Odpowiedzialny biznes

Piłkarska kuchnia

Marek Wajda Marek Wajda
07 października 2011
Piłkarska kuchnia

Teraz trochę sekretów z piłkarskiej kuchni. Żeby piłkarz miał siły musi dobrze zjeść. Zapraszam na szybki przegląd koreańskiej kuchni.

Nie bójcie się - nasi piłkarze przed meczem nie skosztowali tych produktów. O 14 lekki obiad: rosół i pierś kurczaka gotowana i delikatnie grillowana i sałaty. O 17 ostatni posiłek przed wyjazdem na mecz: dużo węglowodanów, makarony i kilka rodzajów sosu.

Właśnie wyjeżdżamy na mecz. Trzymajcie kciuki!


Odpowiedzialny biznes

Przed meczem

Marek Wajda Marek Wajda
07 października 2011
Przed meczem

Dzisiaj mecz, ale przyznam, że nie czuje się tu jego nastroju. Oczywiście nie mówię o kadrowiczach, ale o atmosferę w Seulu. Nie widać kibiców, w żadnej gazecie ani słowa o meczu.

Są relacje z golfa, któremu poświęcone są 2 kanały telewizyjne, o baseballu, którego rozgrywki na żywo są często transmitowane.

Jest nawet kanał poświęcony grze Gumoku (przekładanie białych i czarnych kamyczków)!

Na ligowych meczach piłki nożnej stadiony świecą pustkami, ale podobno na dzisiejszym ma być prawie komplet, czyli 60 tys.  (w Seulu mieszka ponad 10 mln, w całej aglomeracji 26 mln) fanatycznych i głośnych kibiców - mają nie tylko wuwuzele ale prawdziwe trąby.


Odpowiedzialny biznes

W komplecie

Marek Wajda Marek Wajda
06 października 2011
W komplecie

Z samego rana, tuż po godz. 7 ale polskiego czasu, czyli tutaj o 14, do reprezentacji dołączył trener Franciszek Smuda i kilku piłkarzy. Zaraz po wejściu do hotelu szybka narada ze sztabem szkoleniowym.

A później przywitanie z wszystkimi piłkarzami.

Popołudniu nasi reprezentanci odbyli trening (na stadionie na którym jutro zagrają mecz), cięższy niż wczorajsza "rozgrzewka" na wesoło.

Wrócili z niego po 20 koreańskiego czasu, w dobrych humorach.

Scroll to Top