W szkołach wybrzmiał już pierwszy dzwonek, a rodzice zostali zaproszeni na organizacyjne zebrania. Wśród wielu dokumentów wychowawcy poproszą ich też o podpisanie zgody na rozpowszechnianie przez placówkę wizerunku ich dzieci. Podpisać, czy nie podpisać? Aby podjąć w pełni świadomą decyzję, warto znać ryzyka, które wiążą się z publikowaniem treści z udziałem dzieci w internecie. I dokładnie przeczytać dokument.
Każdego dnia do internetu trafiają setki milionów zdjęć i filmów. Wśród nich treści z udziałem dzieci. Choć często publikowane w dobrych zamiarach - z poczucia dumy, przeżywania emocji ważnych momentów, zachowania ich w pamięci, to jednak mogą narobić im kłopotu. Dziś lub w przyszłości.
Warto znać ryzyka, jakie wiążą się z publikowaniem wizerunków dzieci w internecie, zanim wrzuci się fotki czy filmy z ich udziałem i zanim podpisze się zgodę na rozpowszechnianie wizerunku swojego dziecka przez szkołę czy inną placówkę. Ważne, aby ta zgoda – czy na „tak”, czy na „nie” - była w pełni świadoma i odpowiedzialna. Tym bardziej, że wyzwań powodowanych rozwojem internetu, social media, ciągle przybywa i coraz trudniej jest za nimi nadążyć. Szczególnie – zabieganym wokół wielu rodzicielskich wyzwań rodzicom i troszczącym się o rozwój oraz edukację dzieci placówkom.
Zrozumiałym jest, że o wielu z tych ryzyk dorośli po prostu nie wiedzą. Wychowani w erze przedsmartfonowej, przedinternetowej, często nie mają świadomości, co może się zadziać ze „słodkim” zdjęciem dziecka. Dotyczy to nie tylko rodziców, ale także pracowników szkół, przedszkoli, klubów sportowych, organizacji pozarządowych. One też są aktywne w social media, dbając o promocję, dzieląc się w sieci sukcesami swoich podopiecznych. Dla naszego pokolenia konieczność dbania o wizerunek online to stosunkowo nowe zjawisko i wszyscy musimy się nauczyć, jak to mądrze robić.
Eksperci i ekspertki ds. bezpieczeństwa dzieci w internecie oraz cyberbezpieczeństwa biją na alarm: z takimi materiałami może zadziać się bardzo dużo i to poza kontrolą i wpływem osoby publikującej:
- Raz wrzucony materiał do sieci, pozostanie tam na zawsze. Można go pobrać, a nawet jeśli nie, to zrobić zrzuty czy nagrania ekranu.
- Co gorsze, można je też zmodyfikować przy użyciu różnych aplikacji i programów – od najprostszych, takich do robienia memów, po bardziej skomplikowane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. (w 2023 zdjęcia hiszpańskich nastolatek pobrane z social mediów posłużyły sprawcom do stworzenia ich roznegliżowanych deepfake’ów (tzw. deepnude). Fotografie twarzy z dorobionymi do nich obrazami nagich ciał - trafiły do sieci. Podobna sytuacja miała miejsce nie tak dawno temu w Bydgoszczy. Choć to skrajny przypadek, jednak warto mieć w pamięci, że możliwości takich modyfikacji jest coraz więcej).
- Razem ze zdjęciem lub filmem dziecka często (także nieświadomie) udostępnianych jest znacznie więcej informacji niż sam wizerunek. Z takiej publikacji często dowiemy się, jak dziecko ma na imię, nazwisko (słynne fotki dzieci z dyplomami publikowane przez niektóre placówki), do jakiej uczęszcza szkoły, przedszkola. Wszystko to pozwala komuś z zewnątrz zgromadzone w ten sposób dane wykorzystać w dowolny sposób, w tym w celach zagrażających bezpieczeństwu dziecku – nawiązania kontaktu, zdobycia jego zaufania, aby w jakiś sposób je wykorzystać.
- Fotka czy film dziecka bywa pożywką dla hejtu, tworzenia prześmiewczych memów, czy kradzieży cyfrowej tożsamości (np. organizowania fałszywych zbiórek pieniędzy w internecie opatrzonych zdjęciem przypadkowego dziecka pobranym z sieci).
- Często takie materiały wykorzystują nastolatki w akcie cyberprzemocy – żeby dokuczyć, zakpić, a nawet szantażować. Z badań Fundacji Orange wiemy, jak bardzo nastolatki boja się takich doświadczeń.
- W drastycznych przypadkach fotki dzieci mogą niestety zasilać fora popularne wśród osób o skłonnościach pedofilskich.
- Warto wziąć pod uwagę coś jeszcze: prawo człowieka do opowiedzenia historii o sobie w internecie tak, jak sam by sobie życzył. Jeśli to dorośli publikują treści z udziałem dzieci - w sieci buduje się ich historia, bez ich wpływu i kontroli. Co, jeśli zamarzą na przykład o stanowisku publicznym w dorosłym życiu, a w internecie będzie o nich jakaś historia, która może im stanąć na drodze do realizacji marzeń?
Przemyśl, zanim opublikujesz... i podpiszesz zgodę
Wizerunek to dana osobowa i dobro osobiste. Podlega ochronie prawnej. Zanim podpiszesz zgodę na rozpowszechnianie wizerunku swojego dziecka przez jakąś instytucję:
- Najpierw dokładnie przeczytaj dokument.
- Zobacz, czy jest napisany w sposób przejrzysty i zrozumiały.
- Zwróć uwagę, gdzie i w jakim celu będzie publikowany wizerunek twojego dziecka, np. w mediach społecznościowych (jakich), na stronie internetowej, itp.
- Sprawdź, czy zgoda dotyczy określonego czasu.
- Zobacz, jakie są warunki wykorzystania wizerunku, np. zdjęcie będzie podpisane imieniem dziecka lub opatrzone komentarzem, zdjęcie będzie kadrowane, zdjęcie będzie poddane edycji.
- W razie wątpliwości - DOPYTAJ o wszystko nauczyciela/lkę, także o to, na jakich nośnikach zabezpieczone są dane w postaci zdjęć. Jak czytamy w telko.in - branża edukacyjna jest mocno narażona na cyberataki.
Dowiedz się też, czy wizerunek dziecka nie będzie wykorzystywany w celach promocji innych firm czy osób publicznych, odwiedzających czy planujących odwiedzić szkołę.
Pamiętaj, że zgodę taką możesz też cofnąć. Upewnij się wtedy, że Twoje dziecko z tego powodu nie będzie wykluczane z fotografowanych czy filmowanych aktywności!
Jeśli podpiszesz zgodę, to czy mimo tego, dziecko czuje się z tym bezpiecznie i komfortowo, czy nie jest np. zmuszane do pozowania na zdjęciach, czy nie jest jakoś stygmatyzowane, czy opublikowany materiał nie narusza jego godności, nie zawstydza go, nie ośmiesza, nie naraża na wyśmianie, czy Ty chciałbyś/chciałabyś być przedstawiany/a w takiej sytuacji.
Rozmawiaj z dzieckiem
Udostępnianie wizerunku dziecka to sprawa bardzo indywidualna. Można ustalić także te kwestie z dzieckiem. Oczywiście takie decyzje i rozmowy są inne w każdej rodzinie i zależą również od wieku dziecka. Z najmłodszymi dziećmi taka rozmowa nie jest raczej możliwa do przeprowadzenia w taki sposób, aby były świadome problemu. Pamiętajmy jednak, że to my, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za ochronę prywatności i wizerunków naszych dzieci. Ich zdanie na ten temat, choć ważne, nie musi, a nawet nie powinno być decydujące, bo ze względu na etap rozwojowy, w jakim się znajdują, nie są w stanie w pełni świadomie pojąć zalety i ryzyko takich publikacji. Nie jest rolą rodziców straszyć dzieci „złym internetem” i zagrożeniami, ale warto po prostu kierować się ich dobrem i bezpieczeństwem oraz zachować zdrowy rozsądek.
A do tego - interesować się różnymi zjawiskami środowiska cyfrowego i rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać z dziećmi o ich cyfrowych aktywnościach i o tym, co dla dzieci ważne, a dzięki temu poznawać ich granice.
Więcej informacji na temat tego, jak powinna być skonstruowana zgoda na rozpowszechnianie wizerunku dziecka i jak go najlepiej chronić, znajdziecie w poradniku pt. „Wizerunek dziecka w internecie. Publikować czy nie?”, który opublikowaliśmy wspólnie z Urzędem Ochrony Danych Osobowych. Głownie dla placówek pracujących na rzecz dzieci – szkół, przedszkoli, klubów sportowych czy organizacji pozarządowych i mediów. Ale rodzice i opiekunowie znajdą tam mnóstwo cennych informacji o ochronie wizerunku dzieci – od strony legalnej i etycznej. Na bazie poradnika powstały też materiały. Przy wsparciu naszej Fundacji Orange i Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, przygotowała je Aleksandra Rodzewicz - ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych, wieloletnia dyrektorka poradni psychologiczno-pedagogicznej. Gotowe prezentacje mogą być wykorzystane podczas spotkań z osobami pracującym z dziećmi i młodzieżą. Zawierają rozwiązania, pomysły oraz argumenty.
Komentarze
A kod USSD na włączenie usługi dla normalnych ludzi? 🙂
OdpowiedzA co z osobami które mają roczną ważność konta i brak smartfona? U mnie tak mama ma. Ma brać gigabajty jak nawet nie wie co to jest?
OdpowiedzOperator likwiduje darmową opcje pewnie, SMS będzie płatny dla sporej grupy, tych co nie mają SMS pakiecie 😎
OdpowiedzOrange mam pytanie odnośnie tej usługi mam poprzednią wersję tej usługi , czy ta usługa która jest. Dostępna od dziś kumuluje się z poprzednią usługą która była wcześniej
OdpowiedzDostępna
Usługi kumulują się.
OdpowiedzChyba nie
OdpowiedzProszę o jeszcze chwilę cierpliwości, już niedługo.
OdpowiedzNie robiliśmy tutaj takiego rozwiązania – jest opcja SMS i online/aplikacja
OdpowiedzJeśli konto ma się ważne przez rok to nic tu się nie zmienia, ważność jest nadal aktualna. A jak ktoś nie ma telefonu z internetem no to niewiele możemy pomóc 😉 Ale mamy tyle różnych promocji i prezentów, że każdy coś odbiera – co może, co mu pasuje. Zachęcamy jednak do zakupu smartfona – wcale nie muszą to być drogie czy skomplikowane urządzenia, a i nowszy sprzęt przyda się, gdy odłączymy 3G.
OdpowiedzCzyli tak naprawdę nic sie raczej nie zmieniło tylko to ze zamiast 3 usługi jest jedna plus nowa opcja na 93 dni koszt 17 zl a tak to nie widzę innych zmian chyba że coś jest nie tak to proszę mnie poprawić.
OdpowiedzZmniejszenie 3 usług – w jedną łatwiejszą, szybszą to jest forma upraszania i ułatwiania, zarówno dla klientów 🙂 Łatrwiej wybrać, szybciej się działa itd.
OdpowiedzKonto ważne rok – 9zł, nowa usługa – 29zł i tu jest pies pogrzebany🙁
OdpowiedzTak masz racje konto wazne rok było po 9 zł jest po 29 zł na rok taka zmiana
OdpowiedzWszystko chodzi o to by jak najwięcej ściągnąć kasy z klientów 🙁 było 9zł jest 29zł. Kogoś tu chyba poj… inflacja inflacją ale nie dźwigać cenę ponad 200%
OdpowiedzMam dwa pytania:
Odpowiedz1. Czy oferta łączy się z usługą „za darmo w Orange”
2. Czy oferta przedłuża GB zebrane z promocji „GB za gole”?
1. Usługa łączy się z innymi
Odpowiedz2. Przedłuża stan konta i GB – jeśli więc macie na swoim koncie gb z innych promocji to zostaną one zachowane 🙂
Nowa oferta – „łatwiejsza i korzystniejsza” dla naszego dobra 😡 podrożała z 9 do 29 zl. Szokujące!
Źródło: blog Orange Polska https://biuroprasowe.orange.pl
OdpowiedzPolecam zapoznać się z regulaminem, gdzie wiele rzeczy jest wyjaśnionych, można też dłużej porozmawiać z konsultantem przez telefon/na czacie czy w salonie i od razu rozwiać swoje wątpliwości 🙂
OdpowiedzUsługi nie da się włączyć w aplikacji/online. Nie ma 3 wariantów, jest sam przycisk „Zamawiam i płacę”, który zwraca błąd po kliknięciu.
OdpowiedzSprawdzimy to
OdpowiedzU mnie tak samo,taniej było konto ważne rok za 9 zł.
OdpowiedzSkontaktowałem się z doradcą na czacie i napisał, że nie przedłuża ważności GB zebranych w promocji GB za gole … więc nie przedłuża wszystkiego.
OdpowiedzAle moi rodzice nie potrzebują smartfona a do internetu używają wygodnego tableta. Konto odnawiają regularnie i do tego mają jeszcze dodatkowo płacić 30 zł rocznie…
OdpowiedzZwykle oszustwo. Moi rodzice nie korzystają z internetu, nie mają smartfona a mają płacić za to. Przechodzimy do konkurencji. Zlewam temat. Naciągacze!
OdpowiedzJeżeli chodzi o mnie to wszystko zostało po staremu i jest ok, niestety seniorzy dostają po d…. bo muszą zapłacić 3x więcej jedyne co mogą zrobić to przejść do NJU i tam po każdym nawet najmniejszym doładowaniu konto ważne 6 mcy. W nju jest fajna promocja nie więcej niż 1,2 dziennie.
OdpowiedzOrange powinno informować także starsze roczniki że po wyłączeniu 3g w danym regionie można dalej swoje stare telefony klawiaturowe używać tylko należy przełączyć je w ustawieniach na 2g.
Odpowiedzjak nie mają smartfona 😂😂?
OdpowiedzAle napiszcie DUŻYMI LITERAMI, że wycofujecie ofertę „rok ważności konta”, aktywowaną za pomocą SMS’a na numer 8002, nawet za te 9 zł (przeboleję, było za 6, przedtem nawet za darmo). Leżał sobie fajny stary numer 501 z 1999 r., ale 29 zł nie dam, trudno. Cóż, francuscy emeryci wymagają droższej opieki… to kolonii Bolanda trzeba bardziej przykręcić śrubę.
OdpowiedzŻegnam. Brak opcji START za 9 zł.
Odpowiedzpo co jakieś kody, jak można jeszcze za smsa policzyć.. czyste złodziejstwo
Odpowiedzale to tylko świadczy o tej firmie
Jestem w Orange od wielu lat, ale w obecnej chwili rozważam przeniesienie do innej sieci. Powody to brak zasięgu, to brak internetu lte, to coś przerywa rozmowę, a oni tu jeszcze chcą 30zl za to że ja będę z nini przez następny rok się męczył. KPINA Z Klienta.
OdpowiedzTaka usługa kosztowała 9 zł, teraz żadacie 29 zł. Podwyżka o ponad 200%. TO NIE JEST FAIR. Tak się nie traktuje klientów.
OdpowiedzKasuje numer, 29 zł nie dam
OdpowiedzPrzecież nikt nie każe brać. To tylko powiadomienie o nowej opcji
OdpowiedzInformujemy o tym. Wysyłamy sms-y, są filmy, artykuły w prasie i na stronie.
OdpowiedzW Orange nr mam od wieków. Na początku była komenda start na nr 8002 – zero opłat. Rok temu, żeby przedłużyć o rok trzeba było zapłacić 10 zł. Teraz, żeby przedłużyć ważność konta o rok, trzeba zapłacić 29 zł. Za rok zobaczę, jeśli cena znowu wzrośnie, zastanowię się nad przeniesieniem nr do innej sieci. Pozdrawiam.
OdpowiedzWitam. To znowu ja. Pospieszyłem się z tym przedłużeniem konta o rok za 29 zł w Orange. Mogłem przenieść nr do PLAY. Tam zapłacę 30 zł i mam konto ważne rok i oprócz tego mogę rozmawiać i sms wysyłać. A nie jak w Orange, tylko nr przedłużyć. ZA ROK NA PEWNO PRZECHODZE DO PLAY, albo innej sieci. Pozdrawiam. 30 zł to jest dużo za samo tylko podtrzymanie numeru.
Odpowiedz29 zł ? W Play za 30 zł mam konto ważne rok i do tego mogę rozmawiać, a nie tylko przedłużać ważność konta o rok. Orange straci klientów.
OdpowiedzKonto na rok kosztowało 9 zł.Brak słów! zmieniam operatora.
Odpowiedz300 % podwyżki to zdzierstwo . Nie potrzebuję żadnych gigabajtów z internetu tylko taniej ofert rozmów. Za ten numer z 300 % podwyżką to WARTO w tej sytuacji PRZENIEŚĆ NUMER do innej firmy albo nawet zmienić ten numer DO INNEGO OPERATORA .
OdpowiedzJak ktoś używa stale internetu to zmiana nawet na korzyść, ale jak ktoś tylko dzwoni i smsuje to teraz zamiast 9 zł zapłaci 29 za przedłużenie ważności na rok – tak rozumiem likwidację usługi Konto Ważne Rok. Wtedy pozostaje zmiana na innego operatora, który daje roczną ważność po doładowaniu za 5 zł, choć przy dotychczasowej opłacie 9 zl większość już to zrobiła.
OdpowiedzNo wtedy się nie opłaca.Jak już napisałem wcześniej trzeba zmienić na operatora, który daje rok ważności za doładowanie 5 zł (Fakt Mobile, jakaś taryfa Play -trzeba sprawdzić czy jeszcze funkcjonuje np. Rok Ważności Konta choć stawki pewnie nie są zachęcające jak w Fakcie).Dziwię się, że nie zrobiłaś tego jak Orange wprowadziło a potem podwyższyło tę opłatę na 9 zł.Ja to znosiłem ze względu na net
OdpowiedzJest w MO, zawsze była: Przedłuż Ważność (nie Doładuj) i przychodzi sms potwierdzający.
OdpowiedzSłabe te informacje: dowiedziałem się 11.09 jak chciałem przedłużyć bonus intern. kodem i dostałem dziwny komunikat o braku usługi Prezent przez Cały Rok (nb. co to za usługa?).W MO brak takiej informacji,czat nie działa (może trzeba zaktualizować MO ale nie woła o to). Smsy różne przychodziły ale w tej kwestii brak.A to chyba istotne jak się podnosi opłatę z 9 na 29 zł (nie wszyscy potrzebują net
OdpowiedzDrodzy Czytelnicy, by ukrócić wszelkie spekulacje: to nie jest tak, że wymuszamy od Was 29 zł na rok ważności konta, bo bez tego usuniemy numer. Nie! To jest dobrowolna usługa, która może służyć zamiast doładowania do przedłużenia konta. Jak ktoś nadal będzie się doładowywał, jak obecnie i przedłużał ważność konta w ten sposób to nic dla niego się nie zmieni i nic nie dopłaca 🙂
OdpowiedzNiezłe cwaniactwo. Konto Ważne Rok było za 9 zł
OdpowiedzBardzo niedobre posunięcie.
OdpowiedzKiedyś „rok ważności konta” był za darmo i jakoś wam się to opłacało, potem 6zł, 9zł teraz zlikwidowaliście i tę usługę.
Starsze osoby (moja Babcia) po 13 latach „orange na kartę” na dniach rezygnuje, bo przy tych cenach i utrudnieniach, konkurencja ma lepszą ofertę.
Zapamiętajcie to nazwisko: Beata Giska
OdpowiedzA czy to przedłużenie przedłuża też ważność GB w roamingu? Tych GB, które daje Elastyczny pakiet internetowy.
OdpowiedzCzy ja dobrze rozumiem tyle pieniędzy za konto ważne rok? jesteście żydami chytrymi.To jest wyzysk i chamstwo.To nie jest nawet wzrost ceny o 50 czy 100 procent tylko kilkakrotnie.To jest niszczenie Polaków i mordowanie ich z każdej strony ale jak chcecie przyczyniać się do powstania żydokomuny i ukropolin to proszę bardzo historia was osądzi.Bojkotujcie kto może i zmiencie operatora jak możecie.
Odpowiedz.Z szacunku do klientów wypadałoby przed wyłączeniem usług poinformować klientów korzystających z tych usług np.smsem z wyprzedzeniem, że dane usługi będą wyłączane w takim a takim terminie.
OdpowiedzKompletne DNO!
Nowa opcja = droższa opcja… typowe
Odpowiedz