Odpowiedzialny biznes

Pomóż Haiti

Tomasz Sulewski Tomasz Sulewski
26 stycznia 2010
Pomóż Haiti

Świat ciągle żyje tragedią na Haiti. Pomoc humanitarna na miejscu tragedii i finansowe wsparcie w bardzo różnych formach płynie z całego świata. W aktywną pomoc poszkodowanym włączyły się największe światowe serwisy internetowe.  Jednym z głównym mediów informujących o katastrofie stał się Twitter, na którym – jak podało BBC News – już kilka sekund po pierwszych wstrząsach pojawiły się aktualne wiadomości.  Szybko powstały też specjalne grupy #relativesinhaiti dla osób szukających swoich bliskich, oraz #rescumehaiti, za pośrednictwem której koordynowane są akcje ratownicze. Twitter wspiera też  https://www.hopeforhaitinow.org/map/default.htm

Z kolei na Facebooku założono grupę "Earthquake Haiti",  pomagającą w poszukiwaniu zagubionych (do dziś umieszczono tam 6 tys. zdjęć, głównie osób zaginionych, a grupa ma już ponad 306 000 członków). Podobną listę prowadzi także Google.

Serwisy pomagają także w akcjach bezpośrednich. Największe organizacje charytatywne (m.in. Czerwony Krzyż, Yele Haiti) zorganizowały SMS-ową zbiórkę pieniędzy, którą ogłosiły na Twitterze i Facebooku. Odzew był natychmiastowy.

Inną forma pomocy było zaangażowanie takich potentatów jak YouTube, MySpace, AOL, Yahoo, czy Bing, które na swoich kanałach za darmo transmitowały w nocy z 22 na 23 stycznia telethon „Hope For Haiti Now”, zorganizowany przez Georga Clooneya przy współpracy z MTV. Gwiazdy największego światowego formatu (m.in. Wyclef Jean, Mary J. Blige, Shakira, Madonna, Alicia Keys, Christina Aguilera, Justin Timberlake, Sheryl Crow, Coldplay, Bono, Jay-Z, Beyoncé i Rihanna) zaśpiewały równolegle w Londynie, Nowym Jorku i Los Angeles. Dochód z imprezy przekazany zostanie oczywiście na pomoc Haitańczykom. Występy gwiazd możecie obejrzeć na stronie MTV.

W Polsce nie będzie koncertów, ale pomoc płynie różnymi strumieniami. Gdy za oknami trzaska siarczysty mróz, może trudno nam jest wyobrazić sobie, co oznacza 30-stopniowy upał, bez dachu nad głową, jedzenia i nawet najpotrzebniejszych rzeczy. Ale nasza pomoc jest potrzebna. A kosztuje tak niewiele.

Możecie też, oprócz smsów, pomóc jednym kliknięciem, np. tutaj: http://www.care2.com/click-to-donate/haiti/. Na pewno warto.


Bezpieczeństwo

UKE nagrodził TP

Ryszard Kaminski Ryszard Kaminski
25 stycznia 2010
UKE nagrodził TP

O produktach zwykle pisze Wojtek, ale sprawa jest na tyle wyjątkowa i ciekawa, że odstąpił mi informację. Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przyznała nam certyfikat Bezpieczny Internet. Oznacza on, że UKE doceniło nasze działania związane z zapewnieniem klientom bezpieczeństwa w internecie (pakiety e-bezpieczeństwo) oraz szereg akcji pomagających dzieciom bezpiecznie korzystać z sieci, które prowadzimy z Fundacją Orange.

certyfikat.JPG

Grupa TP zainicjowała też "Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie", które podpisało już 20 sygnatariuszy:  dostawców internetu, portali internetowych oraz organizacji pozarządowych. Z naszej strony internetowej można pobrać również specjalny przewodnik dla rodziców - bezpieczne media. Ponadto, od kilku lat w firmie działa specjalny zespół (Computer Emergency Response Team), który zajmuje się bezpieczeństwem teleinformatycznym, a poza tym jest kopalnią wiedzy o temacie. Polecam podane linki - w wielu sytuacjach mogą się Wam przydać.


Odpowiedzialny biznes

Nie korzystasz? Wyłącz

Marta Krajewska Marta Krajewska
25 stycznia 2010
Nie korzystasz? Wyłącz

Taksówki napędzane energią elektryczną, sklepy z organiczną żywnością, płócienne torby na zakupy, celebryci namawiający do oszczędzania energii i recycling - te skojarzenia pojawiają się, gdy myślimy o ekologii. Dbając o kondycję środowiska oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci i wyłączamy zbędne oświetlenie. Często zapominamy jednak o sprawach prozaicznych; nieużywana ładowarka wpięta do kontaktu, drukarka czy telewizor w stanie czuwania również pochłaniają energię. Jak podaje PC World komputer może w stanie czuwania zużyć przez noc aż 1 kilowat energii!

Pion Centrum Badawczo-Rozwojowe TP, czyli polskie Orange Labs, realizuje właśnie projekt Green Initiatives, który ma na celu ograniczenie zużycia energii. Opracowano aplikację GreenBox, która sama wykrywa i automatycznie wyłącza aktywne porty na DSLAMach (wykorzystawane do świadczenia usług internetu szerokopasmowego), które nie są w danej chwili używane. Pozwala to obniżyć energię elektryczną potrzebną do zasilania urządzeń dostępowych oraz ograniczyć emisję ciepła, a dodatkowo zmniejsza koszty klimatyzacji. Podczas pilotażowego uruchomienia instalacji w Regionie Centralnym, na 1500 urządzeniach DSLAM wyłączonych zostało ponad 51 tys. takich portów.

Telekomunikacja Polska ma już pewne zasługi w działaniach proekologicznych. We wrześniu ubiegłego roku, otrzymała tytuł Lidera Green IT 2009 przyznawany przez Computerworld.

Scroll to Top