Odpowiedzialny biznes

Podatkowy patriotyzm telekomów

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
04 lipca 2014
Podatkowy patriotyzm telekomów

Dzisiaj Puls Biznesu opublikował ranking 100 największych płatników CIT w Polsce za 2012 roku. Nikomu nie muszę tłumaczyć,  że dzięki podatkom od firm nasze państwo finansuje zdrowie, edukację czy budowę autostrad. Wśród telekomów największym płatnikiem jest Orange Polska - 164,2 mln zł (razem ze spółką zależną Orange Customer Service). T-Mobile Polska zapłacił 135,3 mln zł, a P4 - 61,8 mln zł. W pierwszej setce nie znalazł się za to Polkomtel. I właśnie to mnie zaciekawiło, bo rok wcześniej nasz konkurent zapłacił CIT w wysokości 288,54 mln zł. Jeśli się nie mylę, duży spadek płaconych podatków zbiegł się w czasie z przejęciem spółki przez grupę Zygmunta Solorza - Żaka. Zwróciłem na to uwagę ponieważ mam niezłą pamięć do argumentów naszego konkurenta, który zarzucał nam niedawno, że OPL i T-M to spółki zagraniczne, a państwo powinno wspierać polskie firmy. Patrząc na ranking uważam, że jeśli chodzi o medialnie „krzykliwy” patriotyzm właściciele Polkomtela osiągnęli świetny wynik, jednak w przelewach do kasy państwa, tak patriotycznie już nie jest. Biznes to biznes.

ff0ad1801ac187953a7295e8a7c4b127df5

 


Sieć

Bliżej uwolnienia internetu spod regulacji

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
03 lipca 2014
Bliżej uwolnienia internetu spod regulacji

Dziś UKE opublikował 24 stanowiska dotyczące projektu deregulacji Orange Polska w 76 gminach w kraju. Jeśli do niej dojdzie w tych miejscach internet będzie uwolniony z ograniczeń regulacyjnych, ale finalnie musi się na to jeszcze zgodzić Komisja Europejska. I choć dla wielu z Was brzmi to trochę abstrakcyjnie, decyzja ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla OPL, ale rozwoju całego rynku. Przypomnę, że kilka lat temu UKE wprowadził przepisy, nakładające na nas obowiązek odsprzedaży innym operatorom dostępu do internetu po cenach hurtowych. To była rewolucja, ale decyzja uzasadniona, bo mieliśmy ponad 80 proc. rynku. Dziś można o tym zapomnieć, bo największym dostawcą internetu stali się operatorzy kablowi. Z wyliczeń regulatora wynika, że nasz udział w 76 wypypowanych gminach spadł średnio poniżej 30 proc. Dla przykładu: Warszawa 23,75 proc., Białystok 15,96 proc., Gdynia 10,04 proc., Katowice 25,64 proc., Lublin 16,87 proc., Wrocław 21,30 proc. i Łódź 20,07 proc. Oczywiście nie trudno się domysleć komu projekt deregulacji się podoba, a kto będzie walczył o jego jak najszybszą śmierć i zachowanie status quo. Wystarczy spojrzeć do zamieszczonych  stanowisk UPC, czy Netii i wypowiedzi w mediach. Dla naszych konkurentów planowana deregulacja oznacza konieczność zmierzenia się z większą konkurencją i zmianę modelu biznesowego. Nie ukrywam, że dla nas uwolnienie spod regulacji jest korzystne. Pozwoli skuteczniej walczyć o klientów i tworzyć elastyczniejsze oferty. Nikogo nie muszę przy tym przekonywać, że im ostrzejsza, ale zarazem uczciwa konkurencja, tym lepiej dla Was klientów. Czego najlepszym przykładem jest rynek mobilny. Drugim niebagatelnym aspektem decyzji UKE może być przyspieszenie inwestycji w FTTH, czyli łączy światłowodowych bezpośrednio do domów, bo w tym modelu staną się one wreszcie bardziej opłacalne. Wszystkie nasze argumenty znajdziecie w zamieszczonym stanowisku, które znajdziecie tutaj.

646a30e406e9b996e3c849b1241d0335a22


Bezpieczeństwo

Zobaczcie Bezpieczeństwo

Michał Rosiak Michał Rosiak
03 lipca 2014
Zobaczcie Bezpieczeństwo

Dziś mam dla Was wyjątkowy smaczek. Zamiast mówić o tym, jak się pracuje w Bezpieczeństwie Systemów Teleinformatycznych Orange Polska i co robi nasze Security Operations Center - pokażę Wam to! To pierwsza - i myślę, że na długi czas jedyna - sytuacja, gdy wpuszczamy kamerę na nasze bezpieczniackie włościa. W miejsce, gdzie kilkadziesiąt osób zajmuje się tym, by klienci naszych usług czuli się w sieci bezpiecznie, jak w domu.

W ich i swoim imieniu, zapraszam na pokoje!

Scroll to Top