;

Zielony Operator

Okiem mamy: ekonawyki – czym skorupka za młodu nasiąknie (1)

Kasia Barys

31 maja 2021

Okiem mamy: ekonawyki – czym skorupka za młodu nasiąknie
1

Coś co dla jednych jest oczywistą oczywistością dla innych okazuje się … zaskoczeniem. Kiedyś odbierając dzieci z przedszkola, zdziwiłam się, bo panie zapytały mnie, dlaczego moje dzieci zakręcają wodę podczas mycia rąk? Z całej grupy robili to tylko oni. A ja właśnie drobnymi gestami i nauką od małego pokazuję im, jak być dobrym dla planety. Jestem przekonana, że przyszłość planety jest w rękach moich dzieci. Najmłodsze pokolenie powinniśmy uczulić na troskę o klimat i edukować w tym temacie. To odpowiedzialność nas, rodziców.

Małe gesty duże zmiany

To od spacerów w lesie zaczyna się miłość i szacunek do przyrody. Dlatego przynajmniej kilka razy w miesiącu chodzimy na spacery czy przejażdżki rowerowe. Obserwujemy naturę i uczymy się jej. Wiecie, że w dzisiejszym świecie w krajach cywilizowanych dzieci bardzo mało czasu spędzają na świeżym powietrzu? Mniej niż więźniowe… Przykładowo 75% dzieci w wielkiej Brytanii jest na dworzu mniej niż godzinę dziennie.

Naprawdę na różne sposoby i w różnych sytuacjach można zadbać o przyszłość środowiska. Trzeba tylko być świadomym pewnych rzeczy i otwartym na zmiany. Ale nie muszą być one spektakularne, czy trudne. Nie trzeba mierzyć się z wielkimi wyzwaniami i być superbohaterem. Wystarczą drobne gesty i wprowadzenie ekologicznych nawyków.

Recykling, drugi obieg, minimalizm

Od czego my zaczęliśmy? Na co dzień moja rodzina jest minimalistami. Im mniej zakupów i nowych rzeczy w domu, tym mniej gazów cieplarnianych (produkcja, transport). Dlatego nie kupujemy dużo, raczej tyle ile potrzeba. Stosujemy recykling. Dzieci nie mają pokoju zawalonymi zabawkami. Czego nie używają systematycznie oddajemy innym np. na grupach typu „Uwaga. Śmieciarka jedzie” lub sprzedajemy na portalach typu Vinted. Stosujemy zasadę drugiego obiegu, szczególnie w przypadku ubrań, książek czy gier. W miarę możliwości naprawiamy zabawki a nie od razu wyrzucamy. Tutaj pomocny jest dziadek złota rączka. Pilnujemy także, by rozsądnie kupować żywność. Nigdy nie robię zakupów głodna, do sklepu jadę z wcześniej przygotowaną listą i trzymam się jej. Mam kilka kulinarnych trików, które stosuję. Uwielbiamy np. francuskie tosty. Najsmaczniejsze są właśnie z pieczywa, które zostanie na następny dzień. Statystyczny Polak marnuje rocznie 247 kg żywności, co plasuje nas na piątym miejscu w UE, gdzie średnia wynosi 173 kg. Najczęściej wyrzucamy pieczywo, owoce i wędliny. Tak pokazują badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego za 2019 r. Marnotrawstwo żywności ma ogromne negatywne konsekwencje ekologiczne (emisja gazów cieplarnianych i trującego metanu), ekonomiczne (marnowanie surowców potrzebnych do wyprodukowania żywności, w tym wody, gleby, godzin pracy ludzkiej, energii) oraz społeczne.

Mniej mięsa, za to nowe smaki w menu

Jemy też mniej mięsa. Przez 3 lata nie jadłam mięsa w ogóle. Teraz jestem fleksiterianinką. Fleksitarianizm (trudne słowo, ale coraz częściej słyszane w przestrzeni publicznej) to sposób odżywiania, w którym bazuje się na warzywach i innych produktach roślinnych, jednak od czasu do czasu dopuszcza się jedzenie mięsa. Zdecydowanie łatwiej ograniczyć spożywanie produktów odzwierzęcych niż w ogóle z nich zrezygnować. A można zrobić tak, że z mięsa w diecie rezygnuje się raz lub dwa w tygodniu. To już bardzo duża zmiana. Według ostatnich doniesień nawet WHO zaleca ograniczanie mięsa. A Polak rocznie je go aż 65 kg! Gram białka z roślin strączkowych generuje ponad 25 razy mniej gazów cieplarnianych niż gram białka z wołowiny. Moje dzieci chętniej zjedzą szakszukę (jajka w pomidorach z ziołami i koniecznie kminem rzymskim) niż jajecznicę na boczku. I to mnie bardzo cieszy, bo otwierają się także na zupełnie nowe smaki.

Technologia wspiera środowisko

Sprzęty domowe wymieniam na nowe tylko wtedy, gdy nie można ich naprawić. Nasz tv ma 15 lat i świetnie sobie radzi. Dzieci, otrzymały swój pierwszy smartfon i był on używany. Przy okazji zrobiłam porządki w szufladach i kilka starych już aparatów oddałam do recyklingu. Dekoder do Telewizji Orange mamy odnowiony. Polecam podobne rozwiązania. Zanim kupisz nowy sprzęt, sprawdź, czy da się go naprawić. A może wybierzesz przedmioty używane i odnowione? Mogą wyglądać i działać jak nowe, a dając im nowe życie, zmniejszasz swój wpływ na środowisko. I przy okazji oszczędzasz! Dodatkowo można oszczędzić prąd korzystając z inteligentnych ładowarek, nie ładować telefonów całą noc czy korzystać z opcji „dark mode”. Ja korzystam z tej opcji nawet w dzień, bo mniej męczą mi się oczy. I wieczorem łatwiej mi zasnąć.

Nasz rodzinny ślad węglowy

Każdy z nas, każda czynność produkuje ślad węglowy.  Pozostawiamy go, wykonując podstawowe codzienne czynności: używając prądu, ciepłej wody, korzystając ze środków transportu, czy też produktów i usług, których produkcja zanieczyszcza środowisko. Ale są sposoby, dzięki którym możesz go zmniejszyć i ograniczyć wpływ na ocieplanie klimatu. Każdy ma w domu przynajmniej kilkanaście urządzeń elektronicznych. Warto zwracać uwagę na odłączanie niepotrzebnych sprzętów z kontaktu. Na przykład ładowarki, nawet bez podłączonego do nich urządzenia, pobierają prąd. Warto także korzystać z trybów energooszczędnych czy prać w niższej temperaturze. Teraz detergenty dają radę z brudem nawet w temperaturze w 40. Bardzo ważne jest pochodzenie prądu, np z odnawialnych źródeł energii a nie z węgla. Można policzyć własny ślad i wpływ na środowisko. Polecam wam aplikacje Earth Hero. Pokaże wam, jaki jest wasz osobisty ślad, ale także podpowie jak go zniwelować.

slad weglowy

Najważniejsza to rozmowa z dziećmi

Bardzo ważne jest, by rozmawiać z dziećmi o ochronie środowiska. Tłumaczyć to, co wokoło nas. Można posadzić drzewa na działce, warzywa w ogródku, kwiaty w doniczkach. Można zbudować domek dla pszczół i przygotować poidełko dla owadów. Świetnie, jeśli jest możliwość w okolicy wziąć udział w piknikach ekologicznych czy sadzeniu lasów. Koniecznie szukajcie takich okazji i zabierajcie na nie dzieci. Kiedy się zaangażują, troska o planetę będzie szczera, a ta przekuje się na pewno w sensowne aktywności. Dobrze tłumaczyć im podstawowe informacje nt tego skąd się bierze jedzenie, jak produkowana jest żywność. Wiadomo, że lepsza dla planety jest żywność sezonowa, kupowanie jej od lokalnych producentów czy rolników.  Warto, by dyskusja i informacje były dobre jakościowo, ale muszą być dobrze dobrane do wieku dziecka. Powodzenia!

 

 

 

Udostępnij: Okiem mamy: ekonawyki – czym skorupka za młodu nasiąknie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 14:53 01-06-2021
  ...tym na starość traci. Ciekawy wpis Kasiu.
  Odpowiedz

;

Innowacje

Okna perowskitowe, elektryczne samoloty kurierskie i inne (1)

Kasia Barys

29 maja 2021

Okna perowskitowe, elektryczne samoloty kurierskie i inne
1

Okna przyszłości – chronią i ładują energią

Dzisiaj może skromnie z ilością za to mam newsa, o którym może jeszcze nie słyszeliście. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się o otwarciu w Polsce pierwszej na świecie fabryki ogniw perowskitowych. Są to nowatorskie ogniwa słoneczne. To innowacyjne rozwiązanie zaproponowane przez polski startup Saule Technologies może być wykorzystywane na Ziemi a także w kosmosie. Zastosowanie mogą znaleźć zarówno na etykietach cenowych, jak i fasadach budynków czy satelitach. Ta tania metoda wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów z pewnością zrewolucjonizuje świat pozyskiwania energii słonecznej.

Naukowcom US Department of Energy’s National Renewable Energy Laboratory (NREL) już udało się stworzyć tzw. fotowoltaikę termochromiczną. W efekcie uzyskali okna, które nie tylko zmieniają kolor po podgrzaniu, czyli pozwalają odciąć się od zbytniego promieniowania słonecznego w letnie dni i oszczędzić na ogrzewaniu, ale i potrafią pozyskiwać energię z tego promieniowania. Okna są wykonane z cienkiej warstwy właśnie perowskitu. To może się okazać przyszłością paneli słonecznych.

Źródło: geekweek.pl

Elektryczne samoloty kurierskie

Amazon bardzo poważnie podchodzi do tematu swoich założeń klimatycznych i podejmuje kolejne kroki, aby ich dostawy odbywały się w sposób bardziej ekologiczny. Firma jako lider segmentu e-commerce wykonuje ich mnóstwo, więc ślad węglowy jest znaczny. Gigant zainwestował w firmę Beta Technologies, producenta elektrycznych samolotów, którego pojazdy eVTOL Alia mogłyby znacząco ułatwić Amazonowi osiągnięcie celu neutralności węglowej do 2040 roku. Wcześniej zainwestował już w zasilane wodorem samoloty ZeroAvia i neutralne paliwowo Infinium. Elektryczne samoloty umożliwiają pionowy start i lądowanie, a to znacznie ułatwia zarządzanie nimi w warunkach miejskich.

Źródło: geekweek.pl

Stacjonarny Google Store

Google Store, który już latem otworzy się na Manhattanie, pozwoli klientom dokładnie obejrzeć i przetestować produkty firmy, zanim zdecydują się na ich zakup. Na miejscu dostępne będą więc smartfony Google Pixel, urządzenia wearable marki Fitbit czy produkty Nest – co więcej, zainteresowani będą mogli sprawdzić nawet, jak wszystkie te urządzenia działają wspólnie, w ramach jednego ekosystemu. Szkoda, że do Nowego Jorku tak daleko…

(źródło: mycompanypolska.pl)

Udostępnij: Okna perowskitowe, elektryczne samoloty kurierskie i inne
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 23:35 29-05-2021
  Trzymam kciuki za polski startup. Może kiedyś będzie głośno o tym pomyśle. Brawa dla wynalazców.
  Odpowiedz

;

Film

Odkodowane kanały na Dzień Dziecka i familijne filmy w promocyjnej cenie (1)

Beata Giska

28 maja 2021

Odkodowane kanały na Dzień Dziecka i familijne filmy w promocyjnej cenie
1

Z okazji Dnia Dziecka do 6 czerwca w Telewizji Orange mamy dla naszych najmłodszych widzów 4 odkodowane kanały TV z najlepszymi bajkami, a w ramach Orange VOD aż 30 filmów familijnych w niższych cenach.

 

Najlepsze bajki na odkodowanych kanałach TV

Zabierają w świat przygód, bawią do łez i uczą, jak poradzić sobie nawet z największymi kłopotami. Przedstawiamy najciekawsze kreskówki oraz programy edukacyjne, które nasi najmłodsi widzowie mogą oglądać do 6 czerwca na czterech odkodowanych kanałach TV w Telewizji Orange – Baby TV, CBeebies, teleTOON+ oraz Boomerang. Oferta skierowana jest do Klientów Pakietu Optymalnego i Orange Love Standard w technologii kablowej.

 • BabyTV – polecamy m.in.: „Oliver poznaje”, w którym sympatyczna małpka zaznajamia dzieci z pierwszymi podstawowymi pojęciami, jakie powinien znać każdy człowiek, „Beep Beep”, gdzie krnąbrne, ale niezwykle urocze autka przeżywają emocjonujące przygody, „Billy Bam Bam” o dwóch przyjaciołach, którzy często wpadają w nie lada tarapaty, ale uczą się, jak rozwiązywać codzienne problemy.
 • CBeebies – obejrzyjcie m.in. „Bluey”, serial animowany o nowoczesnej rodzinie oraz cudownych wpływie wyobraźni na rozwój dzieci, „Tofik, pies na medal” o uroczym, gadającym pudelku, który co chwila pakuje się w tarapaty czy „Opowieści z ogrodu”, błyskotliwy serial o przygodach prawdziwych zwierzaków, mieszkańcach tajemniczego ogrodu i ich sympatycznych sąsiadach.
 • Boomerang – zobaczcie serię „Nowe Zwariowane Melodie 3”, w której Królik Bugs, kaczor Daffy, diabeł tasmański Taz, kanarek Tweety i kot Sylwester przeżywają wiele emocjonujących i zabawnych przygód. Jeśli jesteście gotowi na szalone wygłupy oraz zabawę w kotka i myszkę, to obejrzyjcie „Tom i Jerry Show 3”, w którym nie zabraknie rozbrajających scen akcji. W ofercie kanału znajdziecie też „Królewską Straż” o zwierzęcych superbohaterach, którzy muszą bronić obywateli kosmicznych królestw czy serię iście detektywistyczną – „Scooby-Doo i… zgadnij kto?”, w której brygada detektywów zgłębia tajemnice paranormalnych zjawisk.
 • teleTOON+ – polecamy m.in. serial „Barbie: Dreamhouse Adventures 2”, w którym sympatyczna blondynka wprowadza dziecięcych widzów w swój barwny, pełen przygód świat. W serii „Piratka i Kapitano” poznacie mnóstwo nowych krain i przeżyjecie szalone przygody na pełnym morzu, a w produkcji „Oktonauci 2” zobaczycie grupę przyjaciół o wielkich sercach, którzy ratują z opresji morskie stworzenia.

dzień dziecka

30 filmów familijnych w niższej cenie

Ale to nie koniec niespodzianek! Mamy dla Was jeszcze 30 filmów familijnych w niższych cenach w ramach Orange VOD, usługi na dekoderach Telewizji Orange. W naszej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie – najmłodsze dzieci, starszaki, ale także rodzice. Które filmy obejrzycie? Oto przykładowe tytuły:

 • „Dora i Miasto Złota”, czyli doskonały film przygodowy, stworzony na podstawie bijącego rekordy popularności serialu animowanego pt.: „Dora poznaje świat”. Tym razem Dora staje się licealistką, ale nie byłaby sobą, gdyby nie wpakowała się w kolejne kłopoty. Wkrótce będzie musiała udać się na fascynującą i ekstremalnie niebezpieczną misję.
 • „Minionki” – to przezabawna opowieść o małych, żółtych stworkach, które podbiły już miliony serc dzieci i dorosłych na całym świecie. W ofercie znajdziecie jeszcze dwa tytuły z rozbrykanymi bohaterami w rolach głównych – „Jak ukraść Księżyc” oraz „Minionki rozrabiają”.
 • „Jak wytresować smoka 2” – druga część historii o wielkiej przyjaźni nastoletniego Wikinga – Czkawki i najsłodszego smoka w historii – Szczerbatka.
 • „Piękna i Bestia” – fabularna wersja kultowej animacji Disneya. To wzruszająca historia, pełna doskonałej muzyki i gwiazd hollywoodzkiego kina, o pięknej Belli i księciu zamienionym w przerażającego potwora.
 • „Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru”. Obejrzyjcie najnowszą opowieść o dwóch, dzielnych Galach – Asteriksie oraz Obeliksie i poznajcie tajemnicę licencji na opieranie się siłom Rzymu.
 • „Kraina cudów” – to pełna magii, wzruszeń i zabawy animacja o sile marzeń i przyjaźni. Zobaczcie, jak mała dziewczynka łączy siły z niezwykłymi, mówiącymi zwierzakami, aby ocalić magiczny park rozrywki.

A jakie filmy i programy lubią najbardziej Wasze maluchy czy nastolatki? Co polecacie na maraton na Dzień Dziecka?

 

 

Udostępnij: Odkodowane kanały na Dzień Dziecka i familijne filmy w promocyjnej cenie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 23:30 29-05-2021
  Mi na szczęście wystarcza YT i takie bajki jak Bing, Świnka Peppa czy Przygody Maszy 💗
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej