Odpowiedzialny biznes

Piłkarska kuchnia na tłusty czwartek

Jarosław Konczak Jarosław Konczak
03 marca 2011
Piłkarska kuchnia na tłusty czwartek

O tłustym czwartku dziś sporo słyszymy, a jeszcze więcej różne "tłustości" stestujemy organoleptycznie. Nie każdy jednak wie co na co dzień jedzą piłkarze i to dla nas ci najważniejsi bo reprezentanci Polski. O kuchni białoczerwonych opowiada kucharz reprezentacji  - Tomasz Leśniak. Smacznego!

O tłustym czwartku dziś sporo słyszymy, a jeszcze więcej różne "tłustości" stestujemy organoleptycznie. Nie każdy jednak wie co na co dzień jedzą piłkarze i to dla nas ci najważniejsi bo reprezentanci Polski. O kuchni białoczerwonych opowiada kucharz reprezentacji  - Tomasz Leśniak. Smacznego!


Bezpieczeństwo

Patrz na SMSy, czyli warto pilnować swoich pieniędzy

Rafał Jaczynski Rafał Jaczynski
03 marca 2011
Patrz na SMSy, czyli warto pilnować swoich pieniędzy

Ledwie przez banki i media gremialnie przetoczyła się fala ostrzeżeń przez trojanem Zeus (wcale nie nowym „produktem” sieciowych przestępców) i jego mobilną wersją, a w sieci pojawiają się już informacje o jeszcze bardziej wyrafinowanym programie, którego celem jest kradzież naszych pieniędzy.

W przeciwieństwie do dotychczasowych „bankerów”, czyli trojanów przeznaczonych do wyprowadzania pieniędzy z kont nieświadomych użytkowników, OddJob – taką roboczą nazwę nadano nowemu narzędziu – nie wykrada haseł do systemów bankowych. Jak ładnie określiła to w swoim komunikacie firma, która jako pierwsza odkryła OddJob: „On nie kradnie haseł, tylko wchodzi do banku, po cichu przemykając użytkownikowi pod pachą”. A kiedy już się przemknie, może przejąć aktywną sesję, czyli „odłączyć” użytkownika zarażonego komputera od banku i „wejść” na jego miejsce. Nie pomoże nawet wylogowanie z banku – choć użytkownik będzie widział na ekranie informacje o opuszczeniu systemu, przestępca wciąż będzie w nim buszował, przeprowadzając swoje transakcje, bądź podmieniając dane z naszych zaplanowanych operacji na swoje!

Do tej pory stwierdzono już ataki za pomocą OddJoba w USA, Danii i – niestety – w Polsce. Jak sobie z nim poradzić? Póki co nie tak łatwo, jak z dotychczasowymi „bankerami”, bowiem konfiguracja trojana pobierana jest za każdym razem z zewnętrznego serwera, nie zaś jak zazwyczaj zachowana na dysku zarażonego komputera, gdzie wykrywa ją oprogramowanie antywirusowe. Na pewno pomoże unikanie podejrzanych stron, bowiem większość komputerów, na których stwierdzono OddJoba została zarażona za pośrednictwem witryn, zmodyfikowanych przez crackerów. A przede wszystkim pamiętajmy, że rutyna przy przeprowadzaniu operacji finansowych zdecydowanie nie jest wskazana. Zawsze patrzcie, jakie transakcje potwierdzacie w systemie bankowym, a jeśli numer konta, bądź kwota na SMSie z hasłem są inne, niż te, które wpisaliście – nie wpisujcie hasła. I oczywiście uaktualniajcie na bieżąco bazy swoich antywirusów, do których prędzej, czy później trafi odpowiednia szczepionka.


Odpowiedzialny biznes

Wspólna siedziba

Ryszard Kaminski Ryszard Kaminski
02 marca 2011
Wspólna siedziba

Będziemy pracować razem. W Alejach Jerozolimskich 160 w Warszawie stanie nowy, energooszczędny i przyjazny dla środowiska budynek. Pomieści ok. 3300 pracowników TP i Orange rozproszonych dziś w kilku biurowcach. To znacznie tańsze a jednocześnie sprzyjające komunikacji i współpracy rozwiązanie. Wczoraj rozpoczęła się budowa, a już w 2013 roku wprowadzimy się do nowej siedziby.

Zaprojektował ją Stanisław Fiszer znany choćby z gmachu GPW w Warszawie czy ambasady Japonii w Paryżu. Stworzył projekt typu kampus (budynek główny + 4 połączone z nim skrzydła) o łącznej powierzchni 44 tys. m2. Budynek będzie zużywał o 30% mniej energii w porównaniu do podobnych biurowców. Dlaczego? Dzięki specjalnym pokryciom dachu, niskiej zabudowie - 6 pięter,  nowoczesnym systemom ogrzewania i odzyskiwania ciepła i maksymalnemu wykorzystaniu światła dziennego. Zresztą zobaczcie sami.

Podobało się? Mam nadzieję że tak. Dla amatorów jednośladów mam jeszcze informację, że do ich dyspozycji będzie parking dla rowerów z szatnią i zapleczem sanitarnym. I jeszcze ciekawostka. Wykonany pod klucz przez inwestora, firmę Bouygues Immobilier budynek będziemy dzierżawić. Dlaczego? Bo tak się bardziej opłaca. Jak się okazuje dla firm znacznie korzystniej jest wynajmować biura niż budować własne. Przyznam, że o tym nie wiedziałem. A Wy?

Scroll to Top