
O M2M, czyli systemie komunikacji urządzeń ‚machine-to-machine’ wiele mówi się w kontekście zmechanizowanej przyszłości. Jednak już dzisiaj M2M oferuje sporo praktycznych i wygodnych zastosowań
Niedawno Orange we współpracy z firmą ELTE uruchomił system monitorowania pojazdów za pomocą systemu GPS na kartę prepaid. System przeznaczony jest zarówno dla indywidualnych klientów (rodziców, którzy pożyczają samochody swoim nastoletnim dzieciom :)), jak i dla firm zarządzających flotą pojazdów (firm transportowych, korporacji taxi). Wykorzystany może być do monitoringu samochodów osobowych, ciężarówek czy pojazdów budowlanych. Warto dodać, że jest to pierwszy w Europie usługa lokalizacji GPS realizowana w systemie prepaid
Jak to działa?
Wraz z zakupem karty telemetrycznej klient otrzymuje urządzenie lokalizacyjne z odbiornikiem GPS. Instalacja jest prosta (podobna do montażu radia samochodowego), więc można wykonać ją samodzielnie. Po uruchomieniu usługi urządzenie zaczyna gromadzić dane na temat aktualnej pozycji. Dane GPS oraz parametry pojazdu przesyłane są do serwera z użyciem sieci GSM/GPRS, gdzie zapisywane są w bazie danych.
W jaki sposób można sprawdzić położenie samochodu?
Poprzez stronę internetową użytkownik uzyskuje dostęp do widoku map i raportów. Pozycja samochodu jest aktualizowana na bieżąco. Trasa śledzonego pojazdu nanoszona jest na mapę w postaci wyróżnionej linii. W przypadku wielu pojazdów, dla każdego można uzyskać informacje o monitorowanych parametrach (prędkość, czas przejazdu, trasa).
Jak zapłacimy?
Usługa realizowana jest w systemie prepaid, co oznacza brak konieczności zawarcia umowy na korzystanie z usługi, możliwość przedłużenia poprzez doładowania sieci Orange, np. za pośrednictwem internetu czy dostęp do usługi poprzez przeglądarkę internetową z każdego komputera podłączonego do sieci.
Więcej o usłudze przeczytacie na stronie: Smok prepaid
To tylko jedno z zastosowań M2M realizowane przez Orange. Jeśli temat Was zainteresował, zaglądajcie na blog technologiczny – już wkrótce kolejne odsłony M2M.
Na koniec ciekawostka: według szacunków Analysys Mason do 2020 roku sprzedaż urządzeń M2M w samym sektorze usług wyniesie ponad 1,3 miliarda, a w pozostałych branżach (bezpieczeństwo, opieka medyczna, finanse) 0,8 mld? Może wizja mechanicznej przyszłości nie jest tak odległa?
Macie pomysły na kolejne, przydatne rozwiązania M2M?