;

Inne

Przyszłość jest dziś. Sprytna komunikacja w mieście (1)

Wojtek Jabczyński

2 października 2020

Przyszłość jest dziś. Sprytna komunikacja w mieście
1

W weekend zapraszam do posłuchania kolejnego odcinka technologicznego podcastu Polityki Insight „Przyszłość jest dziś”, którego partnerem jest Orange Polska. Mówimy o inteligentnych miastach i o tym, jak nowoczesne technologie mogą ułatwić życie ich mieszkańców. W tym odcinku o komunikacji.

Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała opowiada o elektrycznych rowerach cargo, carsharingu zintegrowanym z biletami kolejowymi i nowej strategii tworzenia miejsc parkingowych. Wyjaśnia też, jak na kierunek zmian wypłynęły ostatnie miesiące i dlaczego.

O narzędziach, które pozwalają analizować dane dotyczące transportu i o tym, gdzie dokładnie są przetwarzane, mówi ekspert Konrad Gawda z Orange Polska. Tłumaczy, dlaczego danych jest tak dużo i po co nam chmura obliczeniowa.

Trzeci rozmówca, dyspozytor ruchu w Zarządzie Transportu Miejskiego w Warszawie Krzysztof Korycki monitorując ruch tramwajowy w stolicy opowiada, jakiego rodzaju dane do niego trafiają i jak dzięki nim można usprawnić przemieszczanie się setek tysięcy ludzi.

Podcastu posłuchacie na: SoundCloud, Spotify i Apple Podcasts.

Udostępnij: Przyszłość jest dziś. Sprytna komunikacja w mieście
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 11:34 05-10-2020
  Kolejny mega fajny podcast. Co raz bardziej popularna jest ta wersja wywiadów. Super, mi się podoba taka forma przekazu.
  Odpowiedz

;

Oferta

Obniżka na Extra Box Huawei P40 lite (1)

Kasia Barys

2 października 2020

Obniżka na Extra Box Huawei P40 lite
1

Chętnie kupujesz zestawy, bo zakupy 2 w 1 są racjonalnie w lepszej cenie? Skorzystaj z obecnej Oferty Tygodnia i wybierz swój Extra Box Huawei P40 lite ze słuchawkami bądź powerbankiem.

Kupując niespodziankowy Extra Box w Planie Mobilnym 55 i Planie Mobilnym 75 oraz Orange Love Standard, Extra lub Premium można zaoszczędzić nawet 240 zł.
Teraz produkt jest także dostępny w atrakcyjniejszej cenie w ofercie bez abonamentu.

A czym dokładnie jest Extra Box? To pudełko, w którym znajdziesz Huawei P40 Lite z jednym z dwóch akcesoriów – powerbankiem Huawei 10000 mAh lub słuchawkami Huawei Freebuds 3i. Którym? No właśnie, na tym polega cała zabawa. Dowiesz się, robiąc unboxing. Nic nie tracisz, a zawsze zyskujesz coś extra! Powerbank lub słuchawki to gadżety przydatne w podróży, edukacji zdalnej czy po prostu na co dzień.
Spiesz się, liczba urządzeń jest ograniczona a promocja trwa tylko do 7 października.

Udostępnij: Obniżka na Extra Box Huawei P40 lite
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 11:25 05-10-2020
  To może jakiś konkursik na Blogu ;) Oj rozgrzałyby się serwery do czerwoności.
  Odpowiedz

;

Gaming

Streaming gier w usłudze Xbox Game Pass Ultimate (1)

Artur Skrzeczanowski

1 października 2020

Streaming gier w usłudze Xbox Game Pass Ultimate
1

Cześć, dziś zgodnie z zapowiedzią przedstawię Wam, jak koncepcja omówionego w poprzednim poście Cloud Gamingu wygląda w praktyce, na przykładzie konkretnej usługi komercyjnej – Xbox Game Pass Ultimate (XGPU).

Krajobraz z lotu ptaka

Zanim jednak przejdziemy do przykładu XGPU, popatrzmy na szerszy kontekst propozycji  rynkowych streamingu gier Anno Domini 2020. Propozycje usług Cloud gamingowych od wielkich i mniejszych graczy na świecie są mocno zróżnicowane pod kilkoma względami:

 • Platforma sprzętowa gier, które będą streamowane – główne środowiska, na które współcześnie są tworzone warianty gier, to: Windows PC, konsola Xbox, konsola Sony PlayStation, Android, iOS. Usługi Cloud Gamingu oferują gry w wariantach PC i konsolowych. Ta sama gra np. w wariancie konsolowym jest bardzo podobna, ale jednak nie ta sama niż np. gra na PC, więc w grach wieloosobowych gracze „nie mieszają się” między wariantami. Mało jest gier cross-platformowych. Ten aspekt ma dla Klienta duże znaczenie przy wyborze usługi, bo jeśli grasz już z kolegami w gry np. na PC, to w usłudze streamującej gry w wariancie konsolowym raczej sobie z nimi nie pograsz.
 • Wspierane urządzenia końcowe po stronie Klienta – w większości usług grasz w streamowaną grę na PC/laptopie lub na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Rzadziej iOS, choć z czasem się to pewnie wyrówna. Ponadto usługa może wspierać Smart TV, jak również twoją starą konsolę. Ciekawym typem „urządzenia końcowego” jest przeglądarka internetowa – jeśli usługa ją wspiera, grasz na dowolnym urządzeniu, na którym udało ci się tą przeglądarkę uruchomić.
 • Lista gier zgodnych z usługą – Są usługi, które wspierają wszystkie gry wydane na dane środowisko np. „Windowsowe”, ale są i takie, w których jest dostępny jedynie zamknięty katalog np. 30 gier, które można streamować, z biegiem czasu poszerzany.
 • Biblioteka gier w ramach subskrypcji, które poza usługą trzeba normalnie kupić – to nie to samo, co lista wszystkich gier zgodnych z usługą. Chodzi o to, że w danej usłudze subskrypcja może obejmować licencje na granie w pewną zamkniętą listę gier, które standardowo poza usługą użytkownik musiałby zakupić. Jeśli gry nie ma w tej bibliotece, trzeba ją kupić oddzielnie (o ile usługa ją wspiera). Są także usługi, w których subskrypcja miesięczna nie zapewnia żadnych gier – wszystkie trzeba kupić osobno. Aby jeszcze skomplikować obraz sytuacji, w niektórych usługach gry można kupić wyłącznie w ramach usługi, a w innych można kupić w popularnych sklepach internetowych takich jak Steam, w tym można je posiadać z czasów przed aktywacją usługi Cloud Gamingu. Porównywanie usług pod tym kluczowym jakby nie patrzeć kątem, jest trudne. Niektórzy dostawcy usług nie zachowują się fair i tak konstruują przekaz marketingowy swojej usługi, że trudno na pierwszy rzut oka zrozumieć czy np. 200 gier które „są dostępne w naszej usłudze” trzeba kupić osobno lub ewentualnie posiadać na nie licencje ze Steam, czy też są dostępne „za darmo” w ramach miesięcznej subskrypcji.
 • Jakość streamingu wideo – poszczególne usługi oferują pełną rozpiętość, począwszy od rozdzielczości HD, przez Full HD aż do 4K z Ray Tracing’iem (realistycznym odwzorowaniem odblasków światła na obiektach). Często usługi oferują parę wariantów cenowych, zróżnicowanych właśnie jakością przesyłanego obrazu.
 • Czas streamowania – niektóre usługi ograniczają czas grania / streamingu w miesiącu, choć na ogół można go zwiększyć za dodatkową opłatą.
 • Cena subskrypcji, warunki promocji – sporo usług ma darmowe warianty subskrypcji, zwykle zubożone pod kątem jakości wideo, kontentu gier lub czasu grania. Dużych stać na wojnę cenową 🙂

Po tym przydługim wstępie przejdę do konkretnego przykładu – Xbox Game Pass Ultimate. Natomiast wiecie już, że nie będzie to dominujący czy typowy model Cloud Gamingu – inne usługi mogą się mooocno różnić.

Xbox Game Pass Ultimate

„Xbox Game Pass Ultimate” (XGPU) od Microsoft oferuje granie w ponad 100 dobrych gier na wielu urządzeniach. Nie jest to nowa usługa, natomiast dotychczas gry trzeba było pobrać i zainstalować na konsoli Xbox lub komputerze PC z Windows. 15 września Microsoft dodał do niej tryb streamingu gier na telefony i tablety z systemem Android (znanego jako xCloud), na ponad 20 rynkach na świecie, w tym w Polsce. To otwiera przed użytkownikami szereg nowych możliwości i korzyści, o których pisałem w poprzednim poście.

Popatrzmy teraz jak Cloud Gaming XGPU wygląda w omawianych wcześniej aspektach:

 • Platforma sprzętowa gier – na urządzenia mobilne w XGPU są streamowane gry tylko w wariancie konsolowym. Wariant gry na PC jest dostępny w usłudze tylko w trybie instalacji na komputerze.
 • Wspierane urządzenia końcowe – na razie tylko telefony i tablety z systemem Android, do których wkrótce powinny dołączyć PC Windows i potem kolejne urządzenia (mowię o streamingu – od dawna gry z XGPU można instalować na PC i konsolach Xbox).
 • Lista gier zgodnych z usługą – nawet 150 gier zgodnych z trybem streamingu w XGPU. Świetną wiadomością jest to, że w przyszłości nowe hity wychodzące na konsolę Xbox, po ich zakupie (osobno) mają być dostępne w trybie streamingu, nawet jeśli nie ma ich w samej bibliotece XGPU (na liście gier dostępnych „za darmo” za cenę subskrypcji).
 • Biblioteka gier w ramach subskrypcji, które poza usługą trzeba normalnie kupić – to jest mocna strona tej usługi (listę ponad 100 gier znajdziecie tutaj). W zasadzie każdy rodzaj gracza z każdej grupy wiekowej powinien znaleźć tu coś interesującego.
 • Jakość streamingu wideo – na razie Full HD, w przyszłości zapewne rozszerzone do 4K
 • Czas streamowania – bez ograniczeń.
 • Cena subskrypcji – 54,99 zł / m-c, pierwszy miesiąc 4 zł.

Jak to działa?

 • Do aktywacji i korzystania z usługi nie jest wymagane posiadanie konsoli Xbox ani komputera
 • Do streamingu oraz sterowania grą na urządzeniu końcowym służy darmowa aplikacja mobilna ze sklepu Play
 • Do grania w większość gier, na telefonach i tabletach konieczne jest posiadanie kontrolera Xbox z Bluetooth i rekomendowany jest klips do przymocowania smartfona do kontrolera
 • Jak do każdej usługi Cloud Gamingu, wymagany jest dobry internet (pobieranie co najmniej 10 MBit/s i niski ping). Polecam do XGPU Orange Światłowód z WiFi oraz usługi mobilne 5G i 4G od Orange w dobrym zasięgu sieci 🙂

I na koniec bonus (ale trzeba być szybkim)

Dziś (01-10-2020) kończy się przedsprzedaż telefonu Samsung Galaxy S20 Fun Edition. Tak się składa, że jedną z oferowanych w przedsprzedaży nagród jest zestaw gamingowy w postaci kontrolera i 3 miesięcy subskrypcji usługi Xbox Game Pass Ultimate bez opłat. Jeśli akurat zastanawiacie się na zakupem dobrego smartfona i powyższy post zachęcił Was do wypróbowania Cloud Gamingu, to zachęcam do zakupu pod tym linkiem – jeszcze tylko kilka godzin 🙂

 

Udostępnij: Streaming gier w usłudze Xbox Game Pass Ultimate
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 23:31 06-10-2020
  Czasami mam wrażenie że mój PESEL zaczyna nie nadążać za technologią ;) Myślę że jak mój syn dostanie swój pierwszy smartfon to 5G, Smart City oraz VR będą czymś na początku dziennym.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej