W ubiegłym tygodniu siedząc na wózku inwalidzkim pokonywałam wysokie krawężniki, z zasłoniętymi oczami poruszałam się po torze przeszkód i próbowałam zrozumieć tekst nie słysząc głosu czytającej go osoby – te doświadczenia pozwoliły mi i innym wolontariuszom Orange Warsaw Festival zrozumieć, jak pomóc fanom z niepełnosprawnościami, którzy przybędą na nasze koncerty.
Kilkugodzinne szkolenie przygotowała dla nas Fundacja Polska bez Barier. Co jest ważne w komunikacji z osobami z wadami wzroku, jak pomóc osobie poruszającej się na wózku w pokonaniu przeszkód na drodze – to tylko niektóre z tematów. Najważniejsze, że nie ograniczaliśmy się do teorii, ale sami doświadczaliśmy, jak trudno na wózku pokonać wysoki krawężnik czy precyzyjnie poprowadzić osobę niewidomą na wskazane miejsce.
Orange Warsaw Festival zbliża się wielkimi krokami, a my pracujemy nad tym, aby był dostępny dla wszystkich fanów dobrej muzyki. Pod hasłem „Festiwal bez barier” już po raz drugi walczymy z różnymi barierami w przestrzeni, komunikacji, a także tymi w naszych głowach.
Specjalny Punkt Obsługi Priorytetowej, w którym będzie można uzyskać pełną informację o wszystkich wprowadzonych udogodnieniach, pomoc i asystę wolontariuszy, utwardzone kluczowe ciągi komunikacyjne, możliwość skorzystania z podwózki na terenie czy też dedykowane platformy zainstalowane w pobliżu obu scen - to przykłady naszych działań. Ponadto wybrane koncerty zostaną uzupełnione o audiodeskrypcję dla osób niewidomych i słabowidzących realizowaną przez Fundację Katarynka. Dokładne i kompleksowe informacje o wszystkich udogodnieniach znajdziecie na stronie Orange Warsaw Festival w zakładce dla osób z niepełnosprawnościami. Zakładka jest widoczna z poziomu menu głównego. Również nasza strona internetowa, dzięki współpracy z Fundacją Widzialni przeszła zmiany, aby dostosować ją dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Jestem przekonana, że uda nam się przygotować festiwal dostępny dla wszystkich fanów dobrej muzyki.