;

Odpowiedzialny biznes

Piszemy raport zintegrowany (23)

Monika Kulik

21 marca 2017

Piszemy raport zintegrowany
23

Monika Kulik

Jak co roku przygotowujemy raport Społecznej Odpowiedzialności Orange Polska. W tym roku podjęliśmy nowe wyzwanie i przygotowujemy … raport zintegrowany, co oznacza, że dane finansowe i niefinansowe znajdą się w jednym wspólnym dokumencie, który zyska całkiem nową jakość.

A przy okazji przygotowujemy się już do realizacji nowych przepisów związanych implementacją w Polsce Dyrektywy 2014/95/UE w sprawie raportowania informacji niefinansowych. Wprowadza ona od 2017 roku dla wybranych firm, w tym dla naszej, obowiązek sprawozdawania kwestii związanych z obszarami: środowiskowym, społecznym i zarządzania.

Chciałabym zaprosić Was do dyskusji nad zawartością naszego Raportu. W 2014 roku przez kilka tygodni na blogu pracowaliśmy wspólnie nad kształtem i zawartością tego dokumentu w ramach cyklu „Piszemy raport CSR”.
W tym roku również liczę na Wasze podpowiedzi. Jakie dane niefinansowe – społeczne czy środowiskowe, powinny znaleźć się w tegorocznym dokumencie.

Spójrzcie na nasze poprzednie Raporty CSR – co warto przenieść, co uznać za mniej istotne, co dodać, aby dać pełny obraz firmy.

Aby zachęcić Was do dyskusji, obiecuję nagrody dla najbardziej aktywnych dyskutantów, którzy przedstawią ciekawe pomysły na treść.

Udostępnij: Piszemy raport zintegrowany
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  PAWEŁ 12:46 21-03-2017
  '' Zaangażowanie To czas na dialog z naszymi interesariuszami, czyli grupami ważnymi dla funkcjonowania firmy i takimi, na które firma ma istotny wpływ '' Ja uważam , że jedną z najważniejszych grup do funkcjonowania Orange są abonenci , i trzeba być na bieżąco ztym czego oni oczekują . Trzeba wprowadzić uproszczoną ofertę pre-paid gdzie no-limity będą nie w cyklach 30 dniowych ale również za 50 zł na 93 dni 100 zł 155 dni czy 200 zł na 10miesięcy i w tym gigabajty . Dla wielu było by prościej i wygodniej .
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 13:53 21-03-2017
   Paweł, czyli wpisuję, aby w Raporcie znalazły się kwestie opisu dialogu z klientami, a co do samego pomysłu na nowy produkt - to podsyłam do ludzi do oferty pod rozwagę jako pomysł od klienta ;).
   Odpowiedz
   • komentarz
    PAWEŁ 14:42 21-03-2017
    Dialog z klientami jest jednym z ważniejszych dla firm aby wiedziały czego np. abonent oczekuje . Moim zdaniem oferta pre-paid Orange jest zbyt '' opakietowana '' i przez to mało przejrzysta . Wprowadzić 3 pakiety głosowo sms-owe i 3 internetowe w wersjach 30 dniowych oraz no-limity w wersji 3 , 5 i 10 lub 12 miesięcy oprócz 30 dniowego gdzie były by minuty do wszystkich sieci w tym stacjonarne , sms-y , mms-y i internet .
    Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 12:50 21-03-2017
  Konsultowanie poszcz. działań CSR z klientami.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 12:53 21-03-2017
  Więcej infografik, wideo itd (w wersji pdf) niż tekstu.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 14:06 21-03-2017
   Krzysiek, to będzie wyzwanie, bo teraz piszemy także do finansistów ;) ale postaramy się o ikonografiki.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzysiek 11:17 24-03-2017
    Obok infografik także kody QR. Im mniej tekstu tym lepiej się czyta raport. Czytelnik musi sam z siebie chcieć wgłębić się w treści poszukiwać sensu konkretnych działań.
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 19:35 21-03-2017
  Może coś o Orange recykling?? Wpływ tej akcji na środowisko. Kolejna sprawa - Fundacja Orange :) To Wasze atuty, asy których nie ma żaden inny operator.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 14:24 22-03-2017
   Temat zbierania i recyklingu starych telefonów jest ważny z uwagi na wpływ na środowisko. Tak więc w raporcie się znajdzie.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 11:51 23-03-2017
  Poszcz. firmy określają swój CSR jako idealna drogę do rozwoju dialogu ze społeczeństwem. Warto podkreślić mocne strony CSRowej wersji Orange i różnic miedzy CSR konkurencji (o ile to jest) a CSR Orange.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Monika Kulik 09:36 27-03-2017
  Widzę, że powtarza się temat dialogu - w raporcie zintegrowanym opiszemy dialog z rożnymi interesariuszami i najważniejsze kwestie, jakie są przedmiotem ich zainteresowania.
  Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 06:39 29-03-2017
  Jakie oszczędności daje Orange elektroniczna faktura (ile zaoszczędzonych kartek, drzew, ha lasów, tonerów do drukarek, czasu na wydruk, zaadresowanie i nadanie listu itp.), która przynosi klientom oszczędności w postaci rabatu.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 08:53 29-03-2017
   Dzięki MAURYCY - ilość zaoszczędzonego papieru, drzewa i hektary lasu liczymy i będą w raporcie, zobaczę, czy da się inne proponowane przez Ciebie dane oszacować.
   Odpowiedz
   • komentarz
    MAURYCU 15:31 31-03-2017
    To było tak na szybko co mi przyszło na myśl. Może nie uda się dowiedzieć i przeliczyć wszystkiego, ale jakieś dane porównane do czegoś namacalnego dla przeciętnego Kowalskiego to wg mnie daje wiele do myślenia. Łatwiej sobie wyobrazić że np. miesięcznie dzięki elektronicznej fakturze zachowujemy małej wielkości park miejski a rocznie to tyle co Las Kabacki czy Park Śląski (oczywiście to tylko przykład).
    Odpowiedz
    • komentarz
     MAURYCU 09:20 03-04-2017
     Poszukamy obrazowych przeliczników, dziękuję za podpowiedź.
     Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 20:28 01-04-2017
  Warto podzielić raport na część polską i część reszty krajów gdzie działa orange. Czy wszystkie działania Grupy Orange są z automatu realizowane we wszystkich krajach gdzie na rynku jest Orange? Czy każdy oddział Orange ma pole do popisu i samo może realizować konkretne działania bez zgody Matki-Centrali?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 09:24 03-04-2017
   Podstawą działań CSR jest zawsze dialog z interesariuszami, co zapewnia dostosowanie do lokalnych potrzeb i oczekiwań. Pokreślimy ten wątek, aby zaznaczyć, że mimo pewnych wspólnych zasad w Grupie Orange, nasze działania zawsze są dopasowane do lokalnych potrzeb.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzysiek 12:39 10-04-2017
    Kiedy można zobaczyć pierwsze efekty odnośnie Raportu?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Monika Kulik 12:57 10-04-2017
     Pierwsza wersja raportu już niedługo - w 2. połowie kwietnia.
     Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 17:34 19-05-2017
  Przydałaby się lepsza współpraca z NGO. Np. Ngo zajmujące się szkoleniem osób niepełnosprawnych. Orange ,,zamawia" w takich ngo informatyków określonych umiejętnościach a rok później NGO dostarcza Orange określonych pracowników (np. osoby niepełnosprawne) o określonych umiejętnościach. Na to NGO zdobywa dotacje a Orange daje gwarancję zatrudnienia ON gdy oni zdadzą pozytywnie wszystkie egzaminy.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 08:19 22-05-2017
  Warto także stworzyć konkurs na działania CSR. Niech klienci wypowiedzą się na jakie akcje społeczne Orange powinien przeznaczyć pewne kwoty typu Kluby kodowania, Kluby sportowe, Działania ekologiczne itd. Klienci glosując wybierają działania, które według nich powinny być kontynuowane- coś w rodzaju Budżetu Obywatelskiego. Możecie być pierwszą firmą w Polsce lub na świecie, która rozwija Budżet Obywatelski w taki sposób.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 08:40 22-05-2017
   Krzysiek - dziękuję za oba pomysły - bardziej na działania, niż do raportu ;) Ad - współpracy z NGOs mamy kilka dobrych przykładów u siebie - Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, z którą już kilkanaście lat współpracujemy w ramach projektów związanych z bezpieczeństwem dzieci, Fundacja - Widzialni czy Integracja które nam pomagają w kwestiach dostosowania do klientów z niepełnosprawnościami i szkolą nas w tym zakresie. Co się zaś tyczy kwestii środków finansowych na działania społeczne - nasze programy są zawsze odpowiedzią na konkretne potrzeby społeczne i powstają w oparciu o badania i opinie ekspertów. Myślę, że budżety partycypacyjne sprawdzają się bardziej lokalnie, a nie w przypadku długofalowych programów społecznych o zasięgu krajowym. My również wykorzystujemy ten model dla pracowników - którzy decydują o środkach na dodatkowe działania w naszych lokalnych siedzibach.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzysiek 09:18 22-05-2017
    Może warto uruchomić identyczne działania adresowane do klientów. Klienci wybierają określone działania a Orange inwestuje w to małe pieniądze (rzędu 20 tys Ł).
    Odpowiedz

;

Innowacje

Zmiany w planach na 5G (24)

Piotr Domański

20 marca 2017

Zmiany w planach na 5G
24

Piotrek Domański

Mam dla Was newsa. Może troszkę dla koneserów, ale skoro ma to być blog także o telekomunikacji i sieci, to powinniśmy tutaj wrzucać informacje o rozwoju 5G. Przechodząc do sedna – organizacja 3GPP pracująca nad standardem sieci 5G doszła do konsensusu dotyczącego daty publikacji pierwszej „fazy” (czy mniej oficjalnie „wersji”) standardu 5G. Otóż publikacja została podzielona… na dwie „części”. Właśnie – nie fazy, tylko w sumie… nie wiadomo co, bo nazwy na to jeszcze nie ma.

Schemat prac nad 5G w 3GPP w latach 2017 i 2018

Publikacja pierwszej „części” została zaplanowana na grudzień 2017. Tak, już w tym roku będzie można mówić, że 5G zostało zestandaryzowane. Jest tylko jeden szkopuł – owe 5G będzie odpowiadało wyłącznie za transfer danych i to w trybie Dual Connecivity z 4G LTE. Oznacza to, że sieć 5G będzie niejako „doklejona” do podstawowych częstotliwości 4G LTE. Smartfon czy inne urządzenie w tej pierwszej wersji nie będzie mogło być podłączone wyłącznie do sieci 5G, ale zawsze do 4G z możliwością dołączenia zasobów 5G.

Co więcej, w pierwszych implementacjach, wspólne z siecią 4G będzie wszystko poza radiową siecią dostępową, czyli RAN. Chodzi tutaj o element sieci szkieletowej, zwany jako Evolved Packet Core, a w skrócie EPC.

Z kolei „część” druga „fazy” pierwszej zostanie zaprezentowana w czerwcu 2018 roku. Zakłada ona już zastosowanie poza transferem danych (skrótowo dla 5G – eMBB) także URLLC. O obu tych rodzinach zastosowań pisałem w poprzednim tekście o 5G . Więc polecam tamten tekst i moje oraz Marty wideo. Ale wracajmy do drugiej „części”. Zakłada ona także stworzenie osobnej sieci rdzeniowej dla 5G – niezależnej od EPC i istnienie trybu „standalone”, czyli możliwość by nasze smartfony, tablety i modemy łączył się wyłącznie z siecią 5G. Wybiegając jeszcze dalej w przyszłość planowane jest połączenie sieci rdzeniowej 5G (zwanej roboczo NextGen Core) z siecią radiową LTE co umożliwi zastosowanie w sieciach 4G pewnych mechanizmów z następnej generacji.

Na rysunku powyżej możecie zauważyć jeszcze jeden tajemniczy termin – ASN.1, który jest planowany zawsze 3 miesiące po zakończeniu pewnego etapu prac nad standardem. W skrócie mówiąc, dopiero ASN.1 jest zapisem standardu zrozumiałym dla maszyn i jest wymagany aby urządzenia zaprojektowane i wyprodukowane przez różne firmy rozumiały się nawzajem.

Jak widzicie nieco się zmieniło od czasu naszego ostatniego materiału na ten temat. Jak to się mówi… wszystko jest „rozwojowe”. Dlatego tak trudno wydawać ostateczne sądy o tym czym będzie 5G. Z drugiej strony sporo już wiemy. Na przykład, co na pewno nie znajdzie się w pierwszej fazie i pojawi się dopiero w kolejnej – w 2019 r. Ale o tym już niedługo opowiemy Wam z Martą.

Mediateka

Udostępnij: Zmiany w planach na 5G
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  PAWEŁ 18:29 20-03-2017
  A kiedy ruszy pierwszy nadajnik 5 G ❔ W grudniu 2017 ❓ czy czerwcu 2018 ❔ A może jeszcze później ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:41 21-03-2017
   Grudzień 2017 i czerwiec 2018 to dwie daty opublikowania kolejnych części pierwszej fazy 5G. Na razie skupiamy się na sieci 4G, tak by działała możliwie najlepiej i była dostępna do jak największej liczby Polaków. Zresztą widać to w wynikach na speedtest.pl. A, że wyczuwam nutkę ironii, pozwolę sobie zadać pytanie: czy w związku z tym, że 5G to raczej nie kwestia najbliższych pół roku mamy o tym nie pisać i nie brać udział w pracach nad standardem?
   Odpowiedz
   • komentarz
    PAWEŁ 10:51 21-03-2017
    Jak najbardzie piszcie i bierzcie udział w pracach nad 5 G , skoro będzie jeszcze lepsze od 4 G . Korzystam z LTE Orange i widzę różnice między 3 G a 4 G , LTE jest stabilniejsze nie zacina się i nie zrywa połączeń tak jak na 3 G .
    Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 11:50 21-03-2017
    Dokładnie, w pierwszej kolejności niech 4G obejmie 99.99% powierzchni Polski w dobrej jakości a dopiero zajmijcie się 5G :) Po raz kolejny podkreślam że sporo jeżdzę po swoim województwie i jest wiele miejsc gdzie o dobrym zasięgu 3G można tylko pomażyć.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 13:13 21-03-2017
     pablo_ck, raczej w przewidywalnej przyszłości nie będzie tak, że pokryjemy zasięgiem 4G całą powierzchnię Polski. Niestety z fizyką nikt nie wygra ;-)
     Odpowiedz
     • komentarz
      pablo_ck 19:27 21-03-2017
      Ja jednak liczę na Was. Chociaż o dobry zasięg 3G, tak by można było korzystać w sposób bezproblemowy z internetu - sprawdzić np. stan ubezpieczenia pacjenta.
      Odpowiedz
 • komentarz
  nn 19:26 20-03-2017
  Czy 5G będzie to odrębna sieć na odrębnych pasmach tak jak jest obecnie w 2G, 3G i LTE?Trzeba się obawiać cięcia pasma w starszych technologiach? Czy jest jakieś założenie, że mając np. 20MHz pasma, 15MHz będzie można użyć do pobierania, a tylko 5MHz do wysyłania? Musi być to 1:1 pasma dla downlinku i uplinku? Strasznie się to pasmo marnuje pod możliwość wysyłania... Pytając już w odpowiednim do tego miejscu - czy jest jakaś bliższa data uruchomienia przenoszenia aktywnej transmisji z 3G do LTE? Chociaż w zaokrągleniu do kwartału.
  Odpowiedz
 • komentarz
  m 19:34 20-03-2017
  Jak będą nazywały się nadajniki 5G? 2G to BTS, 3G to nodeB, LTE to enodeB, a 5G? :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:59 21-03-2017
   W 5G stacja bazowa będzie nosiła nazwę gNB. Wiąże się z tym ciekawa historia. Początkowo miał to być skrót od Next Generation NodeB, ale do NodeB chciano dodać tylko jedną literę w nazwie. nNB mogło się niektórym mylić z NB więc wybrano nazwę gNodeB.
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 11:34 21-03-2017
    Piotrze czy mógłbym Cię poprosić byś sprawdził folder SPAM? Masz tam "kukułcze jajo" ;) ode mnie. :)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Robert 20:10 20-03-2017
  A ja z innej beczki: kiedy w końcu iPhone dostanie VoLTE i WifiCalling? ;-)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Orange Ekspert 09:28 21-03-2017
   Obecnie w naszej sieci usługę wspierają telefony: Samsung Galaxy S7, S7 Edge, A3 2017, A5 2017, Sony Xperia XZ oraz Orange Dive 71. Lista telefonów będzie się stale rozszerzać o nowe modele, o czym będziemy informować na naszej stronie.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:31 21-03-2017
   Ja tylko dodam od siebie, że praca wrze ;-)
   Odpowiedz
  • komentarz
   MAURYCY 09:55 21-03-2017
   Jeżeli warunkiem będzie brandowany soft to obawiam się że nigdy. Całe szczęście Apple nie pozwala zasyfiać softu (ups przepraszam - dogrywać jakże ciekawe i niezbędne aplikacje firm trzecich).
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 09:57 21-03-2017
    Żebyś się nie zdziwił ;-) A co do operatorskiego softu - każdy ma swoje zdanie.
    Odpowiedz
    • komentarz
     MAURYCY 10:06 21-03-2017
     Ale ja bardzo chętnie się zdziwię bo, jak już pisałem parę razy, mam jedną/dwie kropki zasięgu w mieszkaniu, więc wificalling by mnie jak najbardziej ucieszył :-)
     Odpowiedz
     • komentarz
      escapers 10:22 21-03-2017
      nie Ty jeden ;-) wszyscy nie mogą się już doczekać kiedy WiFiCalling ruszy na iPhonach :) miejmy tylko nadzieje, że jak już tak wrze.. to to kwestia dni, lub nawet godzin ;-)
      Odpowiedz
      • komentarz
       Piotr Domański 10:26 21-03-2017
       To że praca wrze oznacza, że pracujemy bardzo intensywnie nad iPhone'ami. Ale proszę o to, byście nie wyciągali z tego pochopnych wniosków ;-)
       Odpowiedz
       • komentarz
        escapers 10:54 21-03-2017
        a już myślałem, że jak wiosna zawitała to i WiFiCalling na iphony zawita ;-) no nic.. widzę, że pozostaje nam tylko czekać... miejmy nadzieję, że już niedługo, ale za to pewnie będzie pięknie śmigać ;-)
        Odpowiedz
        • komentarz
         Piotrek Domański 16:37 22-03-2017
         Ja też korzystam z iPhone i nie tracę nadziei ;-)
         Odpowiedz
         • komentarz
          escapers 18:55 22-03-2017
          To ciśnij tam ile się tylko da ;-)
          Odpowiedz
       • komentarz
        kuba 19:05 21-03-2017
        Panie Piotrku kiedy pan opisze technologię internetu MoCA Multimedia over Coax Alliance.
        Odpowiedz
        • komentarz
         Piotrek Domański 16:35 22-03-2017
         Już opisałem :-) choć faktycznie pod inną nazwą. http://biuroprasowe.orange.pl/blog/g-fast-co-zrobic-gdy-swiatlowod-nie-siega-do-mieszkania-wielki-powrot-cyklu-siec-szkieletowa/
         Odpowiedz
 • komentarz
  Marta Cieślak-Krajewska 15:24 21-03-2017
  Ciągle zmiany, a drugi odcinek w przygotowaniu. I jak tu pracować? ;-)
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Porozmawiajmy o circular economy (24)

Monika Kulik

17 marca 2017

Porozmawiajmy o circular economy
24

Circular economy (CE) – gospodarka cyrkularna, czy inaczej gospodarka obiegu zamkniętego, to pojęcie coraz częściej pojawiające się w dyskusji o wpływie firm na otoczenie i w polityce gospodarczej Komisji Europejskiej.

Koncepcja ta zakłada przejście od modelu liniowego gospodarki (produkcja – użycie – wyrzucanie) do modelu cyrkularnego, w którym odpady stają się zasobem do dalszego wykorzystania i nadal funkcjonują w obiegu gospodarczym, stając się po odnowieniu nowym produktem lub komponentem innego produktu albo usługi. Idea ta uwzględnia wszystkie etapy życia produktu: od projektowania, poprzez produkcję, użytkowanie, zbieranie odpadów, aż do ich zagospodarowania.

Ilustracja gospodarki obiegu zamkniętego - wykres w postaci koła. Proces zaczyna się od pozyskania z zewnątrz surowców, które wchodzą do cyklu kołowego, który składa się etapów – projekt, produkcja i przetwarzanie, dystrybucja, konsumpcja i ponowne wykorzystanie oraz naprawa, zbiórka, recykling łącząc się z pierwszym etapem projektowania, itp. Tylko część odpadów, które nie mogą być przetworzone – odpady resztkowe wychodzą z cyklu kołowego na zew.

Gospodarka obiegu zamkniętego za www.europarl.europa.eu

Ekonomia obiegu zamkniętego wymaga nie tylko zmiany modelu biznesowego, ale też nowego sposobu konsumpcji. Tym zmianom sprzyjają nowe technologie, które dają narzędzia dla nowych konsumentów – np. do ekonomii współdzielenia (sharing economy), wymiany rzeczy, wspólnego kupowania produktów do użytkowania czy aplikacji pomagających w znalezieniu podwózki samochodem (carpooling) czy miejsca do spania podczas wakacji (couchsurfing). Jest to więc ważny temat dla firm, takich jak nasza.

Dlatego zapraszamy Was do dyskusji na temat wyzwań dla Orange związanych z gospodarką cyrkularną w 2 obszarach:

 1. Przekształcanie produktów i usług dostarczanych klientom

  Co powinniśmy zrobić, o czym pomyśleć, aby usługi i produkty z naszej oferty – telefony, modemy – były bardziej przyjazne środowisku, jak zwiększyć ich liczbę odzyskiwaną z rynku, czy edukować klientów na temat materiałów wykorzystywanych, a może zachęcać ich do naprawy i dłuższego użytkowania telefonów?

 2. Rozwój innowacji telekomunikacyjnych w celu promocji CE w społeczeństwie

  Jak możemy wykorzystać nowe technologie – aplikacje, chmurę, Big Data czy internet rzeczy do tworzenia rozwiązań sprzyjających tworzeniu usług czy produktów w modelu gospodarki obiegu zamkniętego czy zmiany naszych zachowań jako konsumentów?

Czekamy na Wasze uwagi, pomysły czy przykłady do naśladowania z innych firm czy rynków.
Zapraszam wcześniej do przejrzenia rozdziału „czyste środowisko” w naszym raporcie społecznym, żebyście wiedzieli, co już robimy.

Najlepsze pomysły nagrodzimy – torbami, które wykonane zostały ze zużytych banerów .

Udostępnij: Porozmawiajmy o circular economy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emila 16:04 17-03-2017
  a może warto pomyśleć nad akcjami dla klienta który nie wie co może zrobić z niepotrzebnym mu już używanym telefonem? sama mam w szufladzie schowanych kilka, niektóre są pewnie jeszcze działające, ale kurzą się i starzeją nieużywane, choć pewnie mogłyby być użyte lub oddane do profesjonalnego recyklingu
  Odpowiedz
  • komentarz
   Orange Ekspert 19:00 17-03-2017
   @emila, zajrzyj tutaj: https://www.orangerecykling.pl/ :)
   Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 19:01 17-03-2017
   TRAFIŁAŚ W SAMO SEDNO!!! Ostatnio pisałem o podobnym "problemie" w przypadku "starszych" telefonów w tym wątku: http://biuroprasowe.orange.pl/blog/dajemy-drugie-zycie-modemom-i-routerom-video/ Niestety brak odzwewu traktuję, jako "tumiwisizm" i mało popularny temat w orange; bo te 77zł musi ZOSTAĆ!?... Ekologia - tak, ale ktoś musi zapłacić, czyli klient?...
   Odpowiedz
   • komentarz
    Monika Kulik 08:03 18-03-2017
    Dziękuję za pomysły. Bierzemy je pod uwagę i popracujemy nad nowymi pomysłami zachecenia klientów do oddawania starych telefonów. Mamy juz wspomiany portal www.orangerecykling.pl i można oddac telefon tez w salonie, ale jak widać potrzeba więcej informacji dla klienta i większej motywacji dla niego do wykonania tego ruchu;) Druga rzecz to przywracanie takich telefonow na rynek po odnowie - mamy też taką linie odnowy i ok 10 000 telefonow można co roku kupić w opcji "odnowiony-jak nowy" i cieszą się one dużym powodzeniem. Pomysł z SIM do sprawdzenia na ile to jest możliwe np. pod względem prawnym również. A jakieś jeszcze pomysły?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Krzysiek 13:45 20-03-2017
     sam teraz oddałem 5 starych telefonów. Super sprawa. Szkoda, ż klient nie otrzymuje nic symbolicznego w zamian typu gadżety Orange.
     Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 14:57 18-03-2017
    @emitelek, ale przecież Ci wtedy odpowiedziałem ;-) Dokładnie o 08:59 8 marca. Prowadzimy skup urządzeń, pod adresem https://www.orangerecykling.pl/. Ba! Nawet wyślemy do Ciebie kuriera, by to urządzenie odebrał. Prowadzimy także zbiórkę (i w zamian dajemy nagrody) na festiwalach. Więc śmiem się z Tobą nie zgodzić ;-)
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 16:40 18-03-2017
     Piotrze! Proponujesz jakieś drogi okrężne (recykling), które nie są POTRZEBNE!!! Mając sprawny w 100% telefon nie mogę z niego skorzystać, bo ma waszego sim-locka!!! Więc nie pisz mi, żeby jakiś kurier wziął ode mnie sprzęt, w zamian za jakieś "nagrody"!... Czy NAPRAWDĘ nie widzisz problemu w tym nieszczęsnym blokowaniu telefonu? Proponuję, aby w "starszych" modelach np. powyżej 5 lat, sim-lock był zdejmowany ZA DARMO!!! - i TO było by posunięciem PRO-EKOLOGICZNYM i "zbawieniem" dla wielu osób, których nie stać na nowy (stary) telefon! :D Pozdrawiam i mam nadzieję, że do tego kiedyś W KOŃCU dojdzie...
     Odpowiedz
     • komentarz
      pablo_ck 09:25 20-03-2017
      emitelek zdjęcie simlocka z jakiegoś 5 letniego bubla kosztuje jakieś 20 zł. Sam te buble lubię, bo uważam że stare telefony mają swoją duszę, ale.......20 zł nie jest chyba dużym wydatkiem, chyba że masz w szufladzie dziesiątki takich telefonów, pozdrawiam.
      Odpowiedz
    • komentarz
     Krzysiek 19:00 19-03-2017
     @Monika Kulik i @Piotr Domański . sam teraz oddałem 5 starych telefonów. Super sprawa. Szkoda, ż klient nie otrzymuje nic symbolicznego wzamian typu gadżety Orange.
     Odpowiedz
     • komentarz
      Monika Kulik 16:01 20-03-2017
      Na www.orangerecykling.pl możesz sprzedać i mieć coś dla siebie albo na cele charytatywne przekazać zysk, w salonach możesz oddać. Wpisuję jako kolejny pomysł schemat "coś za coś" - stary telefon za gadżet.
      Odpowiedz
 • komentarz
  nn 17:57 18-03-2017
  Kiedy w końcu tak na serio zacznie działać handover aktywnej transmisji danych z 3G do LTE?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:40 19-03-2017
   Przyznaję, wgryzłem się w temat i wiem, że wszystko już działa jeżeli chodzi o przejście po rozmowie. W dalszym ciągu pracujemy nad pojawiającymi się trudnościami związanymi z handoverem w trakcie transmisji danych. Niestety nie znam dokładnej daty zakończenia prac. P.S. Z mojej strony olbrzymia prośba - jeżeli chcecie zadać pytanie konkretnemu autorowi, wrzucajcie je pod postem tego autora. Bo nie każdy z nas zna się na wszystkim (dla mnie chociażby to o czym pisze Monika to troszkę czarna magia). ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    nn 12:01 20-03-2017
    Ok, myślałem, że wtedy mniejsza szansa, że ktoś odpowie jak się komentuje w starych wpisach. :)
    Odpowiedz
   • komentarz
    nn 12:04 20-03-2017
    A i nie musi być dokładna data. Może być w zaokrągleniu do miesiąca lub ewentualnie do kwartału jeśli mowa o dłuższym okresie czasu do wdrożenia.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 18:56 19-03-2017
  Ad.2 lepsze wspólne wykorzystanie zasobów jakimi dysponujemy- pamięć, dane, wydajność. Wspólnie możemy pracować nad danym projektem, udostępniając potem wyniki naszej pracy na zasadach CC. Po co wykupywać duże miejsce na serwerze? Zróbmy aplikacje dzięki której w nocy i święta (gdy smartfon odpoczywa) wolne moce wydajnościowe i moc zostanie wykorzystane np. w medycynie bądź z meteorologii.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 16:07 20-03-2017
   Ciekawe na ile takie rozwiązanie byłoby efektywne, bo potrzebny jest tu chyba dobry transfer i wtedy zużycie energii rośnie, ale może - z drugiej strony - jakiś tryb nocny dla telefonów i zablokowanie pewnych aktualizacji w smarfonach w czasie ciszy nocnej ?
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzysiek 18:46 20-03-2017
    Akurat jeżeli chodzi o transfer to wystarczy zwykły internet. Może 50 smartfonów to mało ale połączenie kilku mln da kolosalna zmianę; oczywiście wtedy kiedy smartfon jest nieużywany i leży sobie spokojnie. Zużycie energii jest minimalne.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Monika Kulik 09:51 21-03-2017
  Pierwsze torby ekologiczne trafią do emitelka i Krzyśka (podeślijcie mailem swoje adresy). Czekamy na dalsze pomysły i udział w dyskusji ...
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 15:17 28-03-2017
  1. Moje propozycje to: e-sim - produkcja opakowań do starterów i samych starterów pochłania sporo zarówno materiałów jak papier, plastik jak i energii elektrycznej. Kolejna propozycja - za oddany stary telefon przy zakupie nowego (nowej aktywacji/przedłużeniu) otrzymujemy rabat n abonament w wysokości 30% na cały okres umowy. 2. E-Służba Zdrowia - dokumentacja medyczna pochłania miliony ton papieru, setki tysięcy drukarek codziennie zużywa dziesiątki Kwh prądu, litry tuszu - gdyby tak ten papier zamienić na e-dokumenty to.....nie jeden las by ocalał, Orange jako jeden z największych operatorów mógłby zająć się wprowadzeniem specjalistycznych usług dla Służby Zdrowia :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 16:39 28-03-2017
   Pablo_ck - ciekawe pomysły. A jak sobie wyobrażasz ten e-sim?
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 08:30 29-03-2017
    O e-sim mówi się już od jakiegoś czasu. Będą to wirtualne karty sim. Urządzenia mobilne nie potrzebowałyby wówczas slotu na kartę sim - to też dodatkowe oszczędności. Prace nad tym projektem już trwają a Orange mógłby też tym tematem się zająć :)
    Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 08:32 29-03-2017
    ps. https://www.dobreprogramy.pl/Elektroniczne-wbudowane-na-stale-eSIM-uwolnia-nas-od-fizycznych-kart,News,64833.html
    Odpowiedz
    • komentarz
     Monika Kulik 08:57 29-03-2017
     Dzięki_ pablo_ck, pomysł do sprawdzenia ;). Wysyłam Ci nagrodę za udział w dyskusji ;)
     Odpowiedz
     • komentarz
      pablo_ck 09:06 29-03-2017
      Dziękuję ślicznie :)
      Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej