;

Oferta

Po świętach też może być fajnie, zwłaszcza z rabatem na smartfon (0)

Piotr Domański

27 grudnia 2016

Po świętach też może być fajnie, zwłaszcza z rabatem na smartfon
0

Święta, święta i po świętach – to chyba najczęściej powtarzane dziś hasło jakie można usłyszeć. Pora wracać do normalnego trybu życia. Tak – racja to trudne po świątecznych przyjemnościach, ale na szczęście ten tydzień dla pracujących jest bardzo łaskawy bo krótszy. Damy radę, zwłaszcza, że mamy coś mocnego na poświąteczny rozruch. Od dziś ruszamy pełną parą  z zimową wyprzedażą!  Co prawda pierwsza promocja – na Huawei Nova z Talkband B3 ruszyła już 23 grudnia, ale teraz naprawdę się rozkręciliśmy.

Aż do 9 lutego możecie kupić nasze abonamenty na komórki i mobilny internet w zestawach ze smatrfonami oraz tabletami i routerami mobilnymi nawet o 500 zł taniej. W ofercie znajdziecie między innymi Samsung Galaxy S6, HTC Desire 825 , LG G5 z modułem fotograficznym LG CAM PLUS i inne. W zestawach do mobilnego i domowego internetu 4G LTE obniżamy ceny na trzy tablety – Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016), Alcatel Tab Plus 10 4G i Huawei MediaPad T1 8.0 z routerem Orange Airbox LTE. Każdy z nich jest teraz o 360 zł tańszy.

Wszyscy wiemy, że okres poświąteczny, to już tradycyjnie czas polowania na wyprzedażowe okazje, niektórzy czekają właśnie na nie – dlatego dla polujących mamy coś jeszcze. To okazje, które zadowolą nawet najbardziej wymagających – do 1399 zł oszczędności przy zakupie smartfonu , z nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami i MMS-ami do wszystkich sieci.  Wystarczy mieć lub zamówić jedną z naszych usług internetu domowego – Orange Światłowód lub Neostrada by skorzystać z oferty łączonej Orange Open Extra i dostać nawet rok wybranego abonamentu komórkowego bez opłat. W ten sposób do 500 zł oszczędności na telefonie dodajemy wartość rocznego abonamentu komórkowego, czyli na przykład w przypadku Smart Planu LTE 74,99 – 899,88 zł i mamy w sumie 1399 zł w kieszeni.  Prezent chyba niezły – Święty Mikołaj by się takiego nie powstydził… no dobra – wiem, już po Świętach…

Lista aktualna na dziś:

 • HTC Desire 626 (A32), taniej o 99,00 zł,
 • HTC Desire 825, taniej o 500,00 zł,
 • Huawei P8 Lite – taniej o 139,00 zł,
 • Huawei P9 Dual Sim – taniej o 310,00 zł,
 • Huawei P9 Lite Dual Sim – taniej o 320,00 zł,
 • LG X power – taniej o 309,00 zł,
 • Microsoft Lumia 650 – taniej o 99,00 zł,
 • Samsung Galaxy S6 – taniej o 500,00 zł,
 • LG G5 + moduł fotograficzny LG CAM PLUS – taniej o 500,00 zł,
 • Tablet Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016), taniej o 360,00 zł,
 • Zestaw – Tablet Huawei MediaPad T1 8.0 z routerem Orange Airbox LTE – taniej o 360,00 zł,
 • Tablet Alcatel Tab Plus 10 4G – taniej o 360 zł
Udostępnij: Po świętach też może być fajnie, zwłaszcza z rabatem na smartfon
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Inne

Spokojnych i radosnych Świąt (0)

Wojtek Jabczyński

23 grudnia 2016

Spokojnych i radosnych Świąt
0

Moi drodzy w imieniu Orange, Biura Prasowego i zespołu blogowego życzę Wam spokojnych i radosnych Świąt. Jestem przekonany, że znajdziecie pod choinką wiele tabletów, smarfonów i innych smartwatchy. Korzystajcie z nich rozsądnie. Zawsze pamiętajcie o rodzinie, bliskich i znajomych. Z nimi spędźcie te wyjątkowe dni. Wesołych Świąt!

Udostępnij: Spokojnych i radosnych Świąt
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Sieć

Gdy dwóch operatorów korzysta z jednej anteny… i nie tylko (3)

Piotr Domański

22 grudnia 2016

Gdy dwóch operatorów korzysta z jednej anteny… i nie tylko
3

W tym roku Mikołaj przyniósł 6 grudnia informację, że podpisaliśmy aneks do umowy z T-Mobile Polska o współdzieleniu radiowych sieci dostępowych (ang. RAN sharing), rozszerzając dotychczasową współpracę o wykorzystanie pasm 800 MHz i 2600 MHz. Dla Was oznacza to znaczne zagęszczenie stacji bazowych, dzięki którym możecie korzystać z technologii 4G LTE. Postanowiłem także przyjrzeć się temu w jaki sposób operatorzy dzielą się różnymi elementami swoich mobilnych sieci dostępowych. Istnieje tu bowiem szereg modeli, zakładający różną integrację. Najgłębszym poziomem integracji infrastrukturalnej jest roaming krajowy, kolejnymi operator wirtualny (MVNO z ang. Mobile Virtual Network Operator), różne formy współdzielenia radiowej sieci dostępowej na współdzieleniu wyłącznie elementów infrastruktury pasywnej kończąc.

Operatorzy wirtualni – jak to działa?

O roamingu pisałem już na blogu, a wielkich różnic w technologii między roamingiem krajowym i zagranicznym nie ma. Więc na tym zakończę ten wątek, przechodząc płynnie do kolejnego, czyli wspomnianych już operatorów wirtualnych. Są to firmy, które świadczą usługi telekomunikacyjne nie posiadając własnej mobilnej sieci radiowej, czyli RAN. W zależności od przyjętego modelu mogą nie posiadać oni wcale własnych kart SIM i żadnego z elementów sieci  ( tzw. Dostawca Usług ang. Service Provider), lub też posiadać pewne własne element sieci core. Na ogół posiadają oni wyłącznie własny system bilingowy w pozostałych aspektach bazując na sieci innego operatora. Druga kategoria – Zaawansowany Dostawca Usług (ang. Enhanced Service Provider), to podmioty, które posiadają własne HLR (jeżeli nie wiecie co to HLR zapraszam do tego tekstu), karty SIM i indywidualny kod sieci. Trzecia to Pełen MVNO (ang. Full MVNO), czyli podmioty, które mają cała sieć rdzeniowa (czyli w języku mieszkańców Wysp Brytyjskich „core network”), lecz nie posiadają dostępowej sieci radiowej (czyli w tym samym języku „RAN”).

RAN sharing czy współdzielenie radiowej sieci dostępowej

Następną pozycją na liście jest współdzielenie sieci core jest ono obecnie najrzadziej stosowane ze wszystkich metod, które będę dzisiaj opisywał. Gdy jest stosowana operatorzy najczęściej wspólnie wykorzystują takie elementy sieci szkieletowej jak MME (Mobility Management Entity), SGW (Serving Gateway) czy elementy sieci agregacyjnej. By przypomnieć sobie te pojęcia zajrzyjcie do tekstu o 4G LTE. Mam też odpowiednią grafikę.

operatorzy

Przygotowując ten tekst posiłkowałem się wiedza kolegów, którzy na co dzień zajmują się strategią, transformacją i rozwojem naszej sieci. Poza swoją wiedzą zaproponowali mi także lekturę kilku ciekawych raportów na temat tego jako operatorzy w różnych częściach Europy współdzielą swoje zasoby. Jednym z nich jest CMS Network Sharing Study 2016  który zawiera dane statystyczne dotyczące częstotliwości wykorzystania różnych modeli współpracy w Europie, a także zmian jakie zachodziły w latach 2013-2015. Wynika z niego, że współdzielenie sieci rdzeniowej stanowi około 10% wszystkich tego typu porozumień.

Wracając do aspektów technicznych i kolejnego modelu współpracy – RAN sharingu skupię się w tekście, na tym co na obrazku powyżej stanowi lewą stronę schematu.

Operatorzy w modelu RAN Sharing posiadają odrębną sieć core, a wspólna jest wyłącznie Radio Access Network, czyli właśnie radiowa sieć dostępowa. Chodzi tutaj o anteny, radionadajnik, moduł systemowy oraz RNC czyli Radio Network Controler. O ile o funkcjonowaniu pierwszych czterech wspomniałem w tekście o vRAN, to ostatni z elementów pojawił się we wcześniejszym tekście o sieci mobilnej. Znajdziecie je też w słowniczku telekomunikacyjnym 😉

RAN sharing niejedną ma twarz

Jednak to dopiero wierzchołek góry lodowej. Współpracując z T-Mobile stosujemy dwie metody współdzielenia radiowej sieci dostępowej. Pierwszy nazywany jest MoRAN – Mobile Operator Radio Access Network. Świadczymy w ten sposób usługi GSM i UMTS na częstotliwościach 2100 MHz (UMTS), 1800 MHz (GSM)  i 900 MHz (GSM), a także od niedawna LTE w pasmach 800 MHz i 2600 MHz. W tej metodzie sygnał dla klientów każdego z operatorów przesyłany jest na innych częstotliwościach. Oznacza to że wspólne są BTS/NodeB wraz z antenami oraz  BSC/RNC – jest to jedno urządzenie (fizycznie rzecz ujmując), lecz logicznie dzielą się  na dwa urządzenia. W drugiej metodzie – MOCN usługi świadczone są przy współużytkowaniu tych samych częstotliwości, a przypadku współpracy z T-Mobile chodzi tu o 900 MHz (UMTS) i 1800 MHz (LTE). Tutaj siłą rzeczy komórki są wspólne.  MOCN pozwala efektywniej wykorzystać pojemność sieci radiowej. Niezależnie od rodzaju współpracy, sieci rdzeniowe są odseparowane. Sieciami współdzielonymi zarządza spółka Networks!.

RAN Sharing, to wedle raportu kancelarii CMS, o którym wcześniej wspomniałem jedna z popularniejszych w Europie metod dzielenia zasobów – stanowiła 1/4 wszystkich porozumień funkcjonujących w latach 2014-2015.

Operatorzy mogą także zdecydować się by dzielić ze sobą jedynie infrastrukturę pasywną – czyli maszty. W takiej sytuacji RNC pozostaje oddzielny, podobnie jak wszystkie elementy składające się na stację bazową poza tymi najbardziej widocznymi – metalowymi konstrukcjami i domkami przy nich. Pokazuje to poniższy schemat. Jest on najbardziej – wspomniany wcześniej raport podaje, że to 30% całej infrastrukturalnej współpracy międzyoperatorskiej w Unii Europejskiej przebiega w ten sposób.

Jeżeli macie pytanie zapraszam, choć równocześnie proszę o cierpliwość 😉

P.S. W maju 2018 roku zmieniliśmy nieco zasady naszej współpracy z T-Mobile. O wszystkim pisaliśmy tutaj.

Udostępnij: Gdy dwóch operatorów korzysta z jednej anteny… i nie tylko
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  wojo 11:57 03-05-2017
  Czy LTE 800 NetWorksa działa w technologii MIMO, czy ważna jest antena w polaryzacji pionowej czy poziomej?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Alex2605 19:51 07-09-2017
  Wojo. LTE 800 jest w technologii MIMO. I bardzo ważne jest mieć 2 anteny w polaryzacji pionowej oraz poziomej
  Odpowiedz
  • komentarz
   wojo 13:01 15-02-2018
   Dziękuję. Wyciągam z Orange (Networks) max 32 Mb/s DL i 20 Mb/s UL anteny dipola małe.
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej