsung Galaxy TAB S6 Lite LTE (89,95 zł x 24 mies.) oraz opaska OPPO Band (133 zł). Te ostatnie dostępne są w ofercie bez abonamentu. Jeśli jednak wolicie obdarować seniora lub seniorkę łatwiejszym w obsłudze telefonem to zdecydowanie polecam Orange Neva Link. To tradycyjny klawiszowy model z klapką w kompaktowym rozmiarze.

Jako prezent dla babci lub dziadka sprawdzą się także praktyczne akcesoria m.in. ciśnieniomierz za 81,90 zł czy pulsoksymetr za 69,90 zł. Dzięki nim lepiej zadbają o swoje zdrowie. Warto też rozważyć lampko/latarkę w cenie 199,90 zł, która będzie pomocna w wielu domowych sytuacjach oraz dyfuzor zapachowy z głośnikiem za 229,99 zł, aby w miłej atmosferze mogli słuchać ulubionej muzyki. Więcej informacji o akcesoriach znajdziecie tutaj.

Udostępnij: Spraw radość babci i dziadkowi
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 16:52 16-01-2023
  iPhone’a 13 256 GB 5G dla dziadków??? Niezły bzdet... Gdzie wy żyjecie???
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:04 16-01-2023
  Prezenty fajne, może dożyje człowiek czasów że będzie ”dziadkiem" i dostanie od wnuczka iPhona 35 Pro Max 🤪 Jedna prośba..... ciśnieniomierz nadgarstkowy to zabawka. Promujecie sprzęt który daje prawidłowe pomiary wartości ciśnienia. Dziękuję ♥️😜
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej