Odpowiedzialny biznes

Pozdrowienia z NYC i najlepsze życzenia na 2012 r.

Bartlomiej Roch Bartlomiej Roch
31 grudnia 2011
Pozdrowienia z NYC i najlepsze życzenia na 2012 r.

Witajcie po kilku miesiącach. Po odejściu z Grupy TP, jak może pamiętacie, rozpocząłem pracę w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku. To był pracowity czas, ale nie mogłem nie odezwać się do Was na koniec roku. Naszego bloga nadal czytam regularnie i dzięki niemu wiem na bieżąco, co się w Grupie TP dzieje. A Wam jeszcze w starym roku chciałbym zdać relację co dzieje się tutaj…

Święta w Nowym Jorku to doświadczenie dość specyficzne, trwają praktycznie od zakończenia Halloween, które płynie przechodzi przez bardzo piękne Święto Dziękczynienia a dalej w Boże Narodzenie i Chanukę. Przystrojone choinki stoją więc wszędzie w towarzystwie siedmioramiennych menor, a skarpety na prezenty dla dzieci są nie tylko czerwone w złote gwiazdki, ale także granatowe w gwiazdy Dawida. Tuż przed świętami wszyscy oczywiście robią gremialnie zakupy i praktycznie nie da się spokojnie przejść Piątą Aleją, przy której mieści się moje biuro. Szczególnie teraz, gdy między Świętami a Nowym Rokiem do Nowego Jorku - miasta, które nie zasypia,  zjeżdżają turyści z całego świata. W budynku, w którym pracuję (Empire State Building) jest słynna platforma widokowa. Od kilku dni nie lada wyczynem jest dla nas dostanie się do biur. Kolejka chętnych do podziwiania panoramy miasta już od rana ciągnie się bowiem wokół całego budynku i jej końca nie widać :o). Podobno właściciel rocznie na sprzedaży "tego widoku” zarabia 60 milionów dolarów! Więcej niż na wynajmie powierzchni biurowej!

Turyści przyjeżdżają tu na zakupy (np. sklepy Apple są kompletnie oblężone), po to by zobaczyć NYC czy delektować się najbardziej wykwintnymi potrawami z jakiegokolwiek zakątku świata im się zamarzy. Na szczęście również po to, by odwiedzić świetne wystawy i muzea. W Guggenheim na przykład można zobaczyć spektakularną wystawę Maurizio Cattelan’a  „All”, w MoMA retrospektywę Willem’a de Kooning’a a w Whitney wystawę artystki urodzonej w Polsce Aleksandry Mir "The Seduction of Galileo Galilei". Dzięki internetowi możecie wirtualnie zobaczyć opisy tych wystaw z bogatym materiałem wizualnym.

Korzystając z okazji bycia ostatnim piszącym w 2011, życzę Wam wszystkiego najlepszego w 2012, szczególnie tego, na czym najbardziej Wam zależy! Czytajcie nas z równym zapałem co dotychczas, piszcie do nas, no i współtwórzcie  bloga razem z nami! Do usłyszenia już w Nowym Roku. Sam właśnie wybieram się na przedłużony weekend, bo 2 stycznia jest dniem wolnym w wielu amerykańskich firmach i instytucjach. Szkoda tyko, że nie ma tu śniegu…

A to tegoroczna kartka świąteczna naszego Instytutu z jak najlepszymi życzeniami! Zresztą o nim i generalnie o roli instytutów polskich za granicą napiszę Wam w oddzielnym wpisie już w 2012.


Odpowiedzialny biznes

Subiektywna lista rzecznika

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
31 grudnia 2011
Subiektywna lista rzecznika

Niedawno pisałem, że mijający rok stał pod znakiem konsolidacji na rynku, ale to oczywiście nie wszystko, co dało się zapamiętać. Było wiele spektakularnych wydarzeń, ale też tych mniejszych oraz ciekawostek. Oto mocno subiektywna i krótka lista rzeczy, które najbardziej utkwiły w głowie rzecznika Anno Domini 2011. Wreszcie dowiedzieliśmy się, co ma i w co dokładnie gra na rynku telekomunikacyjnym Zygmunt Solorz-Żak. Premier zdecydował, że w nowym roku będzie nowy szef UKE. W mało spektakularny sposób, ale jednak Era zmieniła się w T-Mobile. Odszedł Steve Jobs - wielki wizjoner rynku i twórca potęgi Apple. Tajemnicze kody Orange bezspornie najlepszą promocją roku, a Serce i Rozum zdominowały reklamę. Pojawiło się LTE versus marketingowa ściema roku, czyli 4G w Play`u. Smartphone`y sprzedają się jak ciepłe bułeczki i to na pewno nie koniec. Orange promocyjnie wydłużyło ważność konta w prepaid do 2 lat. Na koniec ogromna awaria BlackBerry, która spowodowała spadek o kilkadziesiąt procent liczby wypadków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich :-) Jeśli ktoś z Was jest chętny, to proszę napiszcie swoje typy. Po weekendzie, najciekawszy moim zdaniem komentarz, nagrodzę zestawem gadżetów z zaczarowanej szafy rzecznika. Pomyślności w Nowym Roku!


Bezpieczeństwo

Bezpiecznego Nowego Roku!

Michał Rosiak Michał Rosiak
30 grudnia 2011
Bezpiecznego Nowego Roku!

Wpisem nr 57 kończymy na Blogu Technologicznym mijający rok w kwestii tematyki bezpieczeństwa teleinformatycznego. Rok ciekawy, bogaty w spektakularne wpadki wielkich firm i wskazujący na rodzące się nowe trendy w działalności sieciowych przestępców.

Gdybym miał wybrać trzy rzeczy, dotyczące bezpieczeństwa IT, z którymi – przynajmniej patrząc na media, zarówno bezpieczniackie, jak i mainstreamowe – kojarzy mi się mijający rok, byłyby to Stuxnet, kwestie prywatności w sieciach społecznościowych oraz złośliwym oprogramowaniem na Androida. O Stuxnecie i ryzyku wynikającym z ataków na systemy SCADA mówił m.in. podczas warszawskiej konferencji Secure Raul „Nobody” Chiesa, a także Brian Krebs podczas specjalnego wywiadu dla Bloga Technologicznego. O szaleństwie „social” pisaliśmy m.in. pod kątem uważania na przyjaciół, przemyślanego korzystania z tagów oraz rozważnego przydzielania uprawnień aplikacjom na Facebooku. O problemach z Androidem wspominaliśmy pod koniec roku, wcześniej ostrzegając przed bankowymi trojanami, podmieniającymi kody SMS. W kilku przypadkach mieliśmy też okazję się pochwalić – pisząc o używanych w TP rozwiązaniach Public Key Infrastructure, naszych działaniach CSR czy informując o dołączeniu TP CERT do renomowanej organizacji FIRST, bądź o wprowadzeniu przez Koreę Płd. dwa lata po nas obligatoryjnej blokady Portu 25.

Czego możecie spodziewać się w przyszłym roku? Na pewno będziemy ostrzegać przed większymi zagrożeniami, tak jak systematycznie przez ostatnie dwa lata. Nie zabraknie poradników, takich jak ten o bezpiecznych hasłach w poprzednim wpisie. Marzy mi się, by o samych hasłach nie trzeba było pisać pisać tak często, bowiem do internautów zacznie docierać waga problemu. McAfee i Cisco przewidują wzrost dedykowanych ataków na wartościowe cele (największe firmy, ale także systemy użytkowe – elektrownie, przepompownie wody), kosztem spadku masowego spamu. Tekstów na temat nie powinno zabraknąć i na naszych łamach, podobnie jak tych o wzroście liczby malware’u na systemy mobilne i oczywiście spraw bieżących.

Życząc Wam zatem tradycyjnie Bezpiecznego Nowego Roku, na koniec mam dla Was ciekawostkę - pierwszą piątkę najchętniej odwiedzanych przez Was w 2011 bezpieczniackich notek według naszego blogowego Analyticsa:

1. Groźny phishing, czyli lepiej się nie „wyłączać”. Ciekawostka, bowiem był to pierwszy wpis o bezpieczeństwie na Blogu Technologicznym, datowany na 20 maja 2010!

2.Użytkownicy Neostrady, uważajcie na podejrzane maile. Znów phishing, jedno z publikowanych przez nas ostrzeżeń o phishingowych atakach na szeroką skalę, skierowanych do klientów naszych usług.

3.Cloud Computing, czyli zalety i wady przetwarzania w chmurach danych. Podsumowanie współorganizowanego przez TP seminarium InfoTRAMS „Cloud Computing – Latając w chmurach”, kolejny tekst z 2010 roku.

4.Bezpieczne święta z bezpiecznym hasłem. Najnowsza notka, której zaledwie tydzień wystarczył, by znaleźć się o krok od „podium”. Zapewniam, że poradnik o bezpiecznych hasłach to dopiero pierwszy z serii tego typu tekstów dla „nie-technicznych” użytkowników sieci, które będziemy publikować na Blogu Technologicznym.

5. Co to za dziwny adres, czyli o IPv6 i bezpieczeństwie słów kilka. Publikacja z 2010 roku z informacjami o protokole IPv6. Wygląda na to, że w świetle zbliżającego się szybkim krokiem wprowadzenia IPv6 na szeroką skalę, informacje o nowym protokole są coraz częściej poszukiwane.

Scroll to Top