Odpowiedzialny biznes

Pamiętajcie. Telefon zaufania działa dla dzieci i młodzieży

Kasia Barys Kasia Barys
10 października 2022
Pamiętajcie. Telefon zaufania działa dla dzieci i młodzieży

W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego warto przypomnieć, że od 14 lat działa telefon zaufania 116111. Wtedy konsultanci rozmawiali z dziećmi przede wszystkim o relacjach rówieśniczych, kłopotach w szkole czy rodzinie. Na przestrzeni lat dotychczasowe problemy zostały, ale niestety dołączyły też inne, głównie związane ze zdrowiem psychicznym.

Młodzi ludzie, którzy dzwonią i piszą do telefonu zaufania opowiadają o poczuciu osamotnienia, niezrozumienia, często bezradności, wobec tego, co je spotyka, depresji, czy próbach odebrania sobie życia. Dzieci, niezależnie od tego skąd pochodzą, mają takie same potrzeby - nadrzędna to poczucie bezpieczeństwa. Takich telefonów w 2021 roku było 42 391.

Dlatego pod numerem 116 111 czekają przeszkoleni i doświadczeni konsultanci - psycholodzy i pedagodzy. Na każdym dyżurze wspiera ich dodatkowo superwizor, który pomaga w szczególnie trudnych rozmowach czy interwencjach, kiedy konsultant w trakcie rozmowy poczuje, że zdrowie lub życie dziecka może być zagrożone.

W minionym roku Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podjęła aż 608 interwencji. Dzieci dzwonią każdego dnia, o każdej porze dnia i nocy. Za każdą rozmową stoi dziecko w trudnej sytuacji, które czuje, że jest samo ze swoim problemem. Konsultanci pomagają im poszukać w najbliższym środowisku osób życzliwych, które będę mogły być wsparciem i dać mu siłę oraz pokazać, że w każdej sytuacji warto szukać rozwiązań, nie robiąc sobie przy tym krzywdy.

Od 3 miesięcy, w związku z wojną w Ukrainie i dzięki wsparciu Fundacji Orange, zostały uruchomione dyżury w języku ukraińskim i rosyjskim. Konsultanci rozmawiają z dziećmi, które zostawiły swój dom z dnia na dzień i wraz z przyjazdem do Polski muszą mierzyć się z nową codziennością, często martwiąc się o bliskich, którzy zostali w kraju ogarniętym wojną. W Polsce wciąż jest ponad pół miliona dzieci z Ukrainy, a dziś na ukraińskie miasta spadły dziesiątki rakiet.

Dzieci z Ukrainy dzwoniły na telefon zaufania aż 564 razy. Każda rozmowa to znak, że ktoś potrzebuje pomocy. To rozmowy o tęsknocie za domem, adaptacji w Polsce, śmierci bliskich na wojnie, myślach samobójczych, przemocy w domu, czy negatywnych doświadczeń z przebywania w polskiej rodzinie. Przy telefonie na dyżurze ukraińskim pracuje 5 konsultantek, psycholożek, które same pochodzą z Ukrainy i mówią w ojczystym języku. Dokładnie znają sytuację dzieci, bo część z nich również uciekała przed wojną.

***

Telefon zaufania uzupełnia lukę w systemie pomocy dzieciom. Dla wielu młodych ludzi korzystanie z tego rodzaju wsparcia może być wstydliwe lub po prostu nowe. Jeśli znacie w swoim otoczeniu osoby, które mogą borykać się z problemami, Polaków czy Ukraińców, przekażcie im informację o możliwości skorzystania z telefonu zaufania za darmo i anonimowo. Powiedzcie im, że to OK mieć z czymś trudność i jest OK szukać i korzystać z pomocy.

Każdy, kto zadzwoni pod 116 111, może kontynuować połączenie w języku polskim, ukraińskim lub rosyjskim. Na ukraiński została też przetłumaczona strona 116111.pl, z której można wysyłać wiadomości do konsultantek. Więcej informacji w języku ukraińskim jest też na stronie Fundacji Orange.


Oferta

Smartfony i dron w weekendowych promocjach

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
08 października 2022
Smartfony i dron w weekendowych promocjach

Dla miłośników niedzielnej okazji przygotowaliśmy nowe smartfony Samsunga. Dodatkowo przez cały weekend taniej możecie kupić drona.

Zacznijmy właśnie od niego. W sobotę i niedzielę drona DJI Mini 2 (Mavic Mini 2) kupicie za 2 199 zł, czyli 200 zł taniej. Możecie go mieć płacąc jednorazowo lub w 20 ratach. Szczegóły tutaj. Jeśli zastanawiacie się, co łączy Orange i drony, zerknijcie na wpis Marty.

„Kamera świetna...odblokowali ustawienia Pro przy zdjęciach oraz nagrywaniu. Sprzęt jest pewny w lataniu oraz jest odporny na silniejszy wiatr. Mały, ale z wielkimi możliwościami. Bateria spokojnie wytrzymuje 28min. Zasięg i transmisja danych wspaniała. Godny polecenia.” - to jedna z opinii na stronie produktu w naszym sklepie. Sprawdźcie tutaj.

Flip i Fold tańsze o 1000 zł

Natomiast już TYLKO w niedzielę polecam śledzić naszą stronę. Obniżymy cenę 4 modeli Samsung Galaxy aż o 1000 zł! Do wyboru będą:

  • Samsung Galaxy Z Flip4 5G 128 GB 
  • Samsung Galaxy Z Flip4 5G 256 GB 
  • Samsung Galaxy Z Fold4 5G 256 GB
  • Samsung Galaxy Z Fold4 5G 512 GB  

Oferta jest limitowana, a liczba przecenionych urządzeń ograniczona. Kto pierwszy, ten lepszy!

Komentarze


Innowacje

Zostań Hi-Tech Girl

Marta Krajewska Marta Krajewska
08 października 2022
Zostań Hi-Tech Girl

Kilka lat temu magazyn Harvard Business Review ogłosił, że data scientist to najseksowniejszy zawód świata. Zgadza się z tym Marzena Ołubek, data scientystka z Orange. Jeśli dodamy do tego fakt, że dane to obecnie najcenniejsza waluta na świecie, to te osoby, które umieją czytać z danych, w przyszłości będą bogate. Dosłownie i w przenośni - przewiduje ekspertka.

Teraz studentki i absolwentki mogą zdobyć wymarzony zawód i rozwijać karierę w technologiach razem z Orange. Firma zaprasza je do udziału w wyjątkowym konkursie Hi-Tech Girls. Celem jest wskazanie dróg dalszego rozwoju i przyspieszenie ich kariery w technologiach przyszłości.

O Marzenie i jej pracy przeczytacie tutaj: Trenują algorytmy, wytyczają trendy

Orange od lat stawia na kobiety w technologiach i buduje zespoły oparte o różnorodność kompetencji i doświadczeń. Stworzył inicjatywę WłączOne, której celem jest zachęcanie kobiet do wyboru kariery w szeroko rozumianej branży tech.

Przeczytaj więcej na ten temat: Technologia jest kobietą

Dla kogo jest Hi-Tech Girls

Konkurs Hi-Tech Girls przeznaczony jest dla studentek politechnik i uniwersytetów od 3 do 5 roku studiów oraz dla absolwentek do roku po zakończeniu nauki. W tej edycji firma skoncentrowała się na 3 dziedzinach, wokół których powstały konkursowe zadania:

  • UX/UI (User Experience/User Interface),
  • Data & AI (Artificial Inteligence),
  • Cloud

Czytaj więcej o zawodzie UX/UI designera: Empatyczny strateg korporacji

Jak wziąć udział w konkursie

To proste. Wystarczy:

  • do 26 października zarejestrować się na stronie konkursu i zadeklarować wybór dziedziny, z której otrzyma się zadanie
  • w terminie od 28 października do 14 listopada przesłać rozwiązanie zadania, (zadania udostępnimy zarejestrowanym uczestniczkom 28 października).

Więcej o konkursie znajdziecie na stronie: Hi-Tech Girl

Dziewczyny, do technologii

Jak potrzebne są tego rodzaju działania pokazują statystyki. Eurostat podaje, że kobiety w Polsce stanowiły w 2020 roku 15% wśród wszystkich specjalistów IT. W całej UE ten odsetek wynosi 18,5%. Odsetek kobiet w firmach technologicznych powoli rośnie. Według Deloitte, w 2019 udział ten wynosił 22,4%, w 2020 – 23,1%, w 2021 – 24%, a prognozy na 2022 oscylowały wokół 25%.

- Szeroko rozumiany rynek IT z nadzieją patrzy na kobiety. Zróżnicowane zespoły, w których są zarówno mężczyźni jak i kobiety, są bardziej efektywne i osiągają lepsze rezultaty – a na tym w Orange nam szczególnie zależy  - mówi Agata Rokita, koordynatorka konkursu Hi-Tech Girls. Dodaje również, że wg. badania „Kobiety w IT 2022” przeprowadzonego przez NoFluffJobs, odsetek kandydatek zainteresowanych wejściem do branży osiągnął już ponad 40%, co jest dobrą wróżbą na przyszłość .

Scroll to Top