Bezpieczeństwo

Pomyśl, zanim zresetujesz hasło!

Michał Rosiak Michał Rosiak
25 czerwca 2015
Pomyśl, zanim zresetujesz hasło!

Cyber-przestępcy to niezłe cwaniaki są... Wymyślili kolejny sposób na przejęcie naszych kont mailowych. Jak sami wiecie, po wykonaniu tego pierwszego kroku mają otwartą drogę do mnóstwa wrednych akcji, że wspomnę tylko o resecie haseł do serwisów internetowych, które wysyłają prośbę o potwierdzenie właśnie na nasze... konto mailowe (np. do konta bankowego). Efekt jest taki, że czasami wystarczy 5-10 minut, by wszystkie istotne dla nas konta przestały być nasze!

Na co zatem trzeba uważać? Wyobraźcie sobie, że dostajecie SMSa od dostawcy swojej usługi e-mailowej, że "ze względów bezpieczeństwa koniecznie musicie natychmiast zresetować hasło". Wytłuszczony fragment nie został wytłuszczony przypadkiem - uwielbiam te prostackie call to action, na które ja się nie nabiorę, ale jestem w stanie wyobrazić sobie od połowy do 3/4 internautów, którzy to "łykną". W końcu uczymy ich, że bezpieczeństwo jest ważne (i o tym pamiętają - o tym, że takie informacje trzeba czytać powoli do samego końca, już nie zawsze). Powiem więcej - jeśli dostaniecie SMSa, że bezpieczeństwo Waszego konta jest na szali i dla potwierdzenia musicie natychmiast odesłać sześciocyfrowy kod, który właśnie dostaliście? Nic to, że tamten kod wysłało np. Google, a SMS z prośbą o jego odesłanie też przyszedł od Google'a (zespoofowanie nadawcy jest trywialnie proste). Oczywiście jak najbardziej, trzeba zmienić hasło ze względów bezpieczeństwa, ale logując się ze strony na nasze konto i - dodatkowo, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście - włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe, za pomoca aplikacji na smartfon (nie SMSa).


Oferta

Neostrada za mniej niż 40 zł i abonament komórkowy za pół ceny

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
24 czerwca 2015
Neostrada za mniej niż 40 zł i abonament komórkowy za pół ceny

Takie informacje lubię przekazywać! Od jutra kupicie Neostradę za 39,90 zł w całej Polsce i do tego możecie dobrać abonament na telefon komórkowy z rabatem 30 zł. Dzięki temu naprawdę sporo zaoszczędzicie. Wszystko za sprawą dwóch, nowych ofert. Pierwsza to Superpromocja, która daje Wam jeden, niski abonament na Neostradę - bez limitów transferu danych. Dotychczas taka cena była tylko na terenie 76 gmin, w których jesienią 2014 internet został uwolniony z ograniczeń regulacyjnych. Jeśli chodzi o prędkość nie będzie już trzech różnych opcji. Zostaje jedna do 80 Mb/s za 39,90 zł. Prosto i tanio. Od razu obniżyliśmy też cenę FunPacka (internet, telefon stacjonarny, telewizja) do 59,90 zł. Druga nowość to trzy wybrane abonamenty mobilne z rabatem aż 30 zł miesięcznie, kiedy macie zarazem dowolną usługę stacjonarną za minimum 39 zł. Przykładowo, w nielimitowanym planie Super Smart Plan Open w opcji „Tylko SIM” obniżka sięga aż 50 proc. I moim zdaniem właśnie ten plan w połączeniu z Neostradą będzie hitem. Za 29,90 zł miesięcznie dostajecie nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci, bezpieczny i nielimitowany internet w telefonie (po wykorzystaniu pakietu 5 GB prędkość internetu spada, ale za niego nie płacicie) oraz na dokładkę pakiet roamingowy: 400 minut na rozmowy i 100 MB na internet w krajach UE. Pozostałe dwa plany mają smartfony. Do wyboru Smart Plan Halo Open za 39,98 zł oraz Smart Plan Multi Open za 59,98 zł. Każdy, kto posiada Neostradę lub telefon domowy może kupić dowolną liczbę promocyjnych planów dla rodziny. Na wszystkie otrzyma taki sam rabat - 30 zł miesięcznie, przez cały czas trwania umowy. Więcej szczegółów znajdziecie w materiałach dla mediów po dzisiejszej konferencji prasowej, a od jutra oferta pojawi się na stronie www.orange.pl. Jeśli macie pytania dotyczące opłaty za utrzymanie łącza, która dotyczy tylko klientów posiadających "czystą" Neostradę, tutaj jest mój wpis na ten temat.

bac4af0127326de3f3572c296b3f669d4d9


Oferta

Skąd się bierze opłata za utrzymanie łącza i dlaczego?

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
23 czerwca 2015
Skąd się bierze opłata za utrzymanie łącza i dlaczego?

Jutro zaprezentujemy nową ofertę Neostrady i pokażemy naprawdę świetne pakiety stacjonarnego internetu z mobilnymi abonamentami. Zawsze kiedy uatrakcyjniamy Neostradę, komentarze na forach i tak prędzej czy później meandrują do opłaty za utrzymanie łącza. Pytacie, dlaczego dalej ją doliczamy, jeśli ktoś nie ma telefonu stacjonarnego i czemu kosztuje prawie 30 zł? I tak od wielu lat. Wiem, że i tym razem nie jesteśmy w stanie uniknąć tej dyskusji, dlatego odpowiadam wyprzedzająco. Opłata za utrzymanie łącza dla użytkowników „czystej” Neostrady pozostaje w nowej ofercie. Wynika to z obowiązków regulacyjnych, jakie zostały nałożone na Orange Polska przez UKE. Jesteśmy zobowiązani utrzymywać sieć telekomunikacyjną, doprowadzaną do lokali klientów, w stanie pełnej gotowości do świadczenia usług z zachowaniem wysokich standardów jakości. To oznacza stały nadzór, permanentną modernizację i usuwanie awarii. Do tego trzeba doliczyć płacenie podatków infrastrukturalnych i opłat za zasoby numeracyjne itp. Jednym zdaniem: To wszystko kosztuje i musi być uwzględnione w cenach usług. Inne podmioty np. dostawcy usług telekomunikacyjnych w Polsce i Unii Europejskiej, dostawcy energii, czy gazu również pobierają cykliczne opłaty, by utrzymywać sieć. Dlaczego jednak opłaty za utrzymanie łącza nie można wliczyć w cenę Neostrady? Na jednym łączu może być świadczonych kilka usług telekomunikacyjnych, a opłata za utrzymanie łącza może być wliczona w cenę jednej z usług lub wyodrębniona jako osobna pozycja na fakturze. Natomiast jest pobierana tylko raz. W przypadku telefonu stacjonarnego opłata od początku istnienia tej usługi jest wliczona w abonament. Kolejne wdrażane do oferty usługi nie musiały już zawierać tej opłaty w abonamencie, jeśli były świadczone na łączu, gdzie był już telefon. Dopiero w przypadku, kiedy klient korzystający np. z Neostrady nie korzysta z telefonu lub z niego zrezygnuje zaczynamy naliczać opłatę. Wiem, że nie wszystkich takie wytłumaczenie przekonuje, ale innego nie mam.

429d7dfe561d835c81397510a190bdf7121

 

Komentarze

Scroll to Top