Nowy iPhone 14 Pro jest wyposażony w chip A16 Bionic. To kolejna generacja procesorów od Apple, która ma zapewnić lepsze doznania z użytkowania smartfonu. Sprawdziłem, czy dotyczy to również gamingu i profesjonalnego wykorzystania.
Zacznijmy od pojemności. Mamy kilka opcji wyboru: Od 128 GB do 1 TB. Ja wybrałem 256 GB, chociaż moim zdaniem nawet najniższa opcja zapewnia sporo miejsca na zdjęcia, filmy, dokumenty, a przede wszystkim rozrywkę. Bez problemu zmieścimy najbardziej wymagające gry, bez strachu o spore aktualizacje. Na moim modelu zainstalowałem kilka sporych produkcji multiplayer jak i singleplayer, jednocześnie zapełniając przestrzeń wirtualną masą zdjęć z iCloud. Używając starego iPhone 11 miałem z tym problem, ponieważ usuwał mi aplikacje rozrywkowe, gdy brakowało pamięci.
Fenomenalny wyświetlacz, słaba wentylacja
Wyświetlacz potrafi świecić z mocą 2000 nitów przy mocnym nasłonecznieniu. Nie musisz bać się o słabą widoczność detali, gdy grasz na dworze. Niestety ten aspekt mocno wpływa na temperaturę urządzenia i wydajność. W trakcie grania w bardziej wymagające tytuły jak np.: Diablo Immortal czułem, jak smartfon grzeją mi się w ręce. Wtedy kolejny raz zrozumiałem, że wentylacja urządzeń mobilnych ogromne ma znaczenie.
Nie bez powodu wielu producentów tworzy zewnętrzne wentylatory, które schładzają smartfony. W iPhone 14 Pro znajdziemy tylko kilka wentyli na spodzie urządzenia, przy porcie Lightning. Zaznaczam, że wyższą temperaturę odczuwałem już w warunkach pokojowych. Na zewnątrz nie
wyglądało to lepiej. Taka sytuacja na szczęście dotyczy tylko wymagających produkcji. Przy prostszych grach, dostosowanych pod większą ilość urządzeń jak np. CoD Mobile lub Wild Riff, iPhone 14 Pro spisuje się na piątkę. Tak samo oceniam antenę 5G, dzięki której w całej w Warszawie
mogłem grać zdalnie w swoje ulubione produkcje z konsoli, z niskim pingiem i bez lagów.
Bateria jest ok, ale...
Ekran z wykorzystaniem technologii ProMotion pozwala na rozgrywkę z częstotliwością odświeżania ekranu do 120 Hz. To oznacza wysoką płynność. Gdy kończymy grę i blokujemy ekran, obraz staje w bezruchu, ograniczony do nawet 1 Hz. Ciekawy bajer, ale w praktyce zżera sporo baterii. I na niej niestety mocno się zawiodłem. Mimo, że ma 3200 mAh, bateria przy intensywnym użytkowaniu, którym jest gaming wytrzymuje maksymalnie 6-8 godzin.
Niestety nie tylko użytkownicy iPhone 14 skarżą się na wytrzymałość urządzenia, a większość posiadaczy telefonów z jabłuszkiem. To prawdopodobnie wina aktualizacji do systemu iOS 16, który nie nauczył się jeszcze zachowań użytkowników. Większość problemów powinna być rozwiązania z czasem poprzez aktualizacje oraz pracę algorytmów, które analizują nawyki posiadacza smartfona, a następnie optymalizują działanie urządzenia.
iPhone 14 Pro dla PROfesjonalistów
Kojarzycie opinie na temat MacBooków, że są stworzone tylko dla profesjonalistów z branży kreatywnej? Odnoszę wrażenie, że w podobną stronę zmierza rynek smartfonowy. Przydomek „Pro” w moim odczuciu nie określa jedynie lepszych podzespołów, ale również odnosi się do profilu
użytkowników. Sam nie tylko piszę teksty na bloga, ale przede wszystkim fotografuję, nagrywam i montuję filmy, obrabiam zdjęcia oraz produkuję muzykę. Czyli profesjonalnie wykorzystuję smartfona.
Dlatego jest dla mnie istotne, że iPhone 14 Pro nagrywa wysokiej jakości filmy oraz robi zdjęcia pełne detali. Sztuczna inteligencja pozwala na udoskonalanie fotek np. poprzez rozmycie tła. Taka funkcja na nowych urządzeniach została wprowadzona również do zakładki „wideo” - tworząc tryb filmowy. Możliwość nagrywania w formacie ProRES Raw i robienia zdjęć w RAW zdecydowanie skradła moje serce. Przyznam, że ze względu na te funkcje i parametry, korzystam z iPhone’a 14 Pro, jako dodatkową kamerą w trakcie realizacji materiałów dla klientów. Wspomniany format pozwala na swobodne kolorowanie zdjęć i filmów w postprodukcji, bez strachu o stratę jakości czy przeprocesowanie. Nie dziwię się. Te 48 megapixeli to dobra podstawa do realizacji pełnego detali materiału.
Podsumowując jestem zadowolony z zakupu iPhone 14 Pro i wybaczam mu niedoskonałości, które mogą być naprawione za pomocą przyszłych aktualizacji systemowych. Optymalizacja baterii to przede wszystkim aspekt software’owy i wierzę, że w przyszłości będę mógł rozegrać więcej rund w Wild Rift, bez konieczności podłączenia urządzenia do zasilania.