
Wzmocnienie sieci na pierwszej linii warszawskiego metra to efekt udostępnienia dla sieci 4G LTE pasma 2100 MHz oraz kolejnej nośnej 3G w paśmie 900 MHz. Pierwsza z nich odpowiada za ponad 90% całego transferu danych, druga za znaczącą część rozmów, dlatego poczujecie poprawę jakości i zasięgu w obu przypadkach.
Pierwsi z agregacją pasm 4G LTE na pierwszej linii metra
Oznacza, to że telefony klientów Orange i nju mobile, jako pierwsze mogą korzystać z agregacji pasma w warszawskim metrze. Co więcej możliwe jest obecnie korzystanie z sieci 4G LTE praktycznie nieprzerwanie na całej linii metra.
Jeżeli chcecie wiedzieć, czym jest agregacja pasma zajrzyjcie do tekstu: 7000 stacji bazowych z agregacją pasma dla klientów Orange
Nasi inżynierowie mocno się napocili, by w pierwszej linii warszawskiego metra uruchomić agregację pasm 4G LTE. Nie ułatwiają tego ograniczone zasoby radiowe, ani istniejąca na stacjach i w tunelach instalacja.
Jak warszawiacy korzystają telefonów w metrze?
Korzystając z okazji dopytałem kolegów o kilka ciekawostek dotyczących tego, jak korzystacie z sieci w warszawskim metrze. Największy ruch, także w sieci komórkowej Orange jest na stacji Politechnika, a na kolejnych miejscach są stacje Centrum, Pole Mokotowskie oraz Dworzec Gdański. Co nie powinno dziwić, godziny szczytu w naszej sieci obsługującej metro są między 8 a 9 oraz 16 a 17. Co również nie powinno dziwić – na wykresach ruchu w weekendy większych wzrostów natężenia o tej porze nie widać.
Komentarze
-
Dobra widomośc. Ciekawe czy ktoś kiedyś robił pomiar wartości pola elektormagnetycznego w takim metrze? W jednym wagonie mieści się ok 100 a może i więcej osób. Nie jestem żadnym spiskowcem, promieniuje wszystko, pytam z ciekawości.
-
I oczywiście te 100 osób posiada włączony telefon, a 50% z nich korzysta z Internetu? ;p ;p Ciekawe jakie wartości pokazałyby pomierniki?
-
Wszystko w normie. Przypominam, że im lepszy zasięg i wyższe parametry sieci tym natężenie pola elektromagnetycznego niższe.
-
-