Oferta

Promocja sierpniowa

Redakcja Bloga Redakcja Bloga
16 sierpnia 2010
Promocja sierpniowa

Dziś startujemy z kolejną promocją dla wszystkich klientów Orange prepaid. Każde doładowanie konta kwotą 40zł przez stronę www.doładowania.orange.pl nagradzać będziemy 25-proc. bonusem! Bonus trafia na konto promocyjne i jest do wykorzystania na rozmowy, SMS-y i MMS-y w Orange, a także na rozmowy z numerami stacjonarnymi i transfer danych (internet). Promocja potrwa przez tydzień – do 23 sierpnia 2010.


Oferta

GG w Orange reaktywacja

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
16 sierpnia 2010
GG w Orange reaktywacja

Dziś pierwszy z zapowiadanych przedurlopowo newsów i dobra wiadomość dla wszystkich, którzy cierpliwie czekali na reaktywację GG w Orange. Usługa jest ponownie dostępna. Dla przypomnienia, aby ją uruchomić należy wysłać SMS-a o treści GG pod numer 8075 (koszt zgodny z planem taryfowym), a następnie kliknąć na otrzymany link zwrotny i pobrać aplikację na telefon. Pierwsze 2 tygodnie korzystania są darmowe. Potem proponujemy dwie formy abonamentu na 7 i 30 dni za odpowiednio za 1,22 zł i 4,88 zł brutto. Ci z Was, którzy skorzystali z wcześniejszej wersji aplikacji dostępnej od 29 stycznia 2010 również mają prawo do korzystania z 14 dniowego okresu próbnego. Szczegóły znajdziecie tutaj i przepraszam, że wystawiliśmy waszą cierpliwość na tak dużą próbę.


Bezpieczeństwo

Wasze dane są bezpieczne, czyli co i jak szyfrujemy w w Grupie TP

Rafał Jaczynski Rafał Jaczynski
13 sierpnia 2010
Wasze dane są bezpieczne, czyli co i jak szyfrujemy w w Grupie TP

W ostatnim czasie, przy okazji dyskusji o unowocześnianiu administracji publicznej co jakiś czas słyszymy pojęcie „podpis elektroniczny”, zazwyczaj okraszone przymiotnikiem „kwalifikowany”. Podpis elektroniczny jest używany również w Grupie TP, z wielu względów nie jest to jednak podpis kwalifikowany.

Najpopularniejszym zastosowaniem systemów kryptograficznych opartych na Infrastrukturze Klucza Publicznego (PKI) jest podpisywanie komunikacji elektronicznej w celu uwiarygodnienia nadawcy i/lub szyfrowanie jej treści. Pracowników Grupy TP do używania kryptografii przy przesyłaniu danych osobowych obligują przepisy prawa, ale też uczciwość i dbałość o interesy naszych Klientów. W tym celu korzystamy z Bezpiecznej Poczty TP (BPTP) – rozwiązania zapewniającego najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa kryptograficznego. Wydawaniem certyfikatów BPTP zajmuje się działające w ramach TP Centrum Certyfikacji Signet.

Ze względu na specyficzne potrzeby tak dużej korporacji jak TP, oraz konieczność optymalizacji wydajności pracy i kosztów, certyfikat BPTP nie jest podpisem kwalifikowanym.

Do większości naszych potrzeb podpis kwalifikowany nie jest potrzebny, dzięki czemu możemy omijać sztuczne oraz nieuzasadnione formalnie i biznesowo ograniczenia – tłumaczy Leszek Gerwatowski, Kierownik Działu Bezpieczeństwa Aplikacji w TP, człowiek, który w Grupie TP o systemach klucza publicznego wie zdecydowanie najwięcej.

Zawartość wydawanego przez Signet urządzenia kryptograficznego (token przypominający pendrive, podłączany do portu USB) to dwa certyfikaty – jeden do podpisu, drugi do szyfrowania. Czemu dwa?

Wyobraźmy sobie, że pracownik, mający do czynienia z ważną biznesowo, szyfrowaną korespondencją, odchodzi z pracy. Przy podpisie kwalifikowanym miałby jeden, wygenerowany na tokenie  certyfikat do wszystkich zastosowań i firma mogłaby pożegnać się z jego zaszyfrowanymi mailami. W BPTP certyfikat do podpisu „umiera” z odejściem pracownika, w odpowiednio zabezpieczonym środowisku istnieje jednak kopia drugiego certyfikatu, można więc uzyskać uprawniony dostęp do danych firmowych, zaszyfrowanych kluczem pracownika – tłumaczy Leszek Gerwatowski.

Choć używane w TP rozwiązanie nosi nazwę bezpiecznej poczty, nie służy jedynie obsłudze e-maili. O innych korporacyjnych zastosowaniach klucza kryptograficznego, różnicach między kluczem programowym i sprzętowym, a także o skali BPTP, dowiecie się w kolejnych wpisach o PKI. Jeśli macie w tej kwestii pytania, zapraszamy do zadawania ich poniżej.

Zadanie dla chętnych – jak sądzicie, jaką długość osiągnąłby „wąż” ułożony ze wszystkich aktywnych tokenów BPTP, używanych w Grupie TP?

Zainteresował Cię ten wpis? Jego rozszerzoną wersję przeczytasz na stronach TP CERT.

Scroll to Top