;

Sieć

POPC + Orange = 264 tys. gospodarstw domowych w zasięgu światłowodu! (18)

Piotr Domański

23 czerwca 2017

POPC + Orange = 264 tys. gospodarstw domowych w zasięgu światłowodu!
18

To równanie pozwoli załatać wiele cyfrowych „białych plam” na mapie Polski. W 423 gminach, planujemy podłączyć do światłowodu ponad 264 tys. domów, mieszkań, małych i średnich firm, a także szkół. Tych ostatnich w planach mamy blisko 2,9 tys. A to wszystko do 2020 r.

Wczoraj w Ministerstwie Cyfryzacji byli wszyscy uczestnicy POPC, oprócz Netii, która wieczór wcześniej jeszcze raz przeliczyła gotówkę, doszła do wniosku, że jednak nie chce brać udziału w POPC i się wycofała. Pozostali podpisali niezbędne dokumenty i zadeklarowało się, że wesprą rozwój cyfryzacji w Polsce. Największą z firm, która także wzięła na siebie najwięcej z obszarów był Orange.

Przeczytaj także: Dzięki dofinansowaniu z POPC w zasięgu światłowodowej sieci Orange do 2020 r. znajdzie się kolejne 264 tys. gospodarstw domowych

My także, z blogową kamerą byliśmy wczoraj w Ministerstwie Cyfryzacji. Efekt zobaczycie poniżej.

I to nie wszystko! Dzisiaj koleżanki i koledzy z Fundacji Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania podpisali kolejne porozumienie, także w ramach POPC, choć w nieco innych obszarach. Wspólnie planują nauczyć programowania 20 tys. uczniów klas od 1 do 3 z mniejszych miejscowości i terenów wiejskich. Wszystko to odbędzie się w ramach „Zaprogramuj przyszłość” – dziewięciu projektów, które uzyskały dofinansowanie.

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej zajrzyjcie do tekstu: Zaprogramuj Przyszłość: lekcje programowania dla 20 tysięcy dzieci z małych miejscowości.

Wasze uwagi, komentarze? A może mieszkacie na obszarach objętych konkursem? Dajcie znać!

 

Udostępnij: POPC + Orange = 264 tys. gospodarstw domowych w zasięgu światłowodu!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Marcin 16:18 23-06-2017
  Mieszkam na terenie województwa opolskiego gdzie umowę podpisała firma Czarnet (Grupa Multiplay). Wiem że Orange podpisał z tą grupą umowę rBSA. Czy mam szansę na skorzystanie z oferty Orange Światłowód?
  Odpowiedz
  • komentarz
   yan 19:18 30-06-2017
   Jak too jest z tym rBSA? Gdzie to można spotkać na seici multiplay?
   Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 18:40 23-06-2017
  Piotrze kiedy nastąpi pierwsze wbicie łopaty pod inwestycje ze środków POPC?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Nickjk 18:52 23-06-2017
   Właśnie. Przydałby się jakiś zarys harmonogramu. :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 17:51 26-06-2017
    Panowie, nie tak szybko. Niestety takie prace wymagają czasu ;-)
    Odpowiedz
 • komentarz
  AlexLubsko 19:47 23-06-2017
  Witam. A co z tym światłowodem w woj Lubuskim dla Lubska i okolic Lubska (Stara Woda,Tuchola Żarska,Mokra). Już kiedyś opisywałem problem działania waszego internetu jeśli chodzi o waszą Neostrade. A Orange nadal z tym nic nie robi.
  Odpowiedz
  • komentarz
   h 20:25 23-06-2017
   Lubsko, Górzyn i Mierków mają łącznie 54 punkty adresowe z białymi plamami gdzie Orange dostał dofinansowanie z POPC.
   Odpowiedz
   • komentarz
    AlexLubsko 23:55 23-06-2017
    A gdzie znajdę te plany?
    Odpowiedz
    • komentarz
     p2225 11:34 26-06-2017
     Tutaj masz napisane jak znaleźć adresy zakwalifikowane jako "białe plamy": https://nasz.orange.pl/t5/Sie%C4%87-i-dost%C4%99pno%C5%9B%C4%87-us%C5%82ug/Obszary-inwestycji-w-II-konkursie-dzia%C5%82ania-1-1-POPC/m-p/32288#U32288
     Odpowiedz
 • komentarz
  AlexLubsko 23:13 23-06-2017
  h... To nie też pomyślą o Stara Woda,Tuchola Żarska,Mokra gdzie ich internet chodzi beznadziejnie a ludzie za to płacą bo wyjścia nie mają.
  Odpowiedz
 • komentarz
  meni 01:59 25-06-2017
  Ja czekam na światłowód w Krakowie (dzielnica X), może w końcu coś ruszy z budową tzw. "ostatniej mili" bo możliwości techniczne do 10Mbit w dzisiejszych czasach to jakiś żart. PS. Fajny jest ten wasz pomysł ze stronką http://oferty.orange.pl/internet/ na której można zarejestrować swoją ulicę + wydrukować plakat - ktoś dobrze to u was wymyślił, oby tylko z realizacją było szybciej :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Kajka 00:20 26-06-2017
  Rozwijajcie się i to prężnie, ale też proszę modyfikować przyziemne sprawy. Mam prepaida i rodzinę w Niemczech i SMS międzynarodowy 61gr, minuta 2,20zł ---> czas to zmienić, bo to paranoja!
  Odpowiedz
  • komentarz
   Pan Pikuś 18:23 26-06-2017
   Operatorzy będą tracić mnóstwo pieniędzy przez nowy roaming. Nie sądzę, żeby w najbliższym czasie coś się zmieniło w cenach rozmów międzynarodowych.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Kajka 21:07 27-06-2017
    Ale jak to tracić będą? Przecież to wbrew zasadom biznesu, na pewno Komisja Europejska nie stworzyła tego, aby ktoś dokładał. Przez lata to my Klienci byliśmy "dojeni" jak się tylko da. Pamiętam drogie minuty, SMSy, roaming i inne dopłaty np. za duplikat SIM. Czyżby role się odwróciły? nie sądzę! Oczekuje jednak normalnych cen dla Kowalskiego, bo jak wspomniałam min. 2,20zł to lekki przegięcie! zważywszy, że w wycofanych taryfach obowiązuje promocja 39 gr do Niemiec, ...
    Odpowiedz
 • komentarz
  161 00:32 27-06-2017
  Super zostaną wykonane przyłącza tylko ze nie będzie komu na tej sieci świadczyć usługi. To ze orange wykona przyłącze do budynku nie oznacza to koniecznie ze będzie tam świadczył usługę. Patrząc np na szerokopasmowe pomorskie widać ilu operatorów było chętnych na wykorzystanie tej sieci. Orange tez za wiele PSS-ów nie uruchomił. teraz orange będzie pół roku szukać podwykonawców którzy zrobią przyłącza. ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 11:07 27-06-2017
  Ciekawe kiedy Jastrzębie-Zdrój i światłowód ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  KSM 16:40 30-10-2017
  Świetnie ten światłowód doprowadziliście Orange... po prostu pogratulować na osiedlu KSM w Kielcach na ul. Zagórskiej doprowadziliście światłowód a domy jednorodzinne patrząc na zasięg mapy waszej z światłowodem olaliście domy jednorodzinne... które dzieli od bloków/ kamienic raptem kilka kroków! (1 minuta dojścia do bloków z domów jednorodzinnych) jestem bardzo niezadowlony... bo jestem już waszym wieloletnim klientem o bardzo długim stażu i bardzo mnie zawiedliście takim olaniem... Szkoda że żadna inna firma nie jest zainteresowana okablowaniem tego rejonu gdzie są domy rodzinne... bo jesteście co raz gorsi...
  Odpowiedz
 • komentarz
  ANTONi 17:13 03-03-2022
  A kiedy będzie światłowód(od Orange, oczywiście(;) dostępny w całym Swarzędzu k/Poznania?
  Odpowiedz

;

Innowacje

Roboty, startupy i Eric Schmidt, czyli Viva Technology 2017 (0)

Marta Krajewska

23 czerwca 2017

Roboty, startupy i Eric Schmidt, czyli Viva Technology 2017
0

W jakim miejscu mogą się spotkać prezydent Emmanuel Macron, Eric Schmidt (Google), Daniel Zhang (Alibaba), Stephane Richard (Orange), największe korporacje, jak Google, Facebook, Carrefour i akcelerowane przez nie startupy? Odpowiedź jest prosta: Viva Technology w Paryżu. To bodaj największa w Europie impreza, która co roku przyciąga startupy, inwestorów, korporacje, wizjonerów i innowatorów, czyli crème de la crème europejskiego biznesu i innowacji. Tutaj można, jak w soczewce zobaczyć, co dzieje się na rynku i jak będzie wyglądał nasz świat za kilka lat.

Jako uczestnik tego wydarzenie miałam niesamowitą przyjemność polatać nad miastem w Wirtualnej Rzeczywistości, porozmawiać z robotami, wypić kawę zamawianą przez Messenger, a na koniec wziąć lekcję gry na pianinie, oczywiście w okularach Wirtualnej Rzeczywistości. Jesteście ciekawi, jak było na Vivie? To zobaczcie 🙂

W tym roku do Paryża przyjechało 5000 startupów, 1000 inwestorów i 7000 CEO’s, w sumie ok. 50 000 uczestników. To impreza o ogromnym rozmachu. Nie mogło zabraknąć tam Orange Fab i startupów, z którymi współpracujemy w #4 edycji: Take Task, Applica, TOS, Dotsens i Wandlee. Zwieńczeniem ich akceleracji był udział w Demo Day podczas imprezy, gdzie pitchowali na scenie startupowej i prezentowali swoje rozwiązania na stoiskach. Część z nich poznaliście już w naszej startupowej serii, Generacja Startup. Zobaczcie poniżej.

Jak podobała Wam się Viva Technology?

PS. A tak bawiliśmy się na stoisku startupu headoo, który robi zdjęcia 180 stopni. Fajnie? 🙂

Udostępnij: Roboty, startupy i Eric Schmidt, czyli Viva Technology 2017
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Innowacje

Gospodarka po 5G – 5Gotowi #4 (12)

Piotr Domański

22 czerwca 2017

Gospodarka po 5G – 5Gotowi #4
12

Przyznaję, mam problem z wizjonerstwem. Opowiadaniem o skutkach zastosowania technologii, której jeszcze nie ma. Jak choćby mówieniem o wpływie eksploracji Marsa na kulturę. Ale są osoby nieco mniej powściągliwe w tym względnie niż ja – osoby, które snują wizję o 5G. W sumie mogą, nie oni ją będą wdrażać w życie 😉

Zmieni się cala gospodarka, tylko w którą stronę?

Taką wizję jest „Open Economy” – stworzona przez Samsunga, koncepcja wyglądu gospodarki po zmianach jakie niesie 5G. Czy to wizja realna? Trudno mi ocenić, jednak bazuje ona na pewnych założeniach, które ma spełniać sieć 5G. Pisałem o nich w tekście „5G – czy będzie rewolucja?”. Oczywiście założenia te określają górną granicę możliwości takiej sieci w idealnych warunkach. Ale to jakaś podstawa.

Razem z Martą, w kolejnym materiale z serii 5Gotowi postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tej jakże nęcącej wizji, a także poszukać źródeł zaproponowanych rozwiązań w samym standardzie. Skupiliśmy się na IoT, czyli „Internecie Rzeczy” – jednym z kluczowych rozwiązań, które wpłyną na budowę gospodarki „po 5G”. Obecnie komunikacja między urządzeniami, czyli M2M opiera się głównie o sieci 2G. Pamiętajcie jednak, że nie została ona stworzona do tych zadań. Inaczej będziecie w sieci 5G, która od początku jest projektowana w tym celu. Zakłada się, że sieć 5G będzie mogła sprawnie zarządzić do miliona urządzeń IoT na kilometr kwadratowy.

Przepraszamy, że musieliście dłużej niż zwykle czekać na odcinek, mam nadzieję, że kolejny zrobimy szybciej i wyrównamy tempo 😉

A co Wy sądzicie o takich wizjach przyszłości? Czy chcielibyście, coś zobaczyć w kolejnym odcinku serii? Dajcie znać w komentarzach!

Zajrzyjcie także do starszych materiałów o 5G

A jeżeli chcecie obejrzeć ostatnie odcinki cyklu, poniżej je znajdziecie. W materiale po lewej opowiadamy w jaki sposób rozbudowa sieci światłowodowej – zarówno w ramach sieci szkieletowej, jak i dostępowej przełoży się na sukces 5G. W drugim opowiadamy o tym, co nie znajdzie się w pierwszej „fazie” standardu. To bardzo ważny wątek, bowiem kolejne rozwiązania będą tworzone stopniowo i w podobny sposób będą wdrażane.

         

Udostępnij: Gospodarka po 5G – 5Gotowi #4
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  kh 19:14 22-06-2017
  *TEMPO. Tępo to można spojrzeć na kogoś :P
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:03 22-06-2017
   Dzięki za cynk, na usprawiedliwienie mam tylko to, że dzień był bardzo pracowity. Zresztą wkrótce zobaczycie efekty. Zarówno na blogu (pewnie jutro) a w ciagu kilku lat w liczbie podłączonych do światłowodowu szkół i mieszkań :-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    kh 09:23 23-06-2017
    Jeśli możesz to w kwestii światłowodu podpytaj o POPC, czy Wasza budowa sieci będzie dotyczyła tylko białych plam czy przy okazji zbudujecie sieć w okolicznych wioskach, które nie są "białymi plamami", ale internet na miedzi też tam nie hula? Może też jakieś info o przenoszeniu transmisji 3G->LTE? Proszę? :P
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 14:07 23-06-2017
     Co do POPC to tutaj znajdziesz wszystkie dostępne informacje: https://cppc.gov.pl/programy/popc-2/po-polska-cyfrowa-1-1/nabor-wnioskow-popc-1-1-drugi-konkurs/. Jeżeli chodzi o przenoszenie transmisji... moja odpowiedź się nie zmieni ;-)
     Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 11:39 23-06-2017
  Po tym Waszym filmiku już wiadomo, że po 2025 będą wymienione zasoby do M2M. Szacuje, że technologia komercyjnie pojawi się 2020-2022 i troszkę potrwa wymiana i inwestycje klientów. Ps. Fajny kubek ze społeczności Nasz Orange macie na stoliku :D
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 14:10 23-06-2017
   Kubek to zwyczajny i ordynarny product placement ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 14:18 23-06-2017
    aaa, czyli nikt z niego nie pił :)
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 20:50 24-06-2017
     To tylko czysty marketing ;p ;p
     Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:01 26-06-2017
   O zamknięciu 2G ptaszki nie cierkają, więc pewnie obydwa rozwiązania będą stosowane równolegle przez długie lata.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 11:08 26-06-2017
    Miód na moje oczy :) jak czytam Twoje słowa o równoległym stosowaniu i pozostawieniu sieci 2G i 5G :) Nikt nie będzie zmuszany do wymiany urządzeń :)
    Odpowiedz
    • komentarz
     Pan Pikuś 18:26 26-06-2017
     Na 2G pracują terminale płatnicze. Więc wyłączenie tej technologii raczej nie wchodzi w rachubę w dającej się przewidzieć przyszłości.
     Odpowiedz
     • komentarz
      Ron 19:41 26-06-2017
      I sporo osób korzysta z 2G, w tym ja i to na smartfonie :)
      Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej