Oferta

Promocje tygodnia: Samsungi taniej i odkup Xiaomi

Beata Giska Beata Giska
16 maja 2024
Promocje tygodnia: Samsungi taniej i odkup Xiaomi

Łapcie i kumulujcie okazje. Teraz kupując wybrane smartfony Samsunga możecie zaoszczędzić nawet 800 zł lub otrzymacie zegarek albo słuchawki za złotówkę. Dodatkowo, odsprzedając nam stary telefon zyskacie jeszcze więcej.

Obniżyliśmy cenę Samsunga Galaxy S23 FE 5G 128 GB. Teraz zapłacicie nawet 504 zł mniej przy jego zakupie z planem M lub pakietem Love Standard. To jeszcze nie wszystko: możecie także skorzystać z opcji odkupu - odsprzedając nam swój używany telefon. Wtedy zdobędzie nawet kolejne 300 zł rabatu, a przy tym w ekologiczny sposób pozbędziecie się niepotrzebnego urządzenia.

Ceny Samsunga Galaxy S23 FE 5G 128 GB obniżyliśmy także w zestawach. Przy zakupie tego smartfona możecie otrzymać słuchawki Samsung Galaxy Buds FE za 1 zł. Promocja dotyczy również Flipa 5 i Folda 5, Samsunga A55 czy modelu S22. Znajdziecie je w atrakcyjnych duetach - do wyboru ze słuchawkami lub zegarkiem w prezencie za złotówkę. Urządzenia są dostępne do wyczerpania zapasów.

Akcja zniżkowa na odkup od Xiaomi

A skoro mowa o odkupie - mamy ciekawą promocję z Xiaomi. Od 14 maja podwoiliśmy wartości bonusów odkupowych dla Xiaomi i wydłużyliśmy akcję do 8 czerwca. To znaczy, że jeśli przyniesiecie do salonów Orange smartfon, którego wartość wycenimy na ponad 51 zł, otrzymacie:

  • voucher na zakup dowolnego nowego telefonu (stawka bonu będzie zależna od urządzenia, jakie nam zostawicie),
  • zniżkę na zakup nowego smartfona Xiaomi - o tyle taniej kupicie modele:
XIAOMI 13T PRO 5G1 200 zł
XIAOMI 13T 5G 1 000 zł
XIAOMI REDMI NOTE 13 PRO+ 5G 800 zł
XIAOMI REDMI NOTE 13 PRO 5G 600 zł
XIAOMI REDMI NOTE 13 5G400 zł

Jeśli macie w szufladzie zbędne telefony - zróbcie porządek i przynieście je do nas. To się opłaca.


Bezpieczeństwo

Bezpieczne dzieci w sieci

Michał Rosiak Michał Rosiak
16 maja 2024
Bezpieczne dzieci w sieci

Bo oni znają się na tym lepiej ode mnie! To jedna z najczęstszych odpowiedzi rodziców, na pytanie czemu nie usiłują edukować czy wspierać dzieci w sieci w zakresie bezpieczeństwa. Czy to znaczy, że mamy odpuścić i zostawić młodzież samą? Absolutnie nie - za dużo zagrożeń tam czeka.

Dziś przedstawiam Wam mój tekst, opublikowany w ubiegłym miesiącu w Raporcie CERT Orange Polska 2023.

Zagrożeń, na które dzieci w sieci narażone są niemal od urodzenia. Żyjemy w świecie „szerowania” i „lajków”, wszystkim co dobre w naszym życiu, chwalimy się w sieci. To teraz pytanie, jeśli jesteś rodzicem: czy zdjęcia Twojego dziecka są na Twoim Facebooku albo na Instagramie? W jakiej sytuacji je przedstawiają? Co może z nimi zrobić ktoś, kto nie ma dobrych zamiarów?

Nie wrócimy do czasów przedsieciowych

Czy to znaczy, że mamy się cofnąć do czasów przedinternetowych? Niekoniecznie. Ale między niepublikowaniem zdjęć, a publikowaniem wszystkiego jest sporo miejsca. Zastanów się, czy akurat to zdjęcie chcesz publikować. Jak jest na nim przedstawione Twoje dziecko? Co można zrobić z taką fotką, mając złe plany i myśli? Jeśli odpowiedzi na te pytania nie wywołują w Tobie niepokoju – publikuj. Ale pamiętaj, że już teraz budujesz to, jak Twoje dziecko będzie postrzegane nawet za 20 lat. Cokolwiek, co wpada do sieci – zostaje tam na zawsze.

Warto pamiętać, żeby - gdy dziecko rozumie już o co chodzi, czym jest Facebook, czy Instagram - za każdy razem pytać je, czy możesz umieścić dane zdjęcie. Gdy dorośnie, warto przejrzeć razem Twoje media społecznościowe jeszcze raz i jeśli poprosi o usunięcie jakiejś fotki – zrobić to. Podchodząc do publikacji zdjęć dzieci w sieci od początku w odpowiedni sposób, zadbasz nie tylko o bezpieczeństwo dziecka, ale też wzmocnisz jego poczucie własnej wartości. To nieoceniona korzyść.

Media społecznościowe to (niekoniecznie) zło

Antagonizowanie grup społecznych, manipulacja na wielu frontach, wpływ na podejmowanie decyzji - to wszystko w aspekcie mediów społecznościowych jest niestety oczywiste. Czy to znaczy, że powinniśmy trzymać dzieci z dala od nich? No właśnie niekoniecznie.

Najlepiej by było, gdyby młodzież zakładała konta w social mediach w wieku 13 lat lub później. Wiadomo jednak, że jeśli się uprą i tak to zrobią, niezależnie od naszej woli. Dlatego nie zaszkodzi zawczasu porozmawiać o tym, że:

  • serwis społecznościowy, bazując na naszej aktywności, może zbudować sobie nasz niezwykle szczegółowy profil;
  • celem SM jest na nas zarobić, więc im lepiej nas pozna, tym lepsze reklamy nam pokaże;
  • media społecznościowe zarabiają, utrzymując nas online, więc będą podsuwać nam takie treści, by nasze poglądy stawały się coraz bardziej skrajne;
  • w sieci można udawać każdego, więc trzeba być absolutnie nieufnym w odniesieniu do obcych.

Zajrzyjmy z dzieckiem do ustawień prywatności. Ustawmy granice najostrzejsze jak się da. Cokolwiek wpiszemy, mogą widzieć wyłącznie znajomi. A najlepiej, np. na Instagramie, schowajmy konto za „kłódką”. Wtedy zajrzą tam wyłącznie ci, których dziecko samo zaakceptuje.

Dzieci w sieci też są celem phishingów

O phishingach wspominamy w Raporcie co roku, warto jednak pomyśleć też o nich w kontekście dzieci. Dwojako:

Po pierwsze, w zasadzie adresatem każdego phishingu może być młody człowiek. SMS o „dopłacie do paczki”? On działa niezależnie od wieku, jeśli młody człowiek ma już swoje konto bankowe lub kartę, może się na niego złapać tak samo jak my. „Niedopłata 3,99 zł za prąd”? Ta treść wywołuje emocje, empatyczne dziecko może chcieć po prostu pomóc rodzicom, żeby się nie stresowali, bo „przecież to drobne”. Warto porozmawiać z dziećmi, jak wyglądają takie SMS-y, że strony docelowe są podobne do prawdziwych, żeby zawsze sprawdzały adres witryny, na której muszą się logować.

Po drugie, treści przeznaczone dla młodzieży właśnie. Czasy się zmieniają, ale budżety młodzieży pozostają na podobnym poziomie. Niewielu więc pogardzi możliwością zagrania w płatną grę „za darmo”. Kto by patrzył, że trzeba zainstalować jakiegoś cracka, a ten w tle podłączy nas do botnetu i wykradnie z komputera wszystko, co się da? Pół biedy, jeśli to komputer dziecka i straci „tylko” dostępy do Steama, czy innych tego typu serwisów. Gorzej, jeśli gra na tym samym sprzęcie, z którego rodzic loguje się do banku.

Udało mi się zainteresować Cię tematem? W Raporcie CERT Orange Polska 2023 znajdziesz dużo więcej ciekawych treści. Zapraszam do lektury całego wydawnictwa, będącego podsumowaniem pracy moich kolegów i mojej w ubiegłym roku.


Sieć

Świetnej jakości połączenia wideo ViLTE

Kinga Gora Kinga Gora
16 maja 2024
Świetnej jakości połączenia wideo ViLTE

Korzystacie z rozmów wideo za pośrednictwem różnych komunikatorów internetowych? Jeśli tak, mam dla Was alternatywę – ViLTE, czyli połączenia wideo w sieci LTE. Zachęcam do wypróbowania. To dobry sposób, żeby pokazać komuś gdzie jesteśmy albo wspólnie zdecydować, który prezent kupujemy.

ViLTE to technologia, dzięki której można rozmawiać z wideo za pośrednictwem sieci LTE. Nie trzeba pobierać ani instalować żadnych dodatkowych aplikacji, a wideo jest w wysokiej jakości i ma niskie opóźnienia. Co ważne, korzystanie z ViLTE nie jest związane z żadnymi dodatkowymi opłatami. Dodam też, że, gdy korzystamy z ViLTE bateria zużywa się o kilkadziesiąt procent mniej niż wtedy, gdy używamy komunikatorów.

Dość gadania, zapraszam do obejrzenia filmu o ViLTE. Sprawdźcie sami, jak to działa.

ViLTE działa dla połączeń wewnątrz sieci Orange oraz na styku między siecią Orange i Play. Jeśli interesują Was bardziej techniczne aspekty ViLTE – zapraszam do mojego wcześniejszego wpisu.

Scroll to Top