Odpowiedzialny biznes

Na kryzys dzieciństwa bliska relacja z … laptopem

Kasia Barys Kasia Barys
08 lutego 2023
Na kryzys dzieciństwa bliska relacja z … laptopem

Mój syn miał założoną ochronę rodzicielską. Po jakimś czasie zorientowałam się, że ochrona nie działa. Zmieniłam hasło do aplikacji. Pomimo zmiany, ochrona nadal nie działała i syn korzystał z urządzeń bez ograniczeń. Nie pomógł nasz ekspert Michał Rosiak, nie pomógł także konsultant z salonu Orange.

Okazało się, że za pomocą specjalnej aplikacji syn nagrywał ekran, za każdym razem kiedy mąż zmieniał hasło! Nasze dzieci są bystre i znają sposoby, by obejść ograniczenia. A te nie są rozwiązaniem problemu. Jest nim co innego...

Piszę o tym w kontekście wczorajszego Dnia Bezpiecznego Internetu. To dobry moment na zastanowienie się, czy nasze dziecko jest bezpieczne w świecie cyfrowym. Musimy uważać na patotreści, cyberbulling, seksting czy fake newsy. Jutro Michał Rosiak będzie pisał o tym, jak social media wpływają na układ nerwowy młodych ludzi. Ja chciałabym teraz poruszyć inny wątek czyli uzależnień od gier, ekranów i portali społecznych. Wielu z nas, rodziców codziennie mierzy się z tym, że ich dziecko woli spędzać większość czasu w wirtualnym niż realnym świecie.

Kiedy granie to uzależnienie?

Rodzice martwią się o dzieci, które długo siedzą przed komputerem, konsolą czy smartfonem. Ale kiedy mamy do czynienia z uzależnieniem? Psychologowie mówią, że muszą być spełnione cztery poniższe warunki:

  • zmiany muszą być zauważalne przynajmniej w ciągu 6 miesięcy;
  • zmiany mogą wywoływać skutki negatywne np. pogorszenie nauki, ograniczenie relacji społecznych, rezygnację z wcześniejszych zainteresowań;
  • dziecko ma samoświadomość, że nadmiernie używa ekranów a jego zachowanie niesie negatywne skutki lub sprawia tym przykrość innym;
  • zauważalny jest efekt odstawienia tzn. kiedy dziecko ma ograniczany czas na urządzenia to powoduje u niego złość a nawet agresję.

Relacja z rodzicami, nie laptopem

Co zazwyczaj robi rodzic, kiedy orientuje się, że dziecko ma problem? Odcina je całkowicie od ekranów lub zaczyna ograniczać znacząco czas ich używania. Ograniczenie czy zabieranie urządzeń może jedynie pogłębić frustrację a dziecku będzie jeszcze trudniej.  Ze swojego doświadczenia wiem, że zabieranie smartfona nie działa. Pomagała natomiast strategia wspólnie ustalonego, domowego kodeksu używania ekranów kiedy dzieci miały 8-10 lat.

W okresie nastoletnim przestaje to mieć znaczenie. Ale wiem, co może pomóc: rodzicielska analiza potrzeb własnego dziecka. Chodzi o przyjrzenie się temu, jaką potrzebę nastolatka zaspakaja kontakt z wirtualnym światem, czego w nim doświadcza a czego mu brakuje w realnym świecie. Dzięki temu będziemy umieli pomóc i podpowiedzieć dziecku, jak w inny sposób może rozładować swoje emocje i przekierujemy jego uwagę na nowe formy aktywności. Dobrze też pokazać dziecku atrakcyjne alternatywy z realnego świata, choć zdaję sobie sprawę, że my rodzice (zapracowani, zajęci obowiązkami) nie zawsze mamy na to czas. To dlatego nasze dziecko szuka doświadczeń i emocji w grach np na Play Station – bo tak zwyczajnie łatwiej.

Na początek warto porozmawiać i zapytać naszego nastolatka (ze szczerą intencją i bez oceniania), jakie potrzeby według niego „realizują” ekrany. Jeśli to nuda, postarajmy się zaproponować dziecku zajęcia, wycieczki, wyjścia do kina. Jeśli komputer pomaga dziecku uzupełnić braki relacyjne zaprośmy kolegów do domu i zaproponujmy grę na boisku lub wyjście na lodowisko. Najpierw trzeba określić potrzeby a potem szukać rozwiązania i alternatyw.

Zacznijmy od siebie i małych kroków

Spędzajmy wspólnie czas z dzieckiem, z pełnym zaangażowaniem. Oczywiście niecodziennie jesteśmy w stanie poświęcić całe popołudnie, ze względu choćby na obowiązki domowe. Ale jeśli uda nam się świadomie, mile i za obopólną zgodą spędzić razem 30 min każdego dnia, a następnego wydłużyć czas do 45 min to już mamy sukces. Po miesiącu może się okaże, że dziecko woli spędzać przed komputerem mniej czasu. Nie odżegnujmy się także od wspólnego zagrania z dzieckiem w ulubioną grę online. Chodzi o to, żeby dowiedzieć się, co go interesuje i pobyć z nim. I choć wirtualnie to jednak wspólnie… A to jest najważniejsze.

Dobrze także zmienić swoje nawyki, wszak dzieci uczą się obserwując otoczenie a zwłaszcza rodziców. Kiedy kończę pracę zamykam laptop, odkładam wieczorem telefon na półkę, tak by mnie nie rozpraszał. Pytam dzieci jak im minął dzień i planujemy wspólne spędzenie czasu na najbliższe dni.


Oferta

Idealne zestawy na Walentynki

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
07 lutego 2023
Idealne zestawy na Walentynki

Jeśli szukacie pomysłu na walentynkowy prezent mamy kilka podpowiedzi. Pamiętajcie, na takie święto warto się dobrze przygotować. Proponujemy nie tylko zestawy dwóch smartfonów, ale także ciekawe opcje z zegarkami i słuchawkami. Oferta będzie dostępna do 14 lutego br.

Od dziś w atrakcyjnych cenach znajdziecie następujące zestawy:

  • Xiaomi 12T 5G 8/128 GB i Xiaomi Redmi 9A 2/32 GB  - 79 zł x 36 mies. przy zakupie Planu L;
  • OPPO Reno7 5G i OPPO A17 - 78 zł x 36 mies. przy zakupie Planu L
  • iPhone 13 128 GB 5G i AirPods z etui ładującym: 399 zł na start i 136 zł x 36 mies. przy zakupie Planu L
  • iPhone 14 128 GB 5G i AirPods z etui ładującym: 399 zł na start i 156 zł x 36 mies. przy zakupie Planu L
  • Samsung Galaxy Z Flip4 5G 128 GB i Samsung Galaxy Watch5 44 mm eSIM - 161 zł x 36 mies. przy zakupie planu L
  • Samsung Galaxy Z Fold4 5G 256 GB i Samsung Galaxy Watch5 44 mm eSIM - 250 zł x 36 mies. przy zakupie planu L

Jeśli nie chcecie podpisywać umowy, możecie kupić same zestawy. Więcej informacji znajdziecie tutaj.  

Komentarze


Rozrywka

Gry z Xbox Game Pass, w które warto zagrać!

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
07 lutego 2023
Gry z Xbox Game Pass, w które warto zagrać!

Xbox Game Pass to usługa, która skradła moje serce, oferując dostęp do szerokiej bazy gier w ramach jednego abonamentu. Oferta zmienia się raz na jakiś czas, ale są pozycje, które znajdziecie w niej na stałe. Poznajcie te najciekawsze dla mnie.

1. Seria Forza Horizon/Forza w Xbox Game Pass

Seria Forza to jedne z najlepszych gier wyścigowych dostępnych na rynku. Odsłony o podtytule Horizon skupiają się na otwartym świecie, eksploracji i po prostu dobrej zabawie. Odpalając Horizon, bierzesz udział w szalonych zawodach, pokazujesz swoje umiejętności kaskaderskie i walczysz o tytuł najlepszego kierowcy. Fabuła jest tutaj skromnym dodatkiem, bardziej służąc do tworzenia klimatu. Do dyspozycji masz setki licencjonowanych aut o zróżnicowanej charakterystyce oraz z różnych epok. 

Główna seria to natomiast wyścigi na licencjonowanych torach. To to samo, ale bez otwartego świata i trochę bardziej na poważnie. Gratka dla fanów motoryzacji.

2. Psychonauts

Psychonauts to przygodowa gra akcji z elementami platformówki. Gracz wciela się w młodego agenta o imieniu Razputin, który próbuje ujawnić tajemnicę tajnego ośrodka szkoleniowego dla psychonautów. Psychonauts 2 to kontynuacja, z podobną fabułą i mechaniką. Obie są dostępne w Xbox Game Pass, co oznacza, że subskrybenci usługi mogą pobrać i zagrać w te gry bez dodatkowych kosztów. Warto zaznaczyć, że obie gry zostały bardzo pozytywnie ocenione przez zarówno graczy jak i recenzentów. Jeżeli jesteś fanem thrillerów i lubisz zrelaksować się przy platformówce – to produkcje dla Ciebie.

xbox game pass baza gier

3. Deathloop oraz produkcje Bethesda w Xbox Game Pass

Deathloop to science-fiction first-person shooter, w którym gracze wcielają się w zabójcę o imieniu Colt. Bohater jest uwięziony w pętli czasowej na wyspie Blackreef. Gracz musi zbierać informacje o swoich wrogach i ukrócić ich żywota, aby przerwać cykl i uciec z wyspy. Ta wyjątkowa mechanika wyróżnia Deathloop względem konkurencyjnych produkcji. Aby zrozumieć to w pełni trzeba po prostu w nią zagrać. Gra jest produkowana przez studio Arkane i wydawana przez Bethesda Softworks, niedawno przejętą przez Microsoft. Oznacza to, że Deathloop jest dostępny na platformach Microsoft, takich jak Xbox i PC z systemem Windows. Raczej nie trzeba się martwić o usunięcie gry z oferty Xbox Game Pass. Warto zaznaczyć, że w ramach omawianej usługi znajdziesz również inne hity Bethesdy, jak np: Skyrim, Oblivion, Doom czy Wolfenstein. Możesz nadrobić kawał gamingowej historii za „grosze”.

4. Seria Persona

Gry z serii "Persona" opierają się na historii młodych ludzi, którzy walczą ze złem w alternatywnym świecie. Gracze wcielają się w głównych bohaterów, którzy korzystają z mocy swoich "Person" do walki z siłami zła. Akcja dziejąca się w świecie fantasy ma wpływ na rzeczywisty świat gry.

Seria "Persona" słynie z głębokiej i złożonej fabuły, interesujących postaci i unikalnego systemu walki. Gdy uruchomisz jedną z tych produkcji, zachwycisz się unikalną atmosferą, która łączy elementy fantasy ze światem realnym.

W ramach Xbox Game Pass, dostępne są niektóre z najlepszych i najbardziej uznanych gier z serii "Persona", takie jak "Persona 5" i "Persona 4 Golden".

5. Sea of Thieves

Każdy może zostać komputerowym piratem, ale w przypadku Sea of Thieves w pozytywnym tego słowa znaczeniu. W tej grze pływasz po otwartych wodach oceanów, zbierasz drużynę składająca się z innych graczy oraz walczysz z przeciwnościami losu znanymi piratom z czasów ekspansji kolonialnych. To niezwykle realna gra nie tylko ze względu na wysokiej jakości grafikę, ale również jej cechy MMO RPG. Na swojej drodze, albo raczej na szlaku morskim spotkasz prawdziwych graczy i ich ekipy, którzy mają podobne cele do twoich, czyli podbić nowe tereny, odnaleźć skarby i stać się postrachem na oceanicznych wodach.

6.EA Play

ea play xbox game pass najlepsze gry

Gry spod szyldu EA opisuję w ramach jednej pozycji. Dlaczego? Bo jest ich dużo i większość warto sprawdzić. W ramach Xbox Game Pass otrzymujemy dostęp do innej usługi abonamentowej, a mianowicie EA Play – podobnego produktu, ale wyłącznie z grami od Electronic Arts. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze, czas i nerwy (bo nie musimy logować się na różnych platformach). W jakie gry warto zagrać? Wśród klasyków znajduje się: Mirror’s Edge, Dante’s Inferno, seria Mass Effect, czy Dragon Age. Znajdziemy tu również starsze i nowsze odsłony cyklicznych produkcji takich jak: Need For Speed, Battlefield, FIFA, NFL, a nawet Sims. Baza jest rzadko zmieniana, ale raz na jakiś czas dochodzą do niej perełki takie jak nowy GRID.

7. Produkcje Ubisoft

Do niedawna współpraca Ubisoft z Microsoft wydawała się być nierealna - a jednak cuda się zdarzają. Do Game Passa dodano kilka kultowych produkcji jak np: dwie przedostatnie odsłony Assassin’s Creed, Watch Dogs 2 czy Fenix Immortal. Warto zaznaczyć, że są to gry starsze, ale pozwalające na zrozumienie świata przedstawionego wymienionych marek. Aby dowiedzieć się jak rozwija się kontynuacja historii poszczególnych gier, będziemy zmuszeni do zakupu kontynuacji. To nie zmienia faktu, że łącznie są to nadal setki godzin rozgrywki. Baza gier wideo dostępnych w ramach Xbox Game Pass cały czas się zmienia. Osobiście nazywam tę usługę Netflixem dla graczy. Znajdziemy tu „seriale” na wiele godzin, ale również „filmy” na krótką sesję. Jest ich tak dużo, że sprawdzenie wszystkich graniczy z cudem, ale można wybrać najciekawsze pozycje.

Jakie sami byście polecili? Czy są gry o których warto wspomnieć na tej liście? Na pewno po jakimś czasie pojawi się zaktualizowany wpis, bo tak jak mówiłem - oferta cały czas się zmienia. Wasze typy wezmę pod uwagę w następnej odsłonie przeglądu gier z Xbox Game Pass.

Scroll to Top