;

Gaming

Przyszłość e-sportu to gry mobilne (1)

Bartosz Graczyk

15 marca 2022

Przyszłość e-sportu to gry mobilne
1

Tytułowa teza nie jest tylko moim zdaniem. Wielu graczom e-sport kojarzy się głównie z wielkimi imprezami typu IEM oraz transmisjami na żywo z rozgrywek, które odbywają się między graczami PC-towymi. Przyszłość, a nawet teraźniejszość, może wyglądać inaczej niż to sobie wyobrażają. E-sport staje się domeną graczy mobilnych.

Gaming to coś więcej niż Fortnite

Kojarzycie zjawisko góry lodowej? Sformułowanie idealnie opisuje branżę gamingu. To co widoczne na szczycie to hitowe produkcje jak np: Legaue of Legends, CS:GO, Dota 2, Battlefield, PUBG czy Fortnite. Pod wodą znajdują się marki oraz wiadomości, których mogliście nie znać, ale są zakorzenione w świadomości „hardkorowych” graczy np: ich Sea of Thieves, Assassin’s Creed, Watch Dogs. Im głębiej zanurkujesz, tym więcej tytułów, o których możesz nie mieć pojęcia.

Czy kojarzycie grę “Garena: Free Fire”? W krajach dominują wysokobudżetowe produkcje, które chwalą się jakościową grafiką. Do ich płynnej obsługi potrzebujemy równie dobrego sprzętu, który powoduje, że rozgrywka staje się droższa. W Stanach Zjednoczonych, Niemczech, czy w Polsce średnio-budżetowe smartfony nie stanowią problemu. Sytuacja wygląda gorzej np: w Brazylii, Indiach, czy Tajlandii. Tam zarobki są niższe od naszych nawet siedmiokrotnie. Zakup nowoczesnego urządzenia mobilnego przeznaczonego do gamingu potrafi stanowić wyzwanie, ale nadal będzie to niższy koszt niż komputer czy konsola.

Gracze żyją w bańce

Tu wchodzi firma “Garena” z marką “Free Fire”, czyli grą typu battle royale (gatunek, do którego należą np: PUBG, CoD Warzone, Fortnite). Od startu na platformie Android zyskała ponad 100 milionów pobrań, co stawia ją w szrankach z Fortnite.

Podstawą e-sportu jest rywalizacja a domeną są transmisje na żywo prowadzone przez graczy. Warto wspomnieć, że omawiana powyżej gra, w 2020 roku weszła na podium najczęściej transmitowanych produkcji na YouTube. Znalazła się tylko za Minecraft oraz Roblox. Tytuł zyskuje popularność głównie przez to, że zadziała na wszystkim co ma ekran i system operacyjny Android/iOS.

Zanim zacząłem ten wpis, mój poziom znajomości tej marki był równy zeru. Gdybym rozmawiał z brazylijskim graczem, prawdopodobnie wprowadziłbym rozmówcę w zdziwienie. Rynek gier komputerowych jest znacznie większy niż nam się wydaje i do tej pory większość z nas żyła w bańce, która niedługo pęknie.

Amerykańscy giganci tj. Microsoft czy Google inwestują w rynek indyjski, który przechodzi transformację cyfrową. W niedługim czasie może nastąpić zwiększenie świadomości kultury indyjskiej na całym świecie. Już teraz zauważamy, że najpopularniejszy kanał na YouTube to T-series (muzyczny kanał indyjski). To samo dotyczy gamingu. Produkcje mobilne znane w biedniejszych krajach, mogą szturmem zyskać popularność na całym globie. Rynek budżetowych gier mobilnych ze względu na swoją popularność ma potencjał, aby mocno wpłynąć na przyszłość e-sportu.

Mobilność króluje w Chinach

Teraźniejszość już jest mobilna. Jaka jest najpopularniejsza gra typu MOBA na świecie? Pierwsza myśl – League of Legends. Nic bardziej mylnego. LoL już w 2020 roku zbierał przed ekranami monitorów ok. 10 milionów graczy dziennie na całym świecie. Chińska produkcja, dostępna tylko na ich rynku lokalnym, pod tytułem Honor of Kings zyskała wynik 10 razy większy. Co ciekawe, w odróżnieniu od Ligi Legend, ta produkcja jest mobilna. Można w nią zagrać na smartfonach. Co jeszcze bardziej interesujące, w Chinach organizowane są turnieje e-sportowe na wzór tych zachodnich z ogromną pulą nagród.

Zachodni producenci podążają za wynikami, których doświadcza się w Azji. Od dłuższego czasu możemy zagrać w takie perełki jak Wild Rift, PUBG Mobile, Call of Duty Mobile itp. Czy mniejsze wersje komputerowych hitów mają szansę na stworzenie konkurencji dla wielkich lig e-sporowych?

Wzrost popularności mobilnych wersji znanych produkcji

Transmisje z lig gier mobilnych istnieją i są popularne. Świadczą o tym ostatnie badania Esports Charts. W ich rankingu z 2021 roku po raz pierwszy pojawiły się gry mobilne. Popularność tytułów była badana poprzez czas, jaki widzowie spędzili na oglądaniu transmisji z lig. Okazuje się, że Mobile Legends zyskało wynik 387 milionów godzin, a PUBG 216 milionów. To 3x mniej względem LoL’a, ale Liga Legend budowała swoją pozycję przez kilkanaście lat. Podane produkcje mogą stanowić zagrożenie dla giganta gatunku MOBA. Większość odwiedzin pochodzi z rynku azjatyckiego, co ponownie pokazuje jaką potęgę stanowią gry mobilne. Warto zaznaczyć, że tam gdzie są widzowie, tam znajdują się też sponsorzy. A tam gdzie są sponsorzy, pojawiają się pieniądze oraz producenci gier. Oznacza to, że rynek mobilny ma szansę stać się jeszcze potężniejszy. To nie są czasy Candy Crash czy Fruit Ninja. Mobilność stanowi trzon wirtualnej rozrywki.

Jesteś graczem mobilnym? Sprawdź Game Pass w Orange Flex

Wielu graczy porzuca gaming na PC/konsolach na rzecz urządzeń mobilnych. Można grać wszędzie oraz w krótkich odstępach czasu kiedy jesteśmy w kolejce czy w podróży. Jeżeli jesteście graczami głównie mobilnym polecam sprawdzić ofertę Orange Flex. Wybierając Game Passa gracie i oglądacie najlepsze rozgrywki bez limitu transferu danych. Game Pass to nielimitowany internet podczas korzystania z: Twitch, Discord, Pokémon GO, Harry Potter, Wizards Unite, Clash Royale, World of Tanks Blitz.

Udostępnij: Przyszłość e-sportu to gry mobilne
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 23:00 18-03-2022
  Ja tam wolę rower, długie spacer niż elektroniczne rozgrywki. I ta część nazwy, sport.....ta grywalizacja ma 0 że sportem. No chyba że ćwiczymy tylko mózg i palce u dłoni.
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Szkoła online dla dzieci z Ukrainy (4)

Tosia Bojanowska

14 marca 2022

Szkoła online dla dzieci z Ukrainy
4

Онлайн школа для дітей з України. Як застосовувати?

Інформація українською нижче / wersja w języku ukraińskim poniżej

Wystartowała bezpłatna szkoła online dla dzieci z Ukrainy. Lekcje prowadzą ukraińscy nauczyciele, dając możliwość kontynuacji edukacji w dotychczasowym systemie nauczania i języku narodowym. Projekt realizuje Fundacja EduSEN i Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA przy wsparciu Fundacji Orange.

Zajęcia odbywają się codziennie na platformie ZOOM, z której można korzystać przez komputer, laptop lub inne urządzenie z dostępem do internetu. Lekcje są prowadzone na każdym poziomie nauczania i w podziale na klasy. Udział w nich jest całkowicie darmowy.

„Zależało nam przede wszystkim na tym, aby w tej trudnej sytuacji  zapewnić dzieciom z Ukrainy kontakt z rówieśnikami  oraz poczucie bezpieczeństwa. Stąd pomysł na szkołę online z nauczycielami ukraińskimi i w ojczystym języku. Takie rozwiązanie zapewnia ciągłość edukacji, a także umożliwia ukraińskim nauczycielom pracę po przyjeździe do Polski” – mówi Ewa Noga, Prezes Stowarzyszenia Klanza.

Tydzień po starcie szkoły, 21 marca 2022 rozpoczną się zajęcia prowadzone przez nauczycieli języka polskiego jako obcego dla uczennic, uczniów, nauczycielek i nauczycieli.

Wciąż poszukiwani są nauczyciele i nauczycielki z Ukrainy, aby prowadzić zajęcia z dziećmi. [aktualizacja informacji 15.03: na ten moment w projekcie jest już wystarczająca liczba nauczycieli w projekcie]

Zapisy na zajęcia

Lekcje online są prowadzone dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku przed południem (w godz. 9:00-11:00) oraz po południu (w godz. 17:00-19:00).

Zapisać się można przez formularze. Linki do nich znajdują się na stronie Fundacji Orange i poniżej.

ZAPISY I FORMULARZ:

UCZNIOWIE KLAS 1-11 z przygotowaniem do matury

NAUCZYCIELE
Plany i bezpośrednie linki do spotkań online zostaną wysłane w odpowiedzi na zgłoszenie.

WERSJA W JĘZYKU UKRAIŃSKIM/ Українська версія

Онлайн школа для дітей з України

Онлайн школа для дітей з України 14 березня запрацювала онлайн-школа для учнів, які приїхали до Польщі внаслідок вторгнення Росії в Україну. Діти з України зможуть брати участь у заняттях українською мовою, в українській системі освіти та на рівні класу, який вони відвідували досі. Заняття повністю безкоштовні. Партнером ініціативи є Fundacja Orange.

Як долучитися до проекту?

Продовження навчання за українською системою для тих, хто планує повернутися в Україну або залишився у своїй країні.Ми не замінимо справжню школу, але дамо вам можливість відірватися від сумної і трагічної реальності.

Реєстрація за посиланням:

Вчителі:https://bit.ly/szkolaONLINE-nauczyciele

Учні:https://bit.ly/szkolaONLINE-uczniowie

—–

O Fundacji EduSEN
Fundacja EduSEN jest organizacją edukacyjną, mającą bogate doświadczenie w pracy w środowiskach polonijnych na świecie. Przygotowuje bezpłatne szkolenia, kursy i webinaria, realizuje projekty edukacyjne.
O Stowarzyszeniu KLANZA
PSPiA KLANZA jest ogólnopolską organizacją pozarządową z Lublina, od 30 lat obecną na rynku edukacyjnym i kulturalnym w kraju i za granicą. Tworzy programy i materiały edukacyjne, prowadzi szkolenia dla nauczycieli, studentów, wolontariuszy, rodziców, oparte na wypracowanej w długoletnim doświadczeniu Metodzie KLANZY, prowadzi także wydawnictwo.

Udostępnij: Szkoła online dla dzieci z Ukrainy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:31 14-03-2022
  Jestem dumny ze jestem w sieci nr 1 w niesieniu pomocy. Orange chylę czoła.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Antonina Bojanowska 12:26 15-03-2022
   Ojeeej, dzięki, że to piszesz. Staramy się działać z tym, co teraz po prostu pilne i potrzebne.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Agata 06:02 19-03-2022
    Dzień dobry, Chciałabym dowiedzieć się jakie akcje prowadzicie na Dolnym Śląsku ? Tworzymy mapę miejsc i zajęć dla dzieci z Ukrainy właśnie w tym województwie. Będziemy wdzięczni za informacje gdzie i co jest organizowane. Prowadzę o kontakt z Dolnoslaskiem Kongresem Kobiet lub z Matki na granice. Dzięki. Agata
    Odpowiedz
    • komentarz
     Antonina Bojanowska 07:18 25-03-2022
     Agata, my współpracujemy tam z "Moją Fundacją". Polecam kontakt! To bardzo zaangażowani ludzie w tym regionie. https://mojafundacja.org.pl/kontakt/
     Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Wolontariusze Fundacji Orange na rzecz Ukrainy (1)

Tosia Bojanowska

11 marca 2022

Wolontariusze Fundacji Orange na rzecz Ukrainy
1

Wsparcie, którym otaczamy ukraińskie społeczeństwo jest ogromne. Pomagają osoby prywatne, firmy i organizacje. Swoje cegiełki dokładają też wolontariusze i wolontariuszki Fundacji Orange. Łącznie 700 osób realizuje prawie 100 akcji pomocowych na rzecz Ukrainy, a potrzeb i pomysłów jest coraz więcej.

Setki tysięcy osób uciekają z napadniętej przez Rosję Ukrainy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. W obliczu tego kryzysu mnóstwo ludzi, firm, organizacji zmobilizowało się do pomocy potrzebującym. To wsparcie ma wiele twarzy i próżne formy. To coś naprawdę niesamowitego.

Wielka mobilizacja

Do tej powszechnej mobilizacji dołączają wolontariusze i wolontariuszki Fundacji Orange. Jak zawsze mają wielkie serca. Po raz kolejny pokazują, że wolontariat to stan umysłu, ciągła gotowość i odwaga.

Aktualnie trwa 95 akcji pomocowych na rzecz Ukrainy organizowanych przez 700 wolontariuszy i wolontariuszek Fundacji Orange w różnych częściach kraju. Spływają też kolejne pomysły.

Pracownicy i pracowniczki Orange przy wsparciu Fundacji:

 • wyposażają miejsca pobytu uchodźców w niezbędne rzeczy, a szpitale, do których przybywają uchodźcy – w translatory,
 • organizują zajęcia sportowe i przygotowują wyprawki do szkoły dla dzieci z Ukrainy,
 • ekipa z Lubawki przygotowuje pikniki integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich wraz z animacjami językowymi,
 • wolontariusze z Przemyśla w porozumieniu z Urzędem Miasta doposażają w łóżka, pościel itp. miejsca, w których pozostają Ukraińcy i Ukrainki,
 • grupa z Jeleniej Góry koordynuje wolontariatem prawie w całym mieście. Stworzyła też aplikację do łączenia potrzeb z osobami, które chcą pomagać.

Wiele inicjatyw dotyczy zabezpieczenia bieżących potrzeb – zakupu i transportu jedzenia, kosmetyków, ubrań czy leków. Wolontariusze działają z lokalnymi organizacjami, instytucjami publicznymi i samorządowymi. Realizację tych akcji Fundacja Orange wspiera finansowo i organizacyjnie.

„Nie jesteśmy w stanie dać pokoju i szybkiego powrotu do ojczyzny, ale chcemy chociaż przez chwilę wywołać na ich małych buziach uśmiech” – mówi Olga Sierpień-Gonera, jedna z naszych wolontariuszek działająca na rzecz dzieci z Ukrainy.

Pomoc tu i teraz

Wolontariusze i wolontariuszki to armia dobrych ludzi w ciągłej gotowości. Podobnie jak po wybuchu pandemii w 2020 roku, tak i teraz pierwsze telefony do naszej Fundacji rozdzwoniły się …właśnie od nich. Z pytaniami, jak i gdzie mogą pomóc oraz pomysłami na wsparcie.

W ekspresowym tempie zmieniliśmy plany w programie wolontariatu pracowniczego i przygotowaliśmy się do tego, by…po prostu pomóc im pomagać innym. Mając świadomość, że potrzeby wsparcia są i będą różne.

Dziękujemy, jesteście niezastąpieni

Drodzy wolontariusze i wolontariuszki, bardzo Wam dziękujemy – za Wasze serce, oddanie, gotowość i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Dziękujemy, że po raz kolejny angażujecie się w ważne wydarzenia i jesteście z tymi, którzy potrzebują Waszego wsparcia.

W imieniu Fundacji dziękujemy też pracownikom Orange, którzy działają poza programem wolontariatu, organizując rzeczowe zbiórki, transporty, opiekę i pomoc dla osób z Ukrainy. Tym z Was pomagającym uchodźcom w udostępnionych środkach szkoleniowych Orange czy goszczących ich we własnych domach.

Udostępnij: Wolontariusze Fundacji Orange na rzecz Ukrainy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:28 14-03-2022
  Brawo. Polacy spisali się na medal. Jestem dumny z postawy wielu ludzi, wolontariuszy, etc którzy w momencie zorganizowali pomoc.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej