;

Bezpieczeństwo

Phisherzy coraz sprytniejsi (4)

Michał Rosiak

23 marca 2017

Phisherzy coraz sprytniejsi
4

Michał Rosiak

Dziś będzie krótko, ale treściwie. Ostrzeżeń w sumie nigdy za mało, no nie? Odwiedzili nas dzisiaj w bezpieczeństwie IT goście. W sumie to nic dziwnego, że przedstawiciele różnych dostawców przyjeżdżają pogadać o różnych rzeczach, np. o tym jak zapobiegać phishingowi. Nagle jeden z gości sięga po telefon i mówi:

– O, zobaczcie, ja mam świetny przykład bardzo przemyślnego phishingu!

Grafika prezentująca informacje o ataku pishingowym z adresu service@paypał.comCo z tą wiadomością jest nie tak? Dla ułatwienia zaznaczyłem czerwonym kwadracikiem dwa kluczowe miejsca – jedno, które trzeba zobaczyć i drugie, w które absolutnie nie wolno klikać. No i dwie litery w pierwszym akapicie też nie wyboldowały się przypadkiem 🙂

Czego jak czego, ale sprytu przestępcom odmówić nie można. Wręcz dziwne, że dopiero teraz zaczynają się orientować, że polskie znaki diakrytyczne mogą im pomóc w poprawie efektywności ich niecnego procederu. Pomyślcie sami – na co zwrócicie uwagę, dostając takiego maila? Oczywiście przy założeniu, że macie konto na Paypalu (Paypału?), bo w przeciwnym przypadku od razu zorientujecie się w podstępie. Proste – najistotniejsze będzie, że przecież ktoś zalogował się na Wasze konto? A co wtedy robimy? O rany, szybko, muszę zmienić hasło, zalogować się!

No właśnie. W efekcie ze sporym prawdopodobieństwem o tym, że nie macie konta w serwisie Paypał, zorientujecie się wtedy, gdy zobaczycie na karcie płatniczej transakcję z tego serwisu bez „ł”, bo przecież właśnie podaliście złym ludziom swój login i hasło.

Co robić? Uważać. Niczego nie klikać odruchowo, nie dawać się złapać na tak naprawdę prostackie metody manipulacji, mające wywołać w Was poczucie niepokoju i konieczność natychmiastowej reakcji, „bo przecież moje pieniądze!”. Wszystko. Czytajcie. Powoli. A jeśli macie konto w danym serwisie i chcecie się upewnić, czy na pewno nic się nie stało, nie klikajcie linka! Po prostu wpiszcie adres w przeglądarce.

W sumie w ogóle bezmyślne klikanie jakichkolwiek linków nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście jeśli macie stuprocentową pewność, wiadomość jest od znajomego, nie brzmi dziwnie, nic nie wzbudziło w Was poczucia zaniepokojenia – oczywiście tak. W innym przypadku – wpiszcie adres z ręki, albo zajrzycie „pod link”, najeżdżając nań myszą, czy adres, który się wtedy pojawi, jest dokładnie taki, jakiego oczekujecie. I pamiętajcie, że małe „el” wygląda dokładnie tak samo, jak duże „i”, zbitka małych liter „er” i „en” bliźniaczo przypomina małe „em” i pewnie jeszcze sporo takich pułapek dałoby się znaleźć. Jeśli cokolwiek wzbudza choć trochę Wasze podejrzenia – upewniając się, czy wszystko jest w porządku może stracicie kilka sekund, ale oszczędzicie nerwy.

Udostępnij: Phisherzy coraz sprytniejsi
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  mike278 11:26 23-03-2017
  Zgaduje że autorem Pan Michał Rosiak. :) Pishing był,jest i będzie. Na szczęście wystarczy byc zwyczajnie ostrożnym. I to nawet nieprzesadnie, wystarczy trochę rozsądku i zasad. Żona i syn nauczeni przestrzegania 2 zasad. NIGDY NIE OTWIERAJ MAILI.KTORYCH NADAWCÓW NIE ZNASZ. NIGDY NIE KLIKAJ W ŻADNE LINKI NA FORACH, MAILACH ETC. I w sumie ja jestem spokojny. Tym bardziej że z bankowości korzystam tylko ze swojego komputera i tylko ja do niego siadam. A ze jestem paranoikiem ;) to i szanse na złapanie się na jakis syf są małe
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 09:47 26-03-2017
   Lubię to!
   Odpowiedz
 • komentarz
  Grzesiek 12:25 23-03-2017
  Ja uważam ale przez te wszystkie niebezpieczeństwa popadłem w lekką paranoję :) Doładowuję PayPal za 100/200 zł maks. Jak więcej potrzebuję to też jednorazowo. Staram się nie trzymać tam gotówy na zapas.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 07:18 27-03-2017
  Jestem pod wrażeniem Twoich nowych informacji... Dzięki za ostrzeżenia.
  Odpowiedz

;

Inne

Poranny przegląd prasy (15)

Piotr Domański

22 marca 2017

Poranny przegląd prasy
15

Piotrek Domański

Nie przypominam sobie, byśmy przygotowywali dla Was przegląd prasy na blogu. Dzisiaj jest dobra okazja, więc pozwolę sobie na mały eksperyment. Pojawiły się bowiem dwa bardzo ciekawe wywiady. GSMonline rozmawia z Mariuszem Gacą o ofercie Orange Love. Z kolei agencja Newseria z Piotrem Jaworskim o najnowszym raporcie naszego CERT. Do tego warto dołożyć dwa ciekawe artykuły w prasie –w Rzeczpospolitej i Pulsie Biznesu. A zatem do dzieła!

GSMONLINE.PL Mariusz Gaca: nigdy nie odeszliśmy od subsydiowania smartfonów, chcemy być ważnym graczem na rynku telewizyjnym

Mariusz Gaca, wiceprezes zarządu ds. rynku konsumenckiego Orange Polska, udzielił wywiadu serwisowi GSMONLINE.PL. Jest w nim sporo o Orange Love, ofertach łączonych i telewizji 4K Ultra HD. Ciekawym wątkiem jest także temat subsydiowania telefonów w ofertach abonamentowych.

http://gsmonline.pl/newsy/mariusz-gaca-wywiad-orange-love

Newseria Biznes: Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Trzykrotnie wzrosła liczba zainfekowanych telefonów komórkowych

W rozmowie z agencją informacyjną Newseria Piotr Jaworski, dyrektor wykonawczy ds. sieci Orange Polska komentuje raport CERT Orange Polska. Zwraca uwagę na rosnącą liczbę zagrożeń w internecie, szczególnie tych na urządzeniach mobilnych. Podsumowuje także pierwszy pełny rok funkcjonowania CyberTarczy, która chroni klientów Orange.

https://biznes.newseria.pl/news/cyberprzestepcy-szukaja,p1283131712

Rzeczpospolita: Pracodawcy wierzą w swoją markę

Ciekawy tekst o tym w jaki sposób pracodawcy, w tym również Orange Polska poszukują kandydatów do pracy. Pojawia się między innymi wątek, o którym czasem piszemy na blogu – różnych konkursów i nagród, które zdobywamy. A artykuł pozwala zobaczyć szerszą perspektywę.

http://www.rp.pl/Rynek-pracy/303219855-Pracodawcy-wierza-w-swoja-marke.html

Puls Biznesu: Wielka wojna telewizji z internetem

Anna Bełcik, dziennikarka Pulsu Biznesu opisuje w tekście rywalizację między telewizją a internetem. Powołując się na raport PwC pisze, że blisko 40 proc. polskich internautów spędza od trzech do czterech godzin dziennie na oglądaniu treści wideo. Zwraca także uwagę na inne zjawiska, które zachodzą na styku tradycyjnego TV i wideo w sieci. Warto zajrzeć.

https://www.pb.pl/wielka-wojna-telewizji-z-internetem-857344

Udostępnij: Poranny przegląd prasy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  mike278 10:38 22-03-2017
  Czy autorem jest Piotrek? ;) Pomysł ciekawy aczkolwiek np z tezą subsydiowania to się nie do końca zgadzam. Często opłaty wstępne i suma rat wychodzi porównywalna jak cena w sklepach. Sytuację poprawia jedynie rabat za inną usługę np. mobile i Neo. Wtedy fakt wychodzi taniej.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:50 23-03-2017
   Ale my nie mamy nic przeciwko temu, byście kupowali u nas więcej niż jedną usługę ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike2 13:54 23-03-2017
    Wiem a propos wielu usług masz już może jakieś info dla mnie?
    Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 11:08 22-03-2017
  Ale żeby być sprawiedliwym ostatnio przed świętami w grudniu była oferta z dofinansowaniem. Żona za Huawei P9 lite zapłaciła 50 plnow w abo 70 czyli po rabacie za neo zaledwie 35. I to jest potężne subsydiowanie. Tu się zgodzę całkowicie. Ale oferta krótko była oferowana.
  Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 11:57 25-03-2017
   A gdzie info że w ofercie pojawił się Huawei P 10 lite i to jak na nowość całkiem fajnych cenach?
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 12:24 25-03-2017
    Na razie tylko w cenniku, jeszcze na naszej stronie go nie znajdziesz. Ale gdy się pojawi napiszemy o nim.
    Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 11:58 22-03-2017
  A gdzie prasa? Poranny przegląd RSS ;-)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 12:45 22-03-2017
   MAURYCY szanuję ciężką pracę dziennikarzy, którzy pisali teksty i jeżeli sami nie zdecydowali się nimi podzielić za darmo, nie wrzucę zdjęć z gazety. Dlatego w artykule są linki do tekstów. Jeżeli chcesz poszukać w prasie, to tekst w Pulsie Biznesu jest na stronie 16, a w Rzeczpospolitej na B7.
   Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 13:16 22-03-2017
  Na jakim obszarze kraju procentowo korzystacie obecnie wspólne z nadajników TM ❓
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:48 23-03-2017
   Niestety nie podajemy takich informacji.
   Odpowiedz
  • komentarz
   j 15:55 24-03-2017
   Ogólnie to jest coś około po połowie. Ponad 5000 nadajników jest Orange i ponad 5000 T-mobile i z tych ponad 10 tys. stacji nadaje sygnał zarówno Orange jak i T-mobile. Nie można wskazać konkretnego obszaru, bo taki obszar to cały kraj. Więcej można znaleźć na mapa.btsearch.pl
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 16:53 22-03-2017
  O fajny wpis, ciekawe linki do prasówki :) Można tak częściej?? :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:45 23-03-2017
   Pewnie, jeżeli tak jak wczoraj będzie więcej ciekawych newsów, a my będziemy mogli je jakoś podlinkować (bo tak jak pisałem zdjęcia strony nie wrzucimy), to pewnie tak ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Rado 11:34 23-03-2017
  Jak tam VoLTE i WiFi Calling na iphone? W tym stuleciu będzie? TMobile potrafi.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:52 23-03-2017
   Tak jak już kilka razy pisałem - pracujemy nad tym. Nie trać nadziei, bo wydaje mi się (choć technikiem nie jestem) jesteśmy bliżej niż dalej ;-)
   Odpowiedz

;

Oferta

Konkurs „Zakochaj się w Orange Love” (12)

Piotr Domański

21 marca 2017

Konkurs „Zakochaj się w Orange Love”
12

Piotrek Domański

Zakładam, że już wszyscy widzieliście naszą ofertę Orange Love. Prostą, w rozsądnej cenie, a jednocześnie zapewniającą masę możliwości. Jeżeli jeszcze się na nią nie zdecydowaliście, mamy dla Was bardzo dobry argument – konkurs. I to nie byle jaki!

Wystarczy poprzez naszą stronę internetową lub pod numerem 510 700 700 zamówić dowolny pakiet usług Orange Love, a następnie zarejestrować go na www.klient.orange.pl/konkurs, podać kilka informacji, zaakceptować regulamin i uzupełnić zdanie. Nie jest to trudne zadanie – sam mam już kilka pomysłów na zakończenie zdania „Posiadając pakiet Orange Love, mogę…”. Ale zadanie to pozostawiam Wam. W konkursie udziału wziąć nie mogę, choć przyznaję, że z chęcią wygrałbym główną nagrodę w konkursie. W końcu najnowszy flagowiec Huawei P10 Dual SIM to bardzo fajny smartfon. Ładnie wygląda, ma porządne parametry, a na dodatek aparat z podwójnym obiektywem. Druga i trzecia nagroda to Huawei P9 Dual SIM (tutaj znajdziecie test), więc też nie ma się czego wstydzić. Pozostali laureaci konkursu otrzymają od nas głośnik JBL Clip 2, bardzo sympatyczny gadżet, który znacie już z naszych Happy Week’ów. Sam konkurs trwa jedynie do 27.03, więc trzeba się śpieszyć.

Moim zdaniem warto – sam Orange Love to świetna oferta, a że dodatkowo można zgarnąć fajny smartfon. Stanowczo lubię to 😉

Udostępnij: Konkurs „Zakochaj się w Orange Love”
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  PAWEŁ 15:22 21-03-2017
  Tylko , że nie każdy ma światłowód ???
  Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 16:02 21-03-2017
   A co to ma do rzeczy? Orange Love to także Neo do 80, ogólnie i Neo I światłowód określane są jako internet domowy. :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 16:17 21-03-2017
    Ba, Orange Love możesz mieć nawet z internetem mobilnym... tylko że wtedy w opcji bez telewizji. P.S. mike278 maila dostałem, potwierdzam
    Odpowiedz
    • komentarz
     PAWEŁ 17:59 21-03-2017
     Ale za to trzeba mieć szczęście w konkursie , a u mnie brak ?
     Odpowiedz
     • komentarz
      Piotrek Domański 18:06 21-03-2017
      A mi to wyglada na szukanie wymówek :-)
      Odpowiedz
     • komentarz
      mike278 18:55 21-03-2017
      Jeśli tylko podpisujesz umowę to grzech nie skorzystać. Oczywiście konkurs nie może być powodem żeby SPECJALNIE umowę podpisywać-to byłoby trochę nielogiczne. ;) Ale jeśli podpisujesz to startuj.
      Odpowiedz
      • komentarz
       PAWEŁ 19:11 21-03-2017
       Umowy na 24 miesiące są za długie , klient oczekuje umowy na czas nieokreślony albo góra na 6 miesięcy .
       Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 19:52 21-03-2017
  Konkurs fajny, ale mam jeszcze aktywne umowy i.......do zakończenia jeszcze trochę czasu zostało, tak więc trzymam kciuki za Was :) Piotrek ruszycie jeszcze z Testuj z Orange???
  Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 20:20 21-03-2017
   Chciałoby się co? ;) Tam dla odmiany to ja nigdy szczęścia nie miałem. Ani razu się nie załapałem nawet jak Orange dał te hurtowe ilości Mozarta o ile dobrze pamiętam.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Magda 15:23 22-03-2017
  szkoda że nie ma np darmowych nim sms mms po doladow. np 5zł 1tys za10zł 1tys za25zł to 2tys za30zł to 3tys za40zł to 4tys za50zł 5tys za100tys za 10tys za200zł 20tys ale z nim/mms sms i pakiet 50gb za25zł. 30gb za30zł 12zł 10gb
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 15:50 10-04-2017
  Wszystko fajnie czekamy na zmiany w ofercie na kartę dla karciarzy :):)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Robert 08:02 23-06-2017
  Orange Love to świetna oferta - tylko dlaczego mimo złożenia juz dwa razy zamówienia przez www nikt nie chce się ze mna skontaktowac w celu przedłużenia umówy, nie zależy Orange na kliencie?
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej